Po 20. rokoch spolužitia priznávam, že manželstvo má veľkú váhu

deboriah
9. jan 2016

ahojte, chcem vam napisat moju skusenost po 20 rokoch spolocneho zitia, a tiez, poukazat na to, ze mnoho veci by som dnes spravila inac, a ze od zaciatku to bolo cele zle, len som o tom nevedela,

s mojim terjasim akoze partnerom sme zacali spolu chodit pred 20 rokmi, vtedy som mala malu dceru 1 rok, zial, jej otec tragicky zahynul, nestihli sme sa vziat, onedlho sme zacali spolu so sucasnym priatelom zit u mna. Velmi vela pracoval, nemal cas cez den, prichadzal domov unaveny az neskoro vecer. ospravedlnovala som jeho nevsimavost voci rodinnym zalezitostiam jeho pracovistostou. bol zodpovedny, pracovity, vsetko, co trebalo opravit opravil, rad varil, ked chodil domov, robil nakupy, aby uvaril to, na co o mal chut, udrzbarsky zabezpecoval chod domacnosti. Ale, vobec sa nevenoval mojej dcere. akoby neexistovala. chcela som tomu nechat cas, kazdy mi vravel, ze on si musi zvyknut. a ze co chcem, vsak je zaneprazdneny, musi predsa pracovat. no a ten cas privelmi rychlo letel. dnes ma dcera 22, a su si cudzi. to je prve, co bolo zle. cele roky som cakala, ze on mi navrhne, ze chce mat so mnou rodinu aj s mojou dcerou. ale nikdy nebol cas a ja som mlcala, cele zle. potom kupil velikansky stary dom, ktory prerobil. myslela som, ze tam si zalozime rodinu. izieb tam bolo vela, no nestihli sme, dcera dospela. dom je velikansky, ale ja byvam sama s dcerou u mna a on byva sam a neustale mi vycita, preco neidem ku nemu. druhe cele zle, moja dcera stale studuje, nechem ju este opustit a odist byvat inde.

a to tretie uplne zle, sme spolu 20 rokov, financne sa kazdy stara sam o seba, ja som ho setrila, bola som voci nemu ohladuplna, nemala som naroky, myslela som si, ze to robim pre nas, a zmanipuloval ma az do takej miery, ze on mi vobec nic-nic nedal na narodeniny, meniny, ani na terajsie a minulorocne vianoce, a bral to uplne v pohode, lebo vsak zariadoval akoze nas dom pre nas, kupoval do vsetko zariadenie, kttore sa mi pacilo, a planoval ma zobrat v lete na dovolenku, vsak vsetko investoval do nasho domu (smiesne, ako to vyznie, ked realne je vsetko jeho), a to je upne zle, vlastne, ja som ho vobec nic nestala, vobec nemusel na mna nic minat okrem udrzbarskych oprav, co vedel spravit sam

o svadbe sme sa zacali na moj podnet bavit az minuly rok, dovtedy som cakala na jjeho podnet, ale neprichadzal, pri rozhovoroch o svadbe povedal, ze si ma chce zobrat a tam to aj skoncilo. nevrtala som sa dalej v tej teme, cakala som na jeho aktivitu, a cakala som pridlho. nasilu som nemala zaujem, ho do svadby dotlacit, co by som aj dokazala, dnes na neho pozeram inac, a ak by som mohla vratit cas, po roku spoluzitia by som sa rozisla, tento rozchod robim po 20 rokoch, a aj ked na moj podnet by som ho dnes do svadby dotlacila, pre mna to uz nema vyznam, vnimam ho uz len ako manipulatora, vypocitavca, a aj ked ho mam rada, uz pre mna stratil cenu, tym som chcela povedat, ze ak obaja sa netesia na oficialny spolocny zivot, dnes uz by som neverila, ze to casom pride

mawka
9. jan 2016

@deboriah ty asi nechapes, ze do vztahu k cudziemu dietatu nedonutis nikoho ani papierom. nie som si ista, ale na to, aby mal on nejake povinnosti k dcere tvojej by si ju musel asi najskor osvojit, nie? neviem ake povinnosti ma chlap k detom, ktore nie su jeho a ktore si neosvoji. myslim ze asi ziadne.

