Manžel nevie, či ma miluje
Ahojte, už som taka zúfalá, že neviem ako ďalej. S manželom sme zobrať 3 roky a spolu sme už 7 rokov. Všetko bolo relativne dobre, mali sme hádky a vždy sme patrili medzi tých čo sa často hasterili ale vždy sme sa hneď vedeli udobrit a fungovali sme normálne. Dohodli sme sa, že si spravíme babo a aj sa nám zadarilo síce o prvé bábätko som prišla ale druhé tehotenstvo už prebiehalo dobre. Momentálne má synček 7 mesiacov a manžel sa mi už dlhšiu dobu zdal zvláštny, prestal s nami spávať v spálni a odôvodnil to tak, ze sa potrebuje vyspať tak fajn zobrala som to ale potom prestal so mnou úplne späť a ani pusu mi nedal. Začal strašne chodiť na bicykel a úplne sa mi vzdialil. Bol dokonca veľmi nepríjemný. A už keď som to nezvládla tak som na neho zatlačila a on mi povedal, že nevie ci ma miluje a ci chce so mnou ešte byť. Poviem vám, že to bol sok. Toto sa ťahá už asi 3 mesiace a už si našiel aj byť že si potrebuje prečistiť hlavu. Bolo to na môj popud lebo už nezvládam každodenné plakaniea ab y ste si nemysleli ja som mu stále hovorila nech niečo vyskúšame bud poradňu alebo poďme po miestach na ktorých sme boli šťastný ale s ničím nesúhlasil. A každý deň dúfam ze mi povie ze ma miluje a ze sa mýlil. Stále však nič. Poraďte mi co mam robiť lebo ja už neviem. Takporaďte co mam robiť? dúfam,zpovie, že ma miluje a ze bol de
Stručné zhrnutie
- Po pôrode sa v niektorých pároch objaví výrazné citové odcudzenie vrátane presťahovania sa zo spálne, výrazného zníženia intímneho styku a vzdialenia partnera; v diskusii bol spomenutý prípad, kde má dieťa 7 mesiacov a intímny styk chýbal 4 mesiace.
- Ako riešenia sa v diskusii odporúčali manželská poradňa (uviedla sa možnosť online poradenstva), nastavenie konkrétnych hraníc a termínov na rozhodnutie (príklad: do dvoch mesiacov) a dočasné oddelené bývanie alebo rozvod podľa dohody o majetku a výživnom.
- V diskusii sa často pripomínali známky možnej aféry: náhly nárast športových aktivít (napr. bicyklovanie), odsťahovanie do samostatného bytu, tajné vypisovanie s inou osobou a odstup od rodiny; žiadny účastník však nepriniesol pevný dôkaz.
Najčastejšie otázky
Q: Ako funguje manželská poradňa a môžem ju využiť, keď mám malé dieťa?
A: V diskusii odporúčali kontaktovať manželskú poradňu a uviedli, že dnes fungujú aj online služby, čo uľahčuje prístup pri starostlivosti o malé dieťa.
Q: Čo robiť, ak partner povie "nevie či ma miluje" a chce sa odsťahovať?
A: Návrhy v diskusii zahŕňali dať partnerovi pevný termín na rozhodnutie (konkrétny príklad: "do dvoch mesiacov sa vrátiš alebo podpíšeš rozvodové papiere"), dohodnúť platby za byt a spísať dohodu o ďalšom postupe vrátane rozvodu a výživného.
Q: Aké správanie môže znamenať, že má partner inú ženu?
A: V diskusii boli spomenuté konkrétne príznaky: časté bicyklovanie a športovanie, odsťahovanie do samostatného bytu, tajné vypisovanie s inou osobou a odstup od rodiny a kamarátov.
Q: Ako riešiť financie a bývanie, ak sa partner odsťahuje?
A: V príspevkoch sa odporúčalo dohodnúť, kto bude platiť byt, využiť rodičovské dávky, požiadať o výživné a v prípade rozvodu spísať dohodu o rozdelení majetku; jedna účastníčka uviedla, že manžel sľúbil platiť byt a rodina ponúkla podporu.
Q: Aký režim starostlivosti o dieťa navrhovali diskusie pri odlúčení rodičov?
A: Jeden diskutér navrhol konkrétny harmonogram: staršie dieťa každý druhý víkend od piatka 17:00 do nedele 17:00 a počas letných prázdnin striedanie po dva týždne.
Q: Mali by sa rodičia rozviesť kvôli emocionálnemu odcudzeniu po pôrode?
A: V diskusii sa názory líšili; niektorí odporúčali vyhľadať manželskú poradňu a pokúsiť sa vzťah zachrániť, iní odporúčali ukončiť vzťah ak partner neprejavuje snahu o zmenu, pričom bolo pripomenuté aj právo dieťaťa na stabilné prostredie.
Závery z diskusie
Zhoda
- Citové odcudzenie po pôrode a zníženie sexuálneho kontaktu sú často uvádzané ako dôvod problémov vo vzťahu.
- Manželská poradňa a vyžadovanie konkrétnych činov namiesto slov sa v diskusii považovali za vhodné kroky.
