Pohodlnosť otca mojej dcérky

koran
11. jún 2013

Ahojte. S otcom dcérky som sa začiatkom januára rozišla, on prerába dom a vtedy ho mal ešte v hroznom stave, tak u nás doteraz ostal bývať, nedávno sa odsťahoval. Snažila som sa s ním dobre vychádzať, už len kvôli malej. Druhá by mu po rozchode zbalila kufre a dovidenia. On ešte skoro pol roka mal kde byť a nie v rozrobenom dome. Musím upresniť kde býva (koli tomu vlastne o čom tu chcem písať aby ste boli v obraze) - predstavte si bod A-tu bývam ja, potom 15min. autom v bode B má prácu a v bode C ďalších 15min. býva už teraz on v tom dome čo prerába. Čiže odomňa do jeho domu je to tá pol hodina autom. Teraz so mnou býva mama a trochu mi pomáha, ale aj tak toho mám už "plné kecky" a potrebujem si od malej odpočinúť sem tam a mať čas aj pre seba + máme velký pozemok a tiež rekonštruujeme dom a všetko okolo a ja potrebujem aj porobiť isté veci. Dcérka má 15 mesiacov a už len jeden spánok za deň a ja tým pádom nič nespravím. A teraz k veci. Včera som mu volala a povedala mu, že mu zajtra malú doveziem do práce až bude končiť o cca 15h , nech si ju vezme k sebe domov (môže tam ísť na ihrisko a pod. (proste sa aj trochu starať!) a potom mi ju večer dovezie, povedzme okolo 20h. Že takto by som to chcela robiť tak 2x do týždňa počas pracovných dní a potom jeden deň cez víkend si ju vždy zoberie na celý. To by sa mu páčilo ten víkend, pretože to ide na celý deň k mame a sestre, popýši sa s dcérou a má to bez starostí kedže na ňu nie je sám. Potom som mu povedala, že moji rodičia pôjdu 8.7. na dva týždne na dovolenku a budem potrebovať počas tej doby každý druhý deň berie po práci, lebo ja sa budem musieť aj osprchovať niekedy, navariť aby sme mali čo jesť atd atd... V podstate súhlasil dokým som mu nepovedala to, že potom večer mi ju vlastne dovezie. Ćo by bolo pol hodina ku mne od jeho domu a potom vlastne pol hodina naspäť. Najprv povedal " a to mám akože chodiť hore dole?" ja na to "a do ........... (mesta kde býva jeho mama s jeho sestrou) môžeš chodiť hore dole? (má ešte dcéru z predošlého manželstva a velmi často ju vozil tam a späť). Hovorím mu že keď je to zaťažko koli malej chodiť hore dole, tak ju môžem mať 7dní v týždni a nemusíš ju vidieť vôbec. Tešiť sa to by sa mu páčilo, ale to že ja chodím jak cigaňa lebo sa nemám ani kedy upraviť osprchovať a podobne, to je v poriadku. Dobre viete všetky mamičky (len tí chlapi to nevedia!!!) že materstvo je náročnejšie než chodenie do práce, to nemusím nikomu asi objasňovať že... Potom to otočil na to, že "to si ju budeme prehadzovať jak nejakého psa?" a ja hovorím - ako to chceš akože riešiť? on že to nemôžem prísť tam (akože ku mne) a byť s ňou tam? na to som mu povedala, že mne nevadí ked sem príde samozrejme, ale ako to chce akože riešiť do budúcna? že ja si nenájdem dom v dedine kde býva on! na to mi už nededel odpovedať, že ako to vyriešime, čo navrhuje. stále si potom mlel to, že si ju budeme prehadzovať ako nejakých psov? že chuďato. ale aké chuďato??? cestovať autom je zvyknutá, byť so svojím otcom je zvyknutá, tak aké chuďato??? ja som sa doteraz snažila s ním vychádzať, na deň detí som ho zavolala do ZOO ked som s malou išla, pár vecí som mu do jeho domu doniesla ked som za ním prišla s malou na návštevu, lebo ešte ani kuchyňu tam nemá, len spálňu hotovú... proste som na neho myslela že mu je tam asi aj smutno a nemá tam vybavenie ešte atd. A on? Myslí len na seba a na to čo vyhovuje jemu. Pekne sme sa poštekali do toho telefonu a ja som z toho nešťastná, na víkend to ano to by si pre malú prišiel keď by mal namierené k mame a sestre, to by mu pasovalo ale ja nebudem tolerovať to, že si bude robiť len tak aby to vyhovovalo jemu. Chcela som si rozdeliť povinnosti, ale jemu je to zaťažko doviezť mi večer malú. Ale keby som povedala, že si pre ňu prídem, to už by bolo v poriadku a iste by nevyrukoval s tým že si ju budeme prehadzovať ako psa. A na to som sa ho ešte spýtala že čo sú toto za reči, čo to vypráva za blbosti a on mi na to povedal že to je asi tak ako celý môj životný štýl (nechápem ako to myslel, ale on ked nevie čo má už povedať tak vyrukuje proste s niečím uplne nezmyselným, proste zbrojí). On sa stará do môjho životného štýlu, ale to že jeho nechali už dve matky jeho detí, to asi o niečom svedčí že... S deťmi nie sú len radosti ale aj velké starosti ale on odkedy sa narodila tak mi s ničím nepomohol, ani v noci keď plakala koli kolikám alebo zúbkom, nikdy ani len nevstal a neprišiel sa spýtať či niečo nepotrebujem, proste nič, nikdy si ju nevzal aby som si odpočinula, to som mu musela "prikázať" ale keď sem prišla jeho dcéra (už velká) tak si ju hned vzal do kočíka a išiel na prechádzku. Proste len čo sa hodí jemu! Nehnevajte sa som naštvaná, píšem trochu chaoticky, ale píšem tak ako to mám na srdci. Som nešťastná lebo viem že touto hádkou sa celé naše dobré vychádzanie pokazilo, ja som to tak nechcela ale nenechám si zase so sebou kývať a nemienim tolerovať jeho laxnosť. Vyjadrite sa mi prosím čo by ste vy robili na mojom mieste. On v podstate nepovedal že nemá záujem o malú, to zas nechcem takto tvrdiť, ale ja som chcela proste aby si ju vzal niekde preč, vyznie to teraz tak blbo, ale aby som si od nej úplne oddýchla, lebo keď je tu tak aj tak sa stále za mnou hrnie a aj tak nemám klud. Chápete ako to myslím 😒 Navyše ja bývam na takej polosamote takže tu môže ísť akurát na prechádzku niekde to okolo, nie je tu nič kde by ju mohol zobrať inde. Jedine autom.

