Návšteva starých rodičov - prespatie

10. jún 2023

Ahojte, ako to mate vy s ponechanim deti u starych rodicov, pripadne s prespanim. Od mojej mami poslednu dobu stale pocuvam rozne reci a poznamky, ktore ma uz zacinaju hnevat. Ked bol syn mensi tak 3r. Ostal sem tam spat. Max 2 dni. Viac by mu uz bolo dlho, pytal sa domov. Vzdy som to pomechala na nom, ze ak chce nech ostane a uziva si babku, dedka.. rovnako aj stari rodicia jeho. Teraz ked je vacsi 5 a pol roka, nema problem ostat ci u nasich ci so svokrov ale nechce nikde ostavat spat. Proste sa tesi domov. Moja mama to nie a nie pochopit.. dava to za vinu akoby mne a stylom " co jaaa by som dala za to mat pri vas starych rodicov" , " no ked ho nechcete davat, tak sa trapte sami" ( pritom ja sa jej nestazujem s nicim, rada ho dam aj prideme na nasvtevu k nim , chodime pravidelne, ale nevesam im ho na krk aby som ja mala klud). Su pracujuci, chapem ze su aj unaveni.
Lebo aj to mi dopredu povedala, ze ak by som ho takto stale davala, tak to mi uz aj ona povie, ze ked som si urobila dieta nech sa staram.
Taktiez sa niekedy uz hnevam, ze nie je vikend kedy neriesime s manzelom ku komu tentokrat aby sme vyhoveli.. ani si nemozme poriadne nieco naplanovat , ist aj ako rodina niekam. Na otazku pri odchode z navstevy " kedyyyy zase pridete?" Uz nemam chut ani odpovedat.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
11. jún 2023

@elizabet173 ver mi, ze som nikdy nechapala, preco ked ma jednu dceru je takato. Ze vedela byt chvilkami dobrou mamou a vzapati cele zle. Niekedy by ta psychologicka bodla aj jej.. lebo mi neprislo jej spravanie mnoho krat normalne. V jednej chvili tak, v druhej tak.

mikadooo
11. jún 2023

Najstaršia už nechce (zlom prišiel v cca 8 r.). Prostredná nikdy nechcela, raz bola donútená, lebo babka naliehala, skočilo to plačom a klamstvami zo strany babky, ako mamička na druhý deň určite príde (nevedela som o tom, mne babka do telefónu tvrdila, že všetko je super). Tretí, keby mohol, tak tam prespáva stále 🤷. Tá istá babka, ten istý prístup ku všetkým 3 deťom. Mimochodom, sú to zlatí ľudia, prvé posledné by vnúčatám dopriali. Ja som to vždy nechala na dieťati, či chce, alebo nie. Len pri tej druhorodenej ma vtedy ten jeden krát presvedčili, že to bude dobré, aj keď ona moc nechcela (ale tiež nevedela a babka s dedom aj ju vtedy presvedčili, že to bude super...no - nebolo). Moja rada - daj na dieťa a nenechaj sa citovo vydierať. Dieťa ti bude dôverovať, že jeho názor je pre teba dôležitý a že ho počúvaš a rešpektuješ.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hanaxxx
11. jún 2023

Tiez mam s mamou problemovejsi vztah odkedy mam svoju rodinu. Dovtedy bol nas vztah velmi dobry -aspon tak by povedala ona, ..ja by som povedala, ze dovtedy som sa nechala manipulovat a citovo vydierat a tak bola mama spokojna. Odkedy si staviam hranice, tak nas vztah ochladol. Sice sme v pravidelnom kontakte, ale obe vieme, ze to nie je akosi ono, pretoze ona je akoby v pozadi urazena a ublizena a mna to zase stve,lebo ja viem, ze realne nema byt preco. Musis to brat tak, ze ak sa nechces nechat vydierat a manipulovat, musis byt obcas "zle" dievca a pevne sa drzat hranic, ktore nechces, aby boli prekracovane. Ono to boli, lebo clovek chce mat dobre vztahy, ale niekedy to proste inak nejde. Syna pravdaze nenut zostavat u babky a na jej poznamky normalne bez hnevu odpovedz, tak ako to je a ak sa opakuju, tak alebo ignoruj alebo znova len racionalne odpovedz ale uz by som pridala podrazdenejsi ton, aby mama videla, ze sa ti jej poznamky nepacia.

