Manželov obrat

lea282
9. apr 2015

Žienky, poradte....čakám naše 4 dieťa...viem, je to veľa, ale žijeme si dobre, nič nám nechýba...Pred pár mesiacmi sme diskutovali, že neskôr, o nejakú dobu by sme ešte mohli mať dieťa...a teraz ked sa to stalo skutočnosťou, manžel sa obrátil o 180 stupňov...Neviem, čo sa mu stalo...Prišiel, dal mi peniaze do ruky s tým, že mám ísť na potrat...Pritom pochádza z rodiny silno veriacich a aj sám je veľký katolík, takže vôbec neviem, čo sa mu porobilo...Na môj argument, že ved sme sa o tom bavili a sám si bol aj pri splodení na mňa nakričal, že sa o to postará tými peniazmi na potrat...Ja fakt neviem, čo mám robiť...Vzoprieť sa mu a znášať jeho zlé správanie, alebo sa mu podvoliť??? Viem, žeby som ani nemala premýšľať nad jeho konaním, ale som v koncoch...Je zlý na mňa, aj na naše deti...Už som sa aj pýtala, či má milenku, alebo či má nejaké dlhy, o ktorých neviem...No všetko zamietol...Čo mám robiť? ☹

lara1993
9. apr 2015

Ja by som si spravila foto u gyn. a zalepila na chladničku... napísala by som na tú fotku MILUJEM ŤA anjelik a nechala by som to tam.... tak by som odišla a nechala čas partnerovi na premýšľanie....drž sa a verím, že sa rozhodneš správne... dieťa sa nepýta na svet...ono si nevyberá či dnes a či zajtra...rozhodujeme MY !!!

lea282
autor
9. apr 2015

@alex21 ked som mu ukázala test, tak len skonštatoval, že : si tehotná....nič konkrétne nerozprával...potom sme sa dozvedeli, že sestra sa bude vydávať v lete, a že pôjdem za svedka...tak len povedal, že super, budem ako veľryba na fotkách a ako zvládnem cestu do Bystrice v takom stave...a tak, proste len také veci sem-tam spomenul, ale nič dalšie...

lea282
autor
9. apr 2015

@lara1993 áno, už som aj rozmýšľala, že sa zbalím a idem od neho...ale zasa, sme svoji už 10 rokov...napriek tomu viem, že ma ľúbi a ja ľúbim jeho...veľmi dúfam, že sa s tým zmieri, a že bude koniec koncov rád...

1martincanka1
9. apr 2015

@lea282 velmi smutne ☹.. ani neviem, co ti napisat okrem toho, ze rozhodni sa tak, ako to citis ty nakolko ak sa rozhodnes ist na potrat, TY s tym pocitom a vedomim budes zit do konca zivota.. myslim si, ze drviva vacsina zien, ktore nad potratom uvazovali, no neurobili tak, su teraz nesmierne stastne,ze to neurobili.. nech je to s detmi niekedy akokolvek tazke, nemyslim si, ze sa najde zena, ktora lutuje, ze ich ma.. urcite ma manzelov "obrat" nejaky dovod, takze komunikovat, komunikovat, komunikovat.. nie kricat, nie vycitat, nie sa oduvat, len komunikovat, kym sa z toho nevyrozprava a nepovie realnu pricinu.. mozno ma financne problemy, o ktorych ty netusis a myslis si, ze je vsetko ok.. nemalo by sa to medzi manzelmi/partenrmi stat, ale deje sa to.. a povedal, co sa "stane", ked na potrat nepojdes?

bubula_007
9. apr 2015

@lea282 muži su niekedy strasne divní... Určite si nedaj zobrať babeticko, nikdy by si si to neodpustila a ani jemu. Podla mna tento múr medzi vami nie je neprekonateľný, ten druhý by bol nerozbitny... Ktovie, co sa mu v hlave porobilo, snáď to chce len čas. Ste rodina s tromi deťmi, spolu ste chceli aj štvrte, neverím, ze si to rozmyslel. Zľakol sa, dostal skrat... Chvíľu ho nechaj, nebav sa s ním o tom... Držím palce, aby to dobre dopadlo. 😉

krissy1
9. apr 2015

@1martincanka1 presne to aj mna napadlo...