sissy27
11. jún 2013

@koran kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody... za tú skoro 3/4 hodinu sedenia pri diskusii si sa mohla 10x osprchovať a mať aj čo-to porobené... to je zaujímavé, ako sa niektoré veci nestíhajú a iné zas v pohode...
@rolak rodičovská starostlivosť sa nedá vynútiť...

koran
autor
11. jún 2013

@xlucia ano mame taky rezim ze chodi spat o pol 10, kupat ju mozem koli koznym problemom len 2-3x do tyzdna, len viete neda sa sem vsetko napisat kazdy detail...
a prosim kočky uz som to tu pisala viac krat, precitajte si moje prispevky, aj to prečo sa nemozem napr. osprchovat ked spi, vsetko som to tu pisala - objasnila. aj to s prerabanim domu, len ked necitate vsetky prispevky a kazda ma tu sprdnete opakovane za veci ktore tu vysvetllim...

koran
autor
11. jún 2013

@sissy27 osprchovala som sa rano kedze dnes prsi a mama nemôže robiť okolo domu, tak som jej ju nachvilu dala... a prepáč chcela som napísať už včera, ale nemala som čas, až teraz ked malá spinká v kočíku vonku a ja OD NEJ NEMOZEM ODIST LEBO PO ZOBUDENI BY ZACALA VYLIEZAT Z KOCIKU TAK PROSIM TA CITAJ CO PISEM V PREDOSLYCH PRISPEVKOCH DAKUJEM......

rolak
11. jún 2013

@stanislavao prepac,ale miesas jablka s hruskami....naco tu chces riesit vysoku rozvodovost???? co s tym ma tato tema? mozno by tych rozchodov bolo menej,keby chlapi boli spolocnostou viac donuteni sa starat o deti aj po rozchode.... by sa im "neoplatilo" rozchadzat,lebo roboty by im neubudlo.... a nie hodit vsetko na matku a este jej poriadne nalozit,ked ocakava,ze z chlapa nebude len vikendovy otecko..... ale na druhej strane,suhkasim s @kikusa8 ze riesenie @koran nemusi byt pre otca take jednoduche ako si ona mysli....urcite sa treba podrobne pirozpravat a vypocut argumenty a predstavy toho druheho.

