Manželov syn odchádza od matky. Ako riešiť výživné?

Bola by som vďačná, keby mi niekto poradil s nasledovným problémom. Môj muž má syna z predchádzajúceho manželstva, ktorý býva so svojou mamou. V poslednom čase mali medzi sebou vážne konflikty (syn s matkou), ktoré vyústili do toho, že syn chce ísť bývať k nám už teraz v najbližších dňoch.
Ako máme riešiť výživné? Viem, že môj muž si musí podať na súd návrh na zverenie syna do starostlivosti, ale to môže trvať aj niekoľko mesiacov. Dovtedy ho bude musieť platiť bývalke aj napriek tomu, že syn bude u neho? Dá sa riešiť výživné zvlášť napr. predbežným opatrením?
alexandra
29. apr 2009
da ale otazka je, ci Vam to schvalia... skuste to.. Inak ano, podla zakona musi platit aj kym uz zije u Vas, no moze si to na sude vyziadat sppatne ako vyzivne od podania navrhu v sume to co platitl+ navrhovane vyzivne. Vela stastia.
zuzu13
29. apr 2009
treba skusit podat ziadost na zmenu vyzivovacej povinnosti a zmenu zverenia do opatery z uvedenych dovodov....ale ako pise alex. je na sude ci to schvali...
sofatko
22. máj 2013
Ahoj, boli sme v rovnakej situácií a alexandra má pravdu čo sa týka postupu. Musíte dať návrh o zmenu starostlivosti a predbežné opatrenie na stanovenie dočasnej výšky výživného kým vo veci na hlavnom pojednávaní rozhodné súd. Prax je ale taká, že nám predbežko neschválili, dokonca exmanželka môjho manžela po celú tu dobu poberala aj rodinné prídavky na dieťa. Dieťa (v našom prípade dcéra) u nás bývalo 8 mesiacov kým bolo stanovené prvé pojednávanie, kde sa rozhodlo o zmene starostlivosti a určení výšky riadneho výživného s tým, že my sme v našom návrhu žiadali výživné aj spätne odo dňa kedy k nám dcéra prišla (prišla k nám ako 14 ročná dnes má 18,5r.) vo všetkom nám bolo v rozhodnutí vyhovené s tým, že výživné musela platiť riadne a na spätné výživné jej bol stanovený splátkový kalendár. Po čase sme žiadali aj zvýšenie výživného.
sofatko
22. máj 2013
a ešte chcem dodať, že my sme v tom čase výživné už neplatili. My sme úzko spolupracovali so socialkou (manželovú dcéru jej matka totiž vyhodila na ulicu), takže bolo potom ľahko na súde preukázateľné, že v tom čase už dcéra bývala u nás. Na súde sa tým, že sme neplatili výživné nikto nezaoberal. Právne to určite nebolo čisté ale ani jej matka ani súd do toho nerýpal.

Začni písať odpoveď...

Odošli