Manžel veľa pije. Čo mám robiť?

lula1987
14. jún 2017

S manzelom zijeme spolu 10 rokov, mame 2 deti, 8r. syna a takmer 2r. dcerku. Na zaciatku sme boli velmi zalubeni, ale prichodom deti sa vela zmenilo. Ked sa narodil syn, byvali sme u mojich rodicov v samostatnom byte. Mm hraval futbal, takze casto chodil do krcmy s kamaratmi a vracal sa domov opity. Spaval oddelene, s malym mi nepomahal. Do prace chodil aj zarobil. Lenze casom sa to zhorsovalo, z roboty rovno do krcmy... vtedy som povedala dost, uz to nebydem tolerovat. Chvilu sme zili oddelene. Uprosil ma, aby sme to dali do kopy, ze bez nas nemoze zit, ale chce sa osamostatnit. Ok, vratili sme sa k sebe... suhlasila som s kupou domu, s vidinou, ze sa vsetko zlepsi, ked budeme byvat sami. Po roku byvania v "novom" som otehotnela. Narodila sa dcerka a opat sa scenar opakoval. Manzel sa odstahoval do obyvacky a nepomahal s nicim. On nevie co je dieta napr. prebalit, okupat.... futbal uz nehrava, do krcmy nechodi, do prace chodi, zaraba... ale... pije doma. Denne vypije aj 6 plechoviek piva, niekedy si ide este dokupit. Musim schovavat tvrde palenky ak mame... ak ich necham v spajzi, vypije.. je mu jedno co... vino, sampanske, dokonca vajcovy liker vypije... proste vsade kde su percenta. Schovava si v garazi aby som nevidela a podobne. Stale mu to vycitam, chcela som aby sa liecil... ale ze ja som vraj chora a mam sa dat liecit, lebo len vyvolavam hadky. Neviem co mam robit, myslim, ze ho uz ani nemilujem. Nemame spolu ani sex ani nic. Ked si na to spimeniem az mi je zle, hnusi sa mi. Mate niektora skusenost s takym chlapom? Poradte mi co mam robit.

bluka2
14. jún 2017

Nuz ostava ti bud ultimatum a pristupi na liecenie alebo rovno rozvod. Co ine sa da robit s alkoholikom...

mimi1237
14. jún 2017

Tak co z takeho manzelstva ,je to alkoholik ,ultimatum z tvojej strany ked si odisla nepomohlo,liecenie ,aj keby mu to pomohlo vzdy sa budes bat ze siahne po alkohole zas
Tebe sa hnusi tak neviem ci by si z nim ostala keby ze by prestal chlastat.
Ak si odpovies ano tak dotlacit na liecenie ale bude to sakra tazke tu totizto musi chciet sam.

lula1987
autor
14. jún 2017

@mimi1237 nechce ist na liecenie, uz vela krat som ho o to prosila. Vzdy povie, ze on ziadny problem nema a mam sa dat liecit ja. A ci by som s nim ostala keby prestal pit, sama neviem. Je to uz tak zle, ze asi skor nie ako ano.

juliet86
14. jún 2017

Tvoj muz je alkoholik. Pozri si informacie na zachytka.sk pogugli co je to spoluzavislost (trpis nou) chod k psychologicke sama. Ak nie je brilantny otec a manzel cakate ten cyklus co uz ste abdolvovali do kolecka do kola.... len s vacsimi sinusoidmi t j opitiami odluceniami slubmi.... ako duchom nepritomny ozraty otec posobi na deti? Akym je pre ne vzorom? Ak sa aj pojde liecit po case abstinencie zlyha a tak dalej a tak dalej. Pogugli si fakty uvidis sama

nini1010
14. jún 2017

Je mi ta velmi luto,deti este viac.ano zijes s alkoholikom.ano je to choroba ale dostal sa do nej sam.Toto je pribeh bez stastneho konca,lebo on si mysli ze problem nema.Jedine ultimatum,nic ine.Budes to mat narocne alr nie narocnejsie ako zivot s alkoholikom.pre deti je to este horsie.

mimi1237
14. jún 2017

@lula1987 liecit sa ma on lebo on maproblem a niety.podla mna alkoholika nedonuti prestat nik ozaj musi chciet sam,raz si mu uz uverila ze sa zmeni a prestane ...dala si mu sancu a on to zahodil,porozmyslaj ci chces takto zit
A este sa aj deti pozeraju ako ich otec chlasce
Jemu na rodine nezalezi lebo keby ano tak prestane teda ked si uz neprechlastal mozogove bunky
Ved toto je o com ze spi oddelene to akoze preco
Vies mne to pride ze on si rodinu neplanoval a chlasce preto....mozno sa mylim

deti95060810
14. jún 2017

ty sa máš liečiť,.... Typické sprosté reči alkoholika. no čo už alebo vydržať kým sa upije k smrti a tebe zožerie nervy , alebo od blba odísť. nie je dobré ani jedno, ani druhé.....Jednoznačne liečenie a všetok alkohol z domu preč vyhodiť, aj pivo

pribinak
14. jún 2017

A co ta pri nom drzi? Mas kam s detmi ist?

