Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

bonaquaba
30. apr 2012

@ninka23 no je to na zaplakanie, ked sa vyvinu taketo vztahy medzi rodicmi a detmi, ale neboj sa vsetko sa raz oobrati,nie vy budete potrebovat svokrovcov, ale oni vas,nie su najmladsi a mozno oni o chvilu budu vas prosit,a by ste im podali aspon pohar vody, potom uvidi, ci ta jej nevesta je taka skvela ako ju teraz vidi, prajem vela sil

elinnka
30. apr 2012

@kajasyn

Fuuuuu, tak toto je brutalne..
akoze vztah svokier k nevestam.. alebo aj k zatkom nie je vzdy uplne idealny.. ale myslim ze takuto navstevu by som si ja nenechal domu samu ani minutu..
Ja si neprajem, aby moja svokra u mna varila, upratovala, davala veci do umyvacky.. cokolvek.. je na navsteve tak nech sa tak aj sprava.. 🙂)

Ja nenavidim ked mi niekto lezie do sukromia.. a ja tak isto neleziem druhym..

p.s. ja mam tiez najmudrejsiu svokru na svete.. ale ja som drzka.. hned jej vysvetlim, ze sa ma starat sama o seba a ze ked bude sama vzorovo zit.. moze davat rady druhym... 🙂

Eli

e_l_e_n_k_a
30. apr 2012

@kajasyn to vazne??? co chybali jej tvoje gate??? normalne som nevedela ci sa mam smiat alebo plakat ,ked som si to precitala.... a to len tak bez opytania ti zobrala zlate retiazky??? ta to aka p... ? normalne by som jej povedala ,ze je zlodejka....

crapula
30. apr 2012

neznasam svokru!!!!!!!!!!! ani sa mi nechce vypisovat co vsetko robi 😠

lelacrima
30. apr 2012

to ja to hodim do placu z inej strany - moja mama ako svokra... zijeme s nou... je rozvedena s mojim otcom od mojho batolacieho veku a neskutocne na mne nafixnuta... nepomohlo ani studium na vyske ci byvanie v ba s priatelom a teraz uz manzelom... moj mangel je neskutocny clovek, laskavy chlap a nedal by nas za nic so synom, jeho jedinym prekliatim je ale svokra🙂 moja mama, sice sa to uz zlepsilo, ale stale sa vyzveda, ze co a ako a ocakava od nas, ze sa jej budeme venovat, bavit sa s nou a tak. Teraz sa to zlepsilo najdeni si priatela, dlhorocnej lasky, ale nedajboh aby sa len jemne posekali, alebo sa mama posekala so surodencami a odnasame
si to my. Maleho zboznuje a dala by za neho zivot a nas si tiez obchadza (varenie a tak), ale ked dojde na nu rapel, amen tma...no a riesenie, my sme si vybrali, ze bude pre nas financne vyhodnejsie byvat s nou..ala uz zvazujeme aspon oddelit byvanie (prerobit tak dom), aby sme mali viac sukromia neskor a zaroven sa o nu vedeli a starobu postarat.... samozrejme, viem, ze chybou je to neodtrihnutie pupocnej snury medzi mnou a nou, hoci ja som jej davla dost zabrat a lekcie... ale... najhorsie je, ze to postupne vytvorilo medzi mnou a nou barieru a casto to uz ja vnimam len ako povinnost... co je smutne.

sashabb
30. apr 2012

@lelacrima Ty si chovanie svojej mamy uvedomuješ (a to je dobre), no máloktorý chlap si uvedomuje chovanie svojej matky a potom aj ten vzťah a dané manželstvo vyzerá 🙄 Povedala by som, že žena si vie povedať, matke vysvetlí bez problémov určité veci, no chlap nie a ešte "nadá" svojej manželke, že jeho matku nechápe a zveličuje 😠

