Môžem sa stýkať so synom aj mimo stanovených hodín?

jojcob
16. jan 2010

Dobry den, chem sa spytat, ze ak mam v rozvodovom rozsudku napisane, ze sa so synom mozem stykat len v parne soboty od 9 do 18 hod bez pritomnosti matky, ci to znamena, ze inokedy ho nemozem ani len stretnut na ulici. Ide mi o to, ze matka mi syna v stanoveny cas nielen ze neda, ale ani mi ho len neukaze. Riesim to tak, ze obcas za nim zajdem cez prestavku do skoly,aby som ho aspon videl a popytal sa, ako sa ma a ci nieco nepotrebuje. Ma 7 rokov. Ale matka zasla za ucitelkou, ze si to nezela a argumentuje prave znenim rozsudku. Moje chapanie rozsudku je take, ze v tie soboty si ho mozem bravat, inak nie, ale ze vyhladat ho mozem kedykolvek, ak tym nebudem zasahovat do jeho rezimu. Podotykam, ze rozsudkom mi neboli inak obmedzene rodicovske prava, len syn je zvereny do vychovy matka. Dakujem za radu.

andzi
17. jan 2010

Tvoje chápanie je správne, samozrejme, že môžeš za ním ísť cez prestávku do školy! Ved je to preboha tvoje dieťa a tým, že si sa rozviedol si nestratil rodičovské práva. Pokiaľ ti matka v stanovenom čase dieťa bezdôvodne nedá, a toto sa zopakuje aspoň 3x tak podaj na súd návrh na zmenu zverenia a žiadaj aby ti syn bol zverený do osobnej starostlivosti. Držím palce.

enilora
17. jan 2010

jojcob
podla toho čo si napísal sami javíš ako inteligent.chlap tak nechápem prečo ti tv.žena syna nechce dať..
Držím ti palce a neprestaň o neho bojovať. 🙂

kitti0503
17. jan 2010

a je to pravda že súd určí každý druhý týžden na jeden den,ak sa manželia nevedia dohodnúť na tom????My sme sa dohodli neobmedzene,ale manžel nejedenkrát nechcel doniesť malú domov,mna začal vyhrážať a obťažovať ma.čiže staral sa o malú a nie o mna.Teraz som už podala žiadosť o úprave styku otca s dieťaťom a som zvedavá,že ako súd rozhodne.Ale pevne verím že dostane len jeden den ,pretože podla mna takýto otec si to nezaslúži.Ale nechápem tie matky,ktoré vobec nemajú po rozvode problémy s bývalý manželom,tak prečo to ešte viac zakáže aby otca nevidel dieťa.Ak ta nie sú problémy určite by som ho dala.Ja som jo dala každý druhý týžden na tri dni a ne určila som ani hodinu.Ale ked jemu to nebolo dobré,tak nech určí súd.A pri tom ani neplatí.

ria80
17. jan 2010

Kitti:Bohužel to není tak jasné,že to vždycky je ten jeden den,spíš naopak.Budeš potřebovat hodně sil.

Taky by mě zajímalo,jak se to dělá,aby měl otec styk s tak velkým dítětem jen jeden den,bez noci.Strašně bych to potřebovala. ☹

jojcob
autor
17. jan 2010

My sme rozvedeni uz 3 roky a vtedy mal syn este len 4 rocky, tak mi sud urcil stretavanie sa s nim raz za 14 dni bez pritomnosti matky. Nikdy mi ho vsak nedala. Jeden cas sme chodili von aspon spolu, ale zrazu ako keby utal, nechce mi ho ani len ukazat a nieto este s nim ist na chvilu von. Nechapem to, ved ja by som ho nikdy nasilu nebral, lebo viem, ze by to mohlo byt skor kontraproduktivne. Snazil som sa dosiahnut castejsie stretavanie, ale sud skonstatoval, ze najskor musi fungovat tento system a potom ho mozme rozsirovat. Ze co chcem byt s malym viac, ked som s nim nebyval ani tolko, kolko mam urcene. Ze to nebolo z mojej viny, to sud uz nezaujimalo. Pritom nie som ziadny asocial, mam normalne zodpovedne zamestnanie, nepijem, nefajcim, sportujem a myslim, ze mam co ponuknut synovi do zivota. Ale jeho matka si to nemysli. Syn nema ziadnych kamaratov, nepusta ho sameho von sa hrat a stale je zavrety v byte (teda okrem skoly a kruzkov) s nou, jej rodicmi a strykom. A co som sa o sebe vsetko dopocul, co zaznelo z ich ust na moju adresu, to uz je na sci-fi roman.

