Otec chce súdom v 3 rokoch upraviť styk s dcérou.

alexandra1995
26. dec 2019

Ahojte, rada by som sa opýtala či má niekto podobnú skúsenosť alebo vie o podobnom prípade. Dcérka je zverená mne ako matke. S otcom sa stretáva každú druhú nedeľu u mňa doma za mojej prítomnosti. Dcérka má 19 mesiacov. Keď bude mať okolo 3 rokov chce jej otec zmeniť súdom styk. Aby si ju mohol brávať k nemu domov 150km na celý víkend. Problém je ale v tom - malá k nemu nemá vybudovaný až taký vzťah aby s ním mohla ostať sama. Nepozná jej potreby, nikdy s ňou nebol cez noc. Ďalší problém je, že nepozná ani nikoho z jeho rodiny. Ako matka ktorá miluje svoje dieťa si neviem predstaviť, že si pošlem dieťa do cudzieho prostredia k vlastne cudzím ľuďom. Ešte chcem podotknúť že malej otca volavam aj na sviatky aj Silvester aj iné dni za malou aby s ňou trávil viac času aj na viac dní ale on záujem nemá. Prešiel niekomu takýto návrh cez súd ?

pribinak
26. dec 2019

A chceš to meniť alebo nie? Lebo ak chceš, však mu môžeš povedat, že dones babku, alebo dones sestru, aby ich dcéra spoznala
Druhavec je, že ak nechceš.

alexandra1995
autor
26. dec 2019

@pribinak Nie ja ju tam púšťať nechcem. Každý z jeho rodiny môže kedykoľvek prísť za malou. Do dnešného dňa nikdy ani jedna návšteva, ani jeden telefonát. Záujem len taký, že si pozerajú jej fotky sem tam pošlú darček na narodeniny a Vianoce.

petronelka47
26. dec 2019

Moja má 16m a otec ju videl teraz ma vianoce po 9 mesiacoch,kebyže mu nenapíšem co by mohol malej kúpit asi by ju nevidel. Platí len výživné, aj on by si ju chcel hrávať k sebe ked bude staršia, lenže to si vôbec neviem predstaviť, ona ho vôbec nepozná, len naňho kukala ked prišiel ani na ruky mu nechcela íst. Chcel by chodit za malou aspoň raz za mesiac,ale to je podľa mna málo aby ho spoznala,zvykla si ,vedela kto je. Moc mu neverím ze si raz za mesiac najde na ňu čas, keď ho doteraz nezaujímala,aj ked hovorí že ju má rad.. Nijak som ti neporadila,ale zažívame vela spoločné

rachel36a
26. dec 2019

@alexandra1995 zákon je taký že otec má také isté práva ako matka....pokiaľ nie je nejaký asocial tak mu súd pravdepodobne vyhovie...je od neho fér že chce počkať kým bude dieťatko väčšie, kľudne by o to mohol žiadať aj teraz

andyh20
26. dec 2019

@rachel36a ziadat 8vy mohol,ale zrejme by mu to nepreslo,kedze nemajú vybudovaný vztah a ppdla autorky ani nemá záujem...

kiki9871
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kiki9871
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petronelka47
28. dec 2019

@kiki9871 ahoj,my sme sa na výżivnom dohodli bez súdu 150€

alexandra1995
autor
28. dec 2019

@kiki9871 písala som SS

vevesh
28. dec 2019

@alexandra1995 ale tak male dieta nema mat ako vybudovany vztah s otcom- muzi inac vnimaju batolata a do tych 3-4 rokov fakt nevedia co s takym dietatom. Vztah buduju aktivne naozaj az od takehoto veku, kedy sa s dietatom mozu jasit, ist na preliezky, zmrzku, zoo a pod. S 19mesacnym batolatom, ktore zvacsa ani nehovori, je vseobecne pre muzov tazko (i ked sa najdu vynimky, ale tvoj k nim asi nepatri). A k teme, sud by mu mal vyhoviet (z okolia aj vyhovel), kedze on ma takisto 50-50 pravo byt rodicom...

lujza123
28. dec 2019

@alexandra1995 máš ešte rok na to aby si mohla dcérku pripraviť na to aby s otcom mohla byť celý víkend. Je to jej otec, rovnako dôležitá osoba v živote tvojej dcéry ako ty. Mala nemôže za to ze ste sa vy rodicia rozhodli nevychovávať ju spolu, je vašou povinnosťou dbať na to aby vás ako rodičov mala obidvoch aj keď nieste spolu.
Kde ste predtým žili a kto z vás sa odsťahoval tak ďaleko z pôvodného miesta kde sa narodila? Ako prebiehajú návštevy otca? Ma dostatočný priestor na to aby bol s nou sám na neutrálnej pôde? Vonku, na detskom ihrisku, v herni.... Ako to plánujete do budúcna s takou vzdialenosťou? Bola si niekedy aj ty s malou za otcovou rodinou babkou, dedkom? Zisti aké sú u nich podmienky. Pri tak malom dieťatku je možno lepšie keby sú ten víkend u otcovej mamy, predsa len by tam bol ženský element a istota pre teba ze keby čosi je tam babka ktorá má s deťmi skusenosti
Mam 10 ročnú dcéru, 9 rokov už nežijem s jej otcom. Býva od nás 13 km takže to bolo oveľa, oveľa ľahšie hlavne pre ňu. Pre 2 - 5 ročne dieťa je 2 týždenný interval stretávania sa s druhým rodicom hrozne zlý. Tak malé deti potrebujú ten styk častejšie, ideálne každý 3 - 4 alebo 5 ty deň aby mali u otca istotu a brali ho ako známu osobu, rodica. Potom u neho kľudne môžu ostať tie 2 dni. Ale toto musíte vyriešiť vy dvaja. Nieje dobre sa záťat nech si teda prídu všetci za mnou, ústupky musíš robiť aj ty ako mama. Bez tvojej pomoci a podpory ich vzťahu to nebude dobre a odnesie si to vaše dieťa. Preto si myslím ze hlavne tieto prvé roky by ste mali bývať bližšie k sebe, uľahčilo by to celú situáciu.

