Manžel nadáva štvorročnému dieťaťu do rozmaznaných faganov
Stručné zhrnutie
- Nadávky a fyzické tresty voči 4‑ročnému dieťaťu sa v diskusii označujú za problém, ktorý treba riešiť zmenou rodičovského správania a ochranou dieťaťa.
- Odporúčané riešenia zahŕňajú pokojný rozhovor s partnerom mimo prítomnosti dieťaťa, zvýšenie času otca s dieťaťom a nekonfrontačné výchovné metódy ako konfiskácia mobilu/tabletu alebo psychologické tresty.
- Diskutujúci citovali Chartu práv dieťaťa a Dohovor, konkrétne „Časť I, článok 19, bod 1“, ako právny argument proti telesnému a duševnému násiliu voči deťom.
Q: Ako upovedomiť partnera, aby prestal nadávať dieťaťu?
A: Sadnúť si s ním „keď je kľud“ a porozprávať sa bez dieťaťa; navrhované riešenie v diskusii bolo osloviť ho bokom, aby dieťa nepočulo, a vysvetliť, že také správanie poškodzuje vzťah a dieťa si to zapamätá.
Q: Sú fyzické tresty ako „dať po zadku“ akceptovateľné?
A: V diskusii boli protichodné názory: niektorí obhajovali „jednu výchovnú po zadku“ ako účinnú metódu, iní ju označili za „stredovekú“ a citovali Chartu práv dieťaťa/Dohovor (Časť I, článok 19, bod 1) ako argument proti telesnému a duševnému násiliu.
Q: Ako chrániť dieťa pred slovným násilím od rodiča v prítomnosti dieťaťa?
A: Odporúčané kroky sú upokojiť dieťa slovami typu „tato je len nervózny“ a okamžite mu dať pocit bezpečia, a zároveň vziať otca bokom a viesť súkromný pokojný rozhovor o vhodnej komunikácii pred dieťaťom.
Q: Ako zlepšiť vzťah otca a 4‑ročného syna?
A: Riešenia z diskusie zahŕňajú, aby otec trávil viac spoločného času s dieťaťom, pravidelne s ním chodil von, venoval sa športovým aktivitám (napr. zakopať si do lopty) a vytváral pozitívne zážitky.
Q: Aké nekonfrontačné sankcie namiesto bitia rodičia v diskusii navrhujú?
A: Konkrétne návrhy zahŕňali konfiskáciu mobilu alebo tabletu, odobratie výhod (napr. žiadna rozprávka/čítanie pred spaním) a použitie psychologických trestov namiesto fyzického trestu.
Q: Kedy zvážiť odbornú alebo radikálnejšiu intervenciu?
A: Diskutujúci naznačili, že pri opakovanom výbušnom správaní rodiča alebo pri telesej/duševnej agresii treba zvážiť odbornú pomoc, vzdelávanie rodičov o detskej psychike, a v krajnom prípade aj oddelenie/rozvod, ak prostredie ohrozuje dieťa.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nadávať alebo fyzicky trestať 4‑ročné dieťa sa považuje za nevhodné a rizikové pre vzťah dieťa‑rodič.
- Rodičia by mali viesť pokojné rozhovory o výchove mimo prítomnosti dieťaťa a snažiť sa ťahať za jeden povraz.
- Zvýšenie času otca s dieťaťom a viac spoločných aktivít sa považuje za konkrétne riešenie na zlepšenie správania a vzťahu.
Sporné názory
- Niektorí obhajujú „jednu výchovnú po zadku“ ako akceptovateľnú výchovnú metódu; iní tvrdia, že vytrieskanie a bitka nie sú normálne a porušujú práva dieťaťa (Dohovor/Charta).
Otvorené otázky
- Ako efektívne zabezpečiť zmenu správania výbušného rodiča bez rozvodu a bez ďalšieho ohrozenia dieťaťa?
- Kde je hranica medzi „výchovnou po zadku“ a zneužitím z hľadiska práv dieťaťa a spoločenského konsenzu?