kluvancek
30. apr 2012

@pacna Ach babeny 🙂 to je pravda nepušťať. ja som už ako tehotná moju mamu zaškolila (a pritomuž mala 3vnúčence) lebo sami nepáčilo to šušlanie na bábetka 😒 . A so svokrou som mala problém akurat taký že nerešpektovala moju prosbu nedávať sladkosti! raz som jej to vykričala že deti sú moje a keď si raz niečo neželám tak to ona musi rešpektovať. 🙂 A pokoj 🙂 A ešte jeden problém sme mali ato bolokeď sme kedy koľvek k ním išli tak nás (hlavne deti) ponúkala s jedení. AKO KEBY SOM DOMA NEVARILA! 🙄 . A pritom sme išli rovno od nedelného obeda k nim. Naše baby pravidelne ako sme išli od nich grckali celú noc 😒 . Manžel stále nič alebo nakričal detom (ako 2-3ročným). Tak ma to dožralo (hotova tigrica 😀 ), že na následujucej návšteve manžel svokre s revom povedal nič nebudú jesť!!!! teraz jedli!!!! už ma to grcanie nebavíííí. 😕 No a od vtedy 😀 mám najlepšiu svokru. predo mnou nič a čo hovorí o mne za chrptom mňa nezaújma 😀. Ale inač soms ňou nemala iné problémy. Dokonca ked mám problém s jej synom (manželom) drži na mojej strane. Nemôžem povedať fakt nič na margo mňa a svokra 🙂. A ešte jedno nechodievame tam často 😢 čo mi už aj deti vyčítaju že by sme tam mohli isť pozreť 😅 . No patrilo by sa. Ale aj k naším chodím len pod činžiak naberem kompóty a zeleninu (aj tu mi znesudole 😀 ) a idem domov 😀.

lelacrima
30. apr 2012

@sashabb hej, to tak ozaj byva.Hoci je moj manzel k vlastnej matke kriticky, tiez som zistila, ze existuje hranica, za ktoru by som nemala ist. stacilo sa na neho pozriet...🙂 muzi su mamickovsky... mo syn je toho priklad...ach, dufam, ze budem mat dost rozumu a sily, aby ma nevesta nemal chut utopit...🙂

lilitela
30. apr 2012

@lelacrima Tak toto poznam. Moja mama sa tiez rozviedla ked som bola s bratom malicka a nikdy si nikoho uz nenasla. Nafixovana na nas tak, ze pri kazdej znamosti mi robila "citaky", a ked som si nasla sucasneho partnera, tak sa vztahy tak zhorsili, ze si s nou nemam co povedat. Pritom ked som bola pod jej vplyvom a este u nej byvala, tak sme si boli velmi blizke. Lenze, ako som sa odstahovala, zacala som vidiet zivot aj z pohladu inych ludi. A postupne som pochopila co okolo mna vytvarala. Proste podsuvala mi take nazory, ake chcela a ake jej vyhovovali. Ale myslim, ze za to nemoze, do dnesneho dna si nedokaze uvedomit, co robila, citi sa strasne dotknuta, ked jej to vysvetlujem. Ked uz nevie, co povedat, aky argument, tak povie, ze nas vychovala sama. (Akoze som nevdacna). Ja som jej vdacna, ze ma porodila a vychovala, ako vedela, ale sprepacenim sa z toho nepokakam, a nebude mi to nikto vyhadzovat cely zivot na oci.

yokralovnayo
3. máj 2012

kočky práve som dovolala so svokrou.. chcela sa dovali aj s jej dcérkou k nám buduci vikend... vcera mi to volala mm segra - ta je taka ako svokra 😝 a vravím že nie, mm bude stále v robote, a ja idem s malou preč... a tá stále len svoje, že prídu len na hodinu... nedala sa proste odbit!! - slušne 😠 😠 tak som jej večer poslala sms že sme sa s mm rozpravali a nech pridu niekedy ked budeme mat volno a nie takto narýchlo.... nebudem sa nahánať ked uz nieco na vtedy máme...
a pred chvílou mi volala svokra, tiež sa nedala odbit.. ale stale som jej to opakovala... ona že to nevadííí to nevadííí... ale očividne vadilo !! 😀 😀 žije od nás 2 hodky cesty.. ale stále chce aby sme tam behali... boli sme tam minulý týžden ale ona bez nás nemože dýchať asi...
bola pekne zdutá ... ale nebudeme sa jej stále prisposobat.. kvoli nej sme odišli žiť do zahraničia!!! ale znovu začína pekne otravovat... ale konečne sa jej odvážim niečo povedat.. pred pár rokmi by som jej poslušne prikývla a povedala nech kludne prídu a menila kvoli nej program... ale uz stačilo!! 😝