koran
autor
11. jún 2013

@aduskatt A spat chodime tak neskoro preto, že ja musim ist spat s malou, spime spolu v jednej velkej posteli koli kojeniu. ked od nej odidem, je hore... asi to cíti. takže preto idem spat s nou tak neskoro, lebo mne by sa veru o 8 este nechcelo mam problem so zaspavanim...

rolak
11. jún 2013

@sissy27 a nie je to trochu nelogicke,ze keby sa o dieta prestala starat natka,bola by nejako stihana a spolocensky odsudzovana,zatial co otec sa vyprdne a este ho vsetci obhajuju,ze sak ma na to pravo...nemozete ho nutit,aby bol otcom....

koran
autor
11. jún 2013

idem mala je hore..caute

sante81
11. jún 2013

@koran skus sa s ex porozprávat ešte raz, za pár dní, ked opadnu emocie, ak sa nedohodnete, tak ries starostlivost sudnou cestou.
a k tvojmu problému ze nestíhas navarit, sprchu, ja mam 2 deti, varím bud večer ked spia , alebo ráno o 6. cez den sme vonku, doma, vyzaduju moju pozornost cely den, a som na ne vačšinou sama, chlapa mam v robote, ked sme stavali dom, mala som len 1 dieta a byvali sme 3/4 roka v garzonke, a hry ktoré som vtedy vymyslala pre syna, aby sa nenudil, tak nad tym sa teraz musím smiat. ked sa chce, všetko sa dá. a o deti sa mi nikto nikdy nestaral, kedze starí rodicia chodia do práce.

manzanillaa
11. jún 2013

Úplne Ťa chápem..zato, že si chceš ukradnúť trošku času pre seba, už Ťa iné mamičky odsudzujú...každá sme iná a inak materstvo zvládame. Niekde nejaká psychologička písala, že sebaobetovanie a starostlivosť o iných nie je vrodená vlastnosť a teda nie je samozrejmá pre všetky ženy...tým, že požaduješ od partnera viac starostlivosti o dieťa, vyžaduješ len to, aby si mala čas nabrať nové sily a mohla sa zas s láskou a novou energiou starať o svoju dcéru, alebo sa mýlim? Ak sa s ex partnerom nedohodnete, nezúfaj, treba len vydržať, kým podrastie...potom bude dcérka samostatnejšia a budeš mať viac času aj pre seba...a ešte, naozaj by som niektorým mužom priala byť od narodenia dieťaťa na materskej, starať sa deň čo deň...

maznacik007
11. jún 2013

@koran a ako casto ju kojis... podla mna by si mala urobit nejaky rozvrh aky ma dcerka ... papanie spanie a skusit to prebrat s partnerom a zladit to s jeho planom ....
ono je to tazko niekedy ...
a nebola by potom vhodnejsia varianta aby on po praci prisiel k vam staral sa o malu ... siel s nou von atd... a potom odisiel domov... myslim ze najma s ohladom na malu a jej potreby by to bolo vhodne riesenie..

aduskatt
11. jún 2013

@koran ved ja pisem, ze nie vsetci chodia spat o osmej🙂 asi si si zmylila adresata🙂

cecil36
11. jún 2013

@koran ja len z mojho pohladu. Problem vidim v tom, ze ked kusok odides, dcera place. No a? Pätnastmesacne dieta moze chvilu vydzat kym ides do sprchy alebo varis. Ved jej nejde o zivot. Aj mojmu synovi idu zuby a dost naraz a ked mam volne ruky vezmem si ho ked nemam, hold musi pockat. Pises, ze stale musi byt niekto pri nej. No asi ste si ju tak naucili, ze nevie byt sama ani sa sama chvili zahrat. Naozaj treba prehodnotit aj tieto veci, lebo budes ustvana a dieta naozaj nepotrebuje 100% pozornost 24 hodin denne. Co sa tyka tvojho ex, mne by sa osobne tvoj navrh tiez nepacil, ale ak potrebujes oddych od dietata, tak ako baby radia poziadaj o striedavku, ale tam bohuzial nedostanes vyzivne. Moja starsia dcera ma tiez svojho bio otca, ale ja som nikdy netrvala, ze sa MUSI starat tak ako ja rozhodnem. Bola to jeho slobodna vola ako casto chce byt so svojim dietatom.

