Môj pubertálny syn nenávidí môjho partnera

zuzika251
12. mar 2013

Ahojte, skúste mi prosím poradiť - mám 15,5 ročného pubertálneho syna. S partnerom a synom žijeme spolu 4 roky, s partnerom máme 14 mesačnú dcérku. Vzťah medzi partnerom a synom je tak zlý, že včera to malo vyvrcholenie - syn na FB napísal o ňom, že je kkt, on si to samozrejme prečítal a namiesto toho, aby vychladol a riešil to ústne, tak vletel mu do izby a zbil ho. Ja som úplne v koncoch, syn mu vykričal, že ho 4 roky trpí len kvôli tomu, že chce, aby som ja bola šťastná a jeho nenávidí!!! Momentálne mám v hlavne obrovský chaos, neviem, ako to riešiť, chcem, aby sme žili aj naďalej ako rodina, no uvedomujem si, že už to možno po tomto cirkuse nebude možné. Partnerovi som už dávno vysvetlila, že je a aj bude navždy môj syn a budem ho ochraňovať či sa to niekomu páči alebo nie. Partner sa snažil, veľa vecí sa snažil ho naučiť, chcel však stále od neho, aby mal aj povinnosti, ktoré mal doma robiť. Syn to väčšinou urobil, aj keď s ofukmi a hundraním, ale urobil.
Nikto si nevie predstaviť, aký chaos mám v hlave.

suem
12. mar 2013

@cecil36 V prvom rade potrebuje psychologa otcim, ked nevie ovladat hnev a reagovat na spravanie pubertaka. Dat vychovnu facku a zbit je dalsi podstatny rozdiel. Taka facka na prebudenie niekedy nie je zla, ale od rodica, nie cudzieho chlapa.

cecil36
12. mar 2013

@haslerka27 nie, preto som napisala, ze s nim musi chodit k psychologovi, aby sa to nenabalovalo 😉 Co sa tyka bytu, citaj, nenapisala som, ze je matkin. Ale predpokladam, ze otcim dava minimalne na domacnost a tym znizuje naklady matky. Opakujem predpokladam, lebo zakladatelka nenapisala nic blizsie.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cecil36
12. mar 2013

@bibianka mas moj uplny suhlas, presne toto som chcela povedat 😉

martina364
12. mar 2013

@fidka79 pekne si to napisala 🙂

takyna
12. mar 2013

@zuzika251 tazka situacia..., nikdy sa to nezlepi medzi chlapcom a tvojim partnerom, stale budes ty v strede medzi nimi..., oni budu ako na vlaciku...raz pojdu do kopca raz z kopca, raz si budu rozumiet a zase nie, hadky, krik , stresy, priprav sa na to , nic s tym neurobis..., len dufaj, ze chlapec sa nezamota s dakou partiou kde sa bude pit a fajcit trava a ine..., len cakat , ze dospie chlapec nestaci...
Partnera tazko zmenis, ale rozhodne sprav to, ak tvoj chlapec nie je ziadny rebel v skole v spravani atd..., len ma problemy akceptovat tvojho partnera, vzdy sa zastan jeho!
Nikdy NEDOVOL aby tvoj partner vychovaval tvojho syna!
Vzdy to bude v prvom rade tvoje dieta..., nie jeho, on je len jeho partner
Neustale musis komunikovat hlavne s partnerom , a snazit sa ho upokojovat , najst si cestu...
zacal s tehou zit vedome s tym, ze dieta mas...
Nesmie vziadnom pripade stiahnut ruku na chlapca, ani v krajnych vychovnych chvilach!!, to nedovol, ty si jeho matka!
ty musis v takom pripade zakrocit, ... aj ked napise na partnera , ze jek...t
tak ty si s nim sadni
Pisem ti to uplne z vlastnych skusenosti , z mojho osobneho zivota...
Vyvaruj sa chyb co som spravila ja/
Je velmi dobre navstivit aj psychiatricku-alebo psychologicku poradnu vsetci traja
Tiez je tu velmi dolezite, ci vlastny otec chlapca sa s nim styka, ak ano tak mate vacsiu sancu na kludnejsi zivot 🙂
Chlapec sa vyvija..., podstatne je ho nestratit v tomto veku....lebo ho schmatne zla partia
Drzim vam vsetkym palce....nie vsetko je v zivote jednoduche, ale nie ste ani prvy ani posledny, co maju tie iste problemy 🙂

haslerka27
12. mar 2013

@fidka79 ani v jednom prispevku som napriklad ja nenapisala ze chlapec je anjel a urobil dobre.NIE!toto by som ako matka urcite riesila,razantne!!!!!to mi ver....ved aj ja som len clovek a mam pravo na druhu sancu byt stastna s niekym koho si vyberiem.ide vsak o to,ze pojem matka ma prednost pred pojmom priatelka,frajerka,partnerka.....v prvom rade musi byt zabezpeceny pokojny a zdravy vyvin chlapca..nevrAvim, nechat ho rast ako burinu,len tak bodaj by bolo....ale nevlastny otec,vlastne to nie je nevlastny otec,je to pre chlapca cudzi clovek,oficialne ich dvoch nic nespaja.

