Žijem v USA a mám výčitky svedomia kvôli rodičom

orchidea
13. dec 2010

Ahojte baby. Zijem v USA, VA. Mam 2 rocnu dcerku a 7 mesacneho syna. Som velmi stastna ale kazdy den mam vycitky svedomia, ze moji rodicia nevidia moje deti vyrastat. Ako sa s tym vyrovnavate vy?
Diky moc!!

adrikat
13. dec 2010

@orchidea no my sme sa prave preto vratili z UK na slovensko.mala 7 mesiacov. ale ide aj o to co by ta cakalo tu,lebo zivot je asi lepsi tam. toto je velmi tazke. aj to,ci je tvoj manzel american. my sme kazdy den volali cez skype takze malu aj videli.

orchidea
autor
13. dec 2010

Manzel je American. Zili sme dva roky na SK ale tam sme nechceli zostat. Ja som prisposobilejsi typ a Moja anglictina je ovela lepsia ako Jeho slovencina. A tak sme isli spat. Skypujeme aj my ale ten vasovi rozdiel nam to tiez komplikuje.

miriamp
13. dec 2010

@orchidea ano, to ze ich nevidia vyrastat, je asi najhorsie. my zijeme v holandsku, 2-3 krat do roka chodime na sk, nasi 1-2 krat k nam. ale predsa, amerika je daleko, tak v tom to mate komplikovanejsie. volame aj ces skype, no nie je to ono.....

stvura
13. dec 2010

aj mi sme kvoli tomu prisli z UK na Slovensko...moja sestra zije trvale v UK a bolo mi dost "blbe" ze moj otec (mama mi zomrela) neuvidi vnucatka. Takto je to ovela lepsie, maly je nanho uplne naviazany, strasne ho zboznuje. Sice manzel ma horsie moznosti prace, ja po navrate z materskej asi tiez, ale ta spokojnost deti a nas stoji zato....

bubelko
13. dec 2010

@orchidea zijem vo svajciarsku, ale zvysok rodiny (stari rodicia, sestra) su na svk. vycitky svedomia nemam, ale luto mi to samozrejme je. tento rok sme vynimocne boli casto na svk, ale inak chodime tiez len 2-3x do roka. snazim sa to riesit tak, ze chodime na svk v lete na dlhsie obdobie a stari rodicia zasa casto chodia k nam. ale suhlasim s @miriamp amerika je na taketo cestovanie trocha pridaleko...
a takisto volame cez skype.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katkabg
14. dec 2010

@fidka79 presne toto trapi aj mna ze moja mala ma 2 sesternicky na slovensku skoro v jej veku,lebo ja zu 7 rokov zijem v bulharsku a nasi my neskutocne chybaju,co ak sa stane ze niekmo sa nieco stane a ja ich uz nikdy neuvidim ani moja mala,tak sa stalo minuly mesiac so svokrovcami co pracovali na slovensku a zahynuli a tam bez toho aby sme sa snimi rozlucili 😔 teraz aspon letim na sviatky na slovensko k rodicom...strasne sa tesim...doma je doma 😅

anjelicek26
14. dec 2010

My bezne zijeme v Nemecku, teraz sme na dva roky v Anglicku... lietame ako casto sa len da, v lete vzdy na mesiac.

Skor ma niekedy hnevaju moji rodicia, ze ani len nezvazuju alternativu, ze by prisli oni k nam, ale my sa vzdy trepeme s detmi, berieme auto z pozicovne na letisku a podobne... vzdy stresy, nervy s cestovania, kocik, autosedacky, proste vsetko. O tom, ze nas to stoji okolo 1500 eur kazdy raz radsej pomlcim. Pri tom oni ako 1 osoba proste sadnu do lietadla z jednou taskou... nedochadza im to. Len sa budu stazovat, ako malo nas vidia.

Iste, ze mi je to luto, ze deti nevidia dedka, babku. Sestry nas navstevuju ako sa len da... ale jedna zije vo francuzku, druha v cechaj, aj tak je to na dve veci... proste si nevyberies...

elienka
16. dec 2010

a čo keby ste ich tak pozvali, kúpili im letenky a tak? možno by prišli

markiza
16. dec 2010

@orchidea , co citim ja nie su vycitky, ale skor lutost nad tym, ze moje deti nevidia moju rodinu na slovensku a opacne, hrca v krku sa mi urobi vzdy ked hovorime cez skype a decka sa ma pytaju kedy pojdeme za babkou, alebo ked volaju maleho nech pride a on im odpoveda, ze chce ist ale nemoze, lebo je tam skielko (monitor pc)... koli detom mi je luto, ze si nemozem povedat "tak za tento vikend ideme k starym rodicom"... asi si na to treba len zvyknut, zvazit vsetky moznosti a vybrat co najlepsiu.... raz sme sa rozhodli a nas udel je, ze nam vzdy bude ku 100% stastiu cosi chybat 😵

anjelicek26
16. dec 2010

@elienka - letenky kupujem sestre, co studuje, druha uz robi, ta si kupi sama... nasich peniaze netlacia, urcite nie tolko, aby nemohli aspon 1-2x do roka aj oni priletiet. Je mi z toho smutno, ze nemaju tolko empatie k tomu, ake je to cestovat s malymi detmi...

