Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

ipetka
3. máj 2017

@kapurka270 mne ta moja pre istotu dosla do porodnice s mojou taskou a nakomplet prehadzane veci ze ona mi vybrala co potrebujem...samozrejme mi vybrala podprsenku a nocnu koselu taku ze moja babka by sa hanbila ju zobrat do nemocnice..podotykam ze som mala vsetko do poslednej veci zbalene...tak som s muzom letela dole do obchodu nakupit za nekrestanske peniaze podprsenku aj koselu aby som nemusela byt v spinavom..co ti poviem..v tych poporodnych nervoch som na nu nahucala ze z akeho titulu sa mi hrabala vo veciach a co si to dovoluje a zduta odisla a ani viac na navstevu nedosla..a kedze som bola dohodnuta s mamou ze po porode dojdem tam s malym tak ho cca 2 tyzdne ani svokricka nevidela..

ipetka
3. máj 2017

A poviem len jednu vec tak ako vy svokry si piplete svojich synov (pre mna tato fraza znamena strkat mu vsetko pod hubu, povysavat pod nim otrusinky,vyprat mu a nakupit, samozrejme navarit atd.) tak nas nase matky ucia veci do zivota, navarit, upratat usporiadat domacnost a nechcem krivdit tomu mojmu ale tiez ziadna slava na zaciatku.Ked videl ze mam par dni po porode este bolesti pochopil ze musi pomoct a ked nepomoze tak bude tak ako to necha..Az toto zabralo, ja som sa par dni venovala cisto synovi,sem tam som uvarila ked spal ale vyprat povysavat spratat riad ostalo na muzovi.Od tej chvili by si nedovolil opytat sa ma co som za cely den robila a pomaha mi dodnes 😊a svokri ka?ta len vala ocami do coho som "donutila" jej synacika..a sme spokojní vsetci..

dorottka
3. máj 2017

@ipetka presne toto. Nas snad rodicia piplali robit zo seba poddane? Sluzit krehuckym vypiplanym syncekom a nechat zo seba poslusne a tisko robit handru kazdemu vratane svokrovcov... Ako nehovorim, ze toto chce kazda jedna svokra, ale u mnohych mi to tak veru pripada... zeny su dobreze ne od 10tich rokov vnimane ako velke baby, ktore musia doma pomahat a ucit sa robit fakt doslova vsetko, ale chlapci su babatkami, okolo ktorych treba poletovat aj v 50tke. Este aj svokra mi tak povedala - vsetci chlapi su rovnaki, zeny musia vzdy vsetko. Akoze prosim? Jednak je to blbost, je to totalne o vychove, pretoze poznam vela schopnych chlapov a po druhe - preco si ho potom vychovala tiez rovnako? Ako pomstu dalsej zenskej v poradi? :D Fakt niekedy nechapem...

kapurka270
3. máj 2017

@ipetka vidim ze to mas podobne ako ja,mne zas moj muz pomaha,a to sme svokre este platili elektriku skoro rok po svadbe,ked som jej to povedala,ze mi mame hypoteku...a ze sme sa dohodli ze si budu platit elektriku z dochodku,tak mi povedala ze sa synovi moze aj ritou otocit,ak sa mi nepaci.keby nemala z coho elektriku platit,tak prosim.Ale ja mam s muzom nizsi prijem ako svokra s muzom.No len mna mama naucila hospodarit.Svokra co si zmysli musi mat...ale to je uz zasa tema na samostatnu diskusiu.

ipetka
3. máj 2017

@dorottka presne oni si piplu synacikov niektore tak ze mi to v urcitych pripadoch co poznam pripada ako pomsta.Aj ja mam syna ale od malicka ho ucim ze zeny si treba vazit a mama nieje sluha, mama pomoze ked treba ale utierat rit mu pri maturite nebudem..keby svokricky piplali praktickym sposobom nepoviem pol slova ale niektorí chlapi sa chovaju ako nesvojpravny a co neschvali mama to nieje v poriadku.My nevesticky sme tie rozmaznane co vyzaduju od chlapa vsetko ale prestrihavat pupocnu snuru treba pri porode a ne v 30tke.
@kapurka270 poznam aj toto prispievanie az mi dosla trpezlivost a sme to rozratali vsetky prijmy aj vydavky a kedze zaraba kralovsky oproti nam tak jej bolo povedana ze vypomoc bude ked to bude treba nie teraz ked my odtrhneme od huby nasej rodine aby sme jej dali..aj sa odula a nech! ja nechodim do roboty robit na svokru ani na moju mamu ale aby som prispela do nasej rodinnej kasy.Az ked som sa naucila hubu otvorit pochopila ze nebude so mnou mavat jak sa jej zachce a bol to uzasny pocit postavit sa jej.

