Manžel v puberte

nechapemto
17. júl 2016

Ahojte, mam 27 rokov a som tehotna. Moj muz ma 33 a teraz si zmyslel, ze si ide robit vodicak na motorku, pretoze je to jeho konicek vraj. Sme spolu uz viac ako styri roky (manzelia menej) a predtym ako sme sa spoznali mal motorku. Potom ju predal, pretoze ho to stalo vela casu a penazi.
On ma taku pracu, ze je malo doma. Resp. chodi neskoro z prace domov. Ja sa hnevam a nesuhlasim s tym, pretoze na motorku treba cas (on sam ho poriadne ani na mna nema), stoji to peniaze (tiez ich mame kam davat) a nehovorim o tom, ze ake je to nebezpecne (kazdy rok x mrtvych motorkarov). Pride mi to ako keby nechcel so mnou a s nasim babatkom travit cas a hlada si nejake ine veci, aby mohol byt z domu. Inak je to pozorny manzel, pomaha ako vie a vlastne vsetko je inak ok.
No rozumiete tomu? Co by ste robili Vy na mojom mieste? Prehanam to ja, ci on je nezodpovedny?
A doplnim, ze motorku si vraj chce kupit az neskor, preto chce vodicak lebo maju byt vodicaky drahsie a ma to byt vsetko prisnejsie. A bla bla. Ale verim tomu,ze tu motorku bude chciet cim skor, lebo ho nic nebude odradzat.
Dakujem dopredu za rady a nazory.

tofik
18. júl 2016

Tǎžko sa radí, ale manželstvo nie je vezenie. Treba si dať slobou. Moj má motorku skoro stále, len keď sme ostali úplne bez peňazí po svadbe , tak ju predal, ale neskor si opať kúpil. Nebránim ju. Dokonca sme mali občas aj obaja. Teraz keď sú deti, je len jedna, jednak nie je času na dve a jednak aj finančne je to náročnejšie. Ja sa riadim tým čo aj moja mamina - chlapovi treba nechať jeho koníčky. Je spokojnejší a napokom aj ja mám svoje záujmy a nechcela by som aby mi do toho kecal. Chápem tvoje obavy aj finančné aj o bezpečnosť. Treba sa s tým popasovať. Moj keď ide niekam sám , tak sa mi musí tiež hlásiť, aby som vedela , že je v poriadku. A na tom kedy sa ide voziť sa tiež dohodneme. Príde spokojný. Boli roky, keď sa mu švagor smial, že je stojánkový motorkár, vytiahol motorku naglančoval ju a schoval, nebolo kedy, venoval sa deťom . A motorka sa teraz dá kúpiť aj lacnejšia. A poviem ti máme super zážitky za tie roky, kopec sme toho pochodili.

katkakovac
18. júl 2016

Ja mam takeho doma. Na motorke sme sa vozili spolu. Ked sa narodil syn, spravil si kurz na paragliding. A vies co, ja sa na neho za to nehnevam. Dlho a vela pracuje a potrebuje si oddychnut. Ja ho bez problemov pustim a cuduj sa svete, casom je radsej s nami doma ako na padaku. Mamzelstvo nie je vazenie, musite mat priestor aj pre samych seba. Ked nu budes branit, bude utekat, lebo sa doma nebude citit dobre. Daj mu ten priestor a uvidis, ze nakoniec bude vikendy travit s vami namiesto na motorke. Ja mojho vyhanam ist si niekam zalietat a on nechce. Ked budu deti trochu vacsie, pojdeme spolu niekam do alp, ja so to tam pochodim z detmi - to bavi mna a on si zalieta.

hors
18. júl 2016

Mm chce ties motorku 😉 len zatiaľ nie sú financie nato ma sen,ze budeme spolu jazdiť keď deti vyrastú.Vies možno je to jeho záľuba bavyhoto ja by som mu nebranila.Mm ties je málo doma mám 3ra6 tyzdnou ja by som mu to dovolila keby to chcel radšej ako keby mal chodiť po krčmách,discotekach.A ktomu že zomierajú xx motorkárov no stáva sa aj autom sa môže stať že bude nehoda či zomrie či ostane ochrnutý.Ja si myslím ,že keď je pozorný manžel bude pozorný otec nemôžeš mu nič zakázať nie je tvoj majetok ma ties svoje sny plány a verím že si vnych aj ty a vase babetko.Ked mu to zkazes môže ti to vyčítať budúcnosti.Je to taske chápem ťa že sa bojím že budeš malo snim,ze budú chýbať financiám ale určite lepšie ako chodiť na disco a kŕčmi môj názor😀