yokralovnayo
3. máj 2012

ja viem že som možno škodoradostná 😅 ale som fakt na seba pyšná že som sa jej postavila 😀 a že je teraz niekde zdutá a nič s tym nespraví !! dost sme si kvoli nej vytrpeli ! 😠 😝

petkaa28
3. máj 2012

@lelacrima haha, pises o mne? :D mame doma to iste, nastastie to priputanie medzi nami nevytvorilo mur..ja sa mamine neviem poriadne vzopriet ked je to nutne...mm si pted nou zastanem, pohadam sa s nou kvoli nemu, ale obcas mam pocit, ze aj ked mam 26 vie so mnou psychologicky mavat....tiez chceme prerobit dom na 2, aby sme mali kazdy vlastne sukromie. Inak aj mm si chvali, ze s mojou mamcou super vychadza, az na tie jej periodicke obdobia (cca kazdy druhy mesiac) ked sa to fakt neda....

lucka227
3. máj 2012

ahojte 😉 no tuto temu mi zoslalo samo nebo 😀 uz dlho rozmyslam,co spravit.Mam svokru,ktora je fajn,vzdy sme dobre vychadzali,celych 10 rokov,az kym sme sa neprestahovali 200m od svokrovcov. Ked sme sa stahovali,upozornila som manzela,ze povie svojej mame,aby nebola u nas kazdy den,co sa jej darilo,az kym som neotehotnela.To som sa jej pomaly musela hlasit,co robim,lebo co keby som zacala rodit 😀 .Tak som sa jej spytala ci je porodna baba a ci nemam mobil,a ze urcite budem volat sanitku nie ju 😀 a ako sa nam malinka narodila,je tu ako doma. Niekedy aj dva krat za den. Ide ma slak trafit. Nie je zla,to by som jej krivdila,viem ze ma ma rada ako dceru,ale co je vela je vela. Nemame s manzelom ziadne sukromie,a su okolo toho hadky. A to mi este normalne oznamila ze ked sa mala narodi tak tu mieni byt stale haha. Samozrejme sa urazila ked som povedala ze no to urcite,dokonca aj do porodnice chcela ist po mna co som rezolutne odmietla a nahnevala ju. Najlepsie je,ze sa tu pristahoval aj svagor,ktory je sam a tak ma paradnu zamienku sa len na "minutu"a uplne neplanovane zastavit aj u nas. Manzel ma chape,len je to jej syn,a viac krat sa jej snazil nieco naznacit,ale neuspesne. Na druhej strane jej nemozem nic povedat,lebo to doma nema bohvieake so svokrom,takze som v zacarovanom kruhu. Lenze sa bojim,ze mi z toho preskoci. Ked pocujem klopkanie,adrenalin mam 500 a vela krat sa stane,ze neotvorim 😀 😀 😀 a nato mi povie ze co sa zamykam,sak je to len ona. Mam sto chuti jej povedat ze no ved prave preto 🙄 Co mam robit aby som nevyvolala konflikt ale aby som mala aj trosku sukromia? Uz nemam energiu na nu a to nehovorim ze sem tam povie manzelovi ze ked pride ze sa s nou nerozpravam alebo nevenujem.No kto by mal chut 😀 😀 ked mam 2 mesacne babo ...

p3tra11
3. máj 2012

@lucka227 opisujes to, coho sa ja bojim... coskoro sa budeme stahovat, dve bytovky dalej od mojej svokry, a dufam, modlim sa, aby som nedopadla takto...