- Rodinná podpora a pomoc (mama, sestra, svokrovci) sa v diskusii často spomínala ako praktická možnosť pri núdzovom riešení bývania a financií.
Sporné názory
- Niektorí odporúčali snažiť sa zachrániť vzťah prostredníctvom poradenstva a vytrvať, zatiaľ čo iní odporúčali dovolenkovať odísť a sústrediť sa na dieťa a seba.
- Jeden prístup navrhoval nastaviť tvrdý termín (príklad: do dvoch mesiacov rozhodnúť sa) a hroziť rozvodom, zatiaľ čo iní varovali pred rozvodom kvôli dopadu na deti.
Otvorené otázky
- Má partner konkrétne vzťah s inou ženou, alebo ide o prechodné ochladenie citov?
- Vráti sa partner a začne aktívne pracovať na vzťahu, alebo sa nezmení?
- Ako konkrétne riešiť právne a finančné otázky pri odlúčení (výživné, platby za byt, rozdelenie majetku)?
- Ako dlho čakať pred definitívnym rozhodnutím o rozvode?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
manželská poradňa, online manželské poradenstvo, rozvod, podpísanie rozvodových papierov, výživné, dohoda o rozdelení majetku, striedavá starostlivosť, dohodnutý harmonogram starostlivosti (piatok 17:00 – nedeľa 17:00, letné dvojtýždňové striedanie)
Miesta a osoby
žiadne
@anka199 napisem ti uz len tolko, ze tvoj muz nema gule ti narovinu povedat, ze ma inu zenu a preto ti tlaci kaleraby do hlavy ze nevie ci ta miluje. Hlavu mu pomotala inu zena, mozno bezdetna mlada kocka s ktorou mu je dobre. Mozno je to momentalne pobluznenie a mozno to s nou taha uz dlhsie. To nikdy nezistis kedze sa ti s tym neprizna. Ale skor to tipujem na to tahanie dlhsie kedze si uz nasiel byt, mozno aj ich hniezdocko lasky.
@daganov lenze ak uz mas dieta,velakrat musi ist hrdost bokom a mysliet aj na stastie deti. Kazdy sa ohana rozvodom,ale malokto si uvedomuje,co rozvody robia s detmi. Bohuzial problemy su sucastou zivota a musia sa riesit,nevzdavat sa a to ludia uz zabudli. Kazdy sa hrdi ako by chlapa kopol do zadku a potom aj nasa.spolocnost takto vyzera. Nevery sa rozmohli a uz je to nieco normalne,prirodzene s cim sa pocita. Nevera bola vzdy,ale v tichosti.
Jednoducho,má frajerku, zrejme už dlhší čas, keďže byt už má zaobstrany, jeho taraniny, že si chce prečistiť hlavu, a ze nevie, či ťa miluje, sú len také omáčky, lebo je zbabely povedať rovno, mam inú, a na vás kašlem. To, že by potreboval riadne vyčistiť žalúdok, nie hlavu, po tej hlave prefackovat, je úplne dačo iné. Absolútne nezodpovedni chlapi, čím ďalej, tým viac... Kde sa berú, čo ich hádžu z neba? Nech si teda ide, požiadaj o výživné, bohužiaľ, oblbnuteho milenkou, nijako nepriviazes doma. On nebude súhlasiť s poriadnou, ani ničím, lebo "surovo povedané, má úplne na háku rodinu. Je mi to ľúto , žila si s nesprávnym zbabelym slabochom, to už nevrátis....
@marca12 a čo je šťastie deti? Vidieť ako otec mamu nepohladi, že s ňou nekomunikuje, že na tajnasa zabehava inde? Deti niesu hlupe
@marca12 čiastočne s tebou súhlasím, že sa v manželstvách od problémov uteká, často od takých, ktoré by sa možno dali riešiť. Ale na mieste autorky by som s tým mužom tiež nežila. Dokážem odpustiť hocičo, pomôcť človeku dostať sa z nejakej závislosti, keď vidím, že zo všetkých síl bojuje, možno by som aj dokázala odpustiť jednorazovú neveru (niekde na chate v alkoholovom opojení napr.), ak by si sypal muž popol na hlavu a robil všetko pre záchranu vzťahu. Ale tu nevidím u muža snahu žiadnu a keby mi takto dával najavo, že so mnou nechce byť a ešte v takomto citlivom období života, nedokázala by som s ním žiť. Ani kvôli deťom, alebo možno práve kvôli nim. Nie je pre dieťa výhrou, ak nevidí vzor bežnej klasickej rodiny - mama s otcom, už vôbec nie, ak sú rodičia tak hlúpi, že medzi sebou bojujú, ale nie je pre dieťa výhrou ani žiť v rodine, kde nie je ani láska, ani úcta, dieťa vlastne vzor klasickej rodiny nemá tiež, alebo má, ale nie dobrý. A to nemusia byť ani hádky, dieťa ma nesmierne citlivé senzory. Aj celkom malé, dvoj, trojročné. Som rozvedená a po rokoch mi moje dieťa povedalo, že som sa mala rozviesť skôr a to u nás neboli ani hádky, ani alkohol a pod. Ja rozvod považujem za najlepší krok môjho života a to som o súčasnom partnerovi netušila, spoznala som ho až pár rokov po rozvode.