dionyzka
12. mar 2013

@zuzika251 no ja si myslim, ze Tvoj partner by mal prist za Tvojim synom a ospravedlnit sa mu medzi styrmi ocami: povedat, ze ho to mrzi, ze jednoducho sa neovladaol a bude sa snazit, aby sa to viac nestalo. Na druhej strane ho poziadat, ze i on by sa mal k nemu spravat lepsie a dohodnut sa na nejakom rieseni, ceste. Predpokladam, ze na prvykrat to Tvoj syn nebude akceptovat. Nechat ho tak a znova skusit si k nemu sadnut o den, dva a pokusit sa znova hladat spolocnu cestu. Je to o komunikacii a pocitoch - urcite by som to nepodcenovala. V kazdom pripade by mal byt Tvoj partner iniciatorom nakolko je dospely a vedel, ze spolu s Tebou si berie i pubertalneho chlapca. Tvoj syn je vo veku ked si nazor len buduje a niekedy je to tazke. Taktiez Ty by si si s nim mala pohovorit a uistit ho, ze stale je on prvorady, lebo je Tvoje dieta a vzdy budes pri nom stat. Vy musite byt iniciatormi, nie Tvoj syn! Ono aj ked sa vsetko bude zdat zbytocne, v synovi sa to uklada a raz laskyplny pristup mu bude osozny. Len treba vydrzat. A kludne by som sa poradila aj s detskym psychologom.

janinah
12. mar 2013

zbiť 15,5ročného? ty kokso 😠 sebavedomie ste mu hodili pod zem...myslím,že by si sa mala poradiť s odborníkom-psychologom /najprv ty sama,/lebo,urobíš chybu a stratíš syna 😒 vzťah syna s vlastným otcom je aký? tam by mal mať chlapec oporu a samozrejme u teba,svojej mamy

martina364
12. mar 2013

@haslerka27 no ja si myslim,ze ak mu prispieva na saty a stravu tak ma co povedat k jeho vychove..jasne.chlapec ma urcite nejake to vyzivne ,ale ver mi ,ze to urcite nestaci..jej partner ho udriet nemal ,ale stalo sa ☹ ...ziju v jednej domacnosti a musia sa navzajom respektovat..s tvojim nazorom ,ze vsetko pre dieta sa az tak nestotoznujem..jasne deti su na prvom mieste ,ale tiez musia mat nejake hranice odkial pokial..podla mojho nazoru prave vtedy ak dieta citi,,ze mama /rodicia/ sa ho vzdy zastanu..vsetko dovolia,vsetko kupia..lebo pre dieta vsetko..myslim,ze toto je najhorsia chyba vo vychove..potom v dospelosti si nic nevazi,nikoho nerespektuje..s toho vasho pisania mam pocit,ze chlapcovi treba dat medajlu za odvahu

haslerka27
12. mar 2013

@martina364 z toho mojho pisania si zrejme nic nepochopila..pekny den pa

martina364
12. mar 2013

@haslerka27 aj tebe..pa 😉

zuzanka.zuzu
12. mar 2013

@ullala presne tak ako píšeš, nasledovalo by prísne dohovorenie - ale on ho tu ZBIL a nie dohovoril mu ☹
@cecil36 s partnerom iba vydiskutovať a so synom k psychológovi? prepáčte dámy, ale uvedomuje si tu niekto okrem @suem že toto je FYZICKE NASILIE ??? 😠 😠 preboha, veď za toto sa ide do basy (viac v zahraničí ako u nás ☹ ) chlapcova urážka je priestupok vhodný (podľa mňa) na rozhovor...

suem
12. mar 2013

@martina364 Nie netreba mu dat chlapcovi medailu za spravanie. Nikto tu jeho vyjadrenie na FB nechvali. Riesi sa tu reakcia - bitka od otcima.
Ked uz sme pri ucte zato ze ho zivi, aka je jeho ucta k partnerke a matke chlapca ked jej dieta zbije? Myslis si, ze respekt a ucta sa daju dosiahnut nasilim a vynucovanim? Vazne si to myslis? Zamyslela si sa nad tym ako sa chlapec v novej rodine citi? Povedal mu niekedy otcim , ze ho ma rad? Ze nie je jeho ale vnima ho ako sucast svojej rodiny? Ano mal mamu dlho sam pre seba, ale to nebola jeho vina ani jeho vyber. Je to stale dieta, aj ked drze ale dieta.