lula1987
autor
14. jún 2017

Ach zienky, dakujem Vam za podporu. Nechcem uz takto zit. Mam super rodicov, mala by som kde s detmi ist. Ked ja ich nechcem zatazovat mojimi problemami, maju dost starosti... ach jaj

tequelinka
14. jún 2017

mame v rodine zial, velmi blizkej, uplne rovnaky scenar, na chlp....dokonca 2 pripady
poviem ti scenar, ktory bude nasledovat....
bude pit coraz viac, uz sa uplne prestane kontrolovat, o chvilku zacnu utoky, neskor nasilie, potom jeho bezradnost, ty budes na psychiatrii, on sa nepodujme na liecbu,(taky ako on nikdy ), ty skoncis na liekoch prinajlepsom, zivot zniceny, a on vyjde z toho ako kral, lebo bud ho sa upije aumrie, alebo bude pit donekonecna, s pokojnym svedomim...a bude ho tesit, ked teba bude vidiet na kolenach...
takze rada
od takeho si uz mala byt pred rokmi co najdalej, nie ze rodicov nechces zatazovat, mala si byt davno za kopeckami aj s detmi..a nie sa stahovat do noveho....toto zle skonci....ci mi uz veris,alebo nie...je to tvoj zivot, ale poseres si ho totalne ak ostanes pri takom cloveku....

jaaadu
14. jún 2017

tak ako pisu baby predomnou, ak mas super rodicou pochopia to a budu este radsej, lebo budu stastny, ze sa netrapis ak vedia ako to u vas je. liecit sa nikdy nepojde. mam takeho svagra, utekaaaaaaaaaaaaaaj

jumama
15. jún 2017

Je to ako baby vravia, pokial si zavisly nie je vedomy svojej zavislosti, treba ho nechat padnut. Je to krute, ale inak sa stanes spoluzavislou. Budes dookola riesit jeho problemy, tahat ho z jeho problemov, prosit o zmenu a on ju nebude potrebovat, kym ta ma pri sebe. Budete sa dokolecka tocit v kruhu, pretoze ty budes vycicana, vycerpana, nahnevana, nenavistna a neochotna uz za neho cokolvek riesit. Alkoholizmus je choroba, potrebuje liecbu, mozu prist recidivy, potreboval by velmi silny konicek alebo velmi silny rezim, nejaku cinnost miesto toho. Precitaj si co najviac o alkoholizme a spoluzavislosti a podla toho sa rozhodni co dalej.

zbytocna
15. jún 2017

Uplne jak moj pripad. Len ja som po 8 rokoch povedala dost. Odisli sme aj s detmi, momentalne sa rozvadzame a ja sa bijem po hlave, ze som to neurobila skor. Tvoj manzel sa nikdy nezmeni. Mas len 1 zivot, tvoje deti tiez... vela stastia

dominika6
15. jún 2017

@lula1987 a čo ti bráni v rozvode? nestaral sa o vás doteraz ...načo to máš doma mať?

nicollette332
15. jún 2017

Zivot s alkoholikom je tazky. Bud sa on polepsi a pojde na liecenie, ale sa ty s nim rozvedies alebo to budes trpiet uz do konca zivota. Mas tieto tri moznosti a je uz na tebe ako sa ty rozhodnes. Moj starky bol alkoholik a starka sa s nim jedovala cely zivot. Teraz ale po smrti starka za nim len smuti. Nebol to zly clovek, len vsetky problemy riesil tak, ze si isiel hned vypit

lumipa
15. jún 2017

Ja som mala takeho otca (mala- lebo sa uz 4roky vobec nebavime), odisiel az ked som ja s bratom boli dospeli, ako sa povedal aby mohol robit zle..presne to zacalo ked sme boli maly, schovaval v garazi...moja mama to trpela, on bol ten typ co vecer bol jak doga spity a rano panriaditel...vela ludi nam to ani neverilo. potom sa teda rozviedli po 27rokoch, mama mu musela vyplatit z rodicovskeho domu 95 000 a on sa napriek tomu este do posledneho dna u nas zdrzal a ten posledny den jej na rozlucku doniesol kyticu s parnym poctom kvetov a tym ze dalsiu jej da, az na jej pohrebe...CHORE (prepity mozog) a teraz? je tomu 7rokov, moj brat spachal samovrazdu, kvoli nemu, teraz si to vycita, ze ho deptal a podobne (dlhy pribeh) kazdopadne zije sam a BOJI SA PIT, lebo vie ze ked sa spije moze sa stat ze vyhori alebo plyn alebo nieco podobne, takze teraz prestal.(vraj)
ja sa s nim nebavim, lebo mam svoj zivot, o svojho vnuka nejavi zaujem a mne to vlastne pravdupovediac vyhovuje, lebo on je psycho, prepity, nestastny...a teraz si to zacina cele uvedomovat! MOZEM TI POVEDAT LEN JEDNO, NEVAHAJ, UZ NEVAHAJ ANI DEN A ODID, STRATIS S NIM SVOJ ZIVOT, ZOBER DECKA A BEZTE K VASIM A ON NECH SA SPIJE!!!! DRZIM PALCE

