PN na začiatku tehotenstva
Dobrý den, rada by som sa opýtala na váš názor prípadne podobnú situáciu, preto prosím, píšte komentáre k veci a nie útočné ako tu zvykne byť. Veľmi by som chcela s priateľom bábätko. Som zamestnaná ako asistentka predaja v športovom obchode. 12 hodín v práci stojíme (okrem prestávky), máme zakázané sedieť. Nosíme ťažké krabice s tovarom, najmä obuvou. Zákazníkov býva veľa a teda aj obsluha je niekedy náročná. Obuv máme uskladnenú v sklade v regáloch, do ktorých lezieme cca 6m do vyšky bez rebríku, len zadržiavaním pomocou rúk a výskokom do výšky, kam potrebujem. Keďže by sme chceli dieťa, myslíte, že by ma môj lekár mohol dať na PN aj od začiatku tehotenstva?? Neviem si predstaviť pracovať tak ako pracujem teraz, keby som tehotná, nehovoriac o tom, ak by som mala aj nevoľnosti. Podobná situácia u nas vo firme uz bola a bolo povolené sedieť až od 7 mesiaca 😳😳😳 Ďakujem za každú rozumnú odpoveď, prípadne podobnú skúsenosť.
Ja mam zamestnanie ze behám po stavbe...lietam.z krajiny do krajiny...A vypísal ma okamžite. Ale aj okrem toho stačí v mojom prípade vek nad 35...dlhorocna neplodnosť a vyšší tlak. Čiže s lekárom sa treba porozprávať...ze sa ti točí hlava bojíš sa ze spadnes z rebríka...
Btw...tehotnej musí zamestnávateľ umožniť sedieť...A dokonca aj nohy vyložiť...podľa potreby. Treba ten zákonník práce dobre preštudovať. Hlavne rýchlo písomne oznámiť...aby ta nestihli vyhodiť...keď máš také úmysly...
Ahoj ja som od zaciatky pn kvoli rizikovej praci a aj kvoli potratu 👌som doma od kedy mi zacalo byvat zle cca 6tt teraz som 23tt
Je to individuálne, záleží od gynekológa.....Tehotenstvo nie je choroba a teda ani dôvod na PN, gynekológ ťa musí vypísať na nejakú diagnózu.....A samozrejme že sú aj tieto PN-ky kontrolované revíznym lekárom, rovnako ako SP kontroluje dodržiavanie liečebného režimu.....Takže naozaj záleží od konkrétneho gynekológa, ja som sa stretla už aj s takými čo nechceli vypisovať na PN ak tam nebol žiadny problém....Ak si tehotná zamestnávateľ ti musí upraviť podmienky vhodné pre tehotnú, čiže napr.žiadne zdvíhanie ťažkých krabíc...Rovnako záleží akú diagnózu ti gynekolog napíše lebo nie pri všetkých ti môže dať vychádzky(a SP kontroluje aj tie aj u tehotných)
keď chceš byt doma tak to záleží od lekára, ale keby si chcela pracovať stačí v práci písomne oznámiť že si tehotná a že musíš mat jednoducho ľahšiu robotu a nemôžeš robiť veci ktoré bežne robíš.. On ako tehotnej ti musí vyhovieť
Ja som na PN od začiatku tehotenstva až teraz po materskú a to robím prácu v kancelárii. Takže keď máš dobrého doktora nechá ťa bez problémov aj celé tehotenstvo na PN, s tým problém nie je 🙂
Môj prípad bol rovnaký. Robila som v obchodnom centre 12 na nohach, žiadne sedenie, WC mimo predajne.... Lekár ma vypísal na PN hneď - nebol problém. Kolegyňa chcela robiť vydržala do 6mesiaca,ale teda zamestnávateľ jej žiadne ústupky nerobil... Okrem toho ze nemusela nosiť ťažké veci. Kludne ju tam nechávali na smene samu, nemohla odbehnut na WC, najesť sa.... Ja som tak dopadnúť nechcela. Ale samozrejme všetko závisí od šéfa, či je ochotný prispôsobiť podmienky tehotenstvu.
V den ked mi potvrdil lekar tehotenstvo, este nebolo vidno ani srdiecko ma vypisal na PN, teraz som v 7 mesiaci a pn ma nech az do konca. Takze urcite mozes byt pn cele tehotenstvo.
Na väčšinu ti odpísali vyššie. Záleží od lekára, či to vyhodnotí ako stav na pn alebo ťa nebude chcieť dať. Priprav sa na to, že aj v prípade rizikovejších pacientok niekedy lekár.nechce napisat pn, ak tam nie je indikácia , a pacientky putujú k iným lekárom.
Mňa zaujala tvoja informácia k inému, vy chodíte do výšok bez rebríka, to sa ako šplhate po regáloch??? Bezpečnosť práce vám nič nehovorí?
Ja mám v robote rebrík (na záclony, klasický troj alebo stvorstupnovy hliníkový) a bezpečnostný technik sa vyjadril, že nech sa naň neopovazim loziť, lebo od cca 1,5 m je to už brane ako práca vo výškach....
Ďakujem za odpovede 🙂
@ljzozv lezieme do regalov tak, ze sa zapriem rukami o dva regale a vyskakujem do vysky.... inu moznost nemame, rebriky nemame. Takto to funguje v nasej firme od zaciatku. Preto som sa aj pytala ci je mone byt na pn od zaciatku tehotenstva nakolko by som nechcela riskovat mozny pád ☹️
Co sa lekara tyka, je to rodinny znamy, preto dufam ze ak by som popisala moju pracu, neodmietol by ma dat na pn. Sestru dal tiez na PN a ma ovela jednoduchsiu pracu.
@ljzozv bohuzial riskujeme vsetky, ale co narobime ked ine podmienky nemame.... jasne ze clovek si dava pozor ale predsa keby som uz tehotna, urcite toto riskovat nechcem
Prosim mna by zaujimalo v akom sportovom obchode pracujes? Ked mas anonymnu temu tak môžeš napisat bez strachu
Ahoj ja som 2 mesiace tehotna. Pracovala som ako opatrovateľka v domove seniorov. Keď som sa dozvedela ze som tehotná to bolo v polovici mesiaca som v práci povedala ze som tehotná ze nejdem dvíhať nič ťažké ze iba od robím máj a idem na pnku. Išla som za gynekológom povedala kde pracujem a dal ma na pnku. Treba ísť za lekárom a povedať mu.
Ako píšu vyssie. Ale zarazilo ma o čom pises-to je akoze dodržana bezpečnosť práce? Bez ohľadu na to ci si alebo nie tehotna? No Inšpektorát práce na pana podnikateľa...

Na PN môžeš byť celé tehotenstvo, od úplného začiatku.Nie je to problém, aj keď samozrejme vzdy závisí od konkrétneho lekára
Cize jednoducho sa spýtaj pri kontrole, povedz, aké máš zamestnanie a uvidíš.