elienka
16. dec 2010

@anjelicek26 Všetko to chápem, troška som sa na to pozerala z pohľadu mojej mamy, brat totiž žije v Nemecku. Keď sa narodil jeho syn (zatiaľ je to mamkin jediný vnuk) tak bola v Nemecku tuším 3x za rok, všetko si poplatila sama (chválabohu za nízkonákl. spoločnosti) Aj tak zistila na konci roka, že ju to stálo cca 50 tis. Sk a to je pre ňu troška veľa. Teraz odišiel otec do invalid. dôchodku ich príjmy sa ešte znížili. Preto prišlo mamke vhod, že potrebovali babysitting na cca 2 týždne, tak ju pozvali, brat všetko zaplatil. Myslím že spokojnosť veľká na oboch stranách, mamina bola s vnúčikom 2 týždne, brat spokojný, lebo veľmi pomohla.
Preto neviem ako finančne sú na tom tvoji rodičia. Mama by tam chodila, len na to už bohužiaľ nemá. Inak brat príde cca 2x za rok, maminka skypuje, a to jej bohužiaľ musí stačiť. Začala som preto s výrobou vnúčatka tu na Slovensku, lebo mojej mamky je mi za toto ľúto.

nguyen
16. dec 2010

neviem preco vycitky svedomia voci rodicom... mam asi stastie ze mam rodicov, ktori ma vychovali davajuc mi lasku, vzdelanie a hodnoty a hlavne to, ze vedomie ze som statsny, spojony, vyrovnany a statocny clovek nech uz som kdekolvek na svete ich naplna stastim a pocitom z dobre vykonanej prace co sa tyka mojej vychovy. Dufam, ze budem mat ako rodic dostatok sily a nadhladu vychovavat svoje deti pre ich vlastne stastie a sebecky pre to svoje 😉
zijem v zahranici 4 roky, cakame dieta a podone otazky si vobec nekladiem 😀

leelo
16. dec 2010

@nguyen velmi pekne si to napisala 😵
ja sa snazim hladat si na tom pozitivne stranky - aspon sme si s rodicmi vzacnejsi a aj ich to obohati v tom, ze si pocestuju, spoznaju inu krajinu 😉
my sme zatial taki opatrnejsi a skusame to v 500km vzdialenosti od domova, takze dostupnost super, hocikedy treba. ajtak sme sa posledny rok boli doma len 4x. pisem len, lebo som si spociatku myslela, ze to bude castejsie. ale ked tu clovek zije, tak tu ma uz aj svoje aktivity a cas bezi rychlo.
skype je super vec a najkrajsie su tie zvitania, ked prideme na slovensko 🙂

marika80
16. dec 2010

Baby neviem, niekedy to nie je o kvantite ale o kvalite. Brat byva v inom meste a tiez nevidi rodicov casto.

zanulienka
17. dec 2010

@orchidea ahoj,my zijeme v espana 3 roky a veru citim presne tak isto ako ty a niektre z vas.je mi luto mojch rodicov,ze nemozu byt z vnucatami,ked sa im zachce.rozpravame tiez cez skype,ale to nie je o iste..chodime na svk cez leto skoro na dva mesiace a na vianoce ale to len dva tyzdne.letenky nas vyjdu skoro 1500 eur,co je dost..a ked sa vraciame naspat,veru mam co robit,aby som sa ubranila slzam.snazim sa vyhybat pohladu mojej mamy,ktorej chyba malinko,aby sa na letisku nerozplakala a moj otec ten pozera vsade len nie na nas

vodnarky
17. dec 2010

@orchidea -..my zijeme,bude to teraz uz 6 rokov v irsku...niesme sice az tak daleko ako ty,ale tiez to tak citim..na slovensko chodime tak 1-2x do roka a aj nasi nas pridu navstivit 1-2x do roka...aj ked sa vidavame,neni to ono..lebo zakazdym ked oni pridu,alebo my,tak mala sa ich hanbi,nechce si od nich nic zobrat a az po case,ked uz si mala zacina na nich zvykat,tak sa lucime.. ☹ a pritom v ich nepritomnosti sa zas stale na nich pyta..nepozna,ako som poznala ja..vikedny stravene u babky a dedka...ma aj sesternicu o 2 roky starsiu,ktoru si berieme v lete na 2 mesiace k nam,aby sa lepsie poznali.. 😉

orchidea
autor
17. dec 2010

moji rodicia sem chodili za nami na vianoce kazdy rok a my zase v lete za nimi na SK, ale teraz je moja mama velmi chora a cestovat tak skoro nebude moct...najhorsie, ze moja segra zije v kanade a ta ma tiez dve deti, ktore nasi velmi malo vidia...nastastie najmladsia segra je v 6 mesiaci, takze aspon ona im da vnuca, ktore mozu rozmaznavat...

