Neviem vyjadriť city

janeviemus
22. sep 2015

Ahojte. Ja mam asi dosť zvláštny problém. Od malička som nevedela vyjadrovať city. A myslím si. Alebo teda viem, že je to chyba rodičov. Od kedy si pamatam tak oni mi nikdy nepovedali len tak že "lubim ta" "mam ta rada" nikdy ma neobjali či nedali pusu len tak lebo chceli.. Ako som rástla tak som takéto správanie brala ako celkom normálne. A neskôr sa to na mne odzrkadlilo. Prvý vzťah som mala až v 18 (to je moj terajší muž) a aj ked ho milujem neviem prísť a len tak mu dať pusu. Neviem mu len tak povedať že ho milujem. Vidim na ňom, že mu to chyba ale vie ako to je a rešpektuje to.. No najväčší problém mi robí moje dieťa. Ja ju milujem tak veľmi že by som za ňu aj dýchala keby som mohla. Ale bojím sa že kvôli tomu aká som jej nebudem prejavovať lásku tak ako to robia bežne a spontánne iné matky. Samozrejme pusinkujem ju jedna radosť ale neviem jej povedať lubim ťa aj ked ju lubim naozaj. Nechápem sa. Nechápem prečo mi niečo tak prirodzené príde neprirodzene a nenormálne a neviem to zo seba dostať a aj ked sa mi to derie na jazyk proste mám v sebe ako keby nejaký blok. Som divná a je mi zo seba smutno lebo nechcem aby tak isto dopadla moja dcéra ako som dopadla ja😣

ivca88
22. sep 2015

dolezite je ze si to uvedomujes 🙂 a chces s tym nieco urobit 🙂
dnes je taka "emotivna doba" ...hlavne mlady ludia ,..a ty su pravy opak,,,.
Tý povedia denne slovo milujem aj 200 x 😀
Takže jednoducho to vyslov ...urob ... a to ze to nie je spontanne tak to nevadí.... hlavné je ...že to je úprimne 🙂

thinka001
22. sep 2015

Vsetko aj city prejavujeme, robime vedome,ci podvedome a z casti aj naucene, to co sme my zazili v svojej rodine prenasame dalej, a tam kde nieco chyba zisti clovek ked ma vlastnu rodinu. Asi preto si si to uvedomila az teraz ked mas dieta, deti potrebuju tej lasky v kazdom smere najviac ba si ju vyzaduju..partner tak isto aby vztah funguval. Uz len ze si si to uvedomila je fajn, uz len s tym nieco spravit, zacni od dcerky, a mysli na to ak pride nejaky blok aby mala dostatok lasky a nemala s tym aj ona v buducnosti problem, popritom to uz pojde lahsie aj s manzelom, hlavne necakaj, rob, hovor veci spontanne, nezamyslaj sa ci ano ci nie, jednoducho urob, povedz, ved slova a skutky ktore idu zo srdca, nad nimi netreba vahat ci premyslat, vzdy padnu a prinesu urodu 🙂

jeennyv
22. sep 2015

@janeviemus je dobre, ze si si priznala svoju citovu uzavretost, vela ludi s tym ma niekedy problem priznat, ze nedokaze prejavovat city...a moja rada je trenuj...hovor slova lubim ta, mam ta rad, opakuj si ich nahlas, aj ked spociatku sama pre sebe, potom mas rozne knizky, ktore pisu o laske, dobra je 5 jazykov lasky tusim, kde su opisane osobnosti ludi a co potrebuju tzv aky typ lasky a pozornosti, ale su aj rozne ine....obklopuj sa laskou, ci uz predmetmi, srdieckami, citatmi...prosto vsetkym otvor sa jej ....aj ked len spociatku na takejto urovni...my ludia si vzajomne nevieme citat myslienky a aj ked su dolezite ciny, jednoducho bez povedania, mam ta rad to nejde.....sama tu najdes mnoho tem s partnerskymi problemami, ktore koncia na citovej uzavretosti a aj ked ti to zo zaciatu nepojde zotrvaj v tom, ved urcite nechces, aby tvoja dcera pocitovala to iste co ty, ze v rodine nedostala to lubim ta...drzim palce...

maly_konik
23. sep 2015

ja by som to nebrala tak tragicky. to, ze to nepovies nahlas neznamena, ze to necitis.
u nas sa slova lasky tiez "nenosili", z detstva si na ziadne "lubim ta" nespominam.. aj pochvaly boli vzdy podmienene - si super, sikovna, "ale"....
to ale neznamena, ze teraz, v dospelosti, to neviem povedat. nie som ziadna romanticka (to ale nema s tymto vela spolocne), ale ak lubim, viem to jasne verbalne vyjadrit 🙂
chcem tym len povedat, ze ak tvoje dieta nebude denno-denne pocut, ze ho niekto lubi, nestane sa z neho emocionalna troska. ono si najde vlastnu cestu 😉 a hlavne, lahsie rozpozna, ked ho niekto naozaj lubi, aj bez slov 🙂

labajka
23. sep 2015

zo začiatku som mala pocit, že čítam o sebe. potom som došla k vete, že ani k manželovi to nevyjadríš, je inak super, že to vie a rešpektuje. Ja mam napríklad podobný problém s citmy (nechcem to tu rozpisovať) a chodím pol roka ku psychologičke. Mne pomáha toto. Podľa mňa príde u teba chvíľa, kedy to prekonáš sama, lebo tá láska k malej a k manželovi........tá urobí zázraky

alana1
23. sep 2015

no myslim, ze takych je nas tu viac 🙂 u nas doma sa tiez city nedavali na javo, nikdy ma nikto len tak neobjal a nepovedal, ze ma lubi :( a to je prave dovod, ze ja to u nas doma rozsievam, stale objimam syna, tulim ho a hovorim mu to...lebo viem, ze mne to v detstve chybalo. Tiez som sa to len naucila...

jurko77
23. sep 2015

U nas to tiez bolo presne tak ako ty pises,mam dve deti a neprejde den aby som ich nevystiskala a povedala ze ich veeeelmi lubim.Proste si povec ze nedovolys aby tvoje deti prezivaly to co ty.U mna to tak fungovalo

bibika55
23. sep 2015

@janeviemus Je dôležité často svojmu dieťaťu vravieť,že ho ľúbite. Sú to jednoduché a pritom dôležité slová.Nejde sa stále vyhovárať že vaši rodičia vám to nehovorili.To čo ste nedostala od vašich rodičov,neznamená,že tak budete aj vy konať.Dieťa potrebuje od rodičov tieto slová počúvať.Máte v hlave blog,ktorý je zapotreby odstrániť.Príde čas keď vám to bude vaše dieťa vyčítať.Rovnako aj city manželovi treba preukázať.Bozky z lásky utužujú vzťahy v rodine.Nie umelo ,ale spontánne.

cerez
23. sep 2015

Popísala si to správne. Je to chyba rodičov. To čo ti rodič odovzdá, ty to ďalej dávaš. U nás tiež nebolo bežné vyslovovať jeden druhému "lúbim ťa" či "mám ťa rada - rád". Keď som spoznala môjho manžela, od neho som do dňa dostávala tieto krásne slová. Odo mňa to šlo ako z chlpatej deky. Cítila som sa nesvoja. Ale uvedomila som si ako to partner cíti, že mu to chýba. Začala som sa doslova učiť vyjadriť tento cit. Dnes mi to nerobí vôbec problém. Pomohli mi práve deti. Nechcela som, aby prišli o tento prejav citu. Ak ťa to naozaj trápi, začni už dnes. Dieťatko ti to zato stojí a ty budeš na seba hrdá. Držím palce. 🙂

felycity
23. sep 2015

už len keď som si prečítala nadpis tak prvé čo ma napadlo bola minulosť... je veľmi dobre, že si to uvedomuješ a to je prvý krok, neviem, či manžel o tom vie..., ale určite by som mu o tom povedala aj on môže byť ten, ktorý ti môže pomôcť, naučiť ťa vysloviť, to čo vo svojom vnútri cítiš, skús si predstaviť akoby si urobila jeho, alebo svoje dieťa šťastným, keby si mu to nahlas povedala, objala, možno to ťa bude motivovať, predstava, že ked to spravíš spontánne tak tvoj muž bude mať krajší deň aj tvoje dieťa bude šťastnejšie a spokonejšie - to potrebuje cítiť, počuť...už si spravila prvý krok v podobe uvedomenia si to a teraz treba začať pomaly skúšať urobiť ten druhý krok.....raz príde okamih ked sa tvoje dieťa rozbehne k tebe a krásne ťa spontánne objíme a ty jeho 🙂 a ten krásny pocit sa nedá ani opísať, bolo by škoda o ňho prísť 🙂

tina_telekova
23. sep 2015

Ahoj, zaciatok akoby som citala o sebe .... Tiez neviem vyjadrovat lasku na vonok. Jediny, voci komu je bezvyhradne vyjadrujem, je moja mala dcerka. Tej poviem niekolkokrat za den, ze ju lubim najviac na celom svete. A ozaj to tak aj citim. Hovorim jej to casto a casto jej davam pusu, objimam ju, skratka vsetko, co by mali maminky robit. Ano, vsetko co by mali robit. Mne moja mama nikdy nepovedala, ze ma lubi, nikdy mi ani nepovedala, ze ma ma rada. Naopak, stale mi vravi, ze sa za mna hanbi, ze som jej velkym sklamanim a pod (popritom som jej nikdy neublizila, som vysokoskolsky vzdelana, mam dobreho manzela, sporiadane manzelstvo, som uspesna v praci). Dnes uz viem, ze to nie je o mne. Ze ja nie som ta zla, ze ona sama ma problem, len si ho ventuleje cezo mna. ALE. Kedze nechcem, aby moja mala bola smutna, vzdy ked vidi ine deti ako sa laskaju s maminkami, preto som sa naucila jej prejavovat svoje city. Bohuzial to neviem takto aplikovat na manzela, hoci ho tiez lubim, ale prejavy lasky na dennodennom poriadku nedokazem .... Skus na tom popracovat, tvoje dieta si zasluzi tvoju lasku a hlavne TY si zasluzis mat radost z toho, ze tvoje dieta vie, ze je milovane 🙂

babydesire
23. sep 2015

janeviemus Ja si nemyslim ze mas nejaky "problem vyjadrit city" Mozno sa mylim ale nieje to skor troska inak? Necitis pri pomysleni na slova lubim ta,milujem ta,akoby to boli "len" slova?akoby tie slova boli doslova nic proti tomu co naozaj citis a tak sa ich bojis vyslovit lebo mas pocit ze nestacia? Takto nejak to citim ja..cele moje vnutro krici MILUJEM TA (partnera,dietatko) ale ked to mam na jazyku alebo to vyslovim prijde mi to slabe a malinkate..neni to aj u teba takto?vies ako to myslim?

macka334
23. sep 2015

Keď sa bojím výšky a chcem to prekonať jednoducho na niečo vysoké vyjdem. Nerozmýšľaj o tom, jednoducho to povedz.

moonlight1210
23. sep 2015

@janeviemus co okrem toho, ze mas problem prejavit lasku navonok, este nevies prejavit?

maria1989
23. sep 2015

skús sa sem tam premôcť 😉

lenbea
23. sep 2015

@janeviemus tak to jednoducho začni robiť. donúť sa, deti aj muž to potrebujú a aj Ty.