Manželova zmena

aillina
27. dec 2012

Čaute, chcela by som sa s vami podeliť o môj problém a tým je môj manžel. Chodili sme 2 roky spolu, takže by sa dalo predpokladať, že sme sa dostatočne spoznali. Pred manželstvom som priam bola z neho nadšená, bol pracovitý až-až, mal vyberané správanie, reč a pod. Žiaľ, ešte zo začiatku po svadbe to bolo celkom fajn. Teraz sme však 4. rok spolu a náš vzťah ide strmo z kopca. Máme malú 1 a pol ročnú dcérku. Hlavný problém je, že sa úplne zmenil a zrejme na "výchovu" je už neskoro, či? Manžel mi prestal v čomkoľvek pomáhať a uteká dosť často k PC. Do všetkého ho musím nútiť, každú vec prosiť. Sám od seba nespraví absolútne nič! Myslím, že som klasický prípad...keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú... Už nemá ani to vhodné správanie, zvykne ma na verejnosti min. strápniť, bojím sa z toho dôvodu ísť s ním medzi svojich známych, ak nerátam nákup, návštevy lekárov, tak už s ním ani nikde nechodím. O jeho slovách, kt. dokáže povedať, ani nehovorím a večne si zo mňa len uťahuje a vysedáva za počítačom. Darmo mu hovorím, že malá môže takisto rozprávať ako on, keďže aj on je jej vzorom. Už som chcela aj internet zrušiť kvôli tomu, že za ním vysedáva. Neviem, čo robiť. Ešte aj takú samozrejmosť, ako je zatvoriť za sebou ráno dvere, keď odchádza do práce. Skričí, že ja mám za ním zamknúť, al. najprv sa obuje, potom hľadá, kde má doklady, kľúče, mobil....toto je dennodenne. Už som mu navrhovala x riešení, nič nechcel počuť. Samozrejme, že ja za ním všetičko upratujem, lebo on napr. za sebou ani len nezahodí obal z toho, čo zjedol . Úplne sedí, akokeby som mala 2 deti. Zdravotne na tom nie som najlepšie, podľa lekára by som sa nemala vôbec rozčuľovať, nemať žiadne stresy. Tak mi prosím poraďte, čo mám robiť? Čo sa týka lásky, myslím, že ma ľúbi stále, aj mi to hovorí dosť často, čiže kvôli tomu, že by ma neľúbil, to určite nebude a vidím na ňom, že aj dcérku veľmi ľúbi. Nechcem sa rozviesť, lebo nechcem, aby dcérka bola bez svojho otca, ale už nevládzem. Kvôli tomu na neho zvyšujem hlas, aký je a potom mám bolesti vďaka tomu, že ma rozčúli. Skúšala som už aj tak, že som mu úplne prestala čokoľvek hovoriť, vytýkať, ale nemalo to žiadny účinok. Čo by ste robili na mojom mieste?

mamavera
28. dec 2012

@aillina nelep si na tričko pás papierovej lepiacej pásky a napíš si na ňu - manželka, nie slúžka a prilep si to na tričko 😎 😎 žartujem, no musíš byť pripravená na to, že úsmevom reagovať nebude. Ja keby som bola zvyknutá na to, že nemusím v domácnosti nič robiť, že mi niekto jedlo predloží až pod hubu, odpratáva po mne rozhádzané veci, ja by som jačala, dupala a neviem čo ešte 😀 😀 😀 Iba mu pripomeň, že veríš, že keď to zvládneš ty, tak to zvládne aj on. S úsmevom, prípadne žmurknutím, keby začal vrieskať, usmej sa a odíď do vedľajšej miestnosti. Nezabudni - jeho povaha je ON, jeho správanie si TY....pri mne by sa tak rozhodne nesprával, lebo ja by som mu jedlo nakladala iba v prípade choroby. alebo tri krát zlomenej nohy.

lumarque
28. dec 2012

@tajomna21 pozri, ja neviem, ci je doma taky hnily, ze absolutne slamky krizom neprelozi,o kolkej pride domov z prace, kolko zarobi, ale dost pochybujem, ze si ho tak prevychova, aby dobrovolne pomáhal., ☹ . Horsie mi pride to ponizovanie.
No mna keby dieta budilo kazde rano o 4 a potom by som ho musela uspávat, tak by som bola velmi, velmi unavena.
Ano a s tou malou som to myslela presne tak... nech spratava po otcovi, vytiera, zameta...nech zije detska praca najlepsie od narodenia 😀 ale teraz vazne. take dvojrocne dieta uz vie napríklad o sebe poutierat, ked vyleje, pripravit taniere a pribory na stol, podavat veci z umyvacky, z pracky- neide ani tak o tu pomoc, ale pripada si dolezite a vytvara si vztah k práci a poriadku.
Inak v ulici mame rozne ovela horsie pripady, ze ani nepomaha, nezamestnany, pije, fajci, ani ziadne chlapske prace a syna pubertaka podobne hnileho truda ( lebo tiez od malicka nic nemusel robit a ma zly vzor).

