Neprisposobiví susedia, pomoc od sociálky

lilila65
29. jan 2014

Ahojte zeničky, mám jeden obrovský problém. Oproti nášmu bytu sa prisťahovali rómovia, robia obrovský hluk, búhajú dvermi, pijú alkohol, fajčia neviem či aj marišku náhodou cítim a to všetko pred malými deťmi. V byte kde žijú je vypnutá elektrina, plyn, ani tam nekúria, ale hlavné je, že tam žijú s malími deťmi. Už som ich často upozornila, aby nerobili, taký hluk a aby za sebou upratovali, Minule sa nám do pivnice aj svoju velkú potrebu urobili, čo samozrejme moj chlap musel vyčistiť, lebo 2 týždne to tam len smrdelo, odvtedy domovník vymenil dvere na pivniciach a kluče im nedali. No dneska som sa zastala domovníka, ako sa hádal s rómkou a ona začala aj na mňa kričať, ale ja som chytila záchvat úzkosti a prišlo mi velmi zle a buchla som dvere. Moja mama mi poradila, aby som to riešila cez socialku, ale neviem ako sa to dá anonymne. Mám strach bo mám malého syna a často sme sami doma, bo partner, mi je často v robote. Pomožte mi prosím Vás.

elina25
29. jan 2014

@lilila65 aj ja mám susedov romov a sú to čistotný a milý ľudia,no toto je horor a na takých sociálka serie...ale by videli že na ulici kričíte po dieťati,alebo príde do školy špinavé už ich máte na krku....

luba28
29. jan 2014

@lilila65 ano ,da sa to anonymne,alebo nebyt menovana ak si to nezelas,.....a volaj cim skor a aj policajtov by som volala keby to bolo neunosne,....

kikina84
29. jan 2014

@lilila65 aj nasi susedia chcu na nas volat socialku,lebo sme hlucny,respektive dcera je hyperaktivna,beha skace,trieska cely den s hrackami,a musela by som ju asi prizabit,aby bol klud,jednoducho tomu nezabranim,ma strasne vela adrenalinu v sebe a nevie ani na zachode sediet ticho.vela krat aj nahlas kricim,ked uz nieco 1000x poviem a ona aj tak po svojom ide...Su to mlady studenti,ktorí nemaju skusenosti s detmi a absolutne netusia co je to mat taketo dieta doma..uz vymyslame mozne aj nemozne aby sme neboli doma..chodime kade tade po vyletoch,no non stop sa to neda..ja uz som zufala,,no viem ze podla novych zakonov staci od niekoho jedno nahlasenie na socialku a na 80% mi malu odoberu,kym sa vec nepresetri..a vtedy by som asi zabijala vsetkych co s tym maju co do cinenia..Viem ze sme mali podobny problem zo susedmi nad nami,kym sme nemali deti..asi tri roky v kuse to bol hore hotovy cirkus a tiez som mala vela krat namety ze sa pojdem stazovat niekde vyssie,,ale dobre ze som tak neurobila..dnes uz viem ze ta pani nad nami,mala dvoch chlapcov,ktorí robili presne to iste ako nasa mala a uz teraz viem,ze sa tomu zabranit neda..Ja by som bola s tymi socialkami opatrna a radsej by som si sto krat nieco overila,ako niekomu mozno ublizit zbytocne,,deti su to najcennejsie co clovek ma ,nieje to sranda

lilila65
autor
29. jan 2014

@kikina84 no len u susedov sú deti ticho a aj niekedy v noci počujem keď idú domov, že dieta hovorí ako velmi sa bojí ísť do tmy. Veď tam žiadnu elektrinu nemajú a domovníčka nám hovorila, že už jeden byt vyhodili do vzduchu pomocou plynovej bomby, na ktorej varili. Mňa to treskanie dvermi moc dráždi a moj syn sa bojí tiež. Chlap to nevie pochopiť, bo nie je doma, len na mňa kričí, že som hysterická. Keď mi omietka skoro opadáva okolo dverí, tak neviem byť kludná.
Ináč aj my máme doma takého malého šibala, čo je tiež hyperaktívny, ale aj tak je lepší než oni.