alex21
9. apr 2015

@lea282 tak potom sa niečo muselo prihodiť čo mu zmenilo názor, potrat by som určite neriešila (ja osobne by som sa s ním ani nevedela vysporiadať). A čo sa týka muža by som ho teraz chvíľu nechala tak a nedráždila ho, netlačila naň. Skôr by som si premietla, čo robil za posledné 2 týždne kde bol a s kým, či ho nejaký kamaráti neovplyvnili, možno by som skúsila od svokry vyzistiť či si niečo nezvyčajné na ňom nevšimla, prípadne sa spýtať jeho súrodencov.
Myslím si, že ak by nesúhlasil s dieťaťom tak to dá najavo hneď prvý krát ako by si mu oznámila, že si tehotná. Skôr by som povedala, že sa mu niečo prihodilo a sám si stým nevie dať rady a reaguje skratovo.

lara1993
9. apr 2015

@lea282 Je to podľ mňa len prvotná reakcia..ukáž mu ako sa z toho tešíš, nedaj mu najavo, že s ním súlasíš...kúp za tie peniaze niečo pre malinké, nejake oblečenie, aby vedel, že to dieťa chceš 🙂 Myslím si, že časom sa do toho zahryzne aj on a budete obaja šťastní 🙂 Chce to len čas, komunikáciu a hlavne sa netreba vzdávať...je to finanč. náročnejšie, ale dobrého sa všade veľa zmestí 🙂 Buď silná a nedaj sa presvedčiť na niečo, čo by si ľutovala a do konca života si to vyčítala !!!

alex21
9. apr 2015

A tiež ako tu už bolo spomínané by som skúsila preveriť aj tie financie. Možno má problém práci, ktorý sa mu momentálne zdá neriešiteľný.

natalym
9. apr 2015

Nič by som nekúpila za tie peniaze, položila by som ich na nejaké viditeľné miesto, hoc aj na stôl, pod vázu a tam by boli ako výkrik, ako výčitka, ako otázka.

womankc
9. apr 2015

@lea282 no zrejme, lebo keď takto koná až s odstupom času, či aj doma neboli "múdri" na mňa sa tak pozreali už pri treťom pomaly, že aká nezodpovednosť hehehehehehheh

lea282
autor
9. apr 2015

@1martincanka1 nie, nič nepovedal ohľadom toho čo sa stane, ked sa narodí...finančné problémy to nebudú, to by som zistila, všetky výdavky mám na starosti ja...vidím všetky výplatné pásky, jednoducho on by mi hned povedal, keby mal nejaké problémy...skôr sa bojí reakcie okolia...ale ja som si istá, že to rodina príjme dobre, z jeho strany majú skoro všetci po viac detí...len prečo mi nič konkrétne nepovie, to netuším...

@bubula_007 snád sa umúdri... Dakujem! 🙂

lapalma
9. apr 2015

@lea282
Si milá a empatická žena .....veľmi ťa obdivujem...radím zachovať rozvahu a v žiadnom prípade dieťa nedať preč !
Tvoj muž je veriaci katolík ???? ....takto sa veru veriaci nespráva - dobre by vedel, že pácha ťažký hriech aj on, lebo ťa na potrat posiela a dáva do ruky peniaze ako prostriedok na jeho vykonanie.
Ak to urobíš, svedomie ťa bude trápiť do konca života ...už beztak sa váš vzťah jeho postojom naruší.... 😒
želám ti veľa síl 🙂

malabiba
9. apr 2015

@lea282 treba sa pozhovárať ak to pôjde v kľude a možno ho nechať vychladnúť trochu, neboj keď sa bábo narodí, bude sa tešiť.....s chlapmi je to niekedy ťažké, pokým im niektoré veci doklapnú 🙂 interrupcia a rozchod to už by načo bolo....držím palce

nanervy_2
9. apr 2015

@lea282 a este, ak si veriaca aj ty, premodlit to.. neriesit uz s manzelom, len pravidelne a uprimne (co ide od srdca) sa za to modlit... nam to v problemoch velmi pomaha...