ria80
17. jan 2010

Jojcob,ty na mě působíš jako rozumný člověk,kterýmu na dítěti opravdu záleží.Ale tady asi žádná pomoc není.jedině co můžeš dělat,je jít přes soudy a přes uřady.Napomenutí,pokuty a nakonec můžeš žádat i svěření dítěte o tvojí péče,pokud k tomu máš podmínky.

hga
17. jan 2010

jojcob: na fore plnych mamiciek na materskej nemozes tvrdit ze zena moze byt nezodpovedna a neplnit si povinnosti ulozene v rozsudku. preto ani nedostanes ziadnu radu.

andzi: este napis co sa stane ak poda na sud a sud rozhodne v jeho prospech a napriek tomu mu ho manzelka neda.

ivett
17. jan 2010

existuje výkon soudního rozhodnutí, takže pokud neplní kdokoli to, co mu rozhodnutím bylo uloženo, může se oprávněný domáhat výkonu tohoto rozhodnutí u soudu...

jojcob nezbyde ti než se s ní tahat přes soudy, pokud ti dítě dobrovolně nedá, radím zajít za právníkem a poradit se, jak postupovat, tohle už sám u soudu nezvládneš...tyhle spory jsou nejhorší a nejvíc postihují právě děti, protože ty se jaksi samy rozhodnout ještě nemůžou, že by chtěly být s tím či oním rodičem...v krajním případě je lze vyslechnout u soudu, ale to výjimečně a pak na jěho názor brát zřetel, ale podle toho co píšeš, syn je ovlivňovaný matkou a matka ti prostě bude dělat naschvály, což nechápu, taky se mi jevíš jako rozumný chlap, kterému jde především o syna (na rozdíl od jeho matky)...

držím palce ať to dobře dopadne...

hga
17. jan 2010

ivett: vysvetli akym sposobom sa vykona rozhodnutie sudu ked mu matka nevyda syna napriek rozhodnutiu sudu.

myslim skutocne ako sa vykona. nie citacie zakonov alebo pravna teoria.

ivett
17. jan 2010

hga, přijde soudní vykonavatel, dítě odejme a dá otci 😉 je to extrém, ale i to se děje...

hga
17. jan 2010

viem si zivo predstavit ako sudny vykonavatel berie nasilu a proti jeho voli placuce dieta mamicke a dava ho oteckovi nech sa o neho stara lebo mu ho par krat mama nedala na vikend.

darmo, pravnici najdu vzdy riesenie.

ivett
17. jan 2010

hga to je fajn, že si to dovedeš živě předtsavit, mohl bys toho vykonavatele jít i dělat ne? věř že je to to nejhorší, co se dá děcku udělat a ani jedné ze stran to příjemné není, ale i když je to nepředstavitelné, tak se to prostě děje a já jen tvrdím, že rodiče, kteří to nechají dojít až takhle daleko patří pořádně vyfackovat, ať se jim rozsvítí a začnou konečně myslet na své dítě a ne na sebe... 😠

jojcob
autor
18. jan 2010

pre hga: Za 3 roky to nebolo parkrat, ale cca 70x . Mal som ho doma raz cca na 2 hodiny a aj to teraz moja ex prezentuje, ze som maleho uniesol, pritom isiel so mnou sam a mal som problem ho potom presvedcit, ze uz musi ist domov.

pre ivett: Ja rozhodne myslim na maleho a vyfackat by sa mala rozhodne jeho matka. Nikdy som ho nechcel brat nasilu, ale ona mi ho ani neukaze, lebo sa to vraj neda. Vela ludi mi radi, nech myslim na maleho a vykaslem sa na to, ze on pride aj sam, ked vyrastie, ale vzhladom na prostredie v akom je vychovavany si myslim, ze by mu to bolo prezentovane, ze o neho nemam zaujem a vykaslal som sa na neho. Preto nikdy nerezignujem na to. dosiahnut aspon stretavanie s nim.