Spomenuté značky a firmy
Materská škola (MS), Charta práv dieťaťa, Dohovor o právach dieťaťa
Spomenuté produkty a metódy
dať po zadku, vytrieskať, bitie, fyzické tresty, psychologické tresty, konfiskácia mobilu/tabletu, výchova láskou, pevné mantinely a hranice, spoločné aktivity (prechádzky, futbal), rozvod
Miesta a osoby
Slovensko
@marina24 ver si comu chces, ja verim ze dieta sa ma vychovavat laskou, nie bitkou. Ak dieta robi nieco nevhodne, su na to respektujuce metody, ako mu vysvetlit, preco to nema robit alebo ako to ma napravit. Co s nepodarenymi rozmaznanymi dospelymi? Tym tiez capnut? Asi tazko vsak? Dospeli si velmi dovoluju na dieta, lebo sa same nevie branit.
Je uplne prirodzene ze mama svoje deti chrani a brani bohuzial aj obcas pred samotnym otcom,co vsak neznamena ze znevazuje jeho postavenie v rodine. Maloktora z nas myslim povie " len mu daj, nech si zapamata." ak na svoje dieta kricime,alebo dame jednu vychovnu, ma to byt vynimocny stav,kedy sme skusili vsetko normalne v klude, lebo rodic je ten,co ma ustat situaciu. a nase deti su nasa vizitka, aj ked sa niekto moze urazit,ze on robi vsetko spravne a nechape preco je to decko take otrasne. no tak asi nieco spravne nie je. pevny mantinel a hranice, to je jasne, musia byt. aj za cenu ofucaneho krpca a rodica co predychava.ale pouzivat na potomka slova ako zly, vymaznany, urevany, ano, ked to bude pocuvat stale, naozaj sa tak zacne aj spravat.
mne moja mama tiez struhla za kazdu kravinu facku. ale tvrdit,ze sa ma to nedotklo, ze mi to prospelo.... to snad nie, bola som ponizena, nahnevana a urcite som sa nesnazila s mamou udobrit. vyvolalo to opak, ziadny vychovny uspech. nie je nic zle na to, sa dietata zastat aj za cenu pohnevaneho partnera, pokial je normalny, vie sa o tom porozpravat a prehodnotit,. ked nie, bohuzial, bude razit vychovu ako ju mozno sam pozna z detstva.
Bez ohladu na to ci je to tak alebo nie nadava 4 rocnemu doetatu ktore si v prvom rade este neuvedomuje v plnom rozsahu rozdiel medzi dobrym a zlym. Ked uz mu nadava v takom utlom veku nielen ze si to dieta vezme do dospelosti ale co ten manzel bude robit ked bude starsie? Bude mu v desiatich rokoch nadavat do jbnutych?.. ja by som ho teda urcite s takymto zvykom stopla a skusila mu vysvetlit ze by si mal pan manzel v prvom rade spravit kavu a ukludnit sa. 4 rocne dieta by rodica nemalo vyviest z miery ved co bude ked pride do puberty alebo vazne ochorie alebo cojaviem co☺
Ja som mala vychovu bez bitky. Ale dvakrat som dostala a presne viem za co to bolo. A veru si pamatam, ze toto sa nerobi. Moja dostala za cely zivot asi 5-krat a presne vie za co to bolo. A nebola zmlatena, ale ta na zadok v tej chvili sadla. A bolo to po pouziti vsetkych normalnych metod. A poviem vam, dnesna vychova, ze dieta je boh, je uplne na nic. Ten moderny pristup nefunguje. Deti nemaju hranice, uctu, robia si, co chcu. Panboh nas ochranuj o par rokov.... A kludne ma ukamenujte, je to realita....