kapurka270
3. máj 2017

@ipetka asi su nase svokry z toho isteho cesta

ipetka
3. máj 2017

@kapurka270 a potom pride pani svokra sem na forum a bude sa este cudovat ze tu tie nevesty len nadavaju..bodaj by aj nie..

tuusfatum
3. máj 2017

@kapurka270 to je otrasné, čo čítam, že jej také niečo napadne? Dobre ste urobili, šak aj vy musíte z niečoho žiť.

risicka
4. máj 2017

@margita56 Milá Margita, v živote som nechcela svojho muža ovládať. Ani ho brať svojej mame. Príliš všetko zovšeobecňujete. Moja svokra môjho muža nikdy v živote nepiplala. Mala ho vždy len za sluhu a paholka. Ja hovorím, kto neprežil, ten neuverí. V určitom okamihu života si má však matka uvedomiť, že syn alebo dcéra majú vlastný život a právo na vlastné súkromie. Ja nemám ani dvadsať, ani tridsať ale už som zrelá štyridsaťročná žena. Viete a na niektorých ľudí neplatí ani dobré slovo ani asertivita. Neviem teda či mám na rukách nosiť svokru , ktorá si neváži vlastné dieťa.

margita56
7. máj 2017

@dorottka Tak Vám držím palce a želám, aby Vaša nevesta nikdy o Vás nenapísala, že ste svojho syna nič nenaučili a o "všetko teda aj o výchovu" sa musela postarať ona....

ipetka
7. máj 2017

@margita56 nemusite byt zbytocne vztahovacna..kazda svokra je svojska..a kazda nevesta je tak isto osobnost..lenze ked si jedna strana presadzuje svoje a nevie si uvedomit ze jej syn nieje dokonaly diamant jediny svojho druhu tak vznikaju presne tieto debaty..

margita56
7. máj 2017

@ipetka Nie som vzťahovačná, iba konštatujem...Tiež som svokru nenosila na rukách.... ale som sa snažila aspoň pokiaľ sa dalo, lebo som vedela, že raz budem svokra aj ja...

dorottka
7. máj 2017

@margita56 snazila som sa tiez, omnoho viac ako ona vobec pohla prstom. A pravda nie je hriech, dostala som rozmaznaneho leniveho spratka, vycepovat som ho musela prave ja... sam to tvrdi a povedal to aj jej. Dakujem za drzanie palcov, aj ked je mi jasne, ze je to pravdepodobne sarkazmus

ipetka
7. máj 2017

@margita56 urcite sa budem menej snazit vrtat do vztahu mojho syna..to mi mozete verit..a radsej budem mat vztah s nevestou ako kamaratka nie ako velitel na buzerplaci..vas sarkazmus absolutne chapem..tazko sa cita pravda..bohuzial je to tak..verim ze my vo veku nasich svokriciek budeme viac akceptovat niekoho v zivote nasich synov/dcer..minimalne nebudeme mat prehnane predstavy o tom aky je dokonaly/a..

margita56
13. máj 2017

@ipetka Nemôžete vedieť aká budete za pár rokov.. Povaha človeka sa mení v závislosti od okolností... a pravda? To, čo píšete Vy - je Vaša pravda, to čo napíše Vaša svokra - to je zasa jej pravda - a preto sa hovorí, že pravda je relatívny pojem - každý máme tú "svoju pravdu". Problémy nevesta - svokra tu boli dávno pred nami a budú aj po nás..... to sú problémy "nevyriešiteľné"....

marley30
30. máj 2017

Ahojte. Vidim,ze vela z vas tu ma problemy so svokrou. Ja som clovek, ktory sa cely zivot snazi s kazdym dobre vychadzat,som tolerantna a chapava,ale uz sa spravanie mojej svokry zacina ukazovat na mojej psychike aa preto velmi vaham ci nezakrocim. Rodina je pre mna vsetko a tak nechcem, aby sme boli rozhadani. Prosim poradte ci mam so svokrou porozpravat ja,alebo manzel.