martina364
12. mar 2013

@suem my sme s bratom v takej rodine vyrastli..

martina364
12. mar 2013

@suem nikde som nenapisala,ze suhlasim s tym ,ze chlapec dostal..pozri si moje prispevky..a to co napisal chlapec..podla mna prestrelil

cecil36
12. mar 2013

@haslerka27 je to otec jeho sestry, takze nieco ich asi predsa len spaja 😉

haslerka27
12. mar 2013

@zuzanka.zuzu jaaaaa,ja som to aj pisala

haslerka27
12. mar 2013

@cecil36 myslim ze toto chlapec nevnima,skor vnima fakt,ze mama ma frajera,ktory sa kde vzal tu vzal

haslerka27
12. mar 2013

asi sme tu par cudne,ked sa nam nezda ze otcim moze zbit 15 rocneho chlapca?je to naozaj take normalne ako tu poniektore pisete?ak by ste boli na mieste tej matky,zdalo by sa vam to normalne?v poriadku?skuste si polozit tu otazku.dalsia vec je ze chlapec to prestrelil...ANO.ja sa nehadam....ale ja sa pytam nema dieta v 15 rokoch pravo na omyl?deti treba vychovavat,dat im nielen lasku,ale aj zmysel pre zodpovednost.....vychova je o dvoch rodicoch,ten chlapec je o to ukrateny,nezije v idylickej rodine na aku ma pravo ako dieta,zije v rodine kde zije matka,nevlastny otec,nevlastna sestra....ake je jeho postavenie v tejto rodine?

atinag
12. mar 2013

@zuzika251 keby si nam prosim aj neskor vysvetlila to "zbil ho"..ci doslova,ci nejaka ta facka...fakt si tu uz pri citani prispevkov zacinam predstavovat vselico... 😨

florio
12. mar 2013

keďže je vzťah otčima a syna dlhodobo zlý, asi ste sa snažili problém už riešit...vyhlásiť na nejaký čas prímerie bude asi ťažké, ale asi by som si sadla sama so synom,povedala mu, že ho milujem a je môj život, ale partner je aj otcom jeho sestry, a tak ste rodina, a že ti záleží, aby ste dokázali spolu normálne fungovať, nemusí partnera milovať,ani mať rád, ale musí ho rešpektovať, aby ste mohli spolu aspoň žiť v mieri, rozbiť rodinu je najjednoduchšie, najrýchlejšie, ale vy všetci už skrz dcéru rodina ste, a on o chvíĺu dospeje a odíde, a čo ty a malá? Asi by som priznala, že bitka bola neprimeraná reakcia, ale zase, keď je napätie dlhodobé, proste pretiekol pohár. To isté by som prebrala s partnerom, aj keď v tmavomodrom. Opäť osamote, s tým, že on je dospelý, a nech si predstaví, ze by raz niekto nafackal jeho pubertálnu dcéru za to, že neznáša nového tatka. Ospravedlnenie z oboch strán, hoc formálne, je asi nereálne, ale pomohlo by. A potom poradňa. Lásku k sebe cítiť nebudú a ani to nie je ich povinnosť, ale musia byť pravidlá a hranice, pre všetky stránky, syna, muža a aj teba.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
reanda
12. mar 2013

@zuzika251 si v tazkej situacii, ale nechaj sa tiez najprv vychladnut.. asi aj sama najlepsie vies, co je dobre urobit a ako sa k tomu postavit, clovek to citi.. ale casto mu v tom brani strach.. strach, ze ked sa zachova spravne, nemusi to dopadnut dobre.. napr. dobre pre neho.. preto sa casto robia ustupky, aby clovek zachranil svoje predstavy.. ale z toho nikdy nic dobre nevzide

suem
12. mar 2013

@zuzanka.zuzu Domace nasilie kazdy vidi len v inych rodinach, vo svojej nie. Vsak to bola "len" bitak pubertiaka 😠 Uctu a respekt sa neda vynutit, vybit, vyprosit, ziskat citovym vydieranim. Ta tam bud je alebo nie je, ziskas ju len kazdodennym spravanim, konanim, nazormi a činmi.
Ked otcim je normalny chlap, ktoremu len praskli nervy mal by si mladeho zobrat bokom niekam mimo domu a porozpravat sa s nim. Ze ho ma rad nie len ako syna svojej partnerky , ale ako cloveka, je sucast rodiny, chape ze ma pocit, ze mu ukradol mamu a zmenil cely ich zivot bez toho , aby sa ho na to opytal. Na oplatku vyzaduje od neho aby sa k nemu spraval slusne, lebo to iste bude pozadovat aj od dcery ked vyrastie.
Tazko radit, ked zadavatelka temy sa tu neukaze a nenapise viac. Drzim im palce vsetkym, aby ona nestratila partnera a otca dcery, v prvom rade aby nestratila syna a neposlala ho do zivota s krivdou na dusi.

