Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

rakovcanka
18. feb 2011

@drobik1 tak mozno ma obavu z toho ze za zle znamky bude potrestana..alebo neviem, nechcem sa ti miesat do vychovy, no mam 8 rocnu sestru, v auguste bude mat 9 a akosi, tiez sa jej moc nechce hovorit pravdu o skole...s tym vela asi neurobime..

drobik1
18. feb 2011

@rakovcanka hm no to asi nie ja len dufam ze to prejde.. ☹ neviem co si mam o tom mysliet..ci to uz zacina puberta ci co?? 🙂 no uvidime 😎

rakovcanka
18. feb 2011

@drobik1 no osobne, myslim ze asi ano...tie moderne deti zacinaju pubertu teraz akosi skor 🙂 moja sestra uz v 6 si chcela lakovat nechty a sa malovat, a ked na vianoce nedostala detske malovatka a make-up tak som dostala taky krik, ze preco nedostala 🙂 takze len trpezlivost 🙂

drobik1
18. feb 2011

@rakovcanka no ja si tiez myslim ze to je puberta 🙂 mame to tazke ale treba vydrzat a pevne nervy 🙂 mas fotky na maja svadba.sk?

rakovcanka
18. feb 2011

@drobik1 som tam registrovana ale nepridavala som tam zatial ziadne fotky, nejako nebolo kedy 🙂 a este nemam vsetky fotky zo svadby, ale v priebehu niekolkych dni by som ti nejake mohla ukazat 🙂 ak by si chcela...

drobik1
18. feb 2011

@rakovcanka no oki budem rada... 🙂

rakovcanka
18. feb 2011

@drobik1 nejake pohladam a potom pridam 🙂

evinkal
20. feb 2011

baby svokra zahlásila..sťahujeme sa do rod.domu a bude treba prísť na pomoc.Eva(ja/zdvihne od deciek riť a príde pomocť-je to jej povinnosť pomáhať rodičom 😀 😀 skoro som sa...od smiechu..zrazu sú "rodičia" a keď som tam bývala...s..em na nich a ani ma nenapadne íst jej pomoct-snívajte s nami 😀

balli
20. feb 2011

dakujem zabky a podobne aj vam....musime to vydrzat, hlavne ked snaha z nasej strany je a ja by som bola prva ktora by chcela mat super vztah so svokrou, ved by to mala byt teraz moja druha mama, ale sak to neprichadza s takymto spravanim do uvahy...inak odkedy sme sa pochytili co uz je 3 tyzdne, ci 4? uz ani neviem a manzel tam bol raz a ona sa nad tym ani nepozastavuje...tak nech si zije vlastny zivot, ked je to tak vyhovuje tak zase branit sa jej nebude, ze? 🙂

marcincinova
20. feb 2011

Ahojte.Čítam všetky tie príspevky,nemáme to ľahké bývať so svokrovcami.Ale čo je na tom zaujímavé,že tie vzťahy sa pokazia až po príchode prvého dieťaťa a tak to je aj v mojom prípade.Dovtedy bolo všetko ok,aj z mojej strany,ale po pôrode sa to zmenilo.Tie vzťahy sa fakt pokazia na maličkostiach.Jedna k druhej a už to prejde v "neznášanlivosť" zo strany nevesty k svokre.Je to pre nás cudzia osoba,nikdy nebude mamou,aj keby bola neviem aká dobrá a akokoľvek sa snažila.A potom sa to prenáša aj nato,že nechcem aby sa moje dieťa s ňou stretávalo,ale bývame v jednom dome,takže to nejde.Ale aj tak sa im vyhýbam ako sa dá.

lucika1988
20. feb 2011

ahojte ako vás čitam a hlavne ten uuvodny prispevok musim sa vam zdoverit že ja to mam aj s mojou mamou a je ešte horšia ako svokra.Svokra ta ma niči s tym že mala ma 5 mes a stale ju kojim aby som ju už konečne začala prikrmovat stale musim na nu striehnut či jej niečo neda do ust ked sa nepozeram no ale mamina to je sila. Na začiatku ked som jej povedala že som tehotna urazila sa a povadala že som ju strašne sklamala otočila sa mi chrbtom a teraz sa ide z malej zblaznit stale mi vyčita že k našim malo chodim a ked pridem tak je to sila viem že mi chce pomoct ale napr ked bola menšia stale nadavala že len spi že sa nemože snou hrat a teraz ked je staršia ked sa zobudi zoberiem ju na ruky že nech sa trošku spamäta že vstala a ona hned pride a driape mi ju zruk taj jej priatel povedal nech vydrži že mala sa trošku spamäta a že jej ju dam ona to hned nafukla že my nechceme aby ju vobec držala v naruči a že sa už na ňu ani nepozrie možno to nije take strašne ale vytočilo nas to že zrazu aka obetava starka
😒