kudlanka1
31. máj 2017

@marley30 chapem Vas lebo som v rovnakej situacii. Som az tak tolerantna, ze si ludia moc dovoluju. Odrazilo sa to tiez u mna na psychike. Raz sme si to s manzelom poriadne vydiskutovali lebo to nevidel ako problem - to ze sa ku mne jeho rodina sprava ako k nejakej spine. Od vtedy sa mi ulavilo neskutocne. Svokrovcov ignorujem. Navstevu raz za mesiac prezijem...inac s nimi nie som v kontakte. Mam ich uplne v pazi,ked nejavia zaujem ani o vnucku. Neviem ako je to u vas ci byvate so svokrovcami. Kazdopadne diskusia s nimi bude tazka. Tak by to bolo aj v mojom pripade. Myslim ze by som bola oznacena za este vacsiu spinu. Ja som zvolila variant, ze su pre mna vzduch a momentalne mi to tak vyhovuje. Mam aspon to stastie ze zijeme 140 km od nich.😝

marley30
31. máj 2017

@kudlanka1 tak my byvame asi 100 metrov od seba,cize navstevy su castejsie. Ja nemam problem so svokrom,to absolutne, vlastnes nikym z rodiny,len so svokrou. Stale si hovorim, ze to nic nieje, ze to prekusnem,ale potom doma vybuchnem ako sopka a kricim, placem. A onedlho sa nam narodi dieta a bojim sa toho, ze sa bude do vsetkeho starat,lebo tak ako ja robim veci,to nieje podla nej spravne. Spravne je len tak ako robi ona. A ja niesom na take jednanie zvyknuta, moja mamina je uzasna zena, priatelka, vzivote mi toto nerobila.

kudlanka1
31. máj 2017

@marley30 ano presne tak to bolo aj u nas. Mam 2 rocnu dceru. Ked sa narodila furt sa montovala, dcera nemala dudel,tak mi to vyhadzovala pol roka na oci ze to jej musim dat. Myslela som ze ju zabijem. Nemala som stojan pod vanicku iba taku dosku na vanu. Ze ona mi to kupi a pod. Casom zistila ze u mna jednym uchom dnu a druhym von. Teraz sa starala ked bola mala dlhsie soplava ze jej musime urcite dat atb. To som jej uz vyslovene odvravala ze nie som na hlavu padnuta davat atb na sople. V tehu som sa narevala lebo do mna sa navaza komplet cela jeho rodina. Vravim mne pomohla ignoracia. A obcas ju aj klamem ked viem ze keby poviem pravdu tak mam pokaxene radio...ona je 100 krat falosnejsia,takze ma to netrapi ani. Mam len jedny nervy...moja mama je tiez priatelka,uzasny človek. Takze takychto ludi clovek asi nikdy nepochopi...ked vyrastal v inom prostredi

zlaticko118
29. jún 2017

Tak tema v ktorej som sa nasla.
Pre mna to este nieje ani svokra, aj napriek tomu ze cakam pre nu 4vnuca ale nase dieta len druhe. Ale uz pri prvom tehotenstve mi zacala liezt na nervy (do kym som neotehotnela sa mi zdala v pohode, mila, starostliva) vedela lepsie ako sa citim, nemohla som sediet u nich ako mi bolo pohodlne ale stale mi pchala samlik pod nohy ze si ich mam vylozit, nemohla som cestovat vo vecernych hodinach a dlho lebo mi to podla nej bolo nepohodlne, musela mat prehlad o tom kedy som bola u doktora a co bolo u doktora, krem co som pouzivala som mala prestat pouzivat lebo to nebola modra indulona atd. Mam 34bodov napisanych s cim vsetkym mi zacala liezt na nervi. Doslova. A dnes to dorazila. Prerabali sme byt vratane kúpeľne a ja cela natesena ze som spokojna s obkladom a vsetkym (mam tam 3farby, sedu, bielu a na vani drevodekor) som jej poslal fotku. No dockala som sa toho ze je to nevkusne, skarede, otrasne, sedlacke (presne tieto slova pouzila) a mame vymenit obklad vane a ona nam na to da peniaze :/ uz len kvoli nej budem menit to co sa mi paci. Celu radost z novej kupelne mi krasne znicila... :/

presypacky
2. aug 2017

Baby vcera som sa strasne pohadala so svokrou. Nesuhlasila som aby isli naobed v tychto horucavach na kupalisko. Viem ze cloveku dobre padne sa ochladit no ako si poznam dieta, nevyliezla by odtial a bala som sa ze jej to najsilnejsie slnko bude piect dlhodobo na hlavu a nakoniec tu doma skoncime s nejakym upalom. No a najhorsie na tom ze svokra skonstatovala ze ona odmieta robit co chcem ja a ak jej nedovolim bravat dceru kde ona chce, nebude ju brat vobec. Citila som sa total vydierana a velmi velmi mi je to luto kvoli dcere no mam pocit ze to nema riesenie.