sissy27
11. jún 2013

@rolak neviem o tom, že by bolo trestné prestať sa starať o dieťa, to by asi neboli preplnené decáky, nie? trestné je iba zanedbanie povinnej výživy, čiže neplatenie výživného, nedať dieťaťu najesť, nezabezpečiť mu lekársku starostlivosť a podobne... ale ak matka pri rozvode požiada o zverenie dieťaťa do svojej opatery a súd jej vyhovie, tak to nevidím ako "trestný čin" zo strany otca... nech to znie akokoľvek kruto, ale aj matka má možnosť "nestarať sa", odložiť dieťa do decáku, zveriť dieťa do starostlivosti napr. svojim rodičom a podobne, druhá vec je, že to máloktorá spraví... iste, je to smutné, ak otec nejaví záujem o svoje dieťa vôbec, alebo mimo hodín určených súdom, ale skrátka láska a zodpovednosť sa vynútiť nedá, ani pod hrozbou trestu...

lenusiatko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kikusa8
11. jún 2013

@koran som rada ze som aspon trosicku pomohla...
To je fajn ze malu kojis tak dlho... Kojene deticky sa v noci budia aj preto ze chcu ist k mame... Ale ked sa ti budi skutocne zo zubkov, daj jej Nurofen aby zbytocne netrpela a ty aby si sa vyspala 🙂 Drzim palce a vela sil 🙂 Daj vediet ako si dopadla.... 😉

lila69
11. jún 2013

@koran Jedina tvoja moznost je rozumne sa dohodnut s bio otcom. Zial je to tak, ze maminy ktore su s detmi same, nikdy nebudu mat na seba a domacnost tolko casu ako zeny co maju partnerov ktorí sa na chode domacnosti a starostlivosti o dieta podielaju. S tym sa proste musis zmierit. Je to tazke, obzvlast ked su deti narocnejsie na pozornost.
A ako zvladnut zakladne veci pri 15 mesacnom dietati? Ja napr. dam maleho do vane, napustim mu troska vody, tam sa clapka a popri tom si na druhom konci vane umyjem vlasy, zabalim do uteraka. Dokupem maleho, dam do pyzamka a poprosim niekoho kto je doma (babka, dedo, partner) nech ho na 10 minut postrazia ze sa idem osprsit. (za 10 minut sa osprsi kazda mamina 🙂 ) Pisala si ze byvas s mamou, tych par minutiek co hodis sprchu ti ju isto postrazi.
Ked ti spi len v kocari, tak si daj kocik do kuchyne a var, alebo si kocar vyvez do zahrady a ked spi, porob si v zahrade.
A ako ti tu napisala kolegynka vyssie, ked ju aj nechas v ohradke 5 minutiek poplakat, nic sa jej nestane. 😉

mummy01
11. jún 2013

@koran nespochybnujem to ze o dieta sa ma starat aj otec...ale tie tvoje dovody ze si ju ma brat lebo sa potrebujes osprchovat...no neviem 😝 Ja mam doma extrem,syn je na mne nalepeny dodnes a v pohode varim a robim vsetko.Ved do kupelky si ju mozes vziat,tych 10 minut sa vydrzi hrat na zemi a do kuchyne si daj ohradku alebo cestovnu postielku a bude v bezpeci a pri tebe...moj maly mi sedaval pri nohach,hral sa s vareskami a miskami...s trochou kreativity sa to da,lebo ked budes takto tlacit na otca a argumentovat tym ze si chces navarit a umyt tak ta vazne brat nebude...

lenusiatko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maminuska
11. jún 2013

@koran
ak si to dáš aj upravit sudom , nemusíš nič dosiahnut, lebo je to len právo otca a nie povinnosť. Takže ak otec nebude chcieť, nedonútiš ho ani ked sa na hlavu postavíš.