lilila65
autor
29. jan 2014

@luba28 no ano anonymne by to bolo najlepšie a policajtov už máme vybavené u predsedu domovníkov, on nám pomože

denkaajejdeti
30. jan 2014

@lilila65 Uf, vážny problém, najmä ak ide o priamych susedov, ktorí sú neprispôsobiví. Môžeš dať podnet na políciu aj sociálku, v tom ti nikto nemôže zabrániť - je to tvoje občianske právo.
Ale na druhej strane by som si veľké nádeje nerobila - ako píšeš problémom nie sú deti, ale dospelí a tí zakiaľ neurobia niečo echt protiprávne tak tam budú a ak by aj niekto z nich išiel do väzby (no určite nie za nedodržiavanie domového poriadku či rušenie nočného kľudu alebo trieskanie dverami), tak určite ich nezabásnu všetkých - to by museli všetci kradnúť, robiť podvody, ubližovať na zdraví, vraždiť,....teda nie to, čo opisuješ ty.
Veľkú nádej ich prevýchove nedávam, sú jednoducho iná mentalita. Škoda, že ste nepredali svoj byt pred tým ako kúpili oni ten susedný (neviem v akom časovom horizonte prebiehal ten predaj a či ste mali šancu sa nejako dozvedieť koho budete mať za suseda) - tým sa stal aj váš takmer nepredajný, resp. predáte ho len za zlomok ceny, ktorú by ste utŕžili pred ich nasťahovaním. Ono ani nejde tak o to, že sú Rómovia, ako o to, že sa správajú ako asociály.
Skús sa predsa len porozprávať s mužom o predaji a sťahovaní alebo počkajte, ak neplatia za energie už teraz, tak možno prídu v blízkej dobe aj o byt ako neplatiči úhrad spojených s bývaním alebo ak im znovu buchne pln.bomba... to je však už za hranicou čierneho humoru a dúfam, že sa to u nich nezopakuje.
Oni sú v tom schodišti jediný neprispôsobiví alebo je tam viacero takýchto rodín, len títo sú najextrémnejší ?
čo na to vravia ostatní susedia - nikomu inému nevadili tie exkrementy dva týždne v pivnici len vám ? Preboha čo je to tam zaľudí. My našťastie bývame v pokojnej krásnej dedinke vo vlastnom dome so super susedovcami z obidvoch strán - sú v našom veku a rozumieme si lepšie ako keby sme boli z rodiny. Neviem si ani predstaviť aký stres musíš prežívať každý deň, držím palce, aby sa vec vyriešila v tvoj prospech.
Denisa
Denisa

ciusinka
30. jan 2014

@lilila65 My sme mali pred dvomi dnami stretnutie vlastnikov bytov a zistili sme, ze u nas v brane mame jedneho neplatica (bieleho), vraj s nim su aj dost problemy - obtazuje deti aj dospelych v brane, rozbija lampy a podobne, zistilo sa, ze ma uz nedoplatok na poplatkoch za byt vo vyske 7 tisic eur a spravca dal navrh na to, aby sa jeho byt dal do drazby..Vsetci na stretnuti suhlasili, takze spravca spise navrh aj pisomne a obeha vlastnikov, ktori to podpisu a byt pojde do drazby..Skus si pozistovat u spravcu alebo u spolocenstva vlastnikov, ci to su neplatici a normalne to navrhni ty, aby sa dal ten byt do drazby alebo neviem ci nemusia tomu predchadzat exekucie, proste nech to spravca nejako riesi..Neverim tomu, ze taketo individua si riadne platia za byt..Len vy sami bohuzial asi tazko nieco zmozete, preto by som to riesila cez spravcu..

cammille
30. jan 2014

@kikina84 to kde si pocula ze pri nahlaseni na socialku ti na 80% odoberu deti...? Mozno v buducnosti to tak bude (verim ze nie) ale podla terajsich zakonov ti dieta smu odobrat len na zaklade sudneho rozhodnutia...ja mam totiz tiez z toho nervy, mam 2 chlapcov, snazime sa ich krotit ale aj tak behaju, dupocu,...a pod nami mame dost netolerantnych susedov... 😖

quaxi
30. jan 2014

@lilila65 odporucam vymenit vchodove dvere do bytu za bezpecnostne a odhlucnene, popresuvajte si nabytok tak, aby ste pri stenach co mate s nimi spolocne mali nejake zatvaracie skrine a pod., to dost pomoze proti hluku. Potom existuje aj taky obklad na stenu, asi 8cm hruby, co velmi pomoze odhlucnit. Ak by to bolo neznesitelne, mozete to skusit, nie je to najlacnejsie, ale za klud to stoji. Ak su neplatici, tak treba na spravcu tlacit, aby to urychlene riesili, tak sa da donutit ku vystahovaniu. Lebo inac ako vystahovanim neziskas klud. Socialka ti nepomoze, ak deti nie su zanedbane, tyrane a pod. Momentalne je novy zakon, podla ktoreho rodicia pridu o pridavky na deti, ak deti spachaju priestupok. Priestupkom moze byt aj nadmerny hluk v dome v nocnych hodinach, ale museli by to robit deti. Snaz sa nezapajat do konfliktov, hluk co najviac ignorovat, lebo ti budu robit naschvaly.
Ak potrebujes nieco nahlasit anonymne, tak si vyber SIM kartu z telefonu a zavolaj 112 - samozrejme len na akutne pripady, ale takto bez SIM karty nikto nezisti, kto volal, tak mas zabezpecenu 100% anonymitu. Napr. ked citis tu marihuanu, to je prechovavanie drog, ak by ich pritom pristihli, mas sancu sa ich aspon na cas zbavit 😉

