Návod na šťastné manželstvo

simculllka
15. dec 2015

Ahojte žienky, často čítam rôzne diskusie tu na MK a je tu veľmi veľa manželských problémov. Ja však chcem obrátiť kartu a skúsiť tu vytvoriť niečo príjemnejšie. Žienky, som s manzelom tri roky, budeme mať onedlho dve dcérky a som veľmi šťastná. Často však premýšľam nad tým, či to takto bude "na furt ". Na nete nájdete množstvo návodov od rôznych odborníkov na šťastné manželstvo. Mňa však zaujímajú vaše konkrétne názory, skúsenosti, čo vy robíte preto, aby ste boli spokojné nielen vy, ale aj vaši manželia. Zaujímajú ma skôr názory tých, ktoré sú v manželstve alebo partnerstve viac rokov, napr.10 a viac, ale kľudne sa vyjadrite ktokoľvek chcete 😉 ďakujem za každý názor.

margarita
15. dec 2015

@simculllka
podla mna to skvele vystihla Eva Borušovičová v clanku Digitálna láska
http://archiv.station.zoznam.sk/station/clanok....

osobne sa uplne stotoznujem s jej zavermi
...Vyzerá to tak, že skutočná láska je digitálna. Nie je o slovách, ale o prstoch. O prstoch, ktoré krájajú cibuľu, vymieňajú pneumatiky, prehodia cez vás deku, keď zaspíte na gauči. Sme zaťažení na správne formulácie, brilantné myšlienky a názorovú zhodu, skutočné šťastie je ale viac o tom, že je blízko niekto, kto vám navarí polievku, podá bažanta, alebo si natiahne gumenú rukavicu a pomôže vám, keď idete umrieť z dôvodu zabrzdenej stolice než o tom, že duševne súzniete vo veci Kierkegaarda a moslimských imigrantov. Je hrozné, koľko informácií človek musí nahromadiť, kým príde na túto jednoduchú pravdu.

zdena12345
15. dec 2015

zienky gratulujem vam k takym peknym vztahom. ja bohuzial take idealne manzelstvo nemam. mame teraz komplikovane obdobie (nie prve) a co mozem povedat z toho co tu este nebolo (alebo aj bolo):
najdolezitejsia vo vztahu je dovera a vzajomna ucta. ozajstny vyznam pochopia len tie, co si uzili opakovane klamstva. je to strasne.
to, ze si myslite, ze je vztah idealny a krasny este nemusi znamenat, ze taky aj je. casto sa po rokoch dozviete nieco, co vas odrovna.
ak budete chlapovi vecne poklonkovat a robit vsetko ako chce on, ocitnete sa niekde, kde ani nechcete a robite veci, co ani nechcete, len uz sa v tom zamotate a neviete z toho von. takze ak ste o nieco presvedcene, ze ma byt inak, tak si za tym treba stat a nerobit vsetko len lebo to chce partner. stracate sebauctu.
poriadok a dorovnany vztah vo financiach je dolezity. napr. nie je dobre ak je vsetok majetok pisany len na jedneho z partnerov ak do neho investovali obaja... casto zvykneme verit idealnemu vztahu a krasnej buducnosti bez problemov, no ak k tomu pride, verte, ze ludia sa dokazu v sekunde strasne zmenit. akoby ste ich ani nepoznali. preto je fajn, aby sa ani jeden z partnerov necitil financne znevyhodneny a ma "istotu" ze keby sa udialo aj to neprijemne, nebude s holou ritou.
j efajn ak si vas dokaze partner zastat pred svojou rodinou a obcas vas aj uprednostnit. rodina, z ktorej pochadza je dolezita a nesmie sa uplne odstavit, ale ten dolezitejsi je vzdy partner a vase deti. tak napr. ak potrebuje starostlivost aj manzelka aj mama, je nevhodne, ked si vyberie svokru a na manzelku sa vy...
dalej treba partnera pocuvat a respektovat co vam hovori 😉

natalym
15. dec 2015

@zdena12345 To je pravda s tým majetkom.