cecil36
12. mar 2013

@haslerka27 sestra je vlastna- maju spolocnu matku, takze nie ako ty tvrdis nevlastna 😉

bibianka
12. mar 2013

Keď som mala 15, mala som podľa všetkého v hlave väčší poriadok, ako tento chlapec a v živote by som si niekoho dospelého nedovolila verejne označiť podobným slovom. V niektorých krajinách je 15-ročný človek trestne zodpovedný, pokladá sa za dospelého. Tak z neho nerobte úbohú obeť krutého otčima. Puberta-nepuberta, chlapec sa evidentne nedokáže prispôsobiť novej situácii a tento konflikt je len vyvrcholením dlhotrvajúceho kvasenia. Nikoho nezaráža, že puberťáčikovi prekáža, že otčim od neho očakáva plnenie povinností a toto je, ak som správne pochopila, hlavný zdroj konfliktov. Ak tu niekto bude tvrdiť, že otčim, spoluživiteľ rodiny a skrz sestru vlastne aj príbuzný na toto nemá právo, tak by si mal začať šetriť na domov dôchodcov. Zakladateľka nepíše, že otčim chlapca bije (pravidelne). Ako som pochopila, stalo sa to prvý raz v situácii "pohár pretiekol". Situácia je už zrejme neudržateľná, chlapec je v problematickom období, otčim v problematickej situácii. Vážne si myslíte, že s úderom dospelosti sa z človeka stáva emocionálne neotrasiteľná osobnosť s trpezlivosťou Matky Terezy? Rodina potrebuje pomoc odborníka, ktorý zhodnotí ich konkrétny prípad, osobnosti a ich vzťahy.

zuzika251
autor
12. mar 2013

žienky, ďakujem za príspevky, názory... vec sa má tak, že bývame v spoločnom dome, na ktorom makáme obidvaja, takisto pracujeme a zarábame obidvaja... stále sa snažím vysvetliť partnerovi, že syn si uvedomí hodnoty a to, čo pre neho robíme, čo mu kupujeme a dávame až oveľa oveľa neskôr, vďaku v tomto veku jednoducho od puberťáka čakať nemôžeme... skrátka, ja sa viem vžiť do synovej kože, pamätám si svoje pubertálne obdobie a viem, že som mala v trupke, odkiaľ moji rodičia berú peniaze a koľko čo stojí... brala som to sčasti ako automatiku. až v dospelosti keď som si začala sama zarábať, som si uvedomila, ako sa museli moji rodičia obracať a ako museli obracať každú korunu. môj chlap sa skrátka nevie preniesť do obdobia jeho puberty a nechce pochopiť zmýšľanie môjho syna, vidí len jeho nevďak a pre neho je to momentálne hajzlík a basta. prosila som ho, nech ideme do poradne, rázne odmietol, že v ňom chyba nie je, že tam nemá prečo ísť. môj chaos v hlave stále narastá, pretože sa bojím o syna a jeho budúcnosť, zajtra píše monitor, čo mu určite na psychike nepridá. priateľovi som dokonca vyčítala, že syn čaká stále od neho nejakú aspoň minimálnu pochvalu, na čo mi šplechol, že ho nemá za čo pochváliť.... kolotoč a rozhovor o h...e dookola. prosila som ho, aby sa začal správať ako dospelý, pretože nemôže čakať správanie dospelého od puberťáka... nič, proste hudie si stále len to svoje. v ňom chyba nie je. čo mi stále opakuje, že si mám uvedomiť, že moje predchádzajúce vzťahy mi zničil a ničí len a len môj syn.
som v koncoch, nevládzem, chcem normálnu krásnu rodinu... ale asi to nepôjde. 😢
z domu nechcem aby odišiel, to situáciu nerieši, musím sa zase porozprávať so synom, lenže viem, že toto bola posledná kvapka aj pre neho. a to, aby ho prestal nenávidieť ja nezmením, o to sa musí pokúsiť partner, nie ja!!! a keďže on sa o to nepokúsi, pretože ústretový krok bude čakať od syna, tak sme v začarovanom kruhu...

zuzika251
autor
12. mar 2013

ešte k tomu, čo napísal na neho - nenapísal to do svojho statustu, ale do správy svojej priateľke na tablete... a partner mu zobral tablet s tým, že sa má učiť na monitor no a tam si to prečítal....

haslerka27
12. mar 2013

kazdopadne,mozno to vyznie hlupo..ale konecne je tu tema ,ktora si zasluzi diskusiu,konecne to nie je vyplod niekoho fantazie,konecne to nepise unudeny pubertiak pocas prazdnin....aspon tu nediskutujeme naprazdno 🙂 autorke teda niet co zavidiet,tazka situacia....zelam skore vyriesenie v prospech kazdeho