nyusika
18. júl 2016

Niekomu motorky vadia, inému sa páčia.
Ja napíšem za seba, že partnera s motorkou/štvorkolkou NIKDY.
Viem, že názor v tomto nezmením.
Preto chápem autorku
Ale poradiť neviem 😊

hors
18. júl 2016

@nyusika jasné 😁 veď každému sa niečo iné páči a to je logické ale ona vedela že má záľubu motorky😉 a teras hľadať riešenie je taške on pracuje chce relax a tu ho nájde len ona sa bojí že sa vzdialia asi jeden druhému 😉

zuzhe
18. júl 2016

Moj otec vzdy tuzil po motorke a nakoniec si ju aj kupil, aj napriek tomu, ze mama z toho nebola 2x nadsena... uziva ju s rozumom a je to prenho velky relax, len tak sa previezt a ani nehovorim o tom, aky velky sen si splnil... vzdy, ked sa ide previezt, pyta si od maminy povolenie, ci jej to nebude vadit, ci nemaju ine plany na dany den...

Je to len moj nazor, ale nedalo by mi to, aby som ja manzelovi nieco zakazovala, nedajboze mu udavala ultimata ako "ja alebo motorka" a pod. Sme par, ale stale sme aj jednotlivci s vlastnymi cielmi a tuzbami, jednotlivci, ktori sa rozhodli zit zivot spolu. Neznamena to, ze musime preberat nazory toho druheho a nemozeme si nechat nic z toho, cim sme boli pred manzelstvom.
Svoju ulohu ako manzelky vidim okrem ineho aj v tom, ze manzela budem podporovat a pomahat mu naplnat jeho sny, nie mu v nich branit.

lubiduch
18. júl 2016

Mon muz si tiez spravil vodicak na motorku...v case ked sme sa o babo snazili...motorku si vsak nikdy nakoniec nekupil, par krat sme sa povozili na otcovej...podla mna vyhodene prachy, ale tak mal zabavku chvilu ;)
A inac ked sa nam narodilo babo kupil si cestak (cestny bike) a zacal na nom jazdit,zavodit atd...co znamena ze musi aj trenovat, bezny vyjazd teva tak od 3h viac...od rana do vecera bol v praci a min 2xdo tyzdna vyjazd....ale tak budem sa rozculovat? Kazdy ma svoje konicky a svoj zivot aj po svadbe aj po narodeni dietata. Ja mu cyklistiku tolerujem a dokonca som sa na to po case dala aj ja...a viem ze moj manzel mi je nadovsetko vdacny ze ma taku zenu ze ho neobmedzuje ale ze ho v keho konickoch podporujem....
Inac aj tie vyjazdy sme nakoniec riesili tak ze on si dal vyjazd k mojim rodicom (co bolo asi 70km cesty) a ja s babom som tam prisla autom,prespali sme, nasich navstivili a druhy den zase naspat 🙂 da sa to sklbit aj s niecim prijemnym.
.a teda ze ta cyklo vybava stoji mozno tolko co cela motorka asi hovorit ani nemusim ;) ale co....mladi sme len raz,treba si uzivat!

jamika27
18. júl 2016

@nechapemto mohol si to naplánovať na iný čas ako je tvoje tehotenstvo, lebo si asi precitlivejšia ... ale inak si myslím že je to OK. Nemôžme celý život šetriť a pozerať sa na peniaze - musíme si ten život užívať. Motorky sú proste chlapské ... je to tak chlapské a tak sa chlapi dobre cítia v tomto prostredí ako my ženy v obchodoch napríklad.

Treba byť k tomu viac naklonená a chlap ťa za tolerantnosť bude nosiť na rukách ;)

Treba len nájsť kompromisy.

PS: ja mám 6 mesačné dieťa a práve som si poslala prihlášku na vodičák na motorku .... :-O

jamika27
18. júl 2016

@nechapemto a si predstav ako budete ako dôchodci chodiť na moto na dovolenky ... no romantika.