drobik1
21. feb 2011

@rakovcanka ahoj no co ako so svokrou uz sa bavite?ja sa tesim lebo zajtra planuje k nam prist svokra tak sa tesiim.. ☹

nenullienka
21. feb 2011

Ahojte, ako to tu postupne čítam, tak vidím že nie som sama čo sa trápi kvôli svokre, zatiaľ budúcej. Ona je proste strašná, je učiteľka na základnej a chcela by všetko riadiť, organizovať. Stále nás poučuje ako máme žiť, že treba šetriť. Ona si nič nedopraje. V skriniach má veci čo nosila ešte za slobodna. A teraz som tehotná tak mi hovorí, aby som nič nekupovala, že ona má odložené ešte všetky veci po mojom priateľovi, ktoré už majú 30 rokov. Ale už som sa naučila, že jedným uchom dnu a druhým von. Ja jej už ani neprotirečím lebo už na to nemám síl. Našťastie si ma môj miláčik vždy zastane a ešte v jednom mám šťastie, že bývame sami 🙂 . Už som v 6 mesiace ešte sa ma nespýtala ako sa mám, či je bábätko v poriadku, proste nič. Už teraz sa bojím ako sa bude správať keď sa narodí 😒. Tak vám prejem hlavne pevné nervy a veľa trpezlivosti 🙂 😉 😀.

lecko
21. feb 2011

ahojte babenky,

chcem len povedat jednu vec. to, ak vas svokry kritizuju, ponizuju, ak ich spravanie k vam vo vas vyvolava depresiu a celkovu nechut do zivota, ak vam podryvaju rodicovsku autoritu u vasich deti, ak nereaguju na vase upozornenia, ze je vam neprijemne ako sa spravaju - to je SIKANA. aj z pravneho hladiska.

ako tu uz niekto spomenul, vacsina ludi co sikanuju ostatnych (vo vasom pripade su to svokry) su osoby, ktore maju velmi nizke sebavedomie a kedysi im niekto ublizil, alebo nie su spokojne so svojim zivotom. tym, ze vam robia zle, maju pocit, ze su silnejsie.
v sikanovanej osobe sa snazia vyvolat pocit, ze je menejcenna, ze nevie spravne urobit ani tie najjednoduchsie veci, ze je neschopna, obcas aj to, ze si zasluzi byt sikanovana. je to psychicke deptanie.ak by vam taketo nieco spravili v praci a vy by ste ako dosledok mali vazne zdravotne problemy, v niektorych krajinach by bolo mozne taketo osoby aj zazalovat za ujmu na zdravi. ked je nepripustne, aby nas sikanovali cudzi ludia, nedovolte to ani rodine.

teraz nehovorim o beznych konfliktoch, o tom, ze je niekto viac alebo menej starostlivy. teraz hovorim o extremoch, kedy je ohrozene vase psychicke alebo fyzicke zdravie, a tych je tu na fore celkom vela.

vase "svokry" jednoducho vedia, ze nemate na vyber, chcete setrit peniaze na vlastne byvanie a nemate kam ist. tak to vyuzivaju. ukazte im, ze sa ich nebojite, ze poznate svoju vlastnu hodnotu a nedajte so sebou zametat preto, ze sa bojite. moja mama sa bala 10 rokov, nechcela odist, lebo si myslela, ze na to nema. a jedneho dna pretiekol pohar, zbalila nam veci a isli sme do podnajmu. teraz uz rodicia ziju vo vlastnom.

niektora z vas tu pisala, ze ju svokra kritizuje za to, ako umyva kupelnu, ze jej muz je hladny atd. to je nepripustne!!! nema na to pravo. ak by sa takto k vam spravali v praci, dokedy by ste to znasali???

moja buduca svokra by ma tiez rada dirigovala, mne tak stupa tlak ked som u nich. ona to mysli v dobrom. ale tiez jej musim ukazovat hranice aj za cenu, ze jej zranim city. nerobim to narocky, ale ked jej 5 raz slusne poviem NIE, DAKUJEM, a ona to stale nepocuje, tak nech sa nedivi, ze je moja reakcia podrazdena.
baby, drzim nam palce, aby sme si verili. zijeme v inych casoch, zena nie je len od toho aby upratovala a varila muzovi, ako k tomu boli vychovavane starsie rocniky. MY vieme co je pre nas dobre.

nenullienka
21. feb 2011

@lecko klobúk dole, toto si krásne napísala 🙂

evinkal
21. feb 2011

@lecko 😉 pekne napísané...ja som si prežila už dosť a snažím sa na to nemyslieť,aj keď to niekedy nejde...aj keď už nebývame s nimi,stále dúfam,že keď sa odsťahujú tak bude vačší kľud 😀 😝

drobik1
22. feb 2011

@rakovcanka ahoj ako sa mate?co nove u vas?? 🙂

marcincinova
22. feb 2011

Mám nervy nato,ak moja svokra povie mojej ročnej dcére,že "babkine dievčatko".Nikdy jej nebola a ani nikdy nebude.

marcincinova
22. feb 2011

Niekedy na mňa príde taká depresia,že mám chuť odísť od manžela,z dôvodu toho,že neznášam jeho mamu a nedokážem s ňou bývať pod jednou strechou.

rakovcanka
22. feb 2011

@drobik1 no nezavidim, ale stale je to lepsie ako s nou byvat a este stale sa nebavime 😠 no aj ked sa ozvem tak nic, takze som to vzdala...

rakovcanka
22. feb 2011

@drobik1 ahoj, teraz mame toho strasne vela v praci, tak nemam casu prist na konika, ale posnazim sa castejsie ked bude v praci volnejsie tempo.. 🙂

mamavera
22. feb 2011

@rakovcanka keď sa stále nebavíte, to máš ideálny stav 😎 aspoň nemusíš počúvať hlúposti a ked sa s vami nebavila ani na jej narodeniny, tým lepšie, aspoň si ušetrila, kúp si niečo pekné do domu. Držím palce, aby ste čím skôr prerobili váš domček, stačí kuchyňa, kúpelňa a jedna izba, ostatné sa dokončí za jazdy, ale bude POKOJ!!!! a urob si meter ako na vojne a strihaj, ako bude kratší a kratší, budeš mať lepšiu a lepšiu náladu. Zaves ho vo vašej izbe na viditeľné miesto, patrične ho označ, aby aj svokra z toho niečo mala - bude zelenšia a zelenšia 😀

rakovcanka
22. feb 2011

@mamavera dakujem za rady, urcite nieco z toho vyuzijem :D ale zase, idealny stav ako sa to vezme...vies chodi okolo nas uplne ako by sme jej tam zavadzali, dava nam najavo ako velmi nas tam nechce...

mamavera
22. feb 2011

@rakovcanka ignoruj ju, veď vás tam o chvíľu nebude mať...tak sa jej želanie splní, inak som z reakcií tých svokier hotová, veď to nie sú vekovo staré ženy, ale názory jedna katastrofa 😝 😝

drobik1
22. feb 2011

@rakovcanka ahoj no nevadi ved jasne beriem to ked budes at viac casu bude to oki 🙂 a drzim palec nech to este vydrzis so svokrou..a ignoruj ju presne tak ako ti radia baby 😉

rakovcanka
23. feb 2011

@mamavera no ano to mas pravdu, o chvilku nas tam nebude mat..no ignorovat sa to zrovna neda...ale dakujem za radu 🙂
@drobik1 ahoj... no som rada ze nevadi, ale urcite uz bude buduci tyzden volnejsie, tak pokecame este 🙂

drobik1
23. feb 2011

@rakovcanka ahoj..jasne neboj este pokecame 🙂 pekne pracuj 😉

lucika1988
23. feb 2011

ahojte poradte mi ako sa zachovat ked to robi moja vlastna mama? 😒

evinkal
24. feb 2011

@lucika1988 záleží na tom,či s ňou bývaš.k nie pretrhni s ňou kontakty a zariaď sa podľa seba,ale kukám,že náš asi len 23,takže si asi u nej..tak to je ťažšie radiť,keďže si jej dcéra a bývaš u nej... 😒 ale samozrejme záleží aj na tom,čo myslíš pod tým,že ti niečo robí-či je to niečo ako príkaz,alebo niečo podobné ako my tu "diskutujeme" zo strany svokier-arogancia,psych.týranie..atď 😖

michele11
25. feb 2011

@lucika1988 ahoj, citala som o tvojom probleme s mamou, ja riesim presne rovnaky problem, ak by si si chcela pokecat a vymenit skusenosti, mozeme pokecat.