ivett
18. jan 2010

jojcob nemáš to lehké a tvoje ex-žena by pár facek opravdu zasloužila...jak jsem už psala, nezbyde ti než to řešit přes soudy, bohužel...radím ti ale řešit to s právníkem, sám to podle mě nezvládneš, oni ví jak na to...
chápu tě, že to nevzdáš, je to tvoje dítě, kdo by vzdal to, aby se mohl stýkat se svým dítětem??? já bych asi nečekala na nic a zažádala o novou úpravu styku s tím, že matka ti všemožně znemožnuje se s dítětem stýkat, přestože máš v rozsudku určeno, že ho vídat můžeš...

držím ti palce...

mirica
18. jan 2010

hga- robí sa to tak , že si príde pre dieťa zo svedkom 2-3 krát , potom podá na súd návrh na výkon rozhodnutia ...súd v prvom momente samozrejme nepríde brať dieťa , ale dotyčnej vyrúbi pokutu a to (ak sa nemýlim) od 5000-50000 SK -teraz samozrejme ekvivalent v EUR.....ak urobí to znova tak vyššiu pokutu a ak to robí ďaľej tak musí zabezpečiť aby sa mohol stretávať....čiže musí zmeniť rozsudok a zveriť dieťa do výchovy otca.....až sem to príde málokedy , lebo na uvedené ju súd upozorní , a väčšinou nepríde ani k tej vysokej pokute...málokto si to môže dovoliť platiť toľko peňazí(a to nehovrím o tom , že to môže byť opakovane)

väčšina otcov to ale takto nerieši, lebo sa nechce naťahovať po súdoch a stresovať dieťa .......ale na druhú stranu ...ako sa asi cíti dieťa , ak si myslí , že na ňom otcovi nezáleží a nechce ho vidieť ?(leo takáta matka malému asi ťažko bude hovoriť , že ocko ho ľúbi 😒

alexandra
18. jan 2010

mirica precitaj si ten link co sem niekde hga dal...

alexandra
18. jan 2010

A len tak mimochodom, u nas ten neobmadzeny styk zatial funguje perfektne, chce to ale samozrejme urcitu uroven a schopnost ustupit na oboch stranach 🙂

mirica
18. jan 2010

alexandra - čítala som to ...len som sa nikde nedostala , k tomu , že by dotyčný žiadal aj o zverenie detí do výchovy...všade sa hovorilo , len o styku...sú to len výňatky ( priznávam , že nie som dobrá v práci počítačom a teda si neviem nájsť celé znenie)...a teda nneviem zistiť , či mal svedkov , či volal policajtov (kvôli spísaniu zápisnice) atď...

len viem , že u nás to zafungovalo....najmä tie pokuty......som si vedomá , že niekto si môže dovoliť aj platiť horibilné pokuty , ale dieťa vyrastie , a aspoň vtedy je možné mu dokázať , že sa otec snažil ho navštevovať ....

mirica
18. jan 2010

to sa máš - ja by som dala neviemčo (keď bol syn malý) za to , keby si pre neho prišiel .....bolo strašné sa pozerať na malého , aký je smutný , keď nechodil...po čase prestalo zaberať aj to " ža asi nemohol prísť , lebo musí veľa pracovať" .....skončilo to tak , že asi po 2 rokoch v škole začal hovoriť , že žiadneho otca nemá ..a so mnou na mu otec odmietol diskutovať úplne ... a tak je to dodnes ☹ 😢

alexandra
18. jan 2010

mirica zial aj taka je na SK vymozitelnost prava.. poznam aj pripad, kedy bol na policii 3x tyzdenne (tolko krat sa totiz mohol podla pravoplatneho rozsudky stykat s dcerkou), ale aj tak mu to nepomohlo, jeho ex pokutu nedostala, a dceru rok a pol nevidel... ☹

jojcob
autor
19. jan 2010

Dnes som dostal od triednej mojho syna tento mail:

Dobrý večer, aj ja mám pre vás novinu. Bola za mnou vaša exmanželka a mám písomne prikázané vás za Miškom nepustiť. Je o tom informovaná aj pani riaditeľka a ak prídete nechoďte za mnou, ale za ňou. Aj ona má to písomné rozhodnutie a je na ňom podpísaná p. Ingeliová (kuratorka). Je mi to čudné, ale je to práve opak toho čo ste mi napísal vy. Takže za Miškom vás už nepustím, musím rešpektovať zákonného zástupcu a či vám môžem podať informácie o prospechu vás poprosím dojednať s exmanželkou a musí mi to dať ona písomne. Takže komunikujte s ňou a nie so mnou. A nenoste mu prosím ani darčeky a ani deťom. Riešte si vaše problémy inou cestou, ale nie cezo mňa. Ďakujem a ostávam s pozdravom

Co mam teraz robit? Ja nie som synov zakonny zastupca? Nie je jednanie mojej manzelky, riaditelky a triednej ucitelky protizakonne? Poradte mi prosim, na co sa mozem odvolavat v pripade, ze pojdem do skoly za riaditelkou. Ak mi nebudu chciet podavat informacie a odmietnu ma pustit za synom, mozem na nich podat trestne oznamenie?

ivett
20. jan 2010

jojcob to je mi moc líto...proč to exmanželka dělá???? já to nechápu...vždyť co by jiné matky daly za to, že otec projevuje i po rozvodě o dítě takový zájem... 😕 je to smutné...

nevím co ti poradit, asi zajít za právníkem a ten ať ti poradí jak dál...už tu byl napsán postup, jak dál, když máš vykonatelné rozhodnutí a ten, kdo podle něj má plnit to nedělá, ale upřímně, nevím jak pochodíš...za zkoušku to stojí, ale musíte oba myslet hlavně na syna, což tvoje exmanželka rozhodně nedělá, když mu odpírá styk s tebou...

drž se...

mirica
21. jan 2010

jojcob - myslím , že ti neostáva nič iné , len si zobrať právnika a riešiť to cez súd.....aj keď to môže dopadnúť tak , ako je písané vyššie 😖

my sme to mali podobne...aj s tou školou ......a výsledok bol taký , že za malým ťa naozaj pustiť nemusia , ale na info o prospechu máš právo ....však aj na súde sa vždy pýtajú , či si sa zaujímal o procpech v škole.....
treba napísať normálny doporučený list riaditeľke so žiadosťou o info......my sme tak robili , najprv nám po telefóne povedali , že nemusia povedať , ale keď sme poslali doporučený list, tak nám napísali ...že po " konzultácii s právnikom".......a napísali známky aj s krátkym slovným hodnotením..

všetky listy aj maily si odkladaj .....a skús si podať žiadosť o zverenie do výchovy ..takmer mizivá nádej že sa to podarí ...ale čo ak predsa

ináč ja nechápem matky čo toto robia .....to si neuvedomujú , že toto môžu robiť , len kým sú deti malé....však keď bude starší , môže si ho odstrkovaný rodič počkať pred školou , a všetko mu vysvetliť a ukázať paiere....čo spraví matka ak jej príde dieťa raz v 14rokoch domov a zahlási , že sa sťahuje k otcovi , lebo mu klamala a ju viac nechce ani vidieť 😨 však nemôže vedieť ako také dieťa v puberte zareaguje