Inak ešte sa vyjadrím, u nás máme strašne veľa motoriek, podnikali sme aj dovolenky na moto. Momentálne po narodení synátora na motorke manžel ešte nesedel ... nie je čas, lebo do toho prerábame, takže vie si určiť priority. (nezakazujem, proste sám vidí, že momentálne sa nedá - a to on je iný motorkár!!!). Takže u Vás by som to tiež nevidela tak tragicky. A ešte jedna rada - chlapovi treba dávať fakt ,,voľnosť,,. Ja mám osvedčené, že keď ho posielam (na pivo, na motorku) tak o tom rozmýšľa a niekedy ani nejde, prípadne sa vráti veľmi skoro. Ale máme dohodu, musí mi z krčmy nosiť nejaké klebety o manželkách druhých kamošov :D

Tak sa nasmejem na tých príhodách - keď mi rozpráva ako napr. jednému žena robila také scény, druhého nepustila a podobné ... (nedá sa to zovšeobecňovať - lebo všetci sme iný), ale treba nechať tým chlapom voľnosť, nech sa stretávajú a venujú sa tomu v čom majú záľubu. Lepšie dovoliť a byť chlapovou kamarátkou s ktorou o všetkom rozpráva, ako nedovoliť, a byť tou o ktorej sa v krčme klebetí, že je fúria a podobne ... ;)

madeline1
18. júl 2016

Myslim si ze by si mala akceptovat jeho konicky a tuzby. Ak aktualne naozaj mate malo penazi, v tom pripade, ano mal by s tym vodicakom pockat. Avsak ak v peniazoch problem nie je a na ten vodicak a na tu motorku este nejake su, v tom pripade by to problem nemal byt. On nie je tvoje dieta, je to tvoj manzel, dospela osoba. Rozumiem, ze mas o neho strach, ale zakazovat mu to nesmies...
To je asi take, ako keby on zakazal tebe lyzovanie, pretoze si pri tom mozes ublizit. Lyze tiez idu do penazi, ublizit si pri tom mozes alebo nemusis...avsak, ak by to bol tvoj konicek, mrzelo by ta, ze ti to uplne nezmyselne zakazuje...

bale1rinka
18. júl 2016

@nechapemto ešte si len tehotná, nevieš ako sa bude správať keď sa dieťa narodí, možno porobí doma veci keď príde z práce a potom pôjde na motorku. A čo?ja chodím 2x týždenne cvičiť a na nechty a len tak pokecať a učím sa angličtinu sama zavretá v izbe a dieťa je s mojim mužom, každý má svoje záľuby dajaké..ide len o to aby ste si vedeli ten čas rozdeliť spravodlivo fifty fifty aj chod domácnosti je teraz iba na teba? nie že on bude iba na motorku chodiť a ty budeš iba s dieťaťom, ina knevidím problém, aj m§j muž príde z práce a nakúpi mi veci, navarí a potom zdúchne do hôr s kamošom alebo na bike a vráti sa zničený ako pes...ale svoje povinnosti si plní tak rovnako ako sa a sme rovnocenní partneri...

rakywanda
18. júl 2016

@nechapemto ja nechápem, že mal motorku už aj predtým, ale vodičák si ide robiť až teraz? a na čo ju mal vtedy? hladkal ju v garáži, či čo?
inak, môj má tiež "blbého" koníčka, ale čo už...vždy to môže byť aj horšie 😀

saurian
18. júl 2016

aj moj mm ma motorku. tiez som mala podobne obavy. bol vzdy pozorny, pomohol, staral sa, nemal ine "vystrelky" - nepije, nefajci.... ale - vedela som ze je to nieco co velmi chce, tak som suhlasila, aj on potrebuje nejako "zresetovat".... ano, motorka stoji peniaze, nikdy to vsak nebolo na ukor nas, rodiny, ak boli mesiace ze sme sli "od vyplaty do vyplaty" tak motorka stala v garazi - nenatankoval ju, peniaze sli na rodinu. chodi sa tak raz za dva tyzdne povozit na par hodin, sem-tam na nej ide do prace, cca 2-3krat do roka na nejaky motozraz kedy sme sami doma. ja mu to doprajem, na oplatku vidim ze si uvedomuje ze to ze to ma "bez pindov" je nieco navyse, doma pomaha este viac, proste kupou motorky nasa rodina nijako neutrpela... je skvely manzel aj otec, dokonca aj pre mensieho ktory je ZTP. ak je ten tvoj inak "spolahlivy" manzel, stara sa, pomaha... nezakazovala by som mu to. v rodine je viac clenov, vsetci ste rodina ale nie ste vsetci uplne rovnaki, je dobre, ked ma kazdy nieco "to svoje" 😉 odrazi sa to v konecnom dosledku aj na celkovej psychickej pohode rodiny.

mijo53
18. júl 2016

motorka je dopravný prostriedok a pre športového motorkára športová výbava a rozumiem autorke, prečo sa bojí, lebo v poslednom čase je neuveriteľne veľa smrteľných prípadov motorkárov, to sú blázni niektorí, cez dedinu predbiehajú cez plnú čiaru všetky auta , zbytočne vyhasnú mladé životy. Ak má zdravý rozum, tak je to pekná záľuba, ale mne by to nevyhovovalo, aby môj muž bol motorkár.