mawka
15. dec 2015

@jana_eyre 🙂 mozem sa spytat ako sa z dvoch super priatelov stal par? ze co to spustilo a tak? ako dlho ste boli kamarati? prepac take otazky na telo, ale... tiez mam niekoho v okoli, kto mi je super kamarat a citime to rovnako akurat ani jeden z nas nechce urobit krok vpred 😅

alaguema
15. dec 2015

@zdena12345 veľmi by som spozornela, keby chlap chcel, aby majetok, do ktorého investujeme obaja, bol napísaný iba naňho. Tam to z jeho strany nebude všetko kosher.

emilia25
15. dec 2015

V manželstve má ist všetko na pol a aj pristup k uctom by mal mať kazdy rovnaký preto tu vzniká tolko tem ked zena zostane doma pri detoch na RODICSKU uz som tu raz čítala dokonca aj takú blbost ze zena si na toto obdobie setrils aby nebola akože závislá lenze ušetrené peniažky sa pri detoch rýchlo rozkotulsju a aj tak zostane na muzovi.ale toto majú riesit este pred svadbou.a deťmi.vzťah má ísť chodenie kde sa mladý spoznávajú a tam tiez vidís ci sa k sebe hodia spolocne bývanie a domácnosť uz tu by zena malá spozorniet ked muz drzi u seba výplatu potom svadba spolocny majetok aby nedošlo k tomu ako pisete v manželsyve ide vsetko nadobudnuté pol na pol a deti.lenze veľa párov najprv zsmiessju na dietstko a potom pomaly zisťujú ze sa k sebe vobec nehodis robia všetko úplne na opak.

sardinka335
15. dec 2015

@emilia25 mas pravdu, ze dnes sa na to ide akosi opačne...najprv dieťa...a potom..
Pekne to napísal Gary Chapman v knihe ,,To keby sme vedeli pred svadbou,...ze ludia sa pripravuju na svoje povolanie, roky študuju a venuju kopu usilia prípave na svoje povolanie ako príprave na manzelstvo. Nikto sa predsa nesobáši preto aby sa rozvádzal a pritom vstup do manzelstva ovlplyvní život človeka viac než akákolvek iná zivotná volba.

romanovic
15. dec 2015

18 rokov: byt malo spolu - clovek nema cas sa ani poriadne pohadat + mu ostanu nejake iluzie o partnerovi 😀

salome51
15. dec 2015

No tak my sme s manželom spolu vyše 8 rokov, manželmi sme síce len tria a pol roka a máme 21 mesačného synčeka a čakáme ďalšie bábätko. Môžem povedať, že sme spolu z roka na rok šťastnejší. Obaja sme akčné živelné typy 🙂 . Vždy sme podnikali spoločné výlety a rôzne také naše akcie. Samozrejme veľká zmena a mnohé obmedzenia prišli s dieťatkom, ktoré bolo veľmi náročné, uplakané a nespavé. Bola som vyčerpaná a zlostná. Ale aj tak sme sa snažili si nájsť vždy čas na rozhovor. Koľko krát to bolo aj uprostred noci. Veľa sa spolu rozprávame a diskutujeme. Všetko si hovoríme, nemáme žiadne tajnosti jeden pred druhým. Aj teraz keď máme dieťa sa snažíme aspoň raz do týždňa vybehnúť aspoň na kávu mimo domu. Alebo keď ide na nákup do obchodu mi vždy donesie nejakú obľúbenú sladkosť. Z práce mi len tak zavolá, alebo napíše sms. Jeden druhého si vážime a rešpektujeme. Nehádame sa a ak aj áno, tak sa hašteríme či bolo kurča lacnejšie v Tescu alebo v Kauflande a potom pozrieme leták a zistíme že to bol Lidl 😀 . Ja si myslím, že manželia sa odcudzia jeden druhému keď prestanú komunikovať, resp. sa ich komunikácia zúži len na tému detí. Môj muž napr. vie lepšie ako ja kedy idem mať menzes 🙂 .