@hradnapani poradňu mu navrhovala, nesúhlasil, nesúhlasil s ničím, ona nemusí mať žiadne dôkazy, rozhodol sa s ňou nežiť, donútiť ho nedonúti. Môže mu povedať, že urobí všetko preto, aby ich vzťah bol ako kedysi, ale to je asi tak všetko.
@ovaaa to samozrejme môže, nahodiť sa a spraviť si deň podľa seba, ale plus bude iba v tom, že si oddýchne. On ten deň prežije a bude pokračovať v tom, v čom začal. Ak je rozhodnutý žiť bez nej, je akákolvek snaha zbytočná. Ak by pristúpil na manželskú poradňu, rozhovory, bolo by to iné.
@katarinka89 ale uz robis zavery,ved sa este nepokusili o zachranu. Neuznavam neveru,neospravedlnujem ju,ale ak sa stane a chlap nie je totalny luzer a pravidelny suknickar,tak by som sa snazila zachranit vztah. Bola by som nastvana,presiel by si peklom,ale kolko by to trvalo par mesiacov? Co je to oproti celym rokom,ktore nebude denne s detmi. Ja som stara skola,snazim sa vsetko opravit a ked sa neda,mozem si povedat,ze som pre to spravila maximum.
@msally to ako myslíš vážne, že k...y môže mať koľko chce, ale kvôli dieťaťu sa nerozvediete? Ty by si žila v takom vzťahu, plnom poníženia? Dieťa to o chvíľu začne vnímať, deti nie sú hlúpe, sú len malé. Okrem toho, keď sa on rozhodne v tom manželstve nezostať, nijako mu nezabráni. A dieťa o otca nepríde, možno sa mu bude venovať viac hodín, ako teraz.
@marca12 pozri ja ho naozaj nemôžem držať. Vieš aká by som bola šťastná keby aspoň povedal dobre teraz mam v hlave zmetok ale skúsme to nejako zachrániť? A nie len, že on nevie a všetko čo navrhnem zmetie pod čiernu zem. Naozaj sa nechcem rozvádzať. Tak možno príde na to, že ma miluje až keď odyde fakt neviem.
@anka199 ja osobne si myslím že tvoj manžel nechce od teba odísť a ani sa neplánuje rozviest. V populácii je určitá vzorka psychopatických ľudí ktorí skúšajú kam až u toho druhého môžu zájst a čo všetko si môžu dovoliť, teda testujú partnerov na max. možnú hranicu únosnosti . Presne takto to začína, on nevie či ťa ľubi a či k tebe niečo cíti , čím ťa uvádza do submisívneho postoja , manipuluje s tebou a určitým zvráteným postojom sa v tom vyžíva do akej neistoty ťa uviedol . Nemienil sa ani odsťahovať keby to nebolo z tvojho popudu a ani to nemienil hovoriť rodine lebo táto hra mačka s myšou mala byť len medzi vami .
V tomto prípade by som ti poradila , aby si voči tomuto zaujala rázny postoj , asi takým spôsobom a systémom nech ťa tým neobťažuje, máš svojich povinností a starostí dosť a nech si to vyrieši u seba vo svojom vnútri a nech je to čím skôr , lebo sa môže stať že si budeš riešiť život s niekým iným .
Zaujalo ma aj to, že píšeš, že za 7 rokov ste chodili len tam, kde on chcel, s jeho partiou a kamarátkou, akou kamarátkou? Nebola to už jeho zásterka pre milenku? Nič ti neblikalo, že toto nie je normálne? plus na svadobnú cestu ta poslal s rodinou? Nie on s tebou šiel? Ako úprimne, prepáč, ale to ta ani vtedy nekoplo, že s úplnym blbom si? Preboha, mňa keby muž pošle na svadobnú cestu samu s rodinou, tak to co by akože bolo?Mam silný pocit, že on ta nie teraz už nemiluje, ale ani nikdy nemiloval.Zrejme pár rokov mu to ešte vyhovovalo, možno ta žena si ešte ho držala ako tak od tela, ale teraz už zrejme "pasca sklapla". Toto už nezlepis, a žiť nasilu len kvôli s deťom, ktoré tiež asi bohvieako ho netankuju, nemá zmysel.
@anka199 no.... Ťažko sa radí, ked človek v tej situácii nie je... Ale asi by som nedokázala žiť v domácnosti (a milovať ho) a niekym, kto by mi povedal, že ma nemiluje a sice povie, ze je ochotny so mnou tu domácnosť zdieľať, avsak nemám očakávať akúkoľvek lasku... Človek má len jeden život tu a teraz a každý si zaslúži byt milovaný..
nechala by som nech si teda vycisti hlavu, neviem si predstavit, ze by som bola s niekym kto nevie, ci ma chce, ci chce byt so mnou :/


@msally a čo jej radis, aby použila? Reťaz, špagát, lepiacu pásku...?