jojcob
autor
21. jan 2010

Dnes som bol v skole za riaditelkou. Moja ex tam dala pisomne, ze si nezela, aby ma k synovi pustali a aby som sa mohol informovat o jeho prospechu. Ohanala sa rozsudkom, ktory sama nedodrzuje. Riaditelka povedala, vraj nie som zakonny zastupca a oni maju povinnost komunikovat len so zakonnym zastupcom alebo nim poverenym clovekom. Ale nakoniec sme spravili kompromis, ze mi informacie poskytnu len po vyucovani, ak sa dopredu ohlasim a syn uz v skole nebude.
Potom som sa stretol so skolskou psychologickou, ktora skonstatovala, ze moja ex nedospela a malemu skodi a ze syn je nou manipulovany. Ked si psychologicka pytala od ex suhlas , aby mohla urobit so synom sedenie, ta jej to nedovolila, ze jedine ak by mal skolske problemy a tie nema.
Pani na socialke mi povedala, ze ju ex obvinila, ze je proti nej zaujata a nadrzuje mi. Ex odmietla vsetky navrhy socialky na nejake riesenie a kompromis. Dokonca tam tvrdila, ze ona mi maleho v dane soboty vzdy nachysta obleceneho a obuteho k prebratiu, ale ze maly odmietne so mnou ist. Pritom mne ex vzdy tvrdi, ze chlapec je v pyzame a nechce zist z postele, pokial neodidem. A ako vzdy sa na socialke rozrevala, ze jej syn je pre nu vsetko a ona sa boji, ze ho strati.

Celkove resume je, ze mi vsetci radia riesit to formou sudu, lebo kazdy je na moju ex kratky a na nic nema kompetencie.
Vlastne potom ani ja nemam na nic pravo, len platit na svojho syna. Ako keby bol syrota, len s rozdielom, ze sirotske mu vyplaca "darca spermii" a nie stat.

Uz som bol aj u pravnika, buduci tyzden pojde podanie na sud. Aj ked pri sucastnej prefeminizacii sudov a vseobecnom nahlade na rozvedenych otcov sa obavam, ze ked sa im tam rozreve, este nie ona, ale ja dostanem pokutu.

marecek4
2. feb 2010

jojkob,doufám,že pochodíš,sice neznám slovenské zákony,ale vím,že pokud matka nedodržuje rozsudek tak je to na pokutu-a ta není nijak malá,pro samoživitelku,a pokud je nedozrálá-jak tvrdí i školní psycholožka,tak žádej Míšu do své péče,s návštěvami matky pod dohledem,nebo jak teď hodně lidí je i pro tak střídavou péči-sice má vyšší nároky na oba rodiče,ale dítko za to stojí

ria80
2. feb 2010

Marecek:na Slovensku dtřídavá péče není

jojcob
autor
2. feb 2010

Marecek, ona neni tak celkom samozivitelka, lebo ju vlastne zivia rodicia. Este sa chvali, ze im nic nemusi platit za to, ze u nich byva a zivia ju. A u nas je ta pokuta, co mohla dostat od sudu max. 2000 SK, tak ze asi 70 €. Pri alimentoch 100 € mesacne je este ziskova. Pytal som sa na to, ze by som podal navrh na zmenu rozsudku a pytal si maleho do svojej starostlivosti, ale bolo mi povedane, ze podla zakona je to sice mozne, ale kym dieta nie je zanedbane a matka nie je nejaka asocialka, tak som bez sance.

hga
2. feb 2010

asi tak. teraz pride 300 feministiek a budu tvrdit opak.

suem
2. feb 2010

Chlapi nezavidim Vam. Prava otcov su na Slovensku potierane, teda tych co sa starat chcu, len povinnosti ostavaju 🙄 Som zena, ale bohuzial musim napisat, ze deti su casto rukojemnikmi a prostriedkami na vydieranie v rukach matiek. A slovenske sudnictvo komentovat radsej ani nebudem 😠

mirica
3. feb 2010

dúfam , že sa teraz na mňa nevrhnú právnici 🙂 ale nad niečím takýmto rozmýšlam už dlho a zaujímalo by ma či je možné niečo takéto :

situácia je taká ako už tu bolo písané : je právoplatný rozsudok , aj žiadosť o výkon rozhodnutia ...a je jasné a dokázané, že matka bráni v styku s dieťaťomˇ(deťmi) a sudca napriek tomu neudelí pokutu alebo nezmení rozsudok .

Je možné podať podnet na ústavný súd....v takomto nejakom znení .....že sú porušované práva osoby ( v takomto prípade otca) na výkon " rodičovských práv a povinností" .....z titulu , že súd nevyužil všetky zákonné možnosti , aby mu tieto práva zaručil....?
samozrejme moja interpretácia je určite jedna katastrofa , ale snáď sa z toho dá vyrozumieť o čo mi ide 😅