libawet
15. jún 2017

@lula1987 chápem Ťa a rozumiem Ti. Život s alkoholikom je nešťastný, pretože on sám musí chcieť, aby sa liečil, aby prestal piť, aby, aby ...len on sám, nikto iný a to je na tom to najhoršie, pretože on sám tvrdí, že tým alkoholikom nie je. Takto žila moja svokra a stále ešte žije. Chcela sa kedysi rozviesť, no kvôli deťom to neurobila, doteraz banuje, že vtedy hľadela na deti a nie na seba. Ak on sám nebude chcieť sa ísť liečiť a prestať piť, nikto s tým nič neurobí. Potom máš len jednu cestu - rozveď sa s ním.

iman
15. jún 2017

utekaj, utekaj, utekaj..... Vieš si predstaviť čo to zanechá na detskej psychike? Ak máš rada svoje deti a seba urobíš veľmi dobre ak od neho odídeš. Začiatky budú ťažké ale bude Vám lepšie. Ani sa Ti nečudujem že už k nemu nič necítiš. Z Tvojho rozprávania mi je jasné že on sa liečiť nebude a nie je nič horšie ako zvaľovať vinu na druhého. Človek ktorý nevyhľadá odbornú pomoc, a pritom by ho to mohlo napadnúť aj samého má mizivú šancu že sa z toho dostane. A vôbec, keď mu nezáleží na deťoch a radšej je pri poháriku , to čo je za otca.

sasena158
15. jún 2017

úprimne? kašli na to, je malé % alkoholikov, ktorým nejaké liečenie pomôže... a hlavne pokiaľ sám nebude chcieť.. a aj keby, tak je malá šanca, že do toho znova nespadne.. ver mi, mám skúsenosť s osobou, ktorá bola 2x na liečení (raz ju tam odviezla záchranka, pretože sa chcela zabiť) a nepomohlo, po ani nie mesiaci odkedy sa vrátila bola naspäť vo svojom.. a teda nie je to príjemný pohľad, keď v rodine toto máš...

libawet
15. jún 2017

@lula1987 ešte som chcela doplniť - jemu je fľaša prednejšia ako rodina, ako deti, ako Ty, ako všetko to, čo ste dosiahli. Dokáže to zahodiť šmahom ruky a spitím sa? Čo s takým? Ak už ani toto nevidí, vás, ak s ním už nič nepohne, aby so sebou niečo urobil, tak potom to nemá cenu. Zostať s ním je rovná cesta do pekla pre Teba a deti.

tiper24
15. jún 2017

@lula1987 mas iba dve moznosti, bud mu to budes trpiet alebo si najdes lepsieho co nepije, nemyslim zeby sa vzdal alkoholu

tarvika
15. jún 2017

ja este doplnim, preco by si ty mala odchadyat zo spolocnej domacnosti. ostan v dome ak ho financne utiahnes a manzela vyhod.

katarinapekna
15. jún 2017

A čo tu treba riesit?? Pil predtym,pije teraz,to nezmenis....nič spolu neriesite,tak si zi svoj život s detmi a on svoj s alkoholom,nech platí náklady spojené s uužívaním domu a nechaj ho tak....pokiaľ ti nerobí ozraty prieky,tak si ho nevsimaj,pokiaľ je vlastníkom domu,vyhodiť ho nemôžeš a určite by som neodchádzala s deťmi. Dá sa tolerovať jeden druhého ako spolubývajúci,klasika.

123xyz
15. jún 2017

@lula1987 ahoj. tu sa musis rozhodnut sama. Ja mam nastatie manzela super, no moj otec bol nieco podobne. Doma pil obcas, vzdy s navstevou, no vzdy na mol. Ale bol minimalne raz do tyzdna opity tak, ze ledva prisiel okolo 4 rano domov. A to sme s bratou a maminou len cakali, co bude. A vzdy sa scenar opakoval. Mama nevladala a vzdy po hodine kriku prisla k nam do izby aby sa ho uz zbavila a aby bol ticho. No nepomahalo. Prisiel, zapol svetlo a zacal cirkus znovu. Ked sme mali okolo 12 a 15 rokov, tak sme mamu prehovarali, nech sa rozvedie, ze to spolu zvladneme. Nenechala sa prehovorit. Ja som po strednej skole odisla z domu a som rada, ze som sa tam zatial nemusela vratit. Su spolu, casom sice prestal pit, ale ja pre neho nemam pekne slovo a myslim, ze moj brat je na tom rovnako. Nikdy v zivote mi nepomohol a keby som sa v takej situacii ocitla ja, nevahala by som ani minutu a isla by som okamzite prec. Ked uz nie kvoli sebe, tak kvoli svojim detom, aby nemuseli zazit nikdy v zivote to, co ja. Ano, a na verejnosti to bol mily a usmievavy tatko, ktoreho mi vsetci zavideli. Ale len kym sa nezavreli dvere. Kolkokrat som mala rozbity nos, co mi treskol, monokel a podobne. ☹