@2231987 a z čoho usúdil, že je rozmaznany?musí to byť strašne od otca najbližšieho človeka... dostávať bitku a počúvať aký je.Muz by sa mal kontrolovať, lebo bude mať s deťmi zlý vzťah.Ale možno tak bol vychovávaný aj on:(času má dosť chodí vo výbornom čase domov nech sa mu venuje
@zapka21 to nie je pravda, že dospelí si dovoľujú na deti, lebo sa nevedia brániť, to možno nejakí magori, ja hovorím o normálnych rodičoch, ktoým občas prasknú nervy z ich podarených detičiek, ktoré robia si čo chcú. Ako inak decku vysvetlíš, keď robí zlé a nepomáha nič,ani dobré slovo, že " toto nemá proste robiť"? to by ma veeeľmi zaujímalo 🙂 Keď sa s ním nedá nijako. Čo chýba a čo sa stalo tým, čo občasne dostali po riti, keď boli malí? Myslím,že nič, práve naopak, vyrástli z nich normálni ľudia, kt. si aj niečo vážia a nie sú rozmazlené a sebeckí. treba sa na to pozerať aj z inej perspektívy. Dnes je strašne taký trend, že decku ani krivé slovo nepoviem,a potom skáče po hlave kadého, vidím to všade vôkol seba, dnešné deti,či dospievajúci sa nevedia absolútne správať, sú sebeckí, nevedia ani dokonca pozdraviť(!!!) keď prídu do spoločnosti, čo je podľa mňa vrchol. Nie som zástancom modrín a bitiek hlava nehlava, ale dieťa má vediečť, čo smie a čo už nie. a nie robiť si čo chce. Deti dnes nemajú úctu, k ničomu a nikomu, sú nevychovaní fagani väčšinou, neposlúchajú rodičov, nadávajú im a boh nás chráň čo bude o pár rokov, vidím už iba na svojej mladej generácii, my sme ešte rel. normálni,ale čo prišlo po nás, v 90 rokoch narodení ,tak s pánom bohom.Tie decká sú nezvládnuteľné. Ja si aj budem veru veriť čomu chcem🙂 to máš svätú pravdu, myslím,že zo mňa ani z nikoho z nás starších neubudlo, keď dostali výchovnú po riti. Potom sú v dnešnej dobe strašne "in", také matky,ako si ty, kt. nepovedia ani pol krivého slova deťom, a potom toto z nich vyrastie,čo žijeme v dnešnej dobe.
@2231987 muz by mal pochopit ze vychova je vec oboch rodicov a dieta sa uci prikladom!!! Cize ked na neho bude hucat, aj maly bude len hucat a vekom sa to moze zhorsit...
Co by kopec otcov dalo za to byt doma s diwtatom odc15.30!!! A ty,ked vidis, ze sa to asi nezmeni a mozno iste caka aj mensieho, co tam este robis?? A duplom u svokrovcov by som za tychto podmienok nebyvala..ak mas rodicov, zval sa a odid s detmi k nim...mozno sa preberie.
@jajka257 mne to skor pride, ze on praveze ho nijako inak nechvali, nehra sa s nim, ani nic, len ho okrikuje, ked sa mu nic nepaci.. Su take typy chlapov, co si spravia deti, ale nechcu sa o ne starat.. aj tu poznam taku rodinu, on deti enchcel, alebo max. jedno, OK, maju dve, ale on sa im nevenuje, on len zaraba peniaze... ked nieco chce, povie jej, ze podmienky vedela, deti chcela, nech sa stara, on na no neni stavany.., nevie to, nema k tomu vztah.... V zivote deti nekocikoval, nikdy s nimi nebol na prechadzke, nikdy ich neprebalil.. ona je s tym zmierena, lebo chcela deti a on ich ale slusne zabezpecuje.. mna by svaclo, ale im to funguje.. lenze on na deti ani nekrici, ani nic. proste len sa extra nevenuje....
MOzno aj tento je taky, ze dojde domov a chce len klud, s detmi si nesadne, nepohra sa... vela je takych... otazne je , o com to je...ak este navyse len okrikuje, lebo chce mat v podstate " pokoj" a on mu ho mozno narusa, chapes... ONa pisala v jednom prispevku, ze sa im nevenuje ....
Moj manzel tiez povie synovi ze je rozmaznany. Urazi tym skor mna ako dieta kedze som s nim vacsinou sama a vychovavam ho sama. Povedala som mu ze tym uraza mna a ak sa mu nieco nepaci tak nech ho vychovava on a uvidime kam sa dostanu...
@zenaajmama ahoj ked krici muz tak mu maly povie TICHO BUD a do muza este vacsie nervy ..
@2231987 nie je to v poriadku. Vo výchove by ste mali ťahať za jeden povraz, nie ,že tvoja výchova, výchova je vaša. Ak má otec pocit,že malého vychovavas ty, je najvyšší čas,aby s ním začal aktívnejšie tráviť čas. Na druhej strane nie je v poriadku ak pred dieťaťom vyletis na otca, že naňho nakrical, alebo ho capol po zadku, to ries s chlapom bez dieťaťa. Teda pokiaľ ho neotlka...
Dieťa sa má k rodičom správať úctivo, takže ak by moja dcéra povedala otcovi aby bol ticho, tak by som pre ňu z toho vyhodila dôsledok. Moja si rada číta pred spaním, tak by šla spať bez knihy.
