Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Nezaujatý názor

curly1983
19. júl 2017

Ahojte maminy,

potrebujem počuť len nestranný názor 🙂

Som mama 10-ročného dievčatka s ktorého otcom už nežijeme, obaja máme svoje nové rodiny. Ja som sa vydala, mám s novým partnerom-manželom 3 a pol ročné dievčatko a môj bývalý má tiež už partnerku s ktorou majú skoro dvojročné dievčatko a čakajú ďalsie. Po našom rozchode som odišla bývať o 60 km do iného mesta. Bývalý partner sa s našou dcérou stretáva podla jeho možností raz-dva krát do mesiaca na víkend, normálne sa vieme dohodnúť, všetko je v podstate bezproblémové. Dcéra sa k nemu stále teší a má rada aj jeho novú partnerku a ich spoločnú dcéru.

Tento týžden mali bývaly partner a jeho priateľka svadbu - na úrade, žiadna veľká oslava, iba rodičia, fotografka, ich dcéra ...
Aký je Vás názor na to či mali na ich svadbu zavolať aj našu spoločnú 10-ročnú dcéru ?
A v rámci stretávania sa bývalého s našou dcérou - mal by si po ňu chodiť on a mala by som ísť po ňu ja ? príp. opačne ? alebo je to výslovne len v jeho réžii, že ak sa chce s ňou stretnúť tak by ju mal priviesť aj odviesť on ?

Dakujem za odpovede :o)

minttu
21. júl 2017

@curly1983 Ahoj! Napisala si vyslovene, ze "...normálne sa vieme dohodnúť, všetko je v podstate bezproblémové. Dcéra sa k nemu stále teší a má rada aj jeho novú partnerku a ich spoločnú dcéru."
Byt na tvojom mieste by som bola rada, ze je to tak ako to je a neriesila by som malichernosti. Tvoja dcera je jedna zo stastnych deti ktorym to funguje. Nepokaz jej to. Svadba ktoru rozoberas v prispevku nebola svadba ako taka, ale uradny sobas. Je to ich vec, ze sa tam rozhodli mat len tolko ludi kolko je potrebne. Je to ich osobna vec do ktorej by si sa nemala pliest.
Ja mam realne skusenosti z detstva, kedy k nam chodil na vikendy syn partnera mojej mamy. Zo zaciatku bolo vsetko super, po case vsak jeho matka zacala vymyslat, spriadat intrigy a znicila to. A viem o viacerych realnych prikladoch zo zivota. Napisem viac ked budem mat cas.

vroni
21. júl 2017

@misscelaneous, no, tak som to nemyslela, ako si to ponala 😉 Nemusis byt jasnovidec, aby si vsetko vedela vopred, ale tak akosi ratas s tym, ze dieta s matkou vam proste zasahovat do zivota budu. A spravidla vies aj odhadnut, do akej miery, ak uz si s chlapom pred tym zila. Nie kazda macocha je bestia, nie kazda byvala je krava. Ale macocha ma vyhodu, ze vie (priblizne), do coho ide, byvala musi brat, co byvaly nasiel (co vyzname - nedokaze ovplyvnit vyber zeny, ktora bude “spoluvychovavat“ jej dieta), preto by som cakala viac velkorysosti zo strany macochy (nenarazam na nikoho, hovorim vseobecne. A viac velkorysosti tiez neznamena, ze sa vsetko na svete bude tocit podla byvalej. Len, ze by ochota dohodnut sa mohla vychadzat aj z tejto strany)

vroni
21. júl 2017

@misscelaneous, a co sa tyka znizenia alimentov - nuz, v pripade necakanych udalosti: niekto pride o pracu, vyhori nam dom, ostane ktosi dlhodobo PN - ano, v tom pripade by som suhlasila. V pripade, ze si byvaly naplanuje dalsie dieta (a teda ide o vydavky predpokladane), nevidim ziaden dovod suhlasit s podobnym krokom. To je rovnake, ako by byvala ziadala o zvysenie alimentov, lebo ma dalsie dieta, je na materskej, znizil sa jej prijem a byvaly nech doplaca rozdiel. Preco by mal? Ona si musela zratat, ci jej to bude vychadzat, nie on.

ukulela
21. júl 2017

@misscelaneous aky problem? ze taky, ked nova manzelka ma problem, ze otec "zaplati" obe cesty - po dieta aj odviezt domov, moze zacat rypat do vysky vyzivneho. ta cesta je pri tom standardom v rozhodnutiach sudu - otec si pride a dovedie. a jej to zjavne prekaza. brala si muza so zavazkom pri plnom vedomi.
otec, ked si urobi dalsie dieta, mal by tak robit s vedomim, ze sa mu zvysia naklady. prve dieta nezacne menej jest, menej rast ... ked chcem viac deti, hladam sposob, ako ich zabezpecit. v pripade zdravotnych problemov, straty prace astd - ano, to je objektivny dovod. ale zdravy chlap nech sa snazi, nie vymyslat, ako sa menej starat o svoje prve dieta.