ocko78
11. jún 2013

ahoj,, ja mam dve male deti., muz je cele dni v robote takze som tiez na vsetko sama az na to ze to mam v dome dvojmo 🙂.. stiham upratat navarit,, popri tom peciem torty na objednavky..ked sa sprchujem dohrnu sa obaja za mnou do kupelky a tam sa hraju 🙂 nikdy som nemala pocit ze si od nich potrebujem oddychnut skor som stastna ked ich mam na blizku, prepac ale ja absolutne nechapem zeny ktore sii same nedokazu poradit s dietatom,,, ze je nablizku mama alebo ktokolvek,,, ved je to radost mat toho krpca nablizku... v celku suhlasim s nazorom

lenusiatko ,, musite si vytvorit vlastny rezim v ktorom budete fungovat, verim ze to zvladnete,,

jabadaba
11. jún 2013

@stanislavao vobec nesuhlasim s tvojim vyjadrenim, ze mama je mama a len ona dava dietatu to potrebne co nevie dat otec! To je totalny nezmysel. Ze su podaktori chlapi na uplne ho...ako rodicia este neznamena, ze su taki vsetci bez vynimky. Cize, v tomto ohlade su obaja rodicia plne rovnocenni, neratam tu kojenie, ktorym sa rady zeny ohanaju a maju dojem, ze na tom stoji a pada cele rodicovstvo! Neviem ako tvoj manzel, ten moj je excelentnym otcom a zastane uplne vsetko co sa vychovy a starostlivosti o deti tyka. Niet nic cim ho prevysujem ako rodic lebo matka! 🙂 😉

jabadaba
11. jún 2013

Zakladatelku chapem v tom, ze aj ona obcas potrebuje odbremenit, co sa aj vo funkcnych rodinach dost bezne deje. U nas tiez. Muz dopracuje a ide sa venovat detom, ja mam par hodin pre seba. Mozem si robit co chcem. A je to fajn. Vydieranie typu ja mam deti osem a sama zvladam je mierne od veci. Pardon. Nikto nie je nikomu meritkom ako ma veci zvladat. Nastastie! 😝

digysa
11. jún 2013

No ja neviem dievcata..........ale ja si s muzom "pohadzujem" svoje deti kazdy svaty den......Raz sa musi postarat on, druhy krat ja......
Akurat, ze byvame v rovnakom dome........Moj manzel jasne prejavil zaujem byt otcom, tak nech sa paci.........Aj ja potrebujem ist na zachod bez toho, aby si pri mne niekto cital knizku, alebo mi podaval zachodovy papier!

@koran Je skvele, ze chces aby bol otec stale poblizku..... treba si sadnut, rozpisat rozvrh- jeho, tvoj a potom si vybrat dni. Mala je este mala, ja by som zacala skor jednym dnom v tyzdni a jeden den cez vikend. Neskor, ked bude mala vacsia, tak zmenite hodiny a rozvrh. Ale aby aj dieta nemalo velky misung, tak to treba pevne stanovit a dodrziavat.
Myslim, ze podla toho vaseho rozchodu si dost ustretova mama. A hlavne to rieste priatelsky...je to vasa spolocna dcerka.

koran
autor
11. jún 2013

@stanislavao nemyslela som nosiť do roboty, ale tak že bude končiť v práci a ja mu ju priveziem. nie že by bola u neho v práci ale u neho doma, tam sú rôzne zveiratá ktoré ona zbožňuje a rada si ich hladí, ihrisko a pod.

koran
autor
11. jún 2013

@sante81 ja navariť nemôžem večer, ked spí, lebo ako som vyššie písala, musím ísť spaťť s ňou, kojím ju a je na mňa večer hodne naviazaná, ona keby som odišla od nej tak sa zobudí, asi to vycíti. a kuchynku mám dole, taku provizornu kde ju ani cez den nemozem nechať pri mne aby sa napr. hrala (ona sa ešte ani moc sama nezahrá) lebo spodok sa prerába je to ešte na dlho. obyvatelne mame len podkrovie. písala som to uz vyssie vsetko v predošlých príspevkoch. iné je to na byte kde je vsetko v jednom podlaží, ale takú možnosť nemám...

koran
autor
11. jún 2013

@manzanillaa tak toto je najkrajší príspevok, plný pochopenia a je to presne tak, ako píšeš. ĎAKUJEM 😉

koran
autor
11. jún 2013

@maznacik007 kojim ju tak ako si požiada. ale teraz uz vydrzi v pohode cely den aj nepapat, hlavne papa rano vecer a v noci... uz som mu pisala spravu, ze kludne moze chodit k nam a tu ju varovať. ono ja byvam na takej polosamote, nič tu nie je, ani blbe ihrisko, ani ine deti, ani mamičky kde by som mohla sa s malou ist pohrat. musim ist autom aby som bola medzi ludmi. a to sa potom este tazsie prisposobuje všetko malej atd. keby som bola v meste alebