Manžel pije každý deň pivo

ejlan
26. jún 2013

Ahojte .. Založila som si nový nick..lebo tu mám pár známych a nechcela by som aby niekto riešil do čoho ho nič.. Hňeď potom tento nick zmažem. Preto sa chcem takto anonymne poradiť ohľadom môjho manžela. Sme spolu 5 rokov. A máme jedno dieťa 4 roky. Ide mi o to že mi vadí jeho pitie piva. A neviem či fakt je to normálne alebo ja preháňam.. Nechcela bysom aby sa to jedného dňa zvrtlo na nejakú závislosť. Každý deň musí piť pivo. Keď som mu povedala že mi to vadí, tak sa rozčúlil..že nebudem mu to zakazovať.. že on sa neopíja, ani nič..a že chodí do práce tak to pivo si navečer po robote chce dať tak na relax... DO bre to by som chápala... ale vadí mi že každý deň..a už to je tak..že denne si dá aj 3 tie pivá... to sa mi zdá že už to začína preháňať.. Ako nikdy sa neopije... ale predsa len sa mi zdá že to môže prerásť k závislosti na alkohole a to nechcem. Nieje agresívny o drobca sa stará-no teda starám sa ja..oni sa spolu hrajú. A teraz mi povedzte..som ja tá čo preháňa..alebo to naozjaj nieje moc dobre takto sa nalievať tým pivom. Občas si dáme aj spolu nejaké vínko...pri telke večer.. to mi nevadí...ale proste nie každý deň mať alkohol...lebo pivo je alkohol podľa mňa... Keď mu to poviem..aby sa s tým miernil..nech si urobí pár dní v týždni proste prestávku tak sa rozčuľuje že to mu nemám čo zakazovať... Čo robiť? Alebo ako mu to vysvetliť inač aby sa nad tým zamyslel. Myslím že ani pre dieťa to nieje moc dobré keď vidí ako sa oco každý deň napája pivom. Ďakujem za každú radu a názor.. No prosím slušne tak sa mi prosím aj slušne vyjadrite.. nemám záujem aby ma tu niekto ponižoval a posmieval sa...

matkamirko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cawes
26. jún 2013

@ejlan cely rok kazdy den? no v prvom rade by som mu ich prestala kupovat. ak si ich kupuje sam, tak je to tazke hm skus mu ich schovat a ked pride domov a bude ich hladat sprav sa ze nevies kde su. Ak bude zly a nervozny a pohadate sa tak mu povedz ze nech sa pozrie aky je zavisly, hod mu ich do ruky a chod prec. No a ak nepride tak je to hovädo

cawes
26. jún 2013

@matkamirko tak jednoducho si neviem predstavit ze by som povedala mojemu ze ked neumyjes riad nebude sex. Jednoducho som zastanca toho ze treba komunikovat. Moj velmi dobre vie co mne vadi a ja viem co vadi jemu, takze sa tomu snazime vyhybat. A nie sa vzajomne vydierat

angua27
26. jún 2013

@ejlan, Tvoj manžel má jednoznačne problém s alkoholom. začať to môže jedným pivom denne, časom (kľudne to môže trvať aj roky) sa prepracuje k viacerým pivám, potom pridá tvrdé, atď. zažila som si to, bohužiaľ.
tu neexistuje mierna cesta. nie som zástanca ultimát, ale radila by som niečo rázne s tým spraviť. závislý človek veľmi, veľmi dlho svoju závislosť nevidí, nepripúšťa si ju.
každopádne držím palce, aby ste s toho vyšli dobre.

aristka
26. jún 2013

@1katkas alkohol škodí na pečeň ,na hlavu spôsobuje demenciu a okrem vit.B pivo ničomu nepomáha ,ale káva podporuje trávenie a pôsodí preventívne proti rakovine hrubého čreva...takže sa tu porovnáva neporovnateľné...

doliva
26. jún 2013

@doliva tak skus tak mozno si uvedomi a obmedzi to

bubelko
26. jún 2013

@ejlan mozno este nie je alkoholik, ale je na najlepsej ceste sa nim stat. problem je, ze mozes mu dohovarat, rozrpavat sa s nim a riesit, co len chces. je dospely, svojpravny. pokial on sam nepovazuje svoje pivo za problem, tak nic nevyriesis. nemozes ho donutit prestat. mozes mu skusit dat ultimatum, len si musis byt ista tym, ze si v stave ho aj dodrzat. inak to nema zmysel a tiez to nemusi k nicomu poviest. mozes sa skusit informovat v nejakom centre, co sa s tym da robit - ako pise kazunomiya. ale viac urobit nemozes. a v pripade, ze sa to bude hrotit, tak uvazovat o tom, ze ci odchod od partnera-alkoholika by pre teba bolo riesenim.

pragmaticka
26. jún 2013

na jednom ci dvoch pivach vecer po praci nevidim nic zle. alkoholizmus by som v tom urcite nevidela. osobne by mi vadilo viac, keby tie piva pil v krcme/bare s kamaratmi resp. ten zapach z ust po piti piva.

stanislavao
26. jún 2013

@ejlan neni pitie, ako pitie. moj stryko pije cely zivot jedno pivo vecer. kazdy jeden vecer, odkedy sa pamatam, tak vecer pije pivo. ked ho doma nema, tak sa nic nedeje, ale ked ho ma, tak po veceri, pri telke si stale jedno vypil. iny ziadny alkohol nikdy nepil, ani vino, ani iny alkohol. cize ja osobne si myslim, ze jedno pivo vecer neni alkoholizmus. a to podotykam, ze ujo v zivote nebol v krcme, bare, alebo podobnom zariadeni.

radlenka
26. jún 2013

Myslím, že sa tu nemusíš obávať posmechu, ani ponižovania, sme tu všetci dospelí, nie? Tvoj problém je v slovenských domácnostiach dosť bežný, je fajn, že to riešiš. Možno ale treba zvážiť, ako mu hovoríš, že ti to vadí, ak je to štýlom, ktorý ho rozčuľuje, tak to skús inak. Skús mu pripomenúť, že je stále otcom a vzorom pre vaše dieťa. Že to, čo vidí doma, považuje za normálne a neviem, či by naozaj chcel, aby si ho syn/dcéra pamätali iba s pohárom v ruke ... Na môjho to fungovalo pri cigaretách, s pivkom po práci to máme trochu podobné, takže chápem, o čom hovoríš. Dôležité je, či sa mení osobnostne, či potrebuje hladinu alfa, alebo jednoducho pije pivo, lebo je chutnejšie ako voda 🙄 Hlúpe vysvetlenie, ale počula som aj také. U nás to tolerujem len s výhradou, že to neprekračuje hranice, povinnosti v domácnosti si plní, je zodpovedný v práci, venuje sa drobcovi a hlavne sa zaňho nehanbím. Ale nerob mu naschvály, neschovávaj mu pivo po dome, nehuč doňho, že je alkoholik, inak sa zatne a vôbec nič nevyriešiš, len sa budete hlucho hádať. Veľa šťastia.

1katkas
26. jún 2013

@aristka moj dedko mi spominal ked ho operovali tak s nim co bol na izbe chlap, tak mu odporucali kazdy den jedno pivo..neviem na co bol presne operovany...a zas pohar vina je dobry ked mas zly tlak..takze alkohol v malom mnozstve ti demenciu nesposobi..ani nepokazi pecen..a co lieky? lieky zatazuju pecienku... ale uz odbacam z temy..ide o to, ze z 1 piva netreba hned chlapa robit alkoholikom...

ribelina
26. jún 2013

@1katkas myslím že na močové kamene je dobré každý deň jedno pivo alebo na žlčníkové, no neviem teraz ale tak som to počula že na nejaké kamene 🙂

aristka
26. jún 2013

@1katkas nie každý deň dlhodobo,čo myslíš francúzi,každý večer vínko...a sú to aj skúsenosti z práce čo tak málo dokáže narobiť...a hlavne anestézie o tom vie svoje...a sú rôzne fázy alkoholizmu,kedy je čas to ešte stopnúť...

domak2
26. jún 2013

@1katkas pre mna je clovek co pije dennodenne a je nervozny uz len pri predstave, ze by nemal alkoholik. A autorka pise, ze sa to z jedneho piva posuva na tri. Ale zas na slovensku je pivo v bezne aj v tehotenstve ci pri dojceni, takze chlap co pije denne po robote je potom asi v poriadku.

aristka
26. jún 2013

@ribelina kedysi sa to dávalo,ale účinok nulový ,ak máš kamene močové treba si dať denne min. fatru a tá ti zabezpečí zásaditosť moču a hlavne pitný režim..

1katkas
26. jún 2013

@ribelina neviem presne ani ja ake, ale ta podstata piva, ze jedno neuskodi 🙂

@aristka tak nech si kazda zena teraz posle manzela na protialkoholicke za jedno pivo za den, vsak to je smiesne

yidaky
26. jún 2013

@ejlan Ja mam doma nieco podobne. Kazdy den pivko aj niekolko. To su proste "chlapi". Nikdy nepochopia, preco nam to vadi a my nikdy nepochopime ich. No neporadim, bojujem s tym uz dobrych 13 rokov 😠 a zatial som nevyhrala....

maria1989
26. jún 2013

0,5 l piva (10 stupňové) 0,28 promile alkoholu čas odbúrania z krvi 2,5 hodiny
0,5 l piva (12 stupňové) 0,35 promile alkoholu čas odbúrania z krvi 3 hodiny

keď vypije 3 pivka, má max 0,9 promile, keď sa najedol, oveľa menej. to mužovi ani "neudiera" je to čistá somarina. 3 pivá sú nič

aristka
26. jún 2013

@1katkas ak je to denne,dlhodobo tak to smiešne nie je...a riešiť sa to dá aj ambulantne ,kde ľudom poradia ak nato... a nie je smiešne mať na stole pac .s abstinenčnými príznakmi....dať si pivko ,ale nie každá deň...

dorothy77
26. jún 2013

ja si nemyslím, že je na jednom pive niečo zlé, tri každý deň mi prídu celkom dosť...

aristka
26. jún 2013

@maria1989 to nemusí udierať ,byť vidieť,ale keď prestane alebo si nedá tak vidieť je...dievčatá nemáta ani šajnu o čom tu hovoríte....

maria1989
26. jún 2013

ešte ma napadlo, že môj starý minule vypil asi za hodinu 2-litrové pivo (to z veľkej fľaše), trochu mu udrelo do hlavy, ale keď sa najedol, za pol hoďky bol fit. a to má maximálne 80 kíl chlapec. 😉

maria1989
26. jún 2013

@aristka práve že šajnu mám. bohaté skúsenosti s vodkou. len tie tragické dôsledky chýbali 😉

1katkas
26. jún 2013

@aristka tak teraz za jedno pivo je moj manzel alkoholik? urcite 😀 tak potom za jednu kavu je tiez clovek zavisly
@maria1989 ahoj, asi tu nemame co robit v tejto teme medzi zenami co vravia, ze z 1piva je chlap zavisly 😀

dada1212
26. jún 2013

Nesúhlasím s tým, že ak sa rozčúli, ide o závislosť... Neviem prečo by mal byť muž nejaký poslušný psík, ktorému ked niečo zakážete, tak bez slova vás poslúchne. Však je to dospelá svojprávna mysliaca bytosť. Tiež by sa vám nepáčilo , keby vám muž povedal, že napríklad aby ste nejedli už sladkosti lebo len z nich priberáte, lebo inak sa s vami rozvedie alebo nepili kávu, nefajčili atd....
Možno by bolo dobré vedieť, že prečo máš @ejlan také obavy? Má on napríklad otca alkoholika alebo máš pocit, že tým alkoholom rieši problémy?
Lebo alkoholizmus je choroba a ochorie zväčša človek ktorý má na to predispozície, či už kvôli detstvu, kvôli sklonu k psychickým ochoreniam, po tom čo prežije nejakú tragédiu alebo je dlhodobo nespokojný zo svojim životom.
Preto by som si najprv na tvojom mieste odpovedala na tú otázku, že prečo máš vlastne obavy a potom sa dá vyhodnotiť či sú oprávnené alebo nie.
Vyrovnaný človek, čo je psychicky v pohode neprepadne závislosti.

aristka
26. jún 2013

@1katkas ak ho pije denne ,ano má problém...neviem čo je na tom urážlivé....

maria1989
26. jún 2013

@1katkas asi tak. ale celkom chápem strach ženy, že sa to môže zvrtnúť. nič v zlom. možno by si pani, ktorá to tu začala, mohla skúsiť dať za večer 3 pivká, a zistila by, že svet je akurát o trošku príjemnejší, a nič viac 🙂

patricia2007
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
aristka
26. jún 2013

@maria1989 to si napísala veľmi všeobecne,ak chceš vyjadrenie napíš viac...

janeita
26. jún 2013

Čítam premýšlam co zle vidite na jednom pive- podotykam jednom, pivo ma max 10% cisteho alkoholu - cize to je nic(inak bezne piva maju okolo 5percent).
A dost vela ludi povazuje pivo za relax, niekto si da cigaretku niekto pivo. Každý ma ine zvyky.
Inak ja som zena a priznavam tiez si par krat do tyzdna dam pivo hlavne p otazkom dni v praci