misscelaneous
21. júl 2017

@ukulela ano. Skus sa na to pozriet ako bezna rodina kde je len jedna matka a nie dve. Dvom detom ide rovnocenne, ci maju jednu matku alebo je kazde od inej. Keby vsetci iba planovali deti ked si ich mozu dovolit tak vymreme, mnoho deti je " nehoda" a nepojdem na potrat preto, ze moj muz ma uz jedno dieta a druhe si mozme dovolit iba ak znizi alimenty prvemu. To je chore. My ideme filozofiou ze manzelove dieta je plnohodny clen rodiny ako aj nasa dcera je tiez plnohodnotny clen rodiny. A ak sa nam podari tretie, aj za cenu ze by sme museli priskrtit rozpocet, tak ho priskrtime obom detom rovnocenne a budu najedene oblecene vybehane zaedukovane a budu mat vsetko co potrebuju, ci maju jednu matku alebo dve. Tiez by mi bodlo ak by niekedy priniesla maleho ex, stoji to aj mojho muza peniaze a cas. No dohodnut sa musime vsetci. Otec ma rovnake prava ako matka, maju prispievat k vychove fifty fifty, matke ma zalezat tiez na tom aby sa dieta stretavalo s otcom, preco ho niekedy nepriviezt?

misscelaneous
21. júl 2017

@vroni v mnohom suhlasim. Zaujimavy pohlad doplacania rozdielu ex ked sa jej zvysia vydavky dalsim dietatom, hmm. Ak si bezna rodina naplanuje dieta, maju jedno a povedia si, majme dalsie, ked usetrime tu a tu, dame to v pohode, preco by malo byt dieta z predchadzajuceho vztahu zvyhodnene oproti dalsim surodencom?... normalny postup by podla mna mal byt taky, ze fixna suma nech sa pohybuje podla moznosti oboch rodin a nevidiet problem v tom, ze niekde nevyjde na novu telesnu tak sa zlozit alebo kupit novu supravu navyse. No aj v zakone je uvedene, ak otcovi vznikne dalsia vyzivovacia povinnost ( ktorou sa za urcitych podmienok moze stat aj manzelka), alimenty by sa mali ponizit. Nemyslim ze je fer davat jednemu dietatu napriklad 150 ( resp. Naklady na byvanie su dajme tomu 200, tak ta 100 otcovej casti dole, kedze jeho dieta musi byvat a musi k tomu prispiet) znamena to 50 a pre dalsie deti mi zostane 30 eur mesacne pre vsetky. V rodine, kde by vsetci zili spolu by to nefungovalo.

minttu
21. júl 2017

@misscelaneous Suhlasim s tvojimi prispevkami. Akosi sa mi to neda lajkovat, tak vyjadrujem suhlas takto pisomne 🙂

lusiandela
21. júl 2017

@misscelaneous máš pravdu,nám sa narodením dcéry v rodine taktiež zdvihli náklady na všetko,no napriek tomu sme výživné na manželovho syna neznižovali a taktiež sa mu kadečo kúpilo (napr.oblecenie) lenze

ivu80
21. júl 2017

@misscelaneous netvrdím že všetky"macochy" sú zlé beštie, žiaľ mám zlú skúsenosť..aj keď, má aj táto"naša"aj dobré dni... mám s ex dve deti,on má ďalšie 2 s ďalšími dvoma ženami..a tá posledná žena má ešte dve deti z bývalého manželstva.. trošku komplikované, viem 😁mali sme striedavku, až pokiaľ neprišla ona do jeho bytu..mojim deťom zrušila ich detskú izbu, spravila tam izbu svojim deťom.. moja dcéra sa sprchuje.."macocha"jej vletí do sprchy,nech si láskavo nosí k otcovi svoj šampón,ich používať nebude..!!! A nespočetné množstvo situácií,kde som fakt ako mama nechápala 😮 že jedna žena, tiež mama sa takto správa..deti za nič nemôžu,ani moje,ani jej,ani ich... chvalabohu, deti sú už v mojej starostlivosti, teraz sa doťahujeme o výživné..aj na to má"macocha" reči, vraj chcem otca len osklbať.. pritom jej ex jej platí na deti 2 krát toľko, čo žiadam ja..

