Nájom alebo vlastný dom: Čo si vybrať?
S priateľom máme 4 mesačnú dcérku a mesačne platíme nájom 500 s inými poplatkami 700 plus plná nádrž mesačne 800 no mame možnosť ísť do vlastného domu(môj tato ma dom a chce nás tam pustiť) kde treba toho veľa prerobiť natiahnuť steny, vybetonovat podlahy proste je to stary dom už po prarodicoch co by ste mi odporúčali ísť tam a pomaly to robiť aj s malou? mame tam kde spat sú tam aj gamatky takže teplo by bolo aj sprchac tam je, záchod.. nemáme inak kam ísť alebo mame tu platiť??
Ak odporúčate pôžičku alebo úver tak nikto nám ju nedá už sme sa boli pýtať.
Stručné zhrnutie
- Rekonštrukcia starého rodinného domu môže stáť desiatky až stovky tisíc eur; v diskusii sa uvádzali odhady rekonštrukcie 70 000–100 000 € a konkrétny prípad rodiny s nákladmi okolo 120 000 €.
- Právne vlastníctvo je kľúčové: do domu, ktorý nie je prepísaný na vás, sa neodporúča investovať bez darovacej zmluvy, prepisu vlastníctva alebo doživotného bremena.
- Pri mesačnom príjme 1 200 € (800 € + 400 € rodičák) a súčasných výdavkoch uvedených v diskusii (nájom 500 €, iné poplatky 700 €, plná nádrž 800 €) banky často úver odmietajú; odporúčanými krokmi sú zvýšiť príjem, počkať na jar, hľadať dotácie alebo lacnejší podnájom.
Najčastejšie otázky
Q: Aké sú hlavné riziká investovať do rodinného domu, ktorý nie je prepísaný na mňa?
A: Hlavné riziká sú, že investujete do cudzieho majetku a pri dedičskom konaní si súrodenci môžu nárokovať podiel; v diskusii sa varovalo, že po rekonštrukcii môže vzniknúť povinnosť vyplatiť súrodenca alebo riešiť dedičské spory.
Q: Ako právne zabezpečiť, že neinvestujem zbytočne do otcoveho domu?
A: Diskusia odporúčala prepis vlastníctva na vás alebo vás a partnera, prípadne darovaciu zmluvu alebo doživotné bremeno; zmluvu má robiť právnik a treba zohľadniť vysporiadanie so sestrou, inak hrozí dedičské vymáhanie.
Q: Koľko reálne stojí kompletná rekonštrukcia starého domu?
A: Účastníci uvádzali príklady 70 000–100 000 € a konkrétny prípad cca 120 000 € vrátane podrezania, nových rozvodov, strechy, kotla, zateplenia a podláh.
Q: Ako získať financovanie na prerábku pri nízkom príjme 1 200 €?
A: V diskusii uviedli, že banky často úver odmietnu; alternatívy sú zvýšiť príjem, zobrať hypotekárny úver až pri vyššom príjme, využiť PSS do 50 000 € pri dokladovaní výdavkov, alebo hľadať štátne dotácie na kotly, zateplenie a okná.
Q: Dá sa starý dom prerábať postupne a bývať tam s malým dieťaťom?
A: Väčšina radí neriskovať v zime a nepresťahovať sa, pretože vlhnutie, plesne a prach ohrozujú dieťa; niekoľkí uviedli, že kozmetické úpravy na jar/leto sú možné za 500–1 000 €, ale kompletná rekonštrukcia si vyžaduje oveľa viac.
Q: Aké vykurovanie a energetické riešenia sa odporúčajú pri starom dome?
A: Diskusia spomínala problém s "gamatkami" ako drahým riešením, potrebu výmeny kotla, alternatívy ako tepelné čerpadlo a doplnenie fotovoltiky; na tieto opatrenia sú podľa diskusie aktuálne aj dotácie, ak práce vykonajú certifikované firmy.
Závery z diskusie
Zhoda
- Neinvestovať do domu, ktorý nie je právne prepísaný na investora; vyžaduje sa prepis, darovacia zmluva alebo doživotné bremeno.