lucka227
3. máj 2012

@p3tra11 no moja nechcem ta strasit ale pokial mas taku svokru co ta ma rada ta sa na to priprav.Ja som tomu tiez neverila,dokonca som sa s nou dohodla ze mi prezvoni ked akoze pojde k nam. Povedala ze naco sa ma hlasit u syna ale pristala na to. Za rok co tu byvame zratam tie prezvonenia na jednej ruke 🙄

e_l_e_n_k_a
3. máj 2012

@lucka227 jednoznacne jej povedz ,ze co si nezelas... inac z toho nakoniec ty budes ta najhorsia...uz si to mala davno zastavit...ja mam teraz "zlatu" svokru...odstahovali sme sa 2000km a mame relativny pokoj 🙂

mamavera
3. máj 2012

@lucka227 jednoznačne musí zasiahnuť tvoj syn, nie naznačiť, ale jasne stanoviť pravidlá. Ste nová rodina a chcete si žiť po svojom. Pohroz mu, že ako by sa mu páčilo, keby u vás denne bola tvoja mama...svokra sa zrejme urazí, ale prežijete to všetci. Že to má doma všelijaké, za to ty nemôžeš. Nech si kráti čas niečím iným, ako lozením k vám.

lucka227
3. máj 2012

@e_l_e_n_k_a boze ako ti zavidim,ked ti mam povedat pravdu tak aj ja uvazujem nad ostahovanim.Uz som jej povedala,len ona stale vravi ze mala je jediny zmysel jej zivota a bla bla bla proste uz sme sa na vela veciach dohodli a pozvolna na to zabudla 😀

lucka227
3. máj 2012

@mamavera no stale mu to vravim,je mu luto ze som tu koli tomu nestastna ale on urcite nie je typ cloveka,ktory stanovi jasne pravidla. On mamu lutuje,koli svokrovi a samozrejme ze som mu povedala ako by sa citil v opacnom garde. Je ako medzi dvoma mlynskymi kamenmi. Dokonca ked svokra pride,sleduje ci sa s nou rozpravam 😀 😀 😀 😀 😀 😀

sashabb
3. máj 2012

@lucka227 treba sa zamknuť a neotvárať 😉 Stanoviť jej jasné pravidlá. Na návštevu môže, ale musí sa pred tým ohlásiť a hlavne obmedziť to na cca 1x za týždeň. Nech sa urazí, možno jej to časom dôjde.

a ako písala mamavera, riešiť by to mal tvoj manžel

lucka227
3. máj 2012

ozaj,ked mu to poviem tak sa ma spyta bola tu dnes?Nie a vcera?Nie. Tak co. Lebo ma take obdobie ze dva dni nepride 😀 a sme porieseni

e_l_e_n_k_a
3. máj 2012

@lucka227 kto sleduje ci sa rozpravs so svokrou???
a co sa tyka,ze ja som od svokrusi 2000 km... moja ja viem ze to lakavo znie,ale neprajem ti zazit to co my sme zazili so svokrou ... deti nevidela viac ako 6 rokov 😀 ,ani neuvidi,kym sa nespamata. drzim palce a zamykaj dvefre na tri zamky!! a to nacom ste sa dohodli ,si vzdy zapis aj s datumom,ked na to pozvolna zabudne,tak jej to pekne pripomen aj s datumom,,kedy to bolo... neurob taku somarinu ako ja ,ze som mlacala a nakoniec to vybuchlo!! jasne urci pravidla,je to tvoje dieta a predovsetkym tvoj zmysel zivota,lebo nech akokolvek dobre so svokrou vychadzas,tak sa nakoniec pozeriete pre totalne somariny...lebo sa to nakopi...ked nebude jasne vediet co moze a co nie 😉

e_l_e_n_k_a
3. máj 2012

@lucka227 tak mu hovor o tom ked pride 3 dni po sebe,nie ked si dva dni "nenajde" cas na svoj zmysel zivota :D

lucka227
3. máj 2012

@e_l_e_n_k_a joj keby som jej to povedala tak sa hadam rozplace.Budem musiet asi zatlacit na MM. Jaj, zabudla som dodat ze u nas aj spava sem tam ked sa doma vadia 😢