paris3
28. dec 2012

@aillina a kedy u manzela nastala tato zmena? asi nebol taky od zaciatku?
ked nema zaujem o domacnost a o rodinu, nie je za tym nejaka ina zena?

antoniah
28. dec 2012

Je to ťažké rozhodovanie v dnešnej dobe zostať alebo odísť. Viem,že na 90% sú tu existenčné dovody... Ale podľa mňa sa láska prejavuje inak ako urážaním a robením si z druhého sluhu. Ja som mala doma podobný prípad a nakoniec sa z toho vykľula známosť... Neviem ako ti poradiť, ale v žiadnom prípade sa nenecávaj urážať a ponižovať. To neznamená,že keď si jeho manželka, tak si aj jeho majetok!!!

silvia31
28. dec 2012

Držím palce!

ined
28. dec 2012

u nas je to podobne...manzel tiez travi vela casu pri PC (pracovne). Stale mu vravim, ze mi malo pomaha a ak aj nieco poprosim, nech urobim, trva to par dni, kym to spravi (alebo to urobim sama). Napr. mame uz 3 roky kupeny susiak na balkon a este si nenasiel cas namontovat ho a mne je hlupe prosit o pomoc mojho otca, ci niekoho ineho.
Raz som sa vazne nastvala, napisala som tabulku s domacimi pracami (krutil ocami, ked videl ten zoznam) a rozpisala som nam tyzdenne "sluzby". Bohuzial to negungovalo, stazoval sa, ze nestiha a musi najprv dokoncit veci a resty do prace. Chvilu sa premohol a zehlil (podotkol, ze bude zehlit iba svoje veci a postelne pradlo, ale iba ak ho vopred potriedim na moje, jeho, deti a postelne s uterakmi)).
Potom som trvala aspon na jeho sobotnom vareni, ale kedze mal v plane urobit len rybie prsty, tak som to sama zrusila.
Snazi sa venovat aj detom, obaja sa snazime, ale velmi sme sa navzajom od seba vzdialili. Povedala by som, ze skoro vobec spolu nekomunikujeme (uz si dokonca posielame maily o tom, co treba napr. kupit).
Isty cas som chcela, aby sme mali aspon jedno poobedie len my dvaja na seba. Zapisala som nas na salsu, ale nepacilo sa mu tam. Potom som chcela, nech chodievame spolu behat/plavat/hrat squash... odpoved bola, kto pride k detom, kedy to chcem popri detoch stihat.
Najradsej je doma pri telke (maximalne neznasam, ked si ju pusta kazde rano a potom do nej cumia aj deti, namiesto toho, aby sa chystali do skolky, alebo si berie notebook do kupelky ked sa kupe, aby pozrel tie jeho serialy) a najlepsie, ak sedim doma aj ja. Ak sa niekam vyberiem, tak vzdy povie "tesis sa co, ze ides prec?" No ano, tesim sa, ale aj tak ma to nie vzdy bavi. Kamosky, ktore maju deti a svoje vlastne starosti nemaju na mna cas a tak si idem obcas sama zacvicit, bola som aj sama v kine (jemu sa nechcelo a velmi som chcela vidiet film twilight).
A co sa tyka sexu? No... ten by mal byt podla neho pravidelny... ale ja velmi nemam chut. A tak, ako on ma deficit sexu, tak ja mam deficit komunikacie a vzajomnych chvil.
Podla neho je vsetko v poriadku, len ja som ta, ktorej vsetko vadi a nie som s nicim spokojna. Snazila som sa s nim aj porozpravat, ale ze vraj sa so mnou neda, ze co som si zase vymyslela... proste on je spokojny a hotovo. ☹

anavila
28. dec 2012

@aillina no zvladam to, on mi pomaha, ale je skor taky pasivny, taky, ze caka na pokyny, co ma kedy urobit, to ma hneva, ze sa nevie sam rozhybat...