jeeeezis, keby pre mna chlap postavil dom a volal ma tam byvat, ojoj. happy.
a majetkove zalezitosti sa tiez vzdy daju nejako pravnicky podchytit. kde je vola, tam je cesta. zase je to len o tej komunikacii.

cecil36
9. jan 2016

@deboriah a poprosila si ho niekedy, aby ti s dcerou pomohol npr. vybral zo skolky?

mawka
9. jan 2016

@deboriah prichadzal v noci preto, ze pre vas budoval dom, kam chce aby ste sa nastahovali. neprichadzal v noci domov preto, ze sa niekde kurvil. tebe to nestaci?
niekedy zeny nepochopim. chcu vsetko, ale chlapa mat po obede doma. tak bud mam chlapa po obede doma a mame hovno alebo chlap nieco buduje, sice je prec od nevidim do nevidim, ale mam lebo to robi pre nas. sak si vyber.

evittam
9. jan 2016

@deboriah Haloooo, ako som už napísala nebola si a ani nie si sama čo toto robia - sú ženy pre ktoré je to normálne-napríklad aj ja, nakoľko partner pracuje momentálne v zahraničí a veľmi dobre viem kde "mi hlava stojí"......
Tomuto príbehu už vonkoncom a vôbec neverím.....

maminuska
9. jan 2016

Tak a dievčatá na čo ešte chcete popracovať ? Za 20 rokov nebol schopný jej povedať sám, že poďme vezmime sa . To hádam muž zvládne povedať bez toho aby ho niekto navigoval nie ? Vedel že jej na to záleží . Postavil dom ....nie pre ňu , nech to akokoľvek vznešene vyzerá, ale sám pre seba. Právne je vlastníkom a ona už aj ako manželka alebo partnerka tam bude vlastne iba ako spolubývajúca.
Chápem že zabudnúť sa dá na narodeniny, meniny... ale zabudnúť na Vianoce ? Zdá sa vám v poriadku ak partner , ktorý tvrdí že vás má rád vám na Vianoce nič nepodaruje ? Mne sa to teda v poriadku nezdá .
@deboriah urobila si chybu že si to neukončila skôr, ale aj to že si mlčala.

alaguema
9. jan 2016

@deboriah manželstvo je ale dobrovoľný zväzok. On si ťa evidentne vziať nechcel, inak by to urobil dávno. A na tvoje dieťa naozaj nemal povinnosť prispievať, ale na spoločnú domácnosť áno. Nepíšem o výletoch a rôznych výdavkoch nad rámec, ale o bežných denných výdavkoch. Píšeš, že on iba občas nakúpil, keď mal chuť uvariť a ty si platila byt, energie, poistky a všetko spojené s chodom domácnosti? Alebo tie opravy a zveľaďovanie tvojho bytu nie len realizoval, ale aj financoval? Treba si v tom urobiť poriadok, aby si mu nekrivdila. Ak nakupoval potraviny a staral sa o tvoj byt, ktorý zveľadil a udržial prakticky aj finančne, tak to môže za 20 rokov činiť dosť slušnú sumu. A ako píšu baby - komunikuj, hovor, čo a ako si predstavuješ. Chlapi si nedomýšľajú. Keď žena nič nekomentuje, berú to tak, že je všetko ok.

mawka
9. jan 2016

@cecil36 tiez mi pripada, ze super zena, schopna, ale ona vsetko sama. chlapovi nepovie, ale ocakava a zrazu depka a hadze flintu do zita. skor ako keby mu nedoverovala, ze sa o dceru postara. alebo ho nechcela zatazovat. stale ako keby mala strach komunikovat 20 rokov. len preto, aby nahodou o neho neprisla, keby vyjadrila poziadavku. lebo nechcela ostat sama.