simculllka
autor
15. dec 2015

Žienky, ďakujem, ste skvelé, že ste napísali vaše "recepty ",mnohé ste mi inšpiráciou, takže ešte raz ďakujem 😉 uvidíme, verím tomu, že to bude naveky, samozrejme, keď sa budeme obaja snažiť 😉

sorciera24
15. dec 2015

univerzalny navod neexistuje...kazdy si musi vytvorit taky, aby bol stastny a halvne na tom neustale pracovat....a nie, ze sa dostanem do bodu...toto som vzdy chcela a koniec.... za mna napisem, ze vzdy som to idealne manzelstvo videla u mojich rodicov (kt. su 35 r. spolu) a starych rodicov (kt. boli spolu 50r. ...kym starky neumrel)....a ti poviem.....take manzelstvo som vzdy chcela a povedala som si, ze spravim pre to vsetko.....videla som u nich, ze moze existovat a fungovat......to ako moj otec aj teraz vstava s mamou o 4tej rano, aby ju odprevadil do prace, aby sa nebala (hoci on ide na poobednu)...to je laska......to ako sa starka s laskou starala o choreho starkeho...aelbo aj ekd boli zdravi.....tie prejavy naklonnosti, tolernacie, dovery, podpory.......
ja som smanzelom 13 rokov, z toho 7 manzelia(kriticky rok manzelstva za nami 😀 ).....a u nas zatial fungujeme a lubime sa aaaasi pre toto z mojho pohladu: nevyhnutne v vztahu je vzajomna pritazlivost, kt. funguje aj po x-rokoch, stabilita, dovera, komunikacia!!!(jedna z najdolezitejsich veci.....ked nekomunikujete o vsetkom, je to v r....).....moj muz vie o mne vsetko a ja o nom, nemusim zakaldat na MK blbe temy, co ma trapi, lebo to mozem povedat jemu a on mne a riesime vsetko spolu!, vernost, toleranica, pochopenie, ucta, podpora, neha i vasen, a tiez ista cast slobody....jo a este zodpovednost.....clovek v takomto vztahu uz musi byt zodpovedny, nielen za seba, ale predsa aj za inyhc (deti...).... aj dost toho 😀 😎
v kazdom pripade vztah nesmie stagnovat, vzdy potrebuje ozivenie, ci uz pride dieta, ci zmena byvania atd. + treba na nom pracovat a halvne, ked pride po case dieta, partneri si musia najst cas na seba, nemali by byt odstrkovani na druhu kolej, lebo dieta.....nesmie dojst k odcudzeniu......staci napr. hodinka-2 vecer denne sediet vedla seba , po tme a rozpravat sa....zaidna TV, net, nic.....takto fungujeme my🙂 jasne, vzdy sa da aj lespie, ale zatial to ide.....vela stastia aj ostatnym! 😵

jeannna
15. dec 2015

Nesustredovat sa na partnerove nedostatky, co nam na nom vadi, lebo spoluzitim prechadzaju ludia roznymi etapami, ale stale mysliet aj na to pekne, co sa nam na nom paci, preco sme si ho vybrali za celozivotneho partnera.

oli18
15. dec 2015

@timea7 myslím, že za 40, či 50 rokov sa všetko to, čo píšeš vyčerpá a človek už na to nemá síl To sú len zaužívané frázy, len tí manželia, ktorí toľko spolu žijú vedia, ako to v skutočnosti je. A pravdu deťom na nos nevešajú. Česť výnimkám, ale tých je málo 🙂

timea7
15. dec 2015

@oli18 mýliš sa, nie sú to vždy zaužívané frázy. Mne rodičia nemuseli nič hovoriť, bývala som kúsok od nich, takže ich manželstvo som poznala veľmi zblízka. Nikdy som ich nevidela pohádaných, pohnevaných, ale dosť často som ich našla, keď som prišla nečakane,tancovať, alebo si len sami dvaja v záhrade opekali, mali stále more plánov, vymetali plesy, koncerty, divadlá, chodili do lesa, na výstavy. Chodili každý rok spolu do kúpeľov, odkiaľ podnikali výlety. Bola som s nimi aj s mojím bratom a jeho rodinou pár krát aj na dovolenke, stále pohoda. Myslím si, že si dvaja musia proste sadnúť a že v dobe, keď sa oni spoznali, neboli slová - úcta, zodpovednosť, pokora, galantnosť len frázou. Nemali to ľahké v živote, ale boli vždy jeden druhému oporou. Moji svokrovci žili iných štýlom života, boli menej akční, viac doma, ale chovali sa k sebe stále ako milenci, aj po desaťročiach spoločného života si pripravovali drobné prekvapenia a tešili sa ako malé decká, keď vedeli, že tomu druhému urobia radosť. Oni sa v podstate jedni aj druhí stále správali, ako keby spolu len chodili.