katea
28. dec 2012

jaj, dievky, mam pocit, ze citam nieco zo svojho zivota. Nedavno som MM povedala, ze kym bol slobodny, bol pozorny, mily, vnimavy - mal zaujem. Zenbou sa stal z neho ufrflanec a to nehovorim o takych veciach, ze pomoc doma. Sem tam pomoze a ma pocit, ze umytim riadu spravil nieco velke, ale vsetky vieme, ze pri detoch (mame jedno) je na "dovolenke" roboty az az. Obcas mam pocit, ze sme v slepej ulicke... baby, drzim nam palce, nech sme v zivote stastne, nielen nasi chlapi spokojni...

katka1981
28. dec 2012

@aillina, ja to vidim na zavislost na internete. Skus sa s nim porozpravat na tuto temu, ze ci by nebolo lepsie, aby ste viac casu travili spolocne, aby viac casu venoval dcerke, domacnosti a aby trochu rozmyslal, lebo ked uz po sebe nezatvori zubnu pastu, tak to uz je diagnoza. Mozno mu to ani nedochadza, ale toto uz je ozaj moc. Ma hlavu v opblakoch... Treba aby ta odbremenil, ved nemozes este jemu robit sluzku... Ako reaguje ked sa o tom bavite?

borkavan
29. dec 2012

@katkakovac nehnevaj sa, ale pripadáš mi ako žena čo je zmierená so životom a s takým manželom akého máš, lebo si iného muža nepoznala. A takých ako ty tu radilo, tejto nešťastnej žene viacej.
MUŽI nie su rovnakí!!! To, že ty máš doma lenivca... a musíš kričať aby niečo spravil to je napr. pre mňa novinka. Okolo mňa sú muží, ktorí síce sa nejdú pretrhnúť, ale vysypú smeti sami od seba, oškrabu zemiaky, dajú variť vajcia na šalát, vyrobia nejaký ten mušt... proste robia, varia. umyjú schody v paneláku... teda okrem umyvania okien a prania robia všetky domáce práce a ešte aj chodia na pivo a so ženou na poznávacie zájazdy alebo na koncerty.
To, že ty si sa zmierila s tým, že máš doma neschopného chlapa nezvaluj na všetkých chlapov. Jednoducho takých ako ty máš... a jemu podobných, čo si robia hotel z vlastného domu bych nikdy neobhajovala ako to robíš ty. Keby mal tvoj chlap inú ženu, tak by lietal ako taká vecheť tomu ver. alebo by sa na ňu vysral a radšej bol sám. ty mu robíš slúžku a keď ti prasknú nervy, tak nakričíš a on si niečo po sebe uprace, lebo ty si to neupratala tri dni...

borkavan
29. dec 2012

@digysa som sa zasmiala na tej vypálenej žiarovke. Inak úplne s tebou súhlasím, ako to má @aillina spraviť, aby on sa spamätal. Proste mu prestať posluhovať!!! Musí začať od seba a uvidí ten rozdiel.
@aillina pozri sa čo všetko stíhaš a on jediné čo stihne je povedať ľúbim ťa a sadnúť za počítač. Váž si samu seba a nerob mu poskoka. Veď aj ja by som zlenivela, keby sa chlap až takto do bodky o mňa staral.
V mojom druhom vzťahu som si to zažila. Síce doma som makala ja (varila,prala, žehlila a on sedel za PC alebo sa montoval v aute alebo niečo kutil), ale boli veci o ktoré sa staral len on a potom som veľmi zlenivela. Napr. všetky výlety, lyžovačky... plánoval on, chystal a staral sa o mňa on. A to sme chodili na výlety stále. Bol to náš spoločný koníček, ale ked som videla, ako mi nosí lyže, kupuje lístok, ráno skoro vstal robil čaj, oprášil auto od snehu.. a ja len stála a čakala. Dokonca aj keď sme zablúdili tak sa nervačil sám, mňa ani nehlo mu pomáhať, lebo som zlenivela. Ja som sa slnila a on chudák pozeral do mapy a potil sa. Tak som zlenivela a keď sme sa rozišli a šla som na turistiku s inými kamošmi a musela si ráno variť čaj... mi to došlo..
A toto je tvoj príprad, proste si mu ponúkla full servis a on sa ho zhostil. Veď prečo nie.