denisah6
11. jún 2023

Myslím, že všetci/väčšina z nás bola cez leto u babky, u krstných rodičov atď. Veľa z našich rodičov mala pomoc u svojich rodičov, pretože išli do dôchodku oveľa skôr (moja babka v 50tke) a pomáhali so strážením. Naši rodičia podaktorí pracujú ešte aj v 70tich. Mňa pocit, že oni chcú tie svoje dobré zážitky z prázdnin premietnuť do tých detí, preto chcú aby prespávali ale keď príde na lámanie chleba, že potrebujeme kvôli niečomu strážiť tak to ofrflú. Neviem poradiť ohľadom prespávania, u nás je svokra iba o ulicu ďalej, tak vždy povieme že nemá zmysel aby prespávali u nej, že keď chce nech príde ráno alebo jej ich ráno prinesieme. Moji rodičia bývajú na dolnom poschodí, tam deti prespávajú často, aj po obede niekedy, cez víkend keď mama nepracuje k nej chodia veľa. Ale zase môj otec je taký typ, príde z nočnej, príde sa k nám pozdraviť, na pusu, príde z dennej, príde večer hore a kým sa kúpu im rozpráva atď.
Ja by som svokre alebo mame povedala iba, že prespí, keď sa tomu dieťaťu bude chcieť, nadarmo ho bude nútiť, akurát mu sprotivý prespávanie u nej.
Neviem ako veľmi sú tvoji rodičia aktívni, boli sme teraz v nedeľu u môjho dedka. Má 78. Akože väčšinu vecí porobí sám, navarí aj uprace, veľmi slušne mimochodom. Vraví mi, nech prídem s deťmi na prázdniny. Že on by si ich veľmi chcel zobrať aj sám, ale že je mu jasné, že predsalen má už 78 a deti majú 4 a 5, že nevie či by ich zvládol+ domácnosť. Že nech prídeme, on sa s nimi zabaví, budú chodiť na prechádzky a pozrú zvieratká u susedy a pôjdu k rybníku a grilovať, že ale potrebuje aby som pomohla urobiť zvyšok - navarila, večer okúpala, lebo on nevie presne aký majú režim. No bola som taaaak milo prekvapená, že 78 ročný chlap mi takto veľmi múdro povedal, že až. Pritom moja svokra furt dobiedza, prečo deti nespia aj u nej.

autor
11. jún 2023

@denisah6 tak to klobuk dole. Moja svokra je teda o dost mladsia, ale uz ked sa maly narodil bola skor hystericka, panikarila ked len spadol na zadok. Nechcela s nim ostavat sama. Takze som to respektovala, az ked bol vacsi sa odhodlala. No maly snou dlho nevydrzi, pretoze nie je proste taka babka co vie zaujat, zapijit ho do niecoho. Nudi sa pri nej. Cize s nou skor trosku pobudne, spat reda uz vobec nie. Moji rodicia su viac aktivni, oni ho aj vzali do zoo atd. Ja som za to rada. To spanie ja u syna chapem. Tiez mam rada svoju postel. Nemam problem, ze ho zabiest k nim a vecer po neho alebo co.. robia natlak tam kde si myslim, ze netreba. Len ma hneva, ked uz mi to dava mama za vinu. Pritom dieta ma rozne obdobia. Vychovala nas troch.. a kazdy sme boli uplne iní.

ankare
11. jún 2023

Nenut syna nasilu. Keď nechce, nebude. Na hlúpe reči sa vykašli.

denisah6
11. jún 2023

To je pravda. Chce sa dosýta nabažiť vnúčaťa, len zabúda, že aj to dieťa má preferencie a isté hranice. Lebo za ich generácie sa "muselo" a hotovo, tak to nedokážu pochopiť 😔
Moji majú teraz také "maminkovské" obdobie, lebo začali chodiť do škôlky. Tak musia poobede doháňať a visieť na mne. Nie je toto aj u vás príčina napríklad? Že začal chodiť do škôlky, musí tam spať a proste už večer chce byť vo svojom a nie u babky?

autor
11. jún 2023

@denisah6 maly chodi do skolky od 3r., tym to asi nebude. Ma celkovo take obdobie povedala by som, ze si uvedomuje sam seba, svoje potreby, aj skusa si take svoje presadit co je istym sposobom normalne. Sam povie, ked chce ist za starymi rodicmi alebo mi povie, ze chcel by ist niekam von. Tak si myslim, ze treba v niektorych veciach aj to dieta pochopit, nie vsetko nakazat. Jasne, su veci, ktore musi dieta respektovat ked sa jedna o nejake pevne stanovene pravidla atd. A v tvojom pripade je to celkom normalne. Ak ti teraz zacali chodit do skolky, je to pre nich velka zmena. Zrazu nie su len s tebou. Dospely si tiez na vsetko musi zvykat. Moj trz rad travi cas aj s tatom.. ako chlapec s nim ide robit cinnosti, ktore mu ja neviem poskytnut ako zena. Doteraz som bola viac ja " v kurze" :D. Predsa je uz vacsi, zaujimaju ho uz ine, nove veci.