Neter a stredná škola

ajka123m
25. nov 2015

Ahojte, chcela by som počuť vaše postrehy 🙂 Sobášom som "získala" neter, ktorá je iba o 10 rokov mladšia odo mňa, ale máme výborný vzťah. V súčasnosti žije so svojimi rodičmi (otec sa o nu nezaujíma, matku zaujíma viac kostol ako dcéra) a s mojimi svokrovcami, ktorý ju v podstate vychovávajú. My s manželom bývame vo vlastnom byte cca 130 km od nich. .. Neter sa teraz rozhoduje ohľadom strednej školy. Má na obchodnú akadémiu, ale vzhľadom na vzťah k rodičom by chcela odísť študovať do iného mesta. A tak padol návrh, že by šla na strednú školu do Bratislavy a bývala by u nás. Ja mám tiež vyštudovanú obchodnú a vedela by som jej pomôcť s učivom a taktiež mám aj vlastnú účtovnú firmu, čiže by mohla u mna získať prax...Doma jej s učivom nevie pomôcť nikto... Otázka znie, prijali by ste zodpovednosť za "cudzie" dieťa? Dali by ste sa na našom mieste nato, alebo radšej nie? Dakujem za všetky vaše postrehy 🙂

katarinapekna
25. nov 2015

nikdy!

lubinkas
25. nov 2015

@ajka123m Ak by bola ochotna prijat pravidla vasej domacnosti tak by som to asi skusila. Kazdopadne by som si urcite este pred tym s nou sadla, vsetko prebrala, rozobrala pre a proti a stanovila nejake zasady. V podstate jej budes kamaratkou ale aj rodicom zaroven. AJ ked zodpovednost za nu stale nesu len jej rodicia, no starat sa o nu budes musiet ty. Neviem ci mas aj vlastne dietatko alebo nie ... Ale ak hej, mozno by ti aj vedela pomoct🙂. A 130 km nie je taka dialka, takze predpokladam, ze na vikendy by asi chodila domov, ci?

womankc
25. nov 2015

@ajka123m no tak poviem , som povaha, že by som rovnako zmýšľala ako vy.... Záleží na tom, či máte fakt otvorené vzťahy s tým dievčaťom, či by Vás vedela akceptovať ako autority, či by to nenarúšalo Vaše súkromie, lebo ak raz na to kývnete tak to dievča tam bude každý deň .... nedá sa ju niekam odložiť , čo ak by ste zistila , že niečo nefunguje, čo potom ??? Môže sa stať , že by sa ako sa hovorí " utrhla z reťaze" , že je na slobode, preč od rodičov a či by ste to zvládli nejako ju ukočírovať..... Samozrejme je inak od Vás veľmi veľkorysé, že sa takto nezištne zaujímate o ňu a dokonca , že by ste jej aktívne pomáhala aj s praxou.... Ja osobne by som bola mimoriadne vďačná za takú "tetu" .

Ja na Vašom mieste by som si s malou dala stretnutie, možno ju pozvala k Vám na taký predĺžený víkend , vyskúšala si to s ňou / možno aj tie prázdniny zimné trebárs / a teda porozprávala sa s ňou, že čo by ste jej vedela ponúknuť a s akými podmienkami .....
Je iné mať prieky s vlastným dieťaťom a iné s "požičaným" a toto mi príde ako už solídny a vážny záväzok či už voči sebe samej, rodičom toho dievčatka a aj voči neterke . .......

Som sa rozpísala, ale ja *Vám veľmi fandím .. Je predsa aj nespočetne veľa takýchto vzťahov, kde to funguje a sú celoživotne tí ľudia navzájom k sebe naklonení .....

womankc
25. nov 2015

@ajka123m ešte ma napadlo, že treba sa stretnúť aj s rodičmi toho dievčata a porozprávať sa o tom, aby teda potom nenadobudli pocit, že môžu vlastne zodpovednosť a opateru prehodiť na vaše plecia a aby napríklad sa nestalo, že malá niečo vyvedie, alebo sa jej nebude dariť, alebo sa niečo stane a Vás potom budú viniť tí rodičia za všetko ..............

ajka123m
autor
25. nov 2015

@lubinkas vlastné deti zatiaľ nemáme, aj ked by sme chceli. S víkendami počítam 🙂 Chcem dievčaťu pomôcť, ale trošku sa tej situácie aj bojím, predsa len, je to zodpovednosť. V najhoršom prípade stále môže ísť na internát. dakujem za názor 🙂

majaxy
25. nov 2015

To záleží podla mna len od vás... Je to dosť velká zodpovednosť, vybočenie z komfortnej zony, a rôzne iné obmedzenia. Ked si s nou rozumieš a máš ju rada, nevadia ti obmedzenia ja by som do toho šla na tvojommieste, keby sa jednalo o mna a moju neter, tiež by som to brala....

seahorse27
25. nov 2015

Dost zalezi od vztahu, aky spolu mate...Treba ratat aj s tym, ze trochu stratíte sukromie a tu zodpovednost musite brat vazne. Aj to, ze mlada teraz "seka dobrotu", sa moze za par mesiacov zmenit, ked natrafi na zlu partiu. Vsak skusit to mozete a ked to jednej alebo druhej strane nebude vyhovovat, tak pojde na intrak. Treba si ale hned na zaciatku sadnut a vyjasnit si pravidla, ktore bude musiet respektovat, ak bude u vas byvat. Je tu ale riziko, ze ked si zacnete liezt na nervy a dojde k nejakej vymene nazorov, tak sa vas doteraz dobry vztah moze navzdy nastrbit...to si musis zvazit ty, ci do toho chces ist. Keby islo o mna, tak radsej by som bola za intrak a ponukla by som jej, ze moze ku nam prist niekedy na vikend a mozete sa jej venovat, ked nechce chodit domov.

sissy27
25. nov 2015

@ajka123m vlastné deti zatiaľ nemáte a pokiaľ máte pre slečnu jednu voľnú izbu, tak by to za istých okolností nemusel byť problém... ale treba jasne stanoviť pravidlá, slečna je v puberte, nové prostredie, noví kamaráti - treba rátať so všeličím... porozmýšľajte a porozprávajte sa o tom, ako si predstavujete jej fungovanie u vás - nejaké povinnosti okolo domácnosti, jej voľný čas, budú nejaké náklady aj na jej stravovanie, spotrebu energií... a porozmýšľať aj o tom, čo ak príde vaše vlastné dieťa?
podľa mňa je to veľmi citlivá záležitosť a ľahko sa to môže celé zvrtnúť a vy budete najhorší... ale asi by som to riskla 🙂

mimikas
25. nov 2015

@ajka123m nie neprijala by som zodpovednost za cudzie dieta. nech ide na internat s tym, ze vy jej mozete pomahat ako viete, ale zodpovednost musi ost od rodicov (aj ked tu je jasne ze zlyhava). Dievca moze ist kludne na internat, nauci sa samostatnosti 🙂 a ty jej mozes pomahat aj tak

womankc
25. nov 2015

@ajka123m ešte ma napadlo, že by sa to dalo skombinovať s tým, že by mala vybavený intrák a tam by šla len prespávať a u Vás by sa mohla učiť , tráviť čas , bola by pod kontrolou, aj by ste jej pomohli....... a ak by sa to osvedčilo, že by ste si vzájomne nevadili tak potom by mohla trebárs na ďalší rok byť u Vás..... Lebo ak by ste si to potom rozmysleli a potom volili intrák, tak by tým mohli vzniknúť zbytočné rodinné problémy a aj dievča by mohlo nadobudnúť nie práve dobré pocity .....

ajka123m
autor
25. nov 2015

@womankc bojím sa toho, rodičia sú vo výchove fakt neschopní, a svokrovci robia, čo môžu. A presne to je to, čo ak sa "odtrhne z reťaze"...Je to vážne rozhodnutie...

dominika6
25. nov 2015

@ajka123m
rozhodnutie by bolo správne,pomôcť dieťaťu,ktoré nemôže za neschopnosť svojich rodičov.Jediné by bolo to,že by jej financovali rodičia všetky náklady,to že si ju na 4 r. ,,adoptuješ,, neznamená,že ju budeš aj živiť...

ajka123m
autor
25. nov 2015

práve pozerám, že internát k strednej škole, kam chce ísť, ja 5 min od mojej kancelárie, tak by to mala aj blízko. Pozvem ju na víkend a porozprávame sa s ňou.
@sissy27 momentálne máme jednu veľkú izbu voľnú, používame ju iba ako skladisko, aspon by bola využívaná... S určitou finančnou podporou zo strany jej rodičov počítam, predsa len nie sme s manželom "banka", čiže nejaký príspevok od nich by som určite chcela.

majaxy
25. nov 2015

@ajka123m No s tým počítať treba, lebo môže sa to stať.... Ale ja by som si s nou sadla a všetky možné pre a proti prediskutovala, aby dievča poznalo svoje hranice a príp. ukončenie pobytu by potom nebol šok.Ked je to dievčatko rozumné, uzná sama aky bonus jej ponukate a bude si to vážiť, no to moje nikdy nehovor nikdy žial v živote platí, preto v prípade že ju prijmete, si musíte urobiť aj plánB

ajka123m
autor
25. nov 2015

@dominika6 presne s tým súhlasím 🙂

@lubinkas
@womankc
@majaxy
@seahorse27
@mimikas
@dominika6
dakujem vám všetkým krásne za vaše postrehy. Pomohli ste mi 🙂

dominika6
25. nov 2015

a ešte jedna vec...ty si nemáš čo sadnúť s mladou,nech sa rozhodne či u vás bývať,alebo jej pomáhať,ale v prvom rade s rodičmi a starými rodičmi...ich názor je prvoradý,prebrať s nimi možnosti financovania,ubytovania ...potom nech sa mladá rozhodne