lusiandela
21. júl 2017

@misscelaneous sa mi to nahodilo a este som nedopisala😀
Lenže stala sa aj taka vec,ze nove veci co sme mu dali ( nakupili) som našla na jej bazariku tu na MK predávať aj s visackami.(čiže ich na sebe nemal ani raz)..a to uz som si povedala odkiaľ-pokiaľ, nekúpim, keď o to nestojí....isto sa nejdem pretrhnut za každú cenu.
No chvalabohu sa to upravilo a vysvetlili sme si to,síce po svojom , ale vysvetlili🙂
Preto som toho názoru,že na všetkom sa dá rozumne dohodnúť ak sú tí ľudia rozumní a nechcú celý život živiť v sebe zlosť, hnev a nenávisť a viesť žabomyšie vojny...a trochu byť k sebe tolerantní a chápať trochu aj tú druhú stranu.Tiez mam dcéru z ex a o jeho výživné sa musím doprosovat ,nikdy nie je na čas...a žeby jej kúpil niečo navyše nehrozí....takže poznám to aj s tej druhej strany a nic s tým neurobím, okrem toho ,že si zozerem polovicu nervov 🙂
Každá minca má dve strany a každý prípad je iný a špecifický, preto je ťažko niekomu radiť v tejto téme. Co ja by som zato dala aby bývalý zobral dcéru napr.lyzovat, byciklovat...ale viem ,že to tak nebude a aj keď človek chce v rámci možností naozaj dobre vychádzať...tak to proste nejde...keď tá druhá strana nemá vôbec záujem.

misscelaneous
21. júl 2017

@ivu80 Uff, to ma mrzi. nemyslim si, ze som dokonala matka a uz vobec nie dokonala macocha, mavam tiez svoje dni, no toto co si opisala je extrem, fakt. Myslim si, ze tu by mal asi zasiahnut otec. No viem, ze na tvojom mieste by ma dotrhalo od nervov a tak skoro by asi svoje deti nevidel, alebo by som ich nepustila k nim, kym by im nezabezpecil zdrave a vhodne prostredie. :( prajem vela sil

vroni
21. júl 2017

@misscelaneous, ano, v rodine, kde funguju vsetci spolu je to jednoduche. V rodine, kde sa motaju dalsi partneri a ich, moje, nase deti je to ina paseka. A absolutne spravodlive to nebude nikdy, vzdy niekto dostane mensi krajec. Podla mna byt malo byt vyzivne percentualizovane (napriklad: na jedno dieta 20% prijmu, na 2 35%, na 3 45% s pohyblivou zlozkou 1-5% podla veku) Neviem, ci by to bolo 1000% spravodlive, ale mojej matematickej hlave by sa take zakladne riesenie pacilo. Automaticky by to zohladnilo dalsiu vyzivovaciu povinnost, zvysenie ci znizenie prijmu a nebolo by sa o com dohadovat.

misscelaneous
21. júl 2017

@lusiandela velku pravdu si napisala, chce to na vsetkych stranach rozumnych ludi a ochotu sa dohodnut. velky suhlas. s tym oblecenim mame podobny problem, sice ho nepredava, ale cokolvek nove mu kupim, odide v tom domov a nie ze to viac nevidim, ale posiela ho k nam vo vazne starych, niekdy aj spinavych a vyrastenych veciach. A ja hned letim nakupovat, nech s nami nechodi ako chudobny pribuzny :( teraz posledne mesiace fungujeme tak, ze v com prisiel v tom odide. Najprv som myslela, ze nema, tak nech si to berie domov, nech ma do skoly, no ked ho manzel vyzdvihne narychlo v skole, tak je obleceny pekne a nielen veci od nas. Tak za tym vidim trosku vypocitavost, ze skoro do januara chodil k nam v prechodnej bunde od nas, pod tym dve mikiny, kym sme nekupili zimnu a vtej aj v zimnych cizmach k nam chodil do aprila. kym sa nekupili topanky a dalsiu prechodnu bundu, z tej prvej zatial vyrastol. Ocenila by som viac, keby rovno napisala muzovi: pocuj, nevychadza mi, kupim synovi topanky, zabezpec mu bundu, alebo aj oboje, vie ze to kupime, len nechapem preco takto. Alebo si to mozno ani neuvedomuje, neviem. Moj manzel sa o syna stara fakt prikladne, je mu nonstop k dispozicii, a takisto aj nasej dcere, no aj maleho matke (co mne pride uz privela ze maly ide na vikend k nam a on jej cestou urobi nakup, lebo z nejakeho dovodu nema ranajky a to pride, zoberie syna, odovzda nakup a maleho na dva dni k nam, potom tam odviezt, hentam vyzdvihnut, toto porobit, ona robi v ej istej skole kde chodi maly a nestihaju stale, tak chodia taxikom a aj to im chcel platit.... ) mm je rad, ze su zadobre, lebo bol cas, ked ho polroka nevidel a nekomunikovala s nim vobec, ze musel volat aj policiu a tak. tak som rada, ze aspon teraz s nim moze travit cas. ostatne som sa naucila jednoducho drzat hubu a krok, zas ten chlapec za to nemoze, dupnem si, iba ak to ovplyvnuje nasu dceru. Prajem vela sil

misscelaneous
21. júl 2017

@vroni posli to prosim ta na ministerstvo, toto je napad roka ... A dakujem za rozumnu diskusiu ;)

vroni
21. júl 2017

Inak, ked sa tu spomimaju hororove historky, pridam aj ja jednu: chlapovi chalani mali 6 a 10, ex len lakonicky poslala sms: deti su v druzine do stvrtej, vyzdvihni ich a vrat v nedelu. Bodka. Bola streda, dve poobede, chlap na opacnom konci Europy, ja v praci a deti 120 km. Druzinu som stihla, ale druzinarka ma (pochopitelne) nepoznala a odmietla mi deti dat. Bombardovali sme exku telefonatmi vsetci traja (druzinarka, chlap aj ja), mala nas hlboko v pazi. Nakoniec sme ulovili jej mamu (bola sefka socialky, tak radsej naklusala), aby prisla vyslobodit deti zo skoly, inak by sme tam trcali snad dodnes. Deti bez veci, hladne (ako zo skoly), chlap na sluzobke, ja bez dovolenky, ale mali sme vsetci smolu, ex sa rozhodla, ze deti idu k nam a telefon nezdvihla az do nedele vecera (a potom uz sme nevolali). Odvtedy sme boli ako pionieri - vzdy pripraveni, chalani u nas mali oblecko, hracky a skolske potreby, viac nas nenachytala....

misscelaneous
21. júl 2017

😲 masaker, klobuk dole @vroni

vroni
21. júl 2017

@misscelaneous, vdaka, napodobne. 😉

curly1983
autor
23. júl 2017

@minttu áno presne to som napísala, že vieme sa dohodnúť, dcéra sa k nim teší atd . Vôbec nieje mojím cieľom to pokaziť. Keby to bolo mojím cieľom, nehľadám nestranné názory ale idem si svoje. Dcéra o ich svadbe doteraz nevie, ja som to zistila len na základe fotky na FB. A prišlo mi smutno, že práve kvôli tomu, že tak dobre vychádzajú a že sa dcéra za nimi teší, že ju takto vynechali ... ale ako píšem, dcéra o tom nevie, vôbec jej nepodsúvam svoje vnútorné pocity a nevytváram nejaké prostredie na pokazenie týchto vzťahov ...

curly1983
autor
23. júl 2017

@vroni
@misscelaneous
@lusiandela

Baby no máte to vy teda "veselé" a teda klobúk dole pred Vami, že to dávate tak ako to dávate.
Hej je to hlavne o dohode, rozumnej dohode, kde žiadna strana nezneužíva tú druhú a kde obom stranám ide hlavne o to dieťa.
Ja ozaj s exom nemám žiadne problémy ohladne starostlivosti o malu, ohladne ich stretávania sa, platenia alimentov, vodenia dcéry tam a naspať - doteraz sme sa rozumne dohodli. To len nová manželka začala túto tému, lebo nechápe prečo by on mal stráviť 2x tri hodiny v aute behom pár dní ked to nieje on kto sa odsťahoval.
Čo sa týka svadby, úprimne ma to zamrzelo, že teda dcéru z tej svadby vynechali a možno aj prekvapilo - práve kvôli tomu, že majú dobrý vzťah a dcéra sa k nim stále teší /teda k babke, kde ju ex nosí a kde za nou chodí / ...Nebolo mojím zámerom nejak "intrigárčiť" proti nim, len som chcela vedieť nejaký nestranný názor a ako som už písala vyššie moja dcéra o ich svadbe doteraz nevie, je už na nich či a ako jej to povedia ...

vladinka
24. júl 2017

@curly1983 ja som sa rozviedla a znova vydala. Postavili sme dom a odstahovali sme sa cca 20 km od povodneho bydliska.V súdnom rozhodnuti je vyslovene stanovené ,ze otec vyzdvihne dieta pred bytom/domom a takisto ho potom privedie späť pred dvere bytu/domu. Tiež sme mali najskor len ustnu dohodu, ale nakoniec som dala navrh na upravu styku,aby vsetko bolo na papieri,pretoze ex to zacal zneuzivat