Nedeľný obed alebo výlet

31. okt 2021

Milé žienky každá si robme ako nám srdce rači.
Ale,to len ja vidím väčší prínos nedeľu tráviť tak že sa s manželom zvrtame v kuchyni, pripravujeme pokrmy, vtipkujeme, pijeme kávu, deti sa hrajú, popri tom ide tv a potom si dáme spolocny obedik a potom spoločný oddych kľudne aj do večera na gauči?🤗

Alebo behať po výletoch s deťmi, ktoré to nebaví ale tak je spoločnosť nastavená? Možno vďaka Covidu sa to zmení..to si vážne oddýchnete? Ak mám hovoriť za seba ja, nie neoddýchnem si pri takom životnom štýle..som unavena z toho vláčiť decka kade tade.

Toto je len reakcia na predchádzajúcu tému kde radíte mamičke s 2 deťmi nevarit v nedeľu ale radšej behať po výletoch, alebo variť v sobotu alebo variť minútky? Čo z toho tie deti budú mať?

zuzubb007
31. okt 2021

každý je tvorcom svojho šťastia, takže ja keď chcem ísť na výlet s rodinou idem, a nesedím a nepijem doma kávu, po ceste sa naobedujeme v reštike, snáď nemusím ako otrok nonstop variť a je po celom probléme jednoduché nie

jana_eyre_2
31. okt 2021

Áno, ja si tak vážne oddýchnem lepšie keď sme na výlete, naozaj ma obmedzuje byt doma.. som aktívny človek.. že nejake nastavenie spoločnosti, či doba? Vôbec - vždy sme boli výletovi, pred deťmi aj s deťmi - bola a je to moja psychohygiena a kto ma pozná tak vie že cez víkend má málokedy nájde doma.. tak som to mala aj keď som bola dieťa - naši nás bravali na výlety stále a veru mama rezne nerobievala tak často ako inde.. kým oco nedostal mozgovú porážku tak sme boli stále mimo domu.. keď som mala 7rokov a otvorili sa hranice, naši malí peniaze len na lístok do hainburgu, ale už nie späť.. a šli sme odtiaľ peši až do Bratislavy.. úžasný zážitok dodnes a mám takých spomienok viac.. keď oco bol chorý moja mama sa snažila má bravat stále niekam mimo domu.. bolo to začiatkom 90tych rokov, žiadna novinka..

také zážitky chcem aby mali moje deti, nie to že pijeme kávu v kuchyni..

Keď tebe vyhovuje sa zvrtat v kuchyni je fajn že tvoj muž s tebou súhlasí.. ALE prečo preboha by ostatní mali byť takí istí a myslíš že keď to majú inak je to len nejaká móda? Nechápem..

luccija
31. okt 2021

@janka1011 nebola si ukrižovana nepreháňaj🙂to ty si podotkla či ostatné varíme polievku zo sáčku, lebo nestojime pri hrnci 3 hodiny.

ladyvi
31. okt 2021

Inak ja zas nerozumiem, preco sa varenie nedelneho obeda vnima ako otrokarcenie a stratu casu. Ved je to len doobedie. Niektore rodiny este idu aj do kostola. Poobede sa da vybehnut von. Prejst do lesa. Do kina s detmi. Spravit si filmovy maraton. A ze z toho, ze su deti doma, nic nemaju? Ja naopak povazujem za dolezite, aby sa deti aj nudili a vedeli byt doma, prehrali sa s hrackami trosku. A to musim povedat, ze my davame 4 vylety mesacne urcite. Predlzene vikendy. Ale stihame aj tie typicke nedele. Ako nam to proste vyjde. Neutocim na nikoho kto beha po vyletoch, mozem len zavidiet to vase nekonecne mnozstvo energie, my sme po vyletoch s nasimi 2 skolkarmi aj celkom zniceni 😂 ale, ak niekto ma rad nedelnu pohodu, tak uz otrokarci v kuchyni? No zial, to jedlo sa same neurobi. Kazdy nech si robi, ako uzna za vhodne, ale ja mam v okoli vela extremov, kazdy premarneny vikend doma je povazovany za strateny vikend. Mne je aj doma dobre a nevnimam ho ako strateny cas, kym mi perie pracka, s detmi hravame spolocenske hry, citame, tvorime. A je nam dobre ❤

janka1011
31. okt 2021

@luccija nepreháňam a áno, podotkla som to, veď čo už môžeš normálne navariť za 30 minút.

adkoalauri
31. okt 2021

Za mňa jednoznačne výlet...chodíme po lesoch,15-20 km bez problémov dajú chalani,sme spolu,rozprávame sa, učíme sa o stromoch, niekde sa najeme a spolu sme celý deň a hlavne totálne vypneme .Nehovorím,že ideme každú nedeľu,ale ak sa dá, ide sa..

jana_eyre_2
31. okt 2021

Inak čítam ešte raz - vraj "behanie po výletoch s deťmi ktoré to nebaví" možno tvoje to nebaví, moje deti to baví od mala.. vyrastajú na výletoch, samy sa stále niekam pytaju.. a nikdy ma nenapadlo riešiť niekoho iného ako to má doma a či sedí v nedeľu doma a hra spoločenské hry.. považujem to za vec každej rodiny, fakt ma šokuje že to niekto dokáže riešiť..

terka224
31. okt 2021

No tak toto by nás napríklad vobec nebavilo. My potrebujeme stále niečo robiť, nie len tak doma sedieť 😁😁 toto není pre mňa oddych, my musíme ísť na vylety a pod 😁 chvalabohu mám chlapa ktorý je v tomto taký istý 😁
Ale chápem aj to, že niekto je rád, že má doma svoj kľud 🙂

janka1011
31. okt 2021

Ja by som k tomu ešte povedala jednu zásadnú vec, že na to, či niekto trávi víkend pasívne alebo aktívne ma veľký, ale naozaj veľký vplyv jeho práca. Verím, že človeku, ktorý denne sedí 8 -10 hodín v kancli pred monitorom sa aj žiada ísť sa štverať niekde po kopcoch v nedeľu, ale niekto, kto denne stojí 8 hodín za pásom vo fabrike, manuálne pracuje na nohách tak je asi rád, že sa môže aspoň v nedeľu vyvaliť na gauč a na nejaké turistikovanie ani nepomyslí.

yoxinka
31. okt 2021

Som si spomenula na jednu situáciu, keď sme bolu raz na výlete. My sme mali vtedy len syna, ten si spokojne spal v turistickom nosiči a pred nami taká rodinka s troma deťmi. A asi 5ročné dievčatko revalo, že ona nevládze už, že chce ísť domov, že ju bolia nožičky. A šlapali do toho kopca a toro celú cestu. A v jednom momente hovorí tej malej otec: “Už buď ticho, musíš mať zážitok!!!” 😂😂😂 Dodnes na to spomíname a ako moja kamoška hovorí “Zážitok nemusí byť pozitívny, hlavne že je intenzívny” 😜

tomikejt
31. okt 2021

Keď to vašej rodine vyhovuje je to uplne ok.. My niesme domasedi a každú sobotu ráno už vymýšľame rozmýšľame co budeme cez víkend robiť, kam pôjdeme.. Dnes sme doobeda navarili rýchle jedlo, najedli sa a potom sme boli na Súľovskych skalách, mladší syn v nosiči. Super som si oddýchla, viac než doma. Niekto si pod oddychom predstaví presne tu tvoju nedeľu, doobeda v kuchyni a poobede na gauči a niekto ma radšej aktívny oddych. A v poriadku je jedno aj druhé. Ako sa hovorí, 100 ľudí, 100 chuti.

tomikejt
31. okt 2021

@janka1011 nie vždy, môj muž ako kuchár aj 16 hodín na nohách, ale doma cez voľno ho neudrží nič a stále vymýšľa výlety :D

danulicek
31. okt 2021

Kazdy ma, ako si urobí a ako mu vyhovuje 🙂 sú vikendy, ktoré prelenosime doma, lebo sa nám to žiada po náročnom týždni, sú vikendy, kedy labzujeme a sú vikendy kedy to vieme nakombinovať. užívam si to a vediem k tomu aj deti. A je jedno, či ideme na nejaku brutálnu turistickú atrakciu alebo len na kopec za sídlisko. Dôležitý je ten spoločný zážitok, program.Jasne, že starsi už zacina mat rôzne ofuky ako zacinajuca puberta, ale v konečnom dôsledku je vždy mega šťastný - ale k prírode a výletom je vedený od mala. Ale aj k tomu, že je úplne v poriadku, ak je lenivý vikend, kde sa len navarí a oddychuje. Mam známu, ktorá sa stále predbieha, kde boli a ako si to užili. Riesi, že pre nich proste je okolie nasho mesta “nic”, oni musia chodiť na veľké výlety. V poriadku, vyhovuje im to, ok. Ja milujem nase okolie, milujem aj vikendy, kedy nevystrčim nos z domu. Nemyslím si, že je meradlom šťastného vikendu alebo vztahu, či “spolubyvajuci” doma varia alebo behajú po výletoch. Každý nech si robi, ako uzná za vhodne a ako je šťastný 🙂

pragmaticka
31. okt 2021

Tak u nás je to tak, ze poslednú dobu som najradšej doma cez weekendy. Decká majú celý týždeň kopec krúžkov, my obaja na plný úväzok, veľa meetingov počas týždňa, pracovných ciest atď. Ja som rada ze cez weekend je kľud, ľudí nevidím, nemusím sa sminkovat a styleovat a vychutnávam si rodinu pohodu. Spolu s manželom doobeda varíme pri obľúbenej hudbe, decká sa zatiaľ hrajú, poobede spoločenské hry, krátka prechádzka ci rodinný film a popcorn. V soboty sa upratuje, perie, nákupy potravín atď. Inak by sme počas týždňa nestíhali. Decká majú spolu super vzťah, krásne sa vedia prehrať a sú kreatívne. Ako sa hovorí deti sa musia aj nudiť a nielen nonstop program. Občas na výlet jasne ideme, ale to my skôr velmi často predĺžený weekend niekde, stanovačka či 3-4x dovolenka do roka.tam majú decká kopec action a nové podnety. Aj teraz sme sa vrátili z týždňa v paradnom wellness thermalnom hoteli v Maďarsku. Som rada ze najbližšie dva dni sa budeme doma už len nudiť! Aj deckam už chýbali hračky. Na Silvestra sa tiež chystáme na par dni preč, potom vo februári lyžovačka na týždeň, atď atď.
Ale pamätám si ze keď som bola na materskej tak cez weekendy sa chodia pravidelne na výlety. Bola som oddychuta, chýbali mi ľudia, dom upratany atď. Ale takto keď človek a deti počas týždňa na 200%fungujú, človek má ozaj radšej kľud aspoň cez víkend.

sense
31. okt 2021

Ja by som to ne klasifikovali len ako nedeľné behanie po výletoch, chodíme na výlet aj v sobotu alebo keď mám voľno a mame čas... A toho casu nie je tak veľa, a ak nie som v práci preferujem skôr len ist niekam do hôr terén prispôsobený pre deti, alebo len tak do lesa k rieke ci jazeru opekať..alebo aj vylet. Alebo ak sa dcéra dohodla s kamarátmi na ihrisku nevadí, nemusí byť vylet.. Ja si porobím iné veci, za cvičím si alebo vyložím nohy... Čize nie som vyhranený typ, že buď len po výletoch alebo len doma na gauči.

amelie2017
31. okt 2021

Z vyletu vzdy pridem vyflusnuta, unavena.. ked sme doma, po obede si aj pospim, pohodicka..ale potom vecer mam pocit, ze sme premarnili den. Na to su dazdive dni. Pre mna aj muza je to taka psychohygiena, niekam ist, nieco nove vidiet, ukazat to dcere, aj ked len ideme za mesto s loptou, s jedlom z domu, ale ten den je uz predsa len iny. A malym detom aj to staci.

heleninamama
31. okt 2021

Baby, keď stále spomínate tie hory a chodenie po horách: Čo na tom vidíte? Žijem tu v Malej Fatre, mám chalupu ani nie 10 km od Terchovej, zájdem tam do Lidla, ale v tých Dierach som bola napr. za celý život raz - povinne zo základnej školy. A dodnes mi to stačí. Trepať sa do kopca, po skalách, všelijakom nepristupnom teréne, spotená, zadychaná, riskovať úraz, stretnutie s hadom, či podobnou obludou... Predstava kempu, stanovania - všetkého toho nepohodlia, špiny, až ma striasa. Rovnako mi smrdí dym z ohňa, zažerie sa to do oblečenia - fuj. Alebo spať v nejakej drevenici a platiť za to - načo?
Keď chcem relax, idem radšej do nákupného centra, pobehám obľúbené obchody, niečo si kúpim, dám si kávu a koláč, objednám sa ku kadernčke... A tu dookola každá len príroda, príroda...

amelie2017
31. okt 2021

@heleninamama co na tom vidime? To iste, co ty na nakupnom centre a kadernicke 😀 ale ja zas nie som extremista. Ja len take oddychovky a nech to nie je moc do kopca.

jana_eyre_2
31. okt 2021

@heleninamama vidíš, každého baví čosi iné.. mňa zase nebavia nákupy a nákupné centrá, príde mi to zbytočne.. ja som rada že do lesa konečne nechodia ľudia čo ich to naozaj nebaví, len v korone zabíjali čas, lebo to tam potom bolo zbytočne plné a to mi prekážalo.. a čo má na tom baví? No neviem či mám vysvetľovať, to je taká istá otázka, čo ťa môže baviť na obchodnom centre?

konikkon
1. nov 2021

Všetkého veľa škodí a zároveň každý si má robiť podľa svojej chute. Mňa nebaví v nedeľu variť bez ohľadu,, či deň trávime doma alebo na výlete, snažím sa mat v sobotu doobeda všetko porobené. V nedeľu len nejaký koláčik, puding. Keď je pekne, chodíme po výletoch, keď sychravo, sedíme doma, ideme do kina, na kávu... Striedame to. Deti plánujeme vlacit po výletoch, vela sa tam naučia, zabavia a neviem prečo by ich mal výlet baviť menej ako hrať sa na koberci v obývačke. Samozrejme, nie každý víkend. Nam práve manžel vonku chystá oddychovú zónu, t.j. Altánok, krb, vírivka, hupacka, pieskovisko... Plánujeme tam tráviť značnú časť víkendov. Sem tam do prírody, na hrad, do zoo, na bicykle. V zime sa pred telkou nasedíme až až. Celkom nechápem tvoj príspevok, keďže každý trávi svoj čas inak. A pre tu ženu v predchádzajúcej téme zrejme nebol odpočinok stať pri hrncoch, preto jej radili si to zariadiť inak.

sense
1. nov 2021

@heleninamama to isté čo ty na nákupnom centre a plus veľa iného 😉

jana_eyre_2
1. nov 2021

Inak toto je take vystihnutie čo človeka baví na lese.. 😉

sense
1. nov 2021

@jana_eyre_2 veľmi výstižné

autor
1. nov 2021

Resetnut hlavu v prírode, tomu rozumiem..ale ja neverím že tie deti baví chodiť po výletoch..rodina to naplánuje tak idú o tom sa nediskutuje, ale keby ste sa ich spytali tak by ste možno boli prekvapení..a o tom aj vypovedajú tie rodinky kde deti hucia kričia bolia ich nožičky ,ale na to sa neberie ohľad lebo rodičia naplánovali.😂
Ja si myslím že sa to preháňa, keď už v sobotu sa neupratuje lebo výlet a v nedeľu sa nevarí lebo výlet..aký vzor pre deti?

jana_eyre_2
1. nov 2021

@autorka akože fakt presviedčať o tom ci to moje deti baví chodiť so lesa ta nebudem.. tak isto sa môžem spýtať to akože tvoje deti baví sedieť doma? Ak hej, super, ale aký je to vzor pre deti?..( v skutočnosti mi to je úplne jedno či to tvoje deti baví či nie)
moje nebavi byť doma, ale nebudem to tu dokazovať.. akože toto je taká diskusia že dlhšie som asi zbytocnejsiu nevidela.. zato že ty máš iný pohľad na zivot,.máš deti čo sa im nechce chodit mimo.domu budeš posudzovať iných.. deti sú odrazom rodičov.. našťastie..

simca06022011
1. nov 2021

My nebehame po výletoch a vyhovuje nam to (sem tam mame daco ale nie casto, skor predlzene vikendy pred covidom) . A je mi jedno ako je spoločnosť nastavená. Je mi smiešne keď sa mi znama stazuje aki su neoddychnuti, ako cely tyzden chodia domov o 20tej a potom lietajú cely víkend, ako nema ani kedy upratať atd.a kto za to môže? 😁 Ale tak jecto na nich. Ved to si kazda domácnosť takto nastaví. Ja mam v nedelu klud, zehlim max.pri telke... Von sa ideme prejst napr so psom... Ako sa deti maju ucit rodinnemu životu, domácim pracam, rezimu ked to nevidia, nie su súčasťou?

ibrunova
1. nov 2021

My tiež chodíme veľa von, super psychohygiena, pre decká budovanie imunity.. Cez týždeň sa moc toho nestíha, tak aspoň cez víkend. Bola som párkrát s deťmi na školskom výlete a niektoré deti mali problém prejsť kilometer po rovinke,ani netušili, čo je kde v našom meste, o prírode ani nehovorím.

jaskolka
1. nov 2021

Ja napríklad mam krásne spomienky na to, ako sme s našimi chodili po Slovensku po výletoch, exkurziach a podobne. Boli učitelia, čiže absolvovali so žiakmi rôzne akcie a všade brali od malička aj mňa. Niet jaskyne, kde by som nebola podobne hrady, zámky, múzeá, ani nepočítam, kde všade sme boli, škola v prírode, všemožne jednodenne výlety, tábory, stanovačky, chatové oblastia podobne
Na jedlo cez víkend si nespomínam,isteže sme dačo jedli, ale proste to vo mne nenechalo pečať.A tiež nie som typ, že by som mala vysneny víkend v kuchyni, kde sme s manželom (on ani nevie, kde je olej, či koreniny, toľko k jeho vareniu) spolu varili, alebo sa doberali v kuchyni.
Každý má taký víkend, ako chce zbytočne tu presviedčať sa navzájom

autor
1. nov 2021

@jana_eyre_2 tak ísť do lesa alebo do parku na poobednú/večernú prechádzku, na huby, šípky ..atď s deťmi alebo so psom je rozdiel. Možno som sa zle vyjadrila, mala som na mysli výlety, celodenné, kedy sa doma nevarí, neupratuje ale tralalaka sa s deťmi po pol slovenku, ktoré to ani nebavi, lebo veď zážitok..a potom kolegyne už v pondelok vzdychaju ako nevladzu.🤗ale tak ako sa vyjadrili vyššie záleží to aj od práce akú človek vykonáva a kde žije keď ma potrebu cez víkend tráviť čas mimo domu. My máme dom, takže sa dosť často smrtkame okolo domu, život v byte je asi iný. Je to len taká úvaha o tom či si tá žena naozaj na takom výlete oddýchne, či to deti skutočne baví a je to vhodný príklad pre deti?🙂

nikha2809
1. nov 2021

Ja nenavidim varit a vobec si dokonaly den nepredstavujem tak ze doobeda varim a poobede hnijem s muzom na gauci 🙂 🙂 mame deti male,nechodime s nimi na turi ze by plakali ze ich bolia nohy ale vylety vyberame tak aby sa hlavme oni zabavili.starsia si uz aj pamata aj vnima vzdy sa tesia,naposledy sme boli min.tyzden v rozpravkovom lese decka si dali asi 600jazd na kolotoci neskutocne sa tesili aj ked chodievame casto kadetade nikdy ich to neomrzi.urcite vacsi zazitom ako keby mali kukat na nas ako popijame kavu 🙂