anatalia77
9. jan 2016

No zhodou okolností som dnes bola na káve. Proste po 4rokoch samoty,reku sa vytiahnem von. Taký milý chlapík zo zoznamky. Spýtal sa,či dlho čakám,či si teda dáme kávu a či mám peniaze. Rozblikali sa mi radary. Kávu sme dali-on býva u rodičov,pracuje príležitostne,má deti a vysoké alimenty. Kávu sme si každý zaplatili zvlášt- 🙂ešte raz sa uistil 🙂,hladá vztah,ja sa mu strašne páčim...
No proste toto NIE. Načo vztah,načo mínať čas,načo???
Toto nie je chlap. Ty kks,aby nemal 1euro na kávu..

maminuska
9. jan 2016

@mawka podla zákona o rodine , manžel žijuci v rodine kde sú aj dalšie nebiologické deti je povinný sa podieľat na ich výchove.

mawka
9. jan 2016

@maminuska dakujem. a len vychove ci je povinny sa podielat aj na ich financovani? neviem vobec.

mawka
9. jan 2016

@anatalia77 jeeezisinku. asi by ma aj chut na kavu presla.

anatalia77
9. jan 2016

@mawka bolo to dosť daleko odo mna,išla som peši a bola som vymrznutá. A hlavne po tej tretej otázke"a máš pri sebe penieze"som zostala zvedavá. Tak TOTO musím spoznať 🙂

cecil36
9. jan 2016

@anatalia77 kks mam dost 😀 ale neverim, ze aj takyto nepojde na odbyt 😀

mawka
9. jan 2016

@anatalia77 tiez pravda, ze neni od veci si urobit prieskum pri tychto exotoch, ze co z nich vypadne este 😅 mne nieco hovor... na co ja narazam, to nie je normalne. o tom by sa dali traktaty pisat 😀

alaguema
9. jan 2016

@anatalia77 jemine, tieto stretávky zo zoznamiek. Čistý trapas som minule videla a hlavne počula. Bola som s dietkom na falafel a šalát. Sedíme pekne pri stole, príde taký párik, ktorý na prvý pohľad vyzerá, že sa až tak nepoznajú. Sadli si k stolu, objednali si kávu a keďže netlmili hlasy, všetko počuli aj stoly naokolo. Nejaké somariny si vyprávali, nejak som to nevnímala...len zrazu slečna, alebo asi skôr pani zdvihla hlas..."veď ale si nepísal, že si ženatý"... 😀 😀 ....ale aspoň to zacvakal za oboch. Úplne súhlasím. Chlap, ktorý má problém na prvom rande zaplatiť žene kávu, je ťažký lúzer. Nechcela by som ho ani za nič.

maminuska
9. jan 2016

@mawka ak su dvaja manželia, maju zvyčajne BSM , takže ano , nepriamo je povinný sa podieľat aj finančne.

liaka
9. jan 2016

@deboriah ved este nic nie je stratene. Dnes rodia zeny aj po 40-tke.

lucia20
9. jan 2016

@deboriah hm... zvlastne... moj terajsi manzel bol ten co viqc tlacil sa svqdbu... ja som bola skor ta co odmietala... ale tak... poddala som sa. 😀 😀 😀 nevravim, ze to bolo nedobrovolne, ale nemala som az taku istotu, ze to chcem po predchadzajucom vztahu absolvovat. Radsej rozchod ako rozvod... dieta sme spolu mali pred svadbou este... a nijako mi to nwvadilo, ze je mimk manzelstva. Ziadny rozdiel tam nebol. Ci sa mi deti narodili v manzelstve alebo nie.... stale to bolo dieta mna a mojho muza.
A co sa tyka dcery... asi si mala naozaj klapky... lebo pri vstupe do terajsieho vztahu som v prvom rade riesilq to, aky vztah ma on k mojim detom. Ak by nemali vztah, tak zo vztahu odidem..., takze u nas dobre, lebo on sa stara o moje deti ako o svoje, nikdy rozdiely nerobi... tak isto ako sa ja staram o jeho deti.... mame 5 deti. A je jedno, kto bol pri "vyrobe" , ktoreho dietata..., ci ja, ci on sa tarame o vsetkych.... na taketo zistenie som nepotrebivala 20 rokov. Bud ten vztah k detom je, alebo nie je... laska sa neda ani naucit a ani vykricat.

cecil36
9. jan 2016

@mawka bohuzial u nas su zakony, ktore pomahaju luzrom a chrapunom a tak ak by si ziadala napriklad nahradne vyzivne lebo ex neplati tak sa do toho zaratava prijem vsetkych osob v domacnosti teda ak druheho manzela. Cize zakony aby chrapun zacal platit nemame, ale donutime neboraka druheho muza nepriamo sa financne starat o deti, ktore nie su jeho...

mawka
9. jan 2016

@cecil36 no pekne. ale v kazdom pripade nanutit chlapa aby financoval dieta, ktore nie je jeho sa neda. kedze je to nepriamo... zase na druhej strane, ako sa tu pisalo, tieto veci treba riesit na zaciatku. a nie po 20 rokoch, nie? 😉 sak ak chcem s nejakym chlapom zit, tak ja mam poziadavky, on ma poziadavky. len tak si zit vedla seba 20 rokov mi pride divne. a pride mi divne sa ponosovat na to, ze nemam nic. jak ze nic. mam dieta, mam chlapa, postavil nam dom, chce nas tam. ja ti nevim, karle. ale nejak mi to nesedi. neverim tomu, ze nedal ani cent nikdy na nic, iba na jedlo. ale sak to jedli aj oni. a je rozdiel, ci vari raz za rok alebo vari 3x do tyzdna. no ja by som sa ozvala urcite skor nez po 20 rokoch.

mirka17
9. jan 2016

@deboriah dobre si urobila, som rada že premýšlaš nad svojim životom a nebojíš sa urobiť krok vpred´, aj keď ti to trvalo tak dlho, ale nieje neskoro. Netreba sa uspokojiť s niečim čo ti síce nekomplikuje život, ale ani nenaplna. Aj ked sa ti to nezdá, svedčí to o tvojom sebavedomí, som rada že sa máš rada a neostávaš vo zväzku ktorý ťa nenaplna, ktorý ti nič nedáva, a hoci väčšina žien by v takom vzťahu ostala, lebo však nie je až taký zlý, aj ma má rad, a už som predsa s ním len tak dlho, a čo si sama počnem na tomto svete, kto by ma už len chcel, ved už to s ním nejako doklepem a podobné kecy, jednoducho nie je nič zlé na tom ak chceme od života trochu viac ako nám dáva, je to predsa náš život a je len na nás s čím sa uspokojíme.

bozskypalo
9. jan 2016

deboriah je smutne co si napisala,cakat,stale cakat,ved vsetko robim,staram sa o deti,aj do prace chodim a ten jebo to nevidi.....preco si nepovedala???,nekonala?,,,myslim,ze to je v psychike,v nas,zazila si tragediu,zomrel ti partner...mozno aj v detstve nieco zle...a tak nam to nici zivoty...nemame pravo aby nas niekto mal rad,lubil.....,len cakame v tisku,aby este horsie nebolo....

katarinapekna
9. jan 2016

nečitala som celé, len nechápem tým rokom 😅 😅 😅 na čo si čakala 20 rokov??? ved chodím s niekým alebo randím 1-2 roky a predsa logicky táto téma padne a podľa toho sa má šancu jeden i druhy zariadiť, nie? ak sa s niekým stretávam, povedzme 2 roky a chcelo by to nejaky posun, alebo zmenu, tak komunikujem predsa a ked mi chlap povie, že nič nechce meniť a ja to cítim inak, odchádzam. čo je na tom zložité? ale 20 rokov??? ups... 😅 neviem, či sa zasmiať či ta polutovať alebo jeho? fakt neviem....celé zlé....

evittam
9. jan 2016

@katarinapekna Tak,tak...Ale veď ona nevedela "kde jej hlava stojí".....
Nie fakt, ženy, neverím, že je to pravda.....Aj tie ostatné príspevky...a výhovorky.....Toto nemôže byť reálne. Ale som sa zase raz trošku pobavila... 😉

sardinka335
9. jan 2016

@evittam vieš čo ja sa v dnešnej dobe uz asi ničomu nečudujem...a rečiam typu, ze niekto pri až jednom zdravom dieťati ,,nič nestiha,, tak su pre mna na zasmiatie. Ok, mala naročnu pracu...nech nejsom taka ,,svička,,, že nič neuznám. Každopadne by som priatela poprosila napr. či mi nemoze dieťa vybrať z MŠ...ak teda je časovo volny. Ako ja zase nepoznam chlapa, ktorý by odmietol ak v tom čase ma volno a partnerka ho poziada tak vyberie deti aj tie ,,nebio,,. Možno trebalo len poprosiť o pomoc a neviem či chlap ktorý stavia dom pre ,,nas,, a vola ju byvať k sebe je až taka svina...ok, mozem sa myliť.

jeannna
9. jan 2016

Chyba sa podla mna stala hned na zaciatku. Otec tvojej dcery zial tragicky zahynul a ako pises, uz onedlho si zacala zit s tymto priatelom. Asi to nebola skutocna laska, ale bola si rada, ze mas pri sebe niekoho, kto ti pomahal. Ty si uz od sameho zaciatku ocakavala, ze sa stane otcom pre tvoju dceru, ale to sa nestalo skutocnostou a navyse si tolerovala aj ine prejavy nezaujmu, len zo strachy zo samoty. Chapem, ze si nechcela po druhy krat otehotniet ako slobodna matka a ocakavala si, ze sa zoberiete a budete rodina. Ked to bolo pre teba take dolezite, nechapem, preco si uz vtedy nebila na poplach. V ostatnych prispevkoch pises, ze si zila samostanym zivotom, v nicom ti nejak extra nepomahal. Čo ta pri nom drzalo?

Asi ste mali obaja ine priority, predstavy o zivote a uplne zlyhala komunikacia.

mawka
9. jan 2016

@sardinka335 sak toto. neviem, co cakala, ze si malu osvoji, ze ju bude vychovavat aj pracovat, aj vsetko financovat aj dom stavat a aj s nimi cele dne. neviem no. stale mi vychadza, ze asi nevedel prejavit lasku inak tak im postavil velky dom. sak ju tam vola byvat. ja neviem, co by niektore zeny este chceli.

maminuska
9. jan 2016

@sardinka335
@mawka dievčence preboha aké im ? Sebe, sebe...veľký dom , jedine sebe, nikde nevidím že by písala že jej daroval polovicu . Nijak ju majetkovo do toho domu nezainteresoval. Aj ja mám veľký dom a keby som bola sama nemal by mi kto čo opraviť ( jemu navariť a oprat ) , tak tiež volám niekoho ..
Ano keby si ju vzal staval by pre nich ..

maminuska
9. jan 2016

Aj keby sa nasťahovala a žila tam s ním , keby sa mu niečo stalo tak akurát tak môže zobrat pakšamenty a odísť , dedila by jeho pokrvná rodina. Veď treba chápať aj ju .

mawka
9. jan 2016

@maminuska pozri sa na to z druhej strany. preco by pisal polovicu na nu, ked tam este nebyva? ona tam odmieta ist. ako sa asi musi citit on, ked to robil pre nich a ona tam ist nechce. kazda minca ma dve strany.