luci58
18. júl 2016

S mojim ked sme si iba pisali, pytal sa ma aky mam na to nazor, ked si kupi motorku /tuzil po veterane/. Povedala som mu, nech si splni sen, ked pride rodina bude to tazsie. Kupil si ju a zacali sme spolu chodit🙂) O par rokov tuzil po inej moto, hovorim kup si ju. Kupil, vozili sme sa, milovala som ten pocit slobody. Potom kazdy rok kupil nejakeho veterana hovorieval oplati sa investovat, ceny pojdu hore. V poriadku kupuj, o par rokov budes milionar🙂) S tymi milionmi sa to nesplnilo, ale je to aj moje hobby. Pred siedmimi rokmi mi kupil motorku, o rok na to som si urobila vodicak. Zakazdym ked som sadala na moto velky respekt, vsetko je v hlave. Ruku na plyne musi ovladat rozum. Teraz uz stvrty rok absentujem, tesim sa kedy znovu zazijem ten pocit slobody, vetra vo vlasoch a much na vycerenych zuboch🙂 Viem, ze mas strach, obavy, nezakazuj mu to. Sice ked som bola tehotna som mojmu povedala, nech neopovazi ist bezo mna ale to zo mna hovorila zavist🙂, lebo mne vzhladom na moj stav jazdit nedovolil. Ale bol voci mne solidarny a nesiel sa vozit aj ked ho volali. Mozno aj bol ale som sa to nedozvedela🙂 Dovol mu plnit si sny, o to viac Ta bude milovat.

lubiss
18. júl 2016

no trosku som sa zamotala ide si ROBIT vodicak na motorku a pred tym ako ste zacali spolu chodit motorku mal ???? to mal potom ako tu motorku len na pozeranie ci co bez vodicaku ? :D bud rada ze nema konicek rybarcenie..to by si este len nadavala 😀

sissy27
18. júl 2016

@lubiss
@rakywanda pravdepodobne mal predtým "malú" motorku, skúter, na ktorú v minulosti dávali vodičák automaticky s vodičákom na auto (A-skupina kedysi, teraz je to už porozdeľované podľa výkonu, veku atď.)... na "veľkú" moto ale treba znova robiť kurz aj s praktickou časťou a samozrejme aj skúšky, z praktickej jazdy aj z vyhlášky...

lussinka2
18. júl 2016

my zasa mame motorku a nikto z nas na nu vodicak nemal.. vzdy sme sa previezli len tak po okoli, no teraz uz je mame malu a matorku sme odlozili nech nikoho nepokusa, ved uz mame zodpovednost nie len sami za seba.. a zrazu aka nahodicka si mm robil vodicak na nakladne auto a ponuukli mu v autoskole vodicak na motorku za uplne super cenu.. tak to neodmietol smaozrejme, ma ho, ale odvtedy na motorke nesedel, dokonca ju pozical kamaratovi pred mesiacom a ani ju nejak nepyta domov.. chvalabohu... ale zasa je rybar a minimalne 3 noci v tyzdni je na rybach.. co uz, kazdy ma nejaky konicek.. pevne nervy ti zelam

rakywanda
18. júl 2016

@sissy27 ahá, no, keď sa povie motorka, predstavím si poriadne "delo" a nie nejakého skútrika, na ktorom u nás chodia babky 😉
@lussinka2 škoda, že nemám rybára, ja toho nemôžem vyhnať z domu, a niekedy by to ale že fákt bodlo...

stardust
18. júl 2016

ale ved ho nechaj, nech si urobi ten vodicak. Ked ho budes nezmyselne obmedzovat, aby si sa mu nezunovala 😉

madeline1
18. júl 2016

@lubiss su aj motorky na ktore netreba vodicak ...