maria1989
30. jan 2014

určite je to nepríjemná situácia... ale Rómov by som osobne neudala, bála by som sa odplaty

kikina84
30. jan 2014

@cammille v poslednej dobe je tu dost pripadov aj zo Slovenska,kde odobrali dieta pre podozrenie z tyrania.. a po vysetrovani sa zistilo,ze k ziadnemu tyraniu nedoslo..dieta bolo odobrane na zaklade jedneho nahlasenia a sudne rozhodnutie je po namete socialky vydane do troch dni !! Mojej znamej takto zobrali dieta pri Trnave pred niekolkymi mesiacmi,bolo to aj v spravach..nastastie ma syna uz doma ! ,ale je vidiet ze maly ma psychicku ujmu z toho

lilila65
autor
30. jan 2014

Dakujem vam , no budeme to riesit tak, ze sa odstahujeme, bo ja sa hlavne bojim o nase zdravie, ved oni nedodrziavaju ziadnu hygienu, nic v tom byte nemaju, maju vypnete vsetky siete, ja nechapem ako tam ziju. Boze a dneska som sa rozpravala so susedou a ona my povedala, ze tu uz byvaju 12 rokov, ale im to nerobi problem. Ze nerobi problem, boze ved s pivnice si urobili zachod, ten smrad co im ide z bytu, to sa neda vydrzat, ked im to tu nevadi, tak nech si tu ziju. No jednoducho su to zvierata a to nie som rasistka a mam znamych romov a su to normalny ludia, ale toto tu, este svokra co chova psov su cistotnejsi.

dejnas
30. jan 2014

@lilila65 vieš čo najhoršie sa ti môže stať henď po prebudení? ak ti róm povie: Dobrá ráno, susedko! 😀 😝 starý vtip... žiaľ, častokrát ani nie vtipný...
ja mám susea róma, žije sám a ani o ňom nevieme
v každom prípade, viem veľmi presne, čo zažívaš a úprimne - v tomto ti sociálky nepomôže... nanjvýš tak môže vykonať kontrolu ohľadom zanedbávania detí, ale čisto teoreticky - ak by im aj deti boli odobraté - správanie dospelých sa nezmení 😝
nepríjemná situácia, skutočne... nezávidím... a pokiaľ máte možnosť zmeniť bydlisko, bude to asi tá najlepšie cesta.... pretože toto je takmer neriešiteľná situácia, a ak áno, tak hodne na dlho... kompetentní vyčkávajú dovtedy, kým sa niečo neprihodí a to už je zväčša neskoro ☹

denkaajejdeti
30. jan 2014

@lilila65 Kto tam už býva 12 rokov ? Tá suseda tam býva 12 rokov a preto nerieši, že sa tam prisťahovali takíto ľudia (aspoň podľa tvojho opisu)? Práve preto by jej to malo vadiť, že tam už býva toľko rokov a zrazu toto.
No len neviem ako sa vám podarí (a najmä s akou stratou) predať byt, ktorý susedí s takýmto niečim - nikto normálny to nekúpi.

lilila65
autor
30. jan 2014

@denkaajejdeti susedia, ktory tu byvaju to neriesia, susedke sa teraz narodilo male babo a nic, vobec nic nerobia, im to je jedno, ze v pivnici sa rozmnozili cervy okolo tej spiny co tam narobili, ze v okne im vidno tiez cervy.

lilila65
autor
30. jan 2014

@lilila65 nastastie nie sme vlastnikmi tohto bytu, len v prenajme a uz do bytu sa stahovat nebudeme, bo podla mojho nazoru sa dieta neda vychovavat v panelaku.
aj ked je tu pekne prostredie, steny hrube 60cm a pekna zahrada, ten smrad sa neda vydrzat.

denkaajejdeti
30. jan 2014

@lilila65 No divní susedia, že im to nevadí - lebo ako vykonávať veľkú potrebu v pivnici a červy rozlezené po baráku sú len pre silnejšie žalúdky, ja by som tam už dávno nebola. Máte šťastie, že ten byt nemáte vo vlastníctve - chudák majiteľ.
Prajem veľa šťastia pri kúpe vlastnej nehnuteľnosti, najmä pozor na susedov 😉.
Denisa

lilila65
autor
30. jan 2014

@denkaajejdeti dakujeme. byvame tu uz par mesiacov, ale toto vsetko sa zacalo zaciatkom tohto mesiaca, uz chapem preco nam nebolo povedane, ze co to za ludi tam byva. len mi je smutno, ze jedna stara teta to tu bude mat tazke ked mi odideme, no dufam ze sa to tu vyriesi, ked sa aj my nejako dotoho zapojime.