presypacky
2. aug 2017

@kudlanka1 ja som tiez z uplne ineho cesta ako manzelova rodina a mozem potvrdit ze pokial nie su natolko chapavi k tomu ze kazdy mozme byt ini a napriek tomu dobri, tak to je horor fungovat v takej rodine. Ak veci nie su tak ako si predstavuju lebo iba tak je to spravne... tiez ma to totalne za tie roky zmenilo, sama sa obcas cudujem, co sa to so mnou stalo...

eludka
2. aug 2017

@presypacky veru debilny napad, je svokra normalna?

presypacky
2. aug 2017

@eludka Ked ona este mna osocila, ze asi nie som normalna, ze vymyslam bludy. Tak ja som pripustila, ze ok, tak asi nie som normalna, asi som prilis uzkostliva, asi su na to aj dovody, ale proste ci to nemoze jednoducho akceptovat?
A ona na to, ze som ju totalne urazila ako stareho rodica, lebo jej davam pocitovat, ze nie je schopna sa postarat o zverene dieta...

Baby, Vy ked date dieta starym rodicom, sa nezaujimate o to, kde su, alebo neregulujete plany podla potreby a okolnosti? Nepoviete, ze ci by ju mohli priniest naspät povedzme za 3 hodky? Je na tom cosi zle a urazlive? Ved je to moje dieta, v prvom rade ja mam zodpovednost...
A je mi uplne ukradnute ako to robila ona pred 30 rokmi...

Ako vravim, mrzi ma to kvoli dcere, ale to si uz musi uvedomit a vstupit do svedomia ona a prestat so mnou bojovat, pretoze o tom to podla mna cele bolo - a ze just sa ti neprisposobim... lebo ja som si uz vymyslela to kupalisko...

sashabb
2. aug 2017

@margita56 milá "som SVOKRA!!!!!!!" krásne si sa tu odprezentovala 😀 tolko výkričníkov, že sa ani nečudujem, že si zrejme vela príspevkov vzťahuješ na seba 😝 ... a oslovenie milé dámy ... no už mám o tebe názor vytvorený 😂

a len tak podotknem, ja mám svokru super 😘

libawet
2. aug 2017

@margita56 ja mám svokru lepšiu než vlastnú mamu.

sabibi51
2. aug 2017

@libawet ja tiez 😃

risicka
3. aug 2017

@presypacky u nás to isté , som iná ako mužova rodina, ale v ich ponímaní nie normálna. Svokra so švagrom by si mohli kľudne založiť nejakú sektu. Podľa ich ponímania oni majú právo sa druhým miešať do života , ale do toho ich nesmie ani len nakuknúť nikto. Za posledný rok a pol sa situácia trochu stabilizovala , ale predtým to bolo na psychiatriu. Dúfam, že to obdobie sa už nikdy nevráti ...kľudne by som mohla aj nejaký román o tom napísať. Naozaj najlepšie je ich ignorovať a vystupovať pred nimi sebavedome a arogantne. Nikdy som sa takto nesprávala k ľuďom, ale bohužiaľ s nimi sa inak nedá....

presypacky
3. aug 2017

@risicka Mne po tych rokoch chyba prave to sebavedomie, ze som v poriadku. Nie som zly clovek a nez som spoznala muza si myslim, ze som nemala s ludmi ziaden zasadny problem... spociatku ma trapilo, ze ma takto vnimaju - bezdovodne. Potom som sa zacala burit, no bolo este horsie. Potom som si konecne zacala vytvarat odstup, no to tiez nie je dobre - manzel je dotknuty a nestoji na mojej strane.

risicka
4. aug 2017

@presypacky no ja som tiež nemala nikdy s nikým nejaký zásadný problém kým som nespoznala svokru a švagra . Mne už môj muž našťastie nič nevyčíta smerom k jeho rodine . Viem, že ani tá naša nie je ideálna, ale to ako sa správala svokra a čo všetko robila už bolo na paragrafy !!!! Oni sa tiež ku mne bezdôvodne správali zle , čím som bola k nim milšia a ústretovejšia, tým ma mali za väčšiu hlupaňu . Ono je pravda, že ľudia si k tebe dovolia to, čo im ty sama dovolíš . Držím ti palce, aby aj tvoj manžel pochopil určité veci . Veľa záleží tiež na výchove , ak si kladie manžel svoju rodinu na nejaký piedestál , tam je to fakt ťažké. ...