ajka123m
autor
25. nov 2015

@dominika6 súhlasím, švagrovci sa vždy radi zbavovali zodpovednosti, myslím si teda, že sa len potešia, ked bude o "starosť". Ale to je môj subjektívny názor...možno sa mýlim, kto vie

mimikas
25. nov 2015

@ajka123m z retaze sa urcite odtrhne, bude v puberte, v novom meste s novymi kamosmi a bez rodicov. Ja sama som bola na strednej na intraku 🙂 a prezila som aj som skolu dobre dokoncila a preto nedam na intrak dopustit 🙂. Ber si ze zas ju ako pubertacku budes mat doma a nie je to tvoje dieta a urcite nastanu rozne kolizne situacie. Pomahat jej urcite treba, hlavne ak sa sama snazi, ale ja by som ju dala na intrak s tym ze by som nad nou dohliadala

dominika6
25. nov 2015

@ajka123m
nemýliš sa,oni buchnú šampus,hned ako mladá zavrie dvere a ked budeš ty od nich chcieť financie,za všetky náklady,uvidíš,že si budú chcieť ešte aj bločky pozrieť,či sa nechceš na nich nabaliť...
hned si dať od začiatku jasné pravidlá,lebo potom sa spravodlivosti nedopátraš

majaxy
25. nov 2015

No ked sa rodičia nestarajú, diskutovala by som s nimi len ofinanciách, neviem či som správne pochopila, ale to dieta z domácnosti prchá, tak ked je to také zlé, presne preto by som pomohla, lebo už tu bolo spomenuté, že dieťa si rodičov nevyberie, ale ked má takychto príbuzných, nemusí byť v živote stratené...

majaxy
25. nov 2015

@mimikas No neviem či ss odtrhne. Odtrhnuť sa zvyknu možno deti ktore maju doma stanoveny režim a zrazu volnosť.... Dieťa ktore tu vollnost doteraz malo a ma v sebe davku zodpovednosti, možno nové pravidlá privitá s láskou a s nádejou že konečne niekomu na nej záleží

evsite
25. nov 2015

Ak co rizikove tehotenstvo, kto sa jej bude venovat a dohliadat, co robi, ak obaja s manzelom pracujete. @ajka123m manzel ma aky nazor, ako sa vyjadril, je to prenho hotova vec, ze pojde k Vam byvat?

ajka123m
autor
25. nov 2015

@evsite vrátim sa v čase, ked sa neter narodila, manžel bol s nou od jej šiestich mesiacov až kým nešla do škôlky, staral sa o nu a vychovával. On to berie teraz ako samozrejmosť, že pôjde k nám, a najskôr mi to aj mal za zlé, že som to tiež nebrala automaticky.
Časovo by bol s nou viac manžel, nakoľko on je viac doma.

majaxy
25. nov 2015

@evsite Čo rizikové? Ked sa tam to dievča neuchytí, budú to riešiť, a ked sa potvrdí že je to fajn, ešte jej na tom rizikovom pomôže s domácnosťou. Ale načo predbiehať udalosti, ked sa ešte ani nerozhodli či jej to ubytovanie vôbec poskytnú.....

majaxy
25. nov 2015

@ajka123m no moja neter to isté, bola som s nou viac ako jej rodičia, a to je dôvod prečo ba som neváhala, lebo pre mna je akoby moja, takže chápem tvojho manžela

wladka
25. nov 2015

@ajka123m ja hovorim to, ze nech ide na OA vo vasom meste, nech je tam na intraku.. v ramci prechazok sa mozte stretavat na kavicke, moze ta navstivit doma, mozete spolu nakupovat.. ;) asi tak by som to urobila ja (tiez som bola ako stredoskolacka na intraku - dost sme behali po meste, tatarili sme sa kade tade kazdy den,ale zodpovednost bola na vychovavatelke).. aspon spozna spoluziacky, bude mat nove kamaratky..

natalym
25. nov 2015

Intrák určite. Život na intráku nič nenahradí. 😉

wladka
25. nov 2015

@natalym 100% spomienky.. aj na vysku som sla na intrak a este dalej, do Ciech :D

evsite
25. nov 2015

@ajka123m potom je to naozaj tazke, ked manzel je uz rozhodnuty a jej doveruje .
@majaxy predovsetkym ide dievcatko neterka studovat, nie robit pomocnu silu v domacnosti, vsetko je predbiehanie udalosti aj jej studovanie, ubytovanie, ako to ovplyvni vztah manzelov, sukromie, uchytenie sa...etc.
Je pekne pomahat, ked spolu vychadzate a ona respektuje vas vztah, aj vase sukromie. Drzim paste, nech sa rozhodnete spravne a neterke sa bude darit.

wladka
25. nov 2015

A intrak 5 min od tvojej prace? Fakt nie je o com.. vychadzky mlada bude mat povolene 2h denne tusim (to uplne staci, ved aj ucit sa musi) ..daju sa aj vynimky robit.. ja som bola v BA, vtedy sa dalo.. ;).. rodicia budu platit vyadvky na skolu a intrak -aspon riadna zodpovednost za to.. a vy dve sa mozte veselo stretavat.. 🙂