jankavt1
18. júl 2016

Povedz mu, ze aj ty si urobis vodicak na motorku a budete na nej jazdit raz ty a raz on. Som zvedava, aka bude jeho reakcia ohladom bezpecnosti, nakladov na udrzbu, starostlivost o dieta pocas vozenia sa na motorke. A povedz mu, ze mozete jazdit aj spolu...len musite spisat zavet a dohodnut sa, kto sa postara o vase dieta, ked narazite na kamen alebo dostanete smyk alebo si vas nevsimne na ceste nejaky kamionista... 😉 😉 😉

alenky
18. júl 2016

@nechapemto Ahoj, my sme s manzelom obidvaja blazni do motoriek. Po pravde mna to velmi rychlo preslo ked sa nam narodila dcerka. Predala som svoju vystroj a zavelila, ze sa predava aj motorka. Jednak je to financne narocne a chcela som bezpecnejsie auto-nasa motorka mala vacsiu hodnotu ako auto. Manzel suhlasil. Ale pozor. Teraz to trosku aj lutujem, vobec by mi nevadilo keby si jednu sobotu, al.nedelu niekam odbehol na motorke-vyvetrat hlavu po celom tyzdni v praci, zajst na kofolu s kamaratmi. Pokial ti manzel nechodi po krcmach, nema ine hobby nezakazuj mu to. Viem, ze mas obavy, pretoze na motorke sme omnoho viac zranitelnejsi ako na aute. Nekazila by som mu radost. Ved nebude stale na motorke, budete aj spolu. A za dalsie ja by som to neskor vyuzila. Pokial ty mas cas na seba a svoje hobby pan manzel tak aj ja mam takisto cas na svoje konicky... Mozno bude Vas vztah omnoho krajsi ked mu dovolis to co chce. Poznam vela parov, kde to tak funguje a manzelky to toleruju. Manzel ide na zraz motorkou a manzelka s detmi autom-chce to len pochopenie a to veru kazda nemame. Nebud sklamana v inych rodinach riesia omnoho zlozitejsie situacie v manzelstve...

sissy27
18. júl 2016

@madeline1 pozor, vodičské oprávnenie potrebuješ na každé motorové vozidlo... Akurát na tie malé tuším do 50cm3 sa dá spraviť už v 15rokoch a kedysi na túto skupinu dávali automaticky k B-skupine... Ale bez vodičáku môže akurát tak bicykel alebo kolobežku "šoférovať"... Jedinou výnimkou je elektrobicykel 🙂

nechapemto
autor
18. júl 2016

Uf, tak sa tu tych komentov nazbieralo 🙂 zaco dakujem. Asi mate pravdu a pri citani niektorych som si uvedomila, ze len proste ziarlim. Viete aj ja som chcela niekedy motorku, aj som sa MM o tom rozpravala a sme si povedali, ze az budeme mat peniaze, ze si spravime vodicak spolu a kupime motorky a budeme sa chodievat vozit. Teraz som som tehotna a dost to beriem od neho ako podraz. S financiami uz dlhsie problemy nemame a on s tym vysiel akurat teraz ked ja nemozem. Akokeby proste so mnou neplanoval nic :/ co z toho, ze mi povedal, ze sa budeme chodievat vozit a na vylety na motorke, ked budeme mat doma male dieta. To sa clovek uz aj boji tak riskovat. Neviem no. Neviem si to nejak predstavit.
A on mal moto este predtym ako sme sa spoznali. Take endurko bez znaciek. Behal na tom po lese a tak. Keby mal motorku pocas nasho chodenia, keby si robil vodicak pocas nasho chodenia, tak som ticho. Ale on prave teraz? Co som tehotna a nemozem? Sa citim ako keby ma okaslal :(

nechapemto
autor
18. júl 2016

@jankavt1 ale ta tehotna si budem robit vodicak?? S bruchom ako?? Sak to sa neda...ma obabral riadne

karolos
18. júl 2016

hľadáš problém tam kde nie je ..

nikelca
18. júl 2016

@nechapemto tak ho popros nech počka 🙂 jazdy si date na striedačku 🙂 alebo si vypýtaj vodicak na motorku ako to "bolestne" po porode 🙂 aspon ti bude vediet poradit 🙂 mm má koníček akvárium... v spálni máme 3, v kuchyni jedno 1 v obývačke a jedno v kúpelni... a 30 v pivnici :D chlapom podla mna puberta nekončí :D

adulla2
18. júl 2016

@nechapemto môj manžel tiež miluje motorky, kedysi aj mal ale to bolo dávno,minulý rok ho to znova chytilo chcel veľmi motorku, ale keďže deti sú ešte malé a má aj iné záujmy (šport) nestíhal by sa na nej voziť, fakt by nemal kedy. Takže sme sa dohodli kúpil si silnejší skúter, chodí na ňom do práce, na tréningy.... čiže aj on je spokojný aj ja 🙂

emilia25
18. júl 2016

Moj muz sice netuzi po motorke ale od kedy sme spolu tuzi po plynovej zbrani ci aka to je.raz za cas ho chyti takyto rapel a kedze mame deti tak uz tym duplom ho od toho odhovaram.ale viem ze raz si aj tento sen splni.