langkofel
17. dec 2010

Tak mne je asi skor luto mojej dcerky...ona doslova trpi tym ze tu (Taliansko) nema ziadnych starych rodicov. Z otcovej strany uz neziju a z mamkinej su na SK...a navyse s nou zijem sama...Je prve a asi aj posledne vnuca mojich rodicov...navyse nasi nemaju ani net (nechcu, vraj su na to stary... 🙄 )
Ale ja tiez vycitky svedomia nemam, ano obcas mi to pride luto, ale nie tak aby som sa nad tym trapila. A moji rodicia dost casto a radi pridu ku nam, a mala zase nesmierne rada chodi cez leto na mesiac na prazdniny na Slovensko.

briketa
12. jan 2011

@orchidea A preco si odisla, ked nemas z toho radost?
Upriamila by som sa viac na pozitivne veci ako na negativne, lebo tym nic nevyriesis.
Mas tieto pocity Ty sama od seba, alebo to prichadza od Tvojich rodicov?
Tvoji rodicia ak su chtivi prist a maju tu moznost mozu ostat pol roka, s predlzenim uradov aj rok.
Ak mas americke obcianstvo a chces mat rodicov pri sebe, mozes im vybavit zelenu kartu. Nemusia tu byt natrvalo, ale musia prist kazdy rok aspon na tri mesiace.
Nepozerala si tieto alternativy?

inkinka
12. jan 2011

@nguyen suhlasim s tebou, myslim si, ze keby tie vycitky svedomia nezivili rodicia, deti by sa pre to menej trapili. Ja pocitam s tym, ze moje dieta aspon na par rokov odide von zbierat skusenosti a vzdelavat sa, aj ked to nie je vobec lahke pre mna a urcite si aj poplacem, ale budem sa snazit plakat v kutiku, ked ma neuvidi...

sandrita08
26. jan 2011

ahojte,no ja mam tiez akusi debku z toho..o dva mesiace idem byvat s buducim manzelom(ktory je fin) do Finska a som tehotna.Uz 2 roky nezijem s nasimi ale kazdy mesiac som bola doma.No teraz to asi bude ine bude byvat dalej a asi budem chodit domov menej.Tak uz teraz smutim ako to bude,ci moji rodicia budu casto vidiet moje deti a tak..no zas viem moje deti budu mat lepsiu buducnost vo Finsku,ale budu poznat mojich rodicov ci budu pre nich ako niejake cudzie osoby? 😖

bubelko
27. jan 2011

@sandrita08 neboj, cudzi ludia to pre neho urcite nebudu. a finsko nie je koniec sveta, rodicia mozu prist za vami a ty za nimi. len to bude ine, take intenzivnejsie ked pridu na navstevu k vam alebo vy na slovensko. aspon u nas to je tak, ze si tu babku alebo dedka vyslovene vychutnava (ten starsi, mladsi to este tak nevnima) a ked je tu babka 3 tyzdne, tak po tyzdni ma babka dost 😀 skratka nie je to take, ako ked ho ma stary rodic 2 hodiny po obede a raz za cas na vikend 🙂

sandrita08
27. jan 2011

@bubelko Dakujem ti za prispevok 🙂 Ano je pravda moji rodicia pridu za nami aj mi domov,ale predsa to nebude take ako ked bude s finskou babkou alebou tetou..Krstnu bude mat na Sk a viac bude s tetou pretoze bude blizsie..Som troska preto smutna,ale zas je to lepsie pretoze niektori to maju tak ze vobec nikoho nemaju v zahranici

asasasa
31. jan 2011

@orchidea : Vyriesili sme to tak ze sme sa manzelom cudzincom prestahovali na SK. Nehovorim ze je to jednoduche ale ked sa chce tak vsetko ide a zaklad je najst si pracu. A ta v hlavnom meste pre cudzinov zatial bola - neviem aka je situacia teraz a mame tu aj kopec kamosov expats, ktorych doniesli baby zo zahranicia 🙂 . adaptovat sa da len sa musi naozaj chciet. Dufam ze tu teda aj zostaneme, hlavny dovod je samozrejme rodina a okrem toho mam SK napriek vsetkym jeho chybam velmi rada. Zili sme aj v zahranici ale mna to tahalo domov. Nastastie mam natolko chapaveho manzela ze to respektoval. Ak sa vsak partner nechce prestahovat na SK, tak Ti neostava nic ineho len sa s tym zmierit a hladat v tvojom rozhodnuti tie pozitivne veci.