lea282
autor
9. apr 2015

@alex21
@lara1993
@natalym
@womankc
@lapalma
@malabiba
@nanervy_2 Dakujem! Cením si každú radu od vás 🙂 financie to vážne nie sú...máme aj úspory v banke, nič nie je dotknuté, ani z bežného účtu si nič neberie, nič som to nezistila....akurát to, že sme rozmýšľali ísť do domu (bývame v 3izbáku) a budeme potrebovať väčšie auto, tak neviem, či sa kôli tomu netrápi, že mal plány a myslí si, že dieťatko mu to prekazí...alebo to, že už máme väčšie deti a bojí sa, že stratí svoj kľud, alebo niečo v tom zmysle...každopádne sa s ním porozprávam, ale ako mi radíte,, nechám mu pár dní nech vychladne...a potom sa budem snažiť ako budem vedieť...

viera27
9. apr 2015

@lea282 ste veriaci? Potrat, aj vsetci na nom zainteresovani (vratane sestriciek, lekarov, manzela....) su automaticky exkomunikovani z cirkvi vopred vynesenym rozsudkom (excommunicatio latae sententiae).
Exkomunikácia latae sententiae:
Nadobúda platnosť okamžite po vykonaní daného skutku, bez ohľadu na to, či vojde vo známosť, alebo zostane zatajený. Medzi delikty takto trestané patria:
fyzický útok na pápeža
rozhrešenie komplica v hriechu proti šiestemu prikázaniu
zneuctenie Eucharistie
vedomé a dobrovoľné porušenie spovedného tajomstva
vysvätenie biskupa bez mandátu Ríma

Iné činy trestané automatickou exkomunikáciou, ktorých rozhrešenie spadá pod právomoci biskupov a nimi poverených kňazov sú:
podstúpenie interrupcie či jej vykonanie
kacírstvo
schizma
odpadnutie od viery

Cize hlavne nech sa potom z toho nezabudne vyspovedat poverenym knazom, inak sa mozete modlit do alelujaaaa 😠 😠 😠 .

Ja nie som odporca potratov, aby bolo jasne. Len si myslim, ze je to hlavne rozhodnutie zeny. A nik mi hadam nebude hadzat peniaze a prikazovat, co mam, alebo nemam so svojim telom robit.

bonaqa2013
9. apr 2015

To poznám. tiež som si tým prešla. ostala som tehu 4 ani neviem ako. Pre mňa to bolo veĺké prekvapenie a pre toho môjho ešte hádam vačšie.
Mňa ešte aj lekárka presviedčala o interupcii, vraj 4 deti sú veľa. Nerada myslím na toto obdobie.
Čo dodať k tvojmu manž.? Je to bezchar. katolík - asi ako aj ten môj, ktorý vodu káže víno pije. A to som tam nezahrnula ešte svokru.... Z takýchto ľudí som poriadne znechutená.

fra
9. apr 2015

@lea282 myslím, že sa mu dočasne zatemnil mozog a želám vám všetkým, aby ho to čo najrychlejšie prešlo ... my mame tiež 4 a poviem, najmladšia je naše najvačšie slniečko, je zo všetkých našich detí rozhodne najmilšia, najmúdrejšia, najláskavejšia, najchápavejšia, najprítulnejšia (ostatní majú samozrejme zas iné skvelé kvality) - proste je to naše jediné dieťa, ktoré sa podobá na mňa a nie na muža 😀

libka1
9. apr 2015

Pracujes alebo si doma? Nema strach z financii alebo plne zuby toho ze taha financne domacnost sam? Takyto obrat nie je len tak... Na potrat by som nesla v ziadnom pripade vo vasej situacii.

nuvaring
9. apr 2015

bonaqa a z čoho si bola tak prekvapená??? 😅 ved ked spávaš s mužom bez ochrany, je asi logické, že následkom tejto činnosti môže byť tehotenstvo, takže tieto prekvapenia ja ozaj nikdy nepochopím. ak prekpapená byť nechcem, tak sa patrične poistím predsa.....
zakladateľka témy - urob, ako ty sama uznáš za vhodné, mňa osobne by postoj tvojho muža dostatočne znechutil na to - nechať si dieťa, ale urob ako cítiš ty sama a prípadne rátaj aj s tým, že ak to muž nerozchodí, či tolko deti uživíš, nikdy nevieš, čo ti život nachystá....