- Kompletná rekonštrukcia starého domu zhltne veľké sumy; v diskusii sa spomínali odhady 70 000–120 000 €.
- Pri nízkom príjme (príklad z diskusie 1 200 €) je rozumnejšie najprv zvýšiť príjem a až potom riešiť hypotéku či veľkú rekonštrukciu.
Sporné názory
- Jedna strana tvrdí, že do starého domu sa neoplatí investovať, lebo ho „budete prerábať 10 rokov“ a bude to zrútič peňazí; druhá strana uvádza, že vlastnými silami a s pomocou známych sa dá veľa ušetriť a dom prerobiť postupne (príklady vlastnej práce a nižších vstupných nákladov sú v diskusii).
Otvorené otázky
- Koľko by presne stálo kompletné zateplenie, nové rozvody, strecha a podlahy pre konkrétny starý dom v danom stave?
- Aké konkrétne dotácie a programy sú momentálne dostupné pre výmenu kotla, zateplenie a okná v danej lokalite?
- Dokáže banka schváliť hypotéku alebo úver pri kombinovanom príjme 1 200 € a aké sú reálne možnosti PSS do 50 000 € pri dokladovaní výdavkov?
Spomenuté značky a firmy
Hornbach,PSS
Spomenuté produkty a metódy
gamatky,kotol,strecha,okná,betónovanie podláh,OSB podlahy,brúsenie parkiet,podrezanie múrov,tepelné čerpadlo,fotovoltika,zateplenie,podlahy,brúsenie,doživotné bremeno,darovacia zmluva,zmluva o budúcej kúpnej zmluve,hypotéka (HÚ),PSS 50 000 €,štátne dotácie
Miesta a osoby
Bratislava,Palisády,Nemecko
@joannita a pozor keby aj otec daruje a sú súrodenci. Lebo súrodenci môžu na dedičskom žiadať aby sa hodnota daru rátala do podielu. A ohodnotí sa dom napríklad na 150 000 hoci za takú čiastku by ho nik nekúpil a napríklad byt, peniaze ostanú druhým súrodencom všetky. Autorka bude mať na krku starý dom kde vrazí tisíce každý druhý mesiac a súrodenec bude mať byt a peniaze
Prerábať starý dom s malým príjmom by sa oplatilo jedine v prípade, že by chlap bol šikovný remeselník-stavbár, a teda vedel brutálne ušetriť na robote vlastnou prácou (a prerábal to priebežne po večeroch, pri tom, ako tam bývajú).
Ale takáto situácia skôr nastávala niekedy v 90-tych rokoch (z ktorých pochádza nasledovný polovtip, cca. "Prečo sú Volkswageny vyrobené v Bratislave tak kvalitné? Lebo v Nemecku to montujú Turci, u nás inžinieri!"), v dnešnej dobe šikovný (!) remeselník a malý príjem nejdú dohromady.
@lisacka1 rodicia nerodicia ja by som isla do toho len za podmienky, ze dom by bol prepisany na mna aj na partnera. v dnesnej dobe si povedat, ze on nie je taky neexistuje. Poznam pary, ze dom bol iba na jedneho ved sa lubia a uz su od seba aten druhy odisiel z dlhym nosom.
Teraz v zime by som s babom do stareho domu nešla. Uz počkať do leta a ak je z coho zatial si to tam dajte pomalicky doporiadku.Ak je stary dom isto tam je vlhko a plesne takému malemu babu to isto neprospeje.
@mentolka12 podla tvojho navrhu by otec mal obrat druhu dceru o dedicstvo a napisat to iba na 1 dceru a jej partnera? Ten partner je uplne cudzi clovek a otec ma na cudzieho chlapa napisat polovicu domu?
@zooeynka tu nejde o to ze dat niekomu cudziemu dat dom... Dá sa dohodnúť rôzne. Bežne sa deje, že rodičia napíšu dom na jedno dieťa. Napríklad ďalšie je už za opatrené, ma vlastne bývanie atď... Dá sa dohodnúť aj tak, že jedna sestra vyplatí druhú, dá sa s otcom napísať doživotne bremeno bývania.... Je veľa možností, ide o to aby človek hlúpo neinvestoval do nehnuteľnosti, ktorá nie je jeho, ale raz možno bude.... A raz možno bude opravená bude mať vyššiu hodnotu a tým pádom bude musieť dat sestre viac peňazí....