martija
3. feb 2011

my sme zili v zahranici 10 rokov, a rodina nakoniec bola dovodom preco sme sa vratili. My sme to mali ine v tom,ze sme boli obidvaja slovaci. Teda ziadna rodina, ziadny pribuzny a znami boli v nasom veku sami s malymi detmi. Stalo sa nam,ze nasho syna museli zobrat do nemocnice a manzelova mama presne vtedy zomierala....Ja som bola tehotna. Takze manzel odiesiel rozlucit sa s matkou a ja som zostala spat na kresle 10 dni s chorym synom, co som zazila pocas tych desat dni (uz je to tri roky) neprajem nikomu, stale ma z toho tazi pri srdci. Trpel moj maly syn, trpel moj muz, ja som trpela pri pohlade na nich,a co potom len to dieta v mojom brusku, vobec sa divim,ze som nepotratila. A teraz si predstavte,ze mate male babo? co teraz? kdo sa onho postara??? boli to tazke rozdodnutia,ale ked je cloveku lahko je to ine, ale ked sa pritazi anieto nikdo naokolo kdo by vam pohomol??? (nasi 2000 km od nas) ,moja mama sice prisla,ale co z toho,syn ju nepoznal,nepohol sa odomna...keby som ho v nemocnici musela nechat sameho s nou, trpel by. Takze v zivote pridu situacie,ked sa clovek zrazu musi rozhodnut, nas dohnalo k rozhodnutiu narodenie nasho druheho syna. Sme tu, uz zrazu nemozem si dovolit kupovat co len chcem, zijeme skromne,ale mam na srdci taky klud,ze keby cosi, ma nam kdo pomoct.....(mimochodom moj syn prisiel ked mal 4 roky a zostal velmi fixovany na nas, lebo vyrastal iba snami, doteraz nema s nikym inym vrucnejsi vztah)

orchidea
autor
11. mar 2011

@martija to je velmi smutny pribeh ale zaroven som rada, ze vam to tak dobre dopadlo a ze ste stastni doma na Slovensku....
@asasasa my sme zili na slovensku dva roky predtym ako sme mali deti, ale manzel si ani nehladal robotu, lebo ucit anglictinu sa mu nechcelo a jeho vzdelanie by bolo na nic...a mne je tu super, az na tych nasich...mame vela kamosov, znamych, svokrovcov, len ti nasi su daleko...

martija
12. mar 2011

@orchidea dakujeme, ano nastastie to dobre dopadlo, syn mohol aj....ani nedomyslim, zanedbali starostlivost, a nastastie sme vyviazli bez nasledkov, teda mensie nasledky mame, ma hrcku na nohe,tak s tym chodime dookola k lekarke,ale verim,ze o nic vazne nejde.
Ale ked mam byt uprimna, tak nasi su super,ale pride mi to take,ze "skutek utek", nasi maju toho dost,nechcem pisat zle na nich, snazia sa pomahat,ale skor financne. Deti mi von nezoberu, zabavia malokedy, som z toho dost sklamana,ale viem,ze keby bolo zle,tak vzdy pomozu,a to je hlavne.....

luminkasp
19. mar 2011

@orchidea, myslim, ze tie vycitky mas aj preto, ze je tvoja mama chora, ako si pisalam nie? ja uz tiez zijem pa rokov mimo, juh spanielska, domov chodim malo (uz som nebola dva roky a este stale neviem, ci toto leto pojdem), vycitky svedomia nemam, ale smutna som preto tiez a dost, ale vacsinou ide o svetle a menej svetle dni, asi ako aj u teba. tiez tu mam muzovu rodinu a znamych, je mi tu dobre, vratit sa nechcem, ale ten pocit tam je a asi aj vzdy bude 😉

love_my_babies
13. nov 2012

Vidim, ze tu uz dlho nikto nenapisal. My byvame tiez v USA, manzel je Bielorus, takze sme taka zmiesana rodina. 3 Roky som nemala papiere, takze som doma nebola dlho. Teraz dufam, ze sa nam podari chodit raz za rok a aj mojim rodicom raz za rok za nami. Keby to nebolo vsetko take drahe :(. Mne je to velmi luto, ze moje deti (dve dcerky) nemaju starych rodicov blizsie. Ale o to viac su rozmaznavane, ked su s nimi. Mimochodom, je tu este niekto z USA, PA?