lea282
autor
9. apr 2015

@viera27
@bonaqa2013
@fra
@libka1
@nuvaring ja taka katolicka nie som,ale on je,preto ma to vytaca,ze takto uvazuje...financne sme na tom dobre,ja pracujem z domu pre jednu firmu (robim odborne preklady) uz par rokov a financne nam to dobre vynasa,takze nie,netaha domacnost sam...uzivime tolko deti,nie sme na nikom zavisli,nemame pozicky,nic...takze strach o financie nemam...

rokka
9. apr 2015

@lea282 nerobí v chlapskom kolektíve? U nás vo firme robí jeden chlapík má 40 rokov a ma 8 detí...a vždy ked čakali bábo, tak si vsetci chlapi z neho robili srandu...jak debili...ale vždy ich to po čase prešlo. Ja viem, na túto dobu je to dosť detí ale ved každý si rozumie najlepšie...neviem to posúdiť lebo mam len 1 syna.

viera27
9. apr 2015

@nuvaring ty mas inak super login do tejto diskusie. Ako rit na serbel :D

libka1
9. apr 2015

@lea282 tak potom fakt neviem. Ale len si ma utvrdila v tom ze vo vasej situacii potrat je naozaj blbost. Daj tomu cas, nech to stravi. A na rovinu by som mu povedala ze na potrat nejdem, nech sa s tym zmieri, kedze to dieta bolo spolocne rozhodnutie...

0silvia0
9. apr 2015

@lea282 povedz mu, že ak by si to vykonala (potrat), tak by si z toho určite zošalela a ostarla o 20 rokov. Spýtaj sa ho, kto sa u vás bude starať o deti, keď sa budeš psychiatricky liečiť. Ja osobne by som vyrukovala na chlapa s týmto argumentom vo vašom prípade 😉 Pretože toto by si podstúpila pod jeho nátlakom a nie z vlastnej vôle a na psychickej pohode by ti to určite nepridalo...

lea282
autor
9. apr 2015

@rokka
@libka1 no ano,pracuje v cisto muzskom kolektive,hlavne so starsimi muzmi,tak neviem,ci sa mu vysmiali alebo co ☹ alebo mu dohovarali sposobom,mate sa dobre,nekazte si to? Ako keby boli tucne konta jediny dovod zit ☹

maminuska
9. apr 2015

@lea282 nemôže vietor ísť z jeho rodiny ? Na to sú muži citliví .

natalym
9. apr 2015

Vŕta mi to v hlave. Rozprávali ste sa o tom, ste veriaci, peniaze nechýbajú, deti má rád. Ty pracuješ, dokonca z domu, vynáša to. Ideálna situácia na výchovu detí.
On Ti hodí peniaze na potrat.
Buď mu úplne preplo, alebo sa mu zrútil nejaký plán, sen, alebo fakt netuším.
Snáď zachovať pokoj a počkať, že sa umúdri. Ja by som sa fakt s ním už o tom nebavila.

jolinka
9. apr 2015

@lea282 moze to byt v tom kolektive, chlapi neznesu byt neprijaty kolektivom ci vysmiaty 😝 😝 Aj my mame 4 deti a to stvrte neplanovane, muz sice prisiel do svojej terajsej prace uz so 4...ale aj tak sa naslo par jedincov s debilnymi poznamkami 🙄 🙄 🙄

Ale moj ma na potrat neposielal, aj ked nam to trochu skomplikovalo zivot a boli sme vo vacsich fin. problemoch ako vy. Ale sme to splodili obaja a obaja nesieme zodpovednost, a tak ako tu bolo povedane, so zien ktore si dieta nechali, len velmi mala cast lutuje. a myslim ani muzi vacsinou nelutuju. Moj muz maleho velmi lubi, potom pocas tehotenstva si na tu myslienku postupne zvykal, bol coraz viac rad ako sa blizil porod.