@lisacka1 pre mňa by boli zasadné tieto body:
- záleží aj od lokality, je to starší dom niekde v meste/centre? Alebo niekde na dedine? My sme napr z BA keby sme zdedili hoci aj chajdu plesnivú v meste na dobrej polohe idem prerábať, lebo aj keby to nevydá, viem so ziskom predať
- určite by som sa vyrovnala so sestrou, nejakým odloženým splátkovým kalendárom a dom prepísala na seba - bez toho by som to určite nerobila
- teraz sú tie kadejaké príspevky na rekonštrukciu starých domov, eurofondy - nový kotol, zateplenia, okna atd. Pozistuj či je to aktuálne
A toto všetko vybavit je na pár mesiacov, tak zimu by som prečkala v byte, urobila plán, nie tak hala bála ako bude a možno aj prvé “špinavé” prácérečkala v podnájme a až potom sa presťahovala. Babo bude väčšie a nemusíte tak kúriť
@lisacka1 nikdy nehovor nikdy... investovat LEN do vlastnej nehnutelnosti, ktoru mam aj na papieri... neber to prosim aku urazku proti tvojmu otcovi...ale roky som tiez splacala hypoteku za dom mojho ex.... lebo ved "to nevadi, ze ty si neni v papieroch... je to nas spolocny dom"...... jasne, ostali mi nakoniec po rozvode len oci pre plac a prd makovy.....
@lisacka1 v prvom rade napísať dom na teba+ partnera ( ak bude aj on financovať), po rodicaku sa zamestnáš a vezmete hypo na prerabku, ak je to stará barabizna tak zbúrať a postaviť niečo menšie. Rataj s tým, že v podnájme budeš ešte niekoľko rokov. Máš čas, neponahlaj sa nikam, ten dom ti neutečie.
@lisacka1 ja osobne by som ten stary dom zburala a postavila tam novy, nejaky moderny unimo domcek, tie su aj lacne a casto aj energeticky stabilnejsie.
Prerabat stary dom sa nikdy neoplati ani keby ste boli bohati a vo vasej situacii uz vobec nie. A ak nie si jedinacik tak uz vooooobec! Budete zit v chudobe, nestastni, dom aj tak roky nedokoncite, rozvediete sa z toho akurat a to co ste opravili si bude pri dedicstve narokovat surodenec...cize cele zbytocne utrpenie za vela penazi ktore ani nemate. Vlastny dom je lepsi ako najom ale za uplne inych podmienok
@lisacka1 v prvom rade toto co si tu napisala povedat otcovi a porozpravat sa s nim, ci je tam moznost ze by bol dom tvoj alebo by to bolo vsetko zohladnene neskor v dedicskom. Davat peniaze do cudzieho je riziko.
Treba otcovi vysvetlit ze by ste domcek dali do poriadku a ze ci by nemohol aspon popovicu napisat na teba, alebo cely z jeho dozivotnym pravom trebars. Neprerabala by som ho keby nebol aj môj. A ak nemate kde ist a chcete cosi usetrit tak tam spravte len najnutnejsie. Alebo lacnejsi najom zohnat.
@autorka bez ohľadu na vlastníctvo si myslím, že si to maľuješ hrozne ružovo. Presťahovaním do domu síce nebudete musieť platiť nájom, ale vo finále za prerábku, vybavenie atď dáte každý mesiac oveľa viac a ešte budete bohvieako dlho bývať "na stavbe". Máte vražedne nízky príjem na také zámery. V prvom rade by som skúsila zapracovať na ich zvýšení a potom na vlastníctve domu. Bez toho ani ťuk. A slušnosť káže - keby otec s darovaním domu súhlasil - vyplatiť sestru, ktorá by inak mala legitímny nárok na polovicu toho domu. Matku nespomínaš, predpokladám teda, že buď sú rodičia rozvedení, alebo nežije.