katkakovac
29. dec 2012

@borkavan ďakujem za hĺbkovú analýzu môjho vzťahu, života a všetkého čo ma v ňom postretlo. a zvlášť si ju cením, lebo si ju urobila na základe niekoľkých viet. radšej sa nebudem už vyjadrovať, aby som nevyvolávala zbytočné negatívne emócie. Prajem pekný večer 😀

lubikan
29. dec 2012

ja stale hovorim muzovi,ked sa zacneme bavit na takuto temu,o pracach v domacnosti...chlap ma v domacnosti ,ked byva so zenou robit tak,ako by robil,keby byval uplne sam.To znamena,umyvat zachod,vanu,umyvadlo,prat si,varit,vysavat,umyvat zem,upratovat si po sebe....atd..Od isteho casu som s tym jednoducho sekla,nenosim mu pod nos jedlo,neposluhujem,oprane poskladane pradlo mu dam do skrine a netriedim....atd..Tak ako to mam na kope ulozene,tak mu to dam do police...aj ked vidim,ze je unaveny,zrobeny,nepovolim.Vynimka je,ked je chorlavy,alebo on je v robote a ja sama doma a deti v skole,vtedy mu viem aj nalozit,ked som dovarila a motam sa okolo hrncov,aby som ho nemala popod nohy.Akurat co jednoducho musim robit aj za neho je umyvanie kupelne,wc, a zeme,okien,lebo to kym on by nasiel specialne prostriedky na to,1000 x by sa chodil pytat,aj tak by to zle umyl,tak to si radsej sama spravim...A stane sa,ze sa koli tomu pohadame,ze chce mat so mna sluzku...ale zacal ma viac respektovat,aj pred detmi vie povedat,lebo maminka povedala..kedze si nenecham na hlavu kydat,no co som uz??? on tiez v niektorych veciach nepovoli,co mi na nom prekazaju...

borkavan
29. dec 2012

@katkakovac to nebola hlbkova analyza, len reakcia na tvoje prispevky a prispevky tebe podobných príspevkov. A aj ta veta alebo len myšlienka radšej nič nerob, urobím si to sama. Nuž same si to veru tieto ženy robia vrátane teba, same, že chlap príjme full service. Až ked žena nestiha, je toho veľa tak zrazu nakriči alebo chce zmenu a potom zas ma pohodové obdobie, žej u to baví obskakovať a všetko robiť, lebo to urobí stokrát lepšie a rýchlejšie... Daj si pozor aby si deti teda naučila robiť. Však nech to robia aj keď zle, ale niečo robia. To je podstatne. No neviem, či je to tvoj príprad... to vážne neviem o tých deťoch.. ale tak to ide ruka v ruke. have a nice day.

@lubikan ja s tebou úplne suhlasím čo robíš a ako to robíš. správne.

borkavan
29. dec 2012

@katkakovac a prosím ťa len mi nehovor, že nemám deti ani muža a preto do toho hovno vidím. Vśak nežijem v bunkri osamote na kraji lesa.
ale ak som sa ťa dotkla... prepáč. Lebo očividne máme úplne rozdielny pohlad na rodinu a vzťahy a manželov vo vzťahu a tak...

katkakovac
30. dec 2012

po prečítaní tvojich názorov s tebou súhlasím, ja nechcem aby moje deti mali zo mňa slúžku. vidím to v okolí a nechcem sa k tomu dopracovať. dôvod, prečo si môj muž nevie po sebe upratať je to, že ho to mama nenaučila. ona mu svojim správaním doslova zhnusila upratovanie. buď musela mať upratané bez jedinej smietky, alebo žila týždne v neskutočnom bordeli. a navyše keď jej prepalo, čo bolo v dosť často, hučala tak, že to počula polovica dediny. o iných veciach sa radšej nezmieňujem.... to je dôvod, prečo ja za špinavé ponožky nehučím, prečo sa snažím hľadať riešenia bez hádok. nie som zmierená z osudom, neospravedlňujem jeho chovanie, pretože má veľa vlastností, ktoré musí meniť, keďže ich zdedil po mame. oceňujem jeho snahu pracovať sám na sebe a je to jeden z najlepších mužov, ktorého poznám. ochránil ma pred ňou, keď som to potrebovala. to že si nevie upratať ponožky, je len kozmetická chyba....

wrok
31. dec 2012

@lubikan dokonali neexistuju ani muzi, ani zeny...

lubikan
1. jan 2013

@wrok aj tak su zeny normalnejsie zmyslajuce nez muzi 😉

wrok
3. jan 2013

@lubikan nie su normalnejsie zmyslajuce, zmyslaju inac, kazde pohlavie je inac nastavene, mame ine hodnoty, ine vnimanie priorit, to vsak nerobi ani z jedneho pohlavia lepsie alebo horsie, mimo to je to vzdy individualne.... preto som pisal, ze ma mrzi o akych muzoch tu citam... ja mam totiz negativnu skusenost so zenou, mamou nasej dcerky, ktora sa rozhodla, ze jej bude lepsie bezomna a tak sa ma snazi izolovat zo zivota dcerky... neznamena to vsak,z e by som zanevrel na zeny ako take... 😉