oli18
15. dec 2015

@timea7 To sú tie výnimky, ktoré som spomenula 🙂

rebeka7501
15. dec 2015

ohluchnúť a oslepnúť 😀

timea7
15. dec 2015

@oli18 len mám pocit, že percento tých výnimiek bohužiaľ klesá. V generácii mojich rodičov boli výnimiek nepomerne viac, ako dnes-. Neberiem to podľa počtu rozvodov, obidve vieme, že veľa párov žilo a žije spolu hrozne, ale spolu zostávajú. Len si myslím, že sa z nášho života ozaj vytráca úcta a zodpovednosť.

natalym
15. dec 2015

@timea7 Snažili sa spolu vychádzať. Dnes je to tak, že nie si podľa mojich predstáv, tak ťahaj, veď bude iný.

timea7
15. dec 2015

@natalym nemyslela som to tak, skôr ako tu niekto vyššie napísal, že dnes veľa manželov medzi sebou bojuje. O vyšší post v práci, uznanie v rodine, o to, aby mal vždy pravdu.....skrátka nie sú tým, ale sú postavení oproti sebe a to je zle. Ďalej je to aj tým, že dnes mladí ľudia nie sú ochotní niečo pre druhého urobiť, vzdať sa svojho pohodlia.

exupery
15. dec 2015

@simculllka rozpravame sa..ci uz o laske,o problemoch,o vsetkom...niekedy pritom kricime,placenme,ale stale komunikujeme...a aj ked zamilovanost uz pominula,nahradila ju laska...a ta je o inom...o dovere,o laske k detom,o potrebe jeden druheho k sebe pritulit,...nevravime si kazdy den ako sa lubime,nemilujeme sa 4krat do tyzdna,ale viem,ze ked sa na mna pozera v tych intymnych chvilach,ked ma v aute pri soferovani chyti za ruku,ked uteka k nam domov- k tomu kriku,chaosu,vyskavim detom a kriciacej manzelke radsej,ako s kolegom na pivo...nieco ho taha...a mna tiez,aj ked nie sme idealnym parom...tahame to spolu 7rokov ako manzelia,predtym 4roky ako par a 6 rokov kamatartstva...neviem,ci to bude navzdy,ale kazdy jeden den dakujem tomu hore,ze ho mam...

jana_eyre
15. dec 2015

@mawka no, my sme sa spoznali ked ja som mala 16 a on 18rokov, byval na vedlajsej ulici.. od kedy sme sa spoznali sme sa dokazali rozpravat dlhe hodiny, radi sme spolu travili cas.. ale ja som ho vzdy brala ako kamarata - vlastne to bol jediny chalan s ktorym kamaratstvo neprepuklo k niecomu viac.. len raz, ked ma pozval von, snazil sa ma chytit okolo pliec a ja som cuvla - vtedy som to brala tak, ze ak sa stane nieco viac, tak stratim kamarata..
a kedze som nikdy nemala vela pravych priatelov, nechcela som o neho prist..

bavili sme sa spolu dalej, ale potom prislo hluche obdobie - ja som si nasla prvu vaznu znamost, tak vsetky vztahy tento vztah posunul do uzadia.. ked sa somnou ten priatel rozisiel, tak som mala dlho velmi blbe obdobie, zomrela mi mama, dalsi akoze priatel odisiel, par zadanych kamaratok nemalo cas /karma/ a ja som travila vacsinu casu len medzi robotou a domovom..