@mili2016 ja sa len tak zamyslam, ako to Tvoja krstna myslela s tym, ze som bude darovany Tebe a rodine... Ak ste nefigurovali v priamej dedicskej vetve a zaroven ak to nedarovala za zivota a ani nespisala zavet... 😞
@gala79 to nevadi, ale ked ste splacali hypo pocas manzelstva (je jedno na aky dom ci bol jba jeho), po rozvode ti patri polka splatok hypo zaplatenych pocas manzelstva. Dokonca aj ked to splacal iba on zo svojho platu pocas manzelstva, lebo jeho plat bol sucastou bsm, cize bol aj tvoj.
Neviem kedy ste sa rozviedli, ak to nieje viac ako 3 roky, stale mozes podat zalobu na sud, resp. Navrh. Bola by obrovska chyba nevyuzit to, lebo toto by si urcite vyhrala
@lisacka1 ak vam otec prepise dom, tak ano... lepsie ako najom, aj ked na zaciatku trosku skromne ale pomalicky si prerabate a pre seba...najom je vzdy najom, ja to stale vnimam ako neistotu...ale ak mate taketo nieco ze vam tato poskytne dom...tak sla by som...ale prepisat...inac je to asi horsie ako najom...
Pozicku vam nikto nechce dat a vlastne zijete len z tvojho rodicaku, kedze priatelova vyplata ide na poplatky.
Toto je cele zle, z coho chcete vobec spravit ten beton v tom dome?
Prerabat to bude priatel?
To uz tu nikto nehovori ake to je hrozne byt cele dni sama s dietatom, lebo partner musi stale daco robit.
Otec Vam môže ešte darovať rodinný dom s bremenom dožitia, čiže tam dožije a vy bez jeho súhlasu nemôžete dom predať, ani ho vysťahovať, zmluvu by Vam urobil právnik. Až vtedy by som sa pustila do rekonštrukcie.
Ale. Predtým sadnite s priateľom a spíšte si všetko, čo treba na dome prerobiť a zistite si cenu - koľko vás vyjde u elektrikára natiahnuté elektriky, nový kotol, pripadne tepelné čerpadlo ( zas je drahsie ako kotol, ale máte už kúrenie zadarmo, platíte iba za elektriku na prevádzkovanie čerpadla, pripadne aj to sa dá vykryť fotovoltikou, aj na ňu sú dotácie) zateplenie domu, atď. Teraz môžete získať od štátu aj dotácie na prerobenie, len Vam to musia robiť všetko certifikované firmy. Musíte si to obehať, opýtať sa firiem na cenové ponuky.
Pomaly budete prerábať donekonečna ako tu písali, odporúčam zobrať radšej úver, ak chcete na prerobenie domu, bez založenia nehnuteľnosti, môžete zízkať z PSS až do výšky 50 000€, len si musíte odkladať bločky zo všetkého, lebo im to budete dokladovať. Spísať si, čo je potrebné prerobiť, zistiť sumy jednotlivých položiek, koľko peňazí potrebujete, zistiť si ako a na čo môžete získať dotácie od štátu a potom sa rozhodnite.
Aby potom pekný prerobený dom nezdedila zo zákona na 1/2 sestra. Čiže, najskôr sa dohodnúť s otcom či je ochotný to na vás prepísať ako som písala hneď 1.krok s tým, žeby mal aj on poistku - bremeno dožitia.

@lisacka1 urcite nechodte do toho domu, casom si budete buchat hlavu o stenu.
Hlavne kvoli tomu, ze ten zdedis ty so sestrou. Ostatne verim ze si vies spojit sama. NIKDY!! naozaj nikdy neinvestuj do niecoho, co nieje tvoje. Aj ked dotycnemu veris na 100% ze dom na teba prepise. Dohladaj si tu diskusie na tuto temu. Nehovoriac ze tvoj muz by z toho vysiel uplne zle, lebo tebe by ostala aspon polka domu po dedeni, ale jemu vobec nic.