Naťahovanie sa o dom

zofka189
24. aug 2021

Dobrý večer chcela by som sa s vami poradiť čo máme robiť. Priateľ zdedil som,brat sa vzdal dedičstva voči priateľovi nech to ostane jemu..Sestra bola matkou vydedená mala len z otcovej štvrtiny nárok na pojednávaní sa rozhodlo že priateľ ju vyplatí ako mu bolo pridelené, vyplatená bola.. Len ona aj po vyplatení si nechce dať vysvetliť že nemá s tým domom už nič..a chce ho predať. V Tom dome s nami býva aj ten brat ktorý sa vzdal dedičstva a to ju tak štve že neustále nám robí problémy chodí na kataster a chce aby jej dali informácie o dome podzemku pod ním atď.. Veď keď už bola vyplatená nemá nič spoločné s domom ani nemá právo ho predať. Na koho sa už máme obrátiť aby jej to vysvetlí 🙉🙉. Ďakujem za všetky rady

emalka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
emalka
24. aug 2021

@qetka Toto aj mne vrta v hlave. Cela tato situacia zavana nekalostou.
Vydedena mohla byt, podla opisu situacie na to mala jej mama zakonne padne dovody. Ale ak to tam nieje explicitne napisane, tak by miesto nej mali dedit jej deti. A to s tym otcom - ak zomrel davno a deti boli neplnolete, tak mama mohla byt spravcom dedicstva a po dovrseni 18. rokov by mala detom odovzdat ich podiel. Je mozne ze sa to nestalo/zabudli a tak sa to "odlozilo" az po maminej smrti? V tom pripade ale nerozumiem tomu vyplacaniu z otcovej stvrtiny domu? Pomery vobec nesedia.

Dufam ze len autorka nema vsetky informacie, lebo ak tam doslo k nejakemu podrazu a notar sa podpisal pod nezakonne dedicske konanie, tak drzim vsetkym zucastnenim palce.

1katus1
24. aug 2021

@zofka189 choď na kataster aj ty prípadne katasterportal. Na liste vlastníctva pokiaľ si len priateľ nemá ona na nič právo. Ak potrebuje vysvetlenie daj to napísať dakemu kocipientovi či právnikovi. Prípadne ficek právna poradňa na nete. Poloz otázku a odpovedia ti. Hlavne si daj vytlačiť úplný list vlastníctva. Veď logicky čo nevlastní nemôže predať. Tá jeho sestra je zaostala či jednoducho drbnu.a

qetka
24. aug 2021

inak, ja by som jej nedavala ziadnu kopiu zaveru. Max list vlstnictva z katastra a dovi. Ked chce zavet, nech si zhana ona notara a necha si to vysvetlit u neho. Po dedicskom konani dostala osvedcenie o dedictsve, tak nech si ho precita. To ma kazdy ucastnik. A poslala by som ju do kelu, ze nema co v tom dome robit.

zofka189
autor
24. aug 2021

@emalka ja som na Tom pojednávaní nebola v tom čase som ani netušila že budem súčasťou ich rodiny. Otec umrel keď môj priateľ bol 10 ročný a sestra brat uz dospelý mali svoje rodiny. Bolo dedičské konanie kde brat dostal chalupu ktorá bola po jeho mame a sestra s mojím priateľom dom o ktorý sa teraz ona hada. Priateľ mal polovicu po mame brat nejakú časť tiež len sa toho vzdal a sestra po otcovi.. teta umrela pred 3 rokmi. A na Tom papieri z pojednávania je uvedené že sa to týka len ich troch nie ich deti.. priateľ mal vyplatiť ju z tej otcovej časti tak sa aj stalo 😉 ja len píšem čo mi priateľ a ich starká povedali

zofka189
autor
24. aug 2021

@1katus1 áno zajtra sme dohodnutý s notárom ktorý to riešil

zofka189
autor
24. aug 2021

@vroni ako som už napísala boli na pojednávaní oni traja a tam sa čítala závet kde to bolo napísané že má byť vyplatená bratom z otcovej časti. To priateľ urobil.. a na Tom pojednávaní boli riešení len oni traja o ich deťoch sa tam nič nepíše. Dom bol určený pre priateľa a nejakú časť z maminej časti mal druhý brat ktorý sa toho vzdal a ona mala otcovu časť. Všetko bolo riešené a overené u notára. Ja len som chcela radu.. a áno nemáme žiadne také vzdelanie ale to sa hádam nejdeme odcudzovat kto ho má a kto nie. 😑 Áno je to chaotické keby nebolo nepíšem o radu

zofka189
autor
24. aug 2021

@simca06022011 ona nemá kľúče ani od domu ani trvalý pobyt nič.. ano to ju štve že on tam býva.. lebo keď boli deti mama mala rada bratov a ževraj ju nie a ona nechce aby býval v Tom dome..ako je to postavené na hlavu.. už bola vyhodená policajtami lebo opitá prišla robiť bordel a policajti ju vyhodili že nemá čo robiť na Tom podzemku tak to ju ešte viac nahnevalo 🙈🙈🙈

zofka189
autor
24. aug 2021

@sasa1310 áno je to celé divné.. ale platné je všetky papiere sú overené u notára.. videla som tie papiere a je tam napísané že súd schválil dohodu dedičov podľa ktorej preberatelom všetkého majetku je môj priateľ a s povinnosťou mal vyplatiť sestru z otcovej časti ktorá jej bola pridelená. Mal rok na to ju vyplatiť.vsetky bločky má ako jej to posielal a a tým mal prísť aj so sestrou že bola vyplatená a tým sa to skončilo. Ona bola s ním ako spoluvlastníkom kým nebola vyplatená a vtedy nám aj notár povedal že mohla to predať ak by mala súhlas od majiteľa domu. Teraz keď je už vyplatená tak nám povedal že nemá už právo na ten dom. A bratove a ani jej deti neboli zahrnuté do tohto pojednávania aj to je tu napísané nevzťahuje sa ti na ich deti.. nemám právnické vzdelanie len som napísala ako som vedela.🙄 Ja sama mám z toho hlavu ako melón keď ona nám takto robí problémy. Bola vyhodená policajtami už keď sme ju nemohli dostať preč keď prišla opitá robiť bordel.

liljana
25. aug 2021

Teta vam to mala svoju cast domu darovat a nerobit to cez zavet. Zavet mozu dedici napadnut a moze sa to tahat roky, ak sa niekto citi aj nepravom ukrivdeny. Snad ju to casom prestane bavit. Pripadne musi prebehnut sud, aby jej niekto povedal konecne rozhodnutie, ze ci na to ma/nema narok.

cacianka
25. aug 2021

Komu boli zvetene deti ked odisla ? Otcovi, starym rodičom ?
Prezrite vsetky papiere o dome. Od postavenia/ kúpy, osvedcenia o dedicstve po úmrtí oboch rodičov. Vsetko overiť a riesit podla nálezu.
Ak by jej niekto dal rozumy napr.o dedeni detí, tak bude problém.
Ak sa vsetko vyčistí, tak ju blokovať a ak bude vyvadzat volat picajtov, pripadne riešiť zakaz priblíženia a kontaktu

sunshine85
8. mar 2022

@zofka189 ako vám to dopadlo?