vtedy som ho stretla v autobuse a videla v uplne inom svetle ako dovtedy, velmi sa mi zacal pacit.. vymenili sme si cisla a o par tyzdnov ma pozval zas von.. celu noc sme prekecali a ked ma nadranom odprevadzal domov, dali sme si pusu, /alebo teda obaja sme s pusou velmi vahali, ale nakoniec som ju dala ja 😀/ isiel hore a uz nikdy neodisiel.. byvali sme spolu od prveho rande 😀 to som ja mala 21 a on 23rokov, odvtedy sme spolu.. ale som sa rozpisala - rada na to spominam 😅

podla mna ak to citi rovnako, urcite sa rozhybe, treba ho len trocha nebadatelne popostrcit - prajem vela stastia.. podla mojho nazoru je najlepsie ak je muz aj najlepsim priatelom.. inu moznost si ani predstavit neviem 🙂

natalym
15. dec 2015

@jana_eyre Krásne. 🙂

zdena12345
16. dec 2015

@alaguema No napisem ako nevinne som sa do toho dostala. Ono to bolo tak ze dostal staru chalupu od otca (uz jeho otec ju zdedil po jeho dedkovi) a na prerabku nutne prasule. Kedze moj bol vtedy este v minuse, tahala som ja s prislubom, ze po svadbe sa napise dom aj na mna a po svadbe: no vies, ja som si to rozmyslel. No a co som mala robit? Uskrtit ho? Je to svinstvo, ktore som nikdy necakala. No a to sme u tej dovery vo vztahu....

klaudusik7
16. dec 2015
Používateľ klaudusik7 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od klaudusik7.

@zdena12345 tak po tomto sa ti ani necudujem 🙂

jolinka
16. dec 2015

moj muz hovori ze v manzelstve je najtazsich prvych 30 rokov, potom si uz zvyknes 😀 😀 😀

jolinka
16. dec 2015

Inak my sme s muzom 12 rokov a este stale sme vo faze "zvykania" ... ano este stale ma rozculuju a privadzaju do zufalstva niektore jeho zvyky a sposoby spravania 😕 aj ked viem ze menit druheho je najmenej efektivna cinnost cloveka...stale sa o to pokusam a stale bezvysledne. 🙄 To iste on...

Ano ja by som mala viac upratovat a piect makove kolace /ach makove kolace, to je u nas "tema"/ a on by sa mal prestat rozculovat a riadit mna, deti, zemegulu a prilahle okrsky 😵

Hadame sa minimalne tak casto ako sa udobrujeme. Odlisne povahy , odlisne rodinne zazemia, v mnohom odlisne priority..

Co mna drzi pri nom? asi to ze vie povedat prepac, asi to ze on chce stale vsetko rozobrat a vykomunikovat, i ked mne sa nechce, asi to ze sa zahra s detmi a maju ho radi, asi to ze mi je verny a stara sa o celu rodinu. asi to ze ho mam rada.

A co drzi jeho pri mne? asi to ze zmierujem konflikty, asi to ze v najhorsom hneve ho vezmem tancovat alebo sa tulit, asi to ze vyborne varim a som mu verna, asi to ze sa zahram s detmi... asi to ze ma ma rad.

salamistka
16. dec 2015

Manželstvo je krásne, ale až keď si človek spätne premietne všetky tie roky dozadu, všetky problémy, ktoré spolu prekonali, všetko čo prežili a zažili, vtedy nadobudne pocit, že je všetko ako má byť, takže nejako dopredu zisťovať, čo robiť, aby bolo manželstvo šťastné, je utópia, nikdy neviete, čo alebo kto vám príde do cesty...znakom šťastného manželstva je, keď sa jeden na druhého aj po rokoch tešíte, keď sú na dennom poriadku pusy a objatia, keď sviatky, dovolenky a noci trávite spolu, keď si rozumiete aj bez slov a keď sa po hádke viete čo najskôr udobriť...podľa mňa sa netreba nejako extra snažiť vymýšľať, ako oživiť vzťah, ako čo najlepšie navariť, ako byť čo najlepšia v posteli a byť stále milá, to je nereálne, partner musí vidieť, že žena má aj zlé stránky, že niekedy tú večeru pokazí, že namiesto sexu sa chce len mojkať a ráno sa niekedy budí strapatá a neupravená...

snehulienka155
16. dec 2015
Používateľ snehulienka155 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od snehulienka155.

ono si treba uvedomit ze laska nie su len slova milujem ta ale aj bezne veci co pre seba navzajom ludia robia 🙂

natuska87
16. dec 2015

@salamistka Neda sa to krajsie a tak vystizne napisat, ako ste to podali Vy 🙂

ivana_t
16. dec 2015
Používateľ ivana_t je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od ivana_t.

krasne ste to napisali 😉