@2231987 nuz takto, moj muz je perfektny otec, on je ten, co sa malej zastane, ked robim s nou poriadky, ale keby mu toto povedala, myslim, ze by nebisla len s krikom. Urcite by jej skonfiskoval bud mobil alebo tablet, alebo oboje. Podla teba je normalne, ze male dieta sa takto sprava k otcovi? Neviem, co tvoj muz robi, ale moj niekedy pride tak psychicky unaveny, ze len padne na gauc a konecna. To je zial cena za peniaze. Skus sa na to pozriet inac a porozpravat sa s nim v klude a bez deti. Ak sa do muza pustis pred malym, ten ma fakt krasny priklad. A chlap, aby si chranil ego, zacne kricat po malom, ten mu povie, bud ticho.... Nadherna rodinna idylka...
@marina24 súhlasím s Tebou dať dieťaťu v daný moment jednu po zadku a pravidelne biť dieťa remeňom je úplne niečo iné ja som ako dieťa po zadku dostala a nemám to vôbec rodičom za zlé mám úžasný vzťah s nimi napriek tomu že používali tuto “stredovekú” metódu
No mne 3,5- ročná dcérka tiež povedala: "buď ticho". Vedela som presne, odkiaľ to má, jej dedko, môj svokor, to častejšie používa v diskusii, povie druhému: "ticho buď!" a bodka.
Mala som ju za to trestať? Rázne som jej povedala, že starším takto hovoriť nesmie a vysvetlila som jej, že si vždy máme vypočuť aj názor druhého, aj keď s ním nesúhlasíme.
V tomto veku sa stále ešte učí pochopiť význam komunikácie a opakuje to, čo počuje. Nedá sa to pochopiť ako papuľovanie predsa.
Manžel zakladateľky asi nemá rešpekt u syna a musí hľadať iný spôsob komunikácie so synom, musí pridať spoločné aktivity a snažiť sa, aby jeden druhému porozumeli.
Vychovať dieťa je fuška a najľahšie sa vychovávajú cudzie "decká". 😠
Ked sme napr. s kolegami v praci/ s kamošmi a nieco neurobia podľa našich predstav, tiez im jednu “výchovnú” “nefukneme”, lebo by nam to vrátili aj s urokami. Taktiež im nezačneme nadávať do vsetkych možných zvierat a iných stvorení, lebo by bol asi tiez koniec kamarátstva. K detom si to niektorí dospeli dovoľujú len z toho dôvodu, ze sú 5x takí veľkí ako deti, navyše sú tie deti na nich po vsetkych stránkach závislé a tak vedia, ze im spat od nich nic nehrozí. Co je proste cista zbabelosť. Dieta je rovnocenný človek ako každý iný a tak sa k nemu aj mame správať. Ak nechceme, aby bol “bitkár”, nebudeme ho bit, ak nechceme, aby sa správal ako hulvát, nebudeme mu nadávať - deti sa učia napodobňovaním a berú si priklad z toho, co denne zažijú a vidia.
Tvoj muz asi takto svoj vzťah k detom nevidi - (asi) jediná možnosť je sa s nim porozprávať o tom, aké mate každý predstavy o výchove a povedať mu, ako to vidis Ty... Neviem, ci je typ, ktorý bude ochotný sa nad tym zamyslieť - asi sa to takto tiez niekde naucil... Je super, ze ako mama vidis, ze to nie je v poriadku a snažíš sa to zmeniť - urcite to nevzdávaj, vidis to správne a Tvoje deti za to iste stoja. Raz z nich budu tiez rodičia a aj od nas záleží, akí... Drzim Ti vsetky palce 🌸!!

zbytočne sa tu navázate do mojho komentaru,nemusite s nim suhlasit :D každý si moze vyjadrit nazor, ja nesuhlasims vasimi ..svoj nazor nezmenim...ked rozumne slova nepomaha, tak s deckom sa nedá inak, inak si decko neuvedomi,ze robi chybu a vyrastie z neho to, co je dnes z vacsiny ludi...a najma na SVK...potom to tak dopadá.To je dnes taky moderny trend len tisko s detickami munu nunu vsetko dobre, stale sa usmievat na decko,aj ked vam pili nervy a robi zle,ani hlasok nezvysit, lebo nedajboze, bude mat z toho dusevnu traumu na cely zivot..chore