lucka227
3. máj 2012

@e_l_e_n_k_a boze asle som sa zasmiala haha.Vola ju aj princezna Laura haha

e_l_e_n_k_a
3. máj 2012

@lucka227 ta vies co? si taka ista sprosta ako som bola ja.... naozaj! tiez som sa bala aby sa svokrusa neroplakala....a ked ste tam nebyvali,tak kde chodila spavat?? a na manzela chod zenskymi zbranami.pozaduj od neho manzelske povinnosti ,ked u vas bude svokra spat.bud trosku hlucna pri tom,nech pocuje 🙂.. alebo ked svokra dojde tak sa vytiahni pred nou akoze nahodou 😀 ,v nejakom erotickom pradielku...ze ste sa prave chystali na jej dalsi zmysel zivota a ona vas vyrusila...naj nabuduce naozaj zavola radsej...
nie ja nie som mrcha..ale ja som si presla peklom,tak nech ine babenky neskonica u psychologa ako ja...a tiez to zacalo totalnymi somarinkami,len ja som sa bala ozvat,aby sa nebodaj neurazila....

lucka227
3. máj 2012

@e_l_e_n_k_a jaj to nepoznas moju,ta by ma este pochvalila aka som sexica,ona je veeeelmi moderna.Ale mas pravdu....zacina to kravinami a potom mi drbne z toho raz

moncicatko19
3. máj 2012

ta moja svokra je naladova ako tehotna zena 😠 😠 katastrofa jeden den sa smeje a nadalsi zahlida ako sup po mne 🙄

e_l_e_n_k_a
3. máj 2012

@lucka227 moj starsi syn (pubertak) ma teraz taku prvu lasku...ja normalne nechapem kolko so mnou o nej hovori...ja som s nou sa este nerozpravala,ale z videnia ju poznam... mi vcera povedal,ze dufa ze nebudem taka svokra ako ta moja.... biedacik moj zlaty,uz teraz sa boji...sa necudujem,peklo zazil spolu so mnou,svokry sa dokonca jeden cas bal.... tak som mu povedala,nech ma zastavi hned na zaciatkua co sa im nebude pacit nech mi rovno povedia... tak ako to robi moja mama s nevestami(mojim svagrinami) a nemaju ziaden problem
...jednoznacne musis zakrocit moja 🙂

yokralovnayo
3. máj 2012

dievčatá aha čo sa mi teraz stalo... viem že to nepatrí do tejto témy....
bývame na činžiaku, sme tu rok... presne pod nami býva kamoška... poznáme sa asi 4mesiace... občas sa navštevujeme... má 38rokov.. nepracuje.. chce byt doma- už 10 rokov vobec nerobí lebo sa jej nechce!! ale ok, jej vec... posledné dni mi klope na dvere 3-4 krát denne!!!! stále niečo chce.... doma nič nestíham pomaly robit... inak je fajn celkom, občas má divné názory.... chodí k psychologovi a psychiatrovi- vraj preto ze sa doma nudí a nema sa s kym porozpravat... 😕 😕 ma 2 decka, jedno chodi do školy a druhe do školky...
lenže hlavný dovod prečo to píšem je ten, že dnes mi zvonila už neviem kolky krat nech dojdem na kavu.... povedala som že ne chvilu pride.. zatial som upratovala.. 2 krat poslala dceru nech mi zazvoni či uz idem!!! to som vybuchla... volala som mm do roboty ze zase nam vyzvanala...
a ked sa s nou stretla normalne sme sa bavili a ked sme sa lučili tak povedala že ma počula v detskej telefonovat!!!!!!! v mojom vlastnom byte!!! ona nás asi načúva.. snažila som sa ohvorit po tichu.. to nemam pravo na žiadne sukromie??? aby som si nemohla vo vlastom byte robit a hovorit co chcem???
asi sa čudujete preco sa s nou bavím 🤐 odišli sme do zahranič. nikoho som tu nepoznala... ked sme strtavali tak raz - 2krat do tyzdna bolo to v pohode.. ale teraz jak otravuje nenormalne!! 😠 😠
pomaly sa tu už bojim aj dychat, nech aj to nepočuje!! rozohodla som sa viac s nou nestýkať ... ked mi ešte povie do oci ze ma pocula volat... nic zle som na nu nehovorila, iba že zase vyzvanala....
nechcem si ju zas moc pohnevat... ked byvame pod sebou.... lae ja uz fakt neviem..... 😖 😖 je mi z nej zlee