petronelka47
28. dec 2019

@lujza123 toto si napísala pekne,ale čo keď druhá strana nejavý niaky extra záujem? On si myslí že keď bude staršia tak pojde k nemu (pre malú cudzí človek)

lujza123
28. dec 2019

@petronelka47 myslím ze veľa je v rukách matky. Žena je častokrát empatickejsia, citlivejšia, ochotná vymysliet kompromis, veľakrát záleží hlavne na matke aký bude nakoniec vzťah s otcom. Keď si ona postaví hlavu tak nemusí byť ten vzťah žiadny. Chlapy sú tupela v tomto niekedy, predstavujú si to ako hurvinek valku, že stačí raz za pol roka nakúpiť hračky a dieťa sa mi hodí okolo krku, práve žena im vie vysvetliť ze ten vzťah sa musí budovať inak a hlavne často. Keď nepočúva bývalú (co je asi dosť často) pocuvne svoju mamu, sestru ci kamarátku a to je častokrát cesta. Aspoň u nás teda bola, veľa pomohla práve babka (ex mama) a prave cez ňu som riešila veľa vecí. Sú to práve starý rodicia ktorý vedia nahradiť otca keď je jeho záujem vlažný.
Ak sú aspoň oni v pohode tak je to pre dieťa výhra. A aj nezodpovedný otec sa chytí keď vidí že ma jeho rodina intenzívny vzťah s dieťaťom. Lebo ten sa musí budovať, nevznikne hneď, obzvlášť ak otec dieťa vidí raz za čas, dieťa sa ho boji, on nevie co s tym

Poviem ti ze za tých 9 rokov co sme si prežily je toho na román. Keby neustupim a nezatnem zuby zďaleka by to nebolo také super ako to zrovna mame.

petronelka47
28. dec 2019

@lujza123 on už nemá rodičov, tak tam veľa neporobim...ma 2 deti z predchádzajúceho vzťahu, na ne mal má vždy čas. Ale ja sa mu už s malou nepripomínam.

rachel36a
28. dec 2019

@andyh20 pokial viem citat tak ma zaujem sa s dietatom stretavat, aj sa s nim stretava...takze ziaden sud nepresvedci ze otec nema zaujem

andyh20
28. dec 2019

@rachel36a citujem : ešte chcem podotknúť že malej otca volavam aj na sviatky aj Silvester aj iné dni za malou aby s ňou trávil viac času aj na viac dní ale on záujem nemá." Asi nevieš čítať s porozumením.

rachel36a
29. dec 2019

@andyh20 a ja citujem, ze malu navstevuje kazdy druhy vikend u nej doma...takze myslim si ze citat viem...navstevu kazdy druhy vikend bude sud povazovat za dostatocny zaujem aby mu schvalil sud vikendy u neho...nevidim jediny dovod preco by mu sud nevyhovel

katriona1
13. jún 2020

@alexandra1995 V rodine mam dva podobne pripady - sestrenice se rozesla s pritelem, kdyz mela mala asi 3 mesice, on ji potom navstevoval v pritomnosti matky podle dohody. Kdyz mela mala okolo 3 roku probehlo docela osklive soudni jednani a otec distal pravo na kazdy druhy vikend od patku do nedele, jeden nebo dva tydny o prazdninach a tyden na Vanoce ( Stedry vecer by se mel kazdy rok stridat ). Sestrenice z toho byla nestastna, mala mela ekzemy, pouzivala specialni kremy a mela i dietni omezeni, nevedela si predstavit jak se o ni postara. Je to ale jeji otec a proste nemela na vybranou a podle soudniho narizeni mu ji davala. Casem se vsechno upravilo, mala se k otci tesi a sestrenice zjistila, ze ten volny vikend je super.
A potom mam bratrance, ktery se rozvedl, kdyz mel syn rok a byvala se odstehovala asi 100km. daleko, od zacatku si maleho bral na vilend jednou za mesic k rodicum, bylo to narocne a pomahala cela rodina a nejak se to zvladlo. Ted je chlapec uz vetsi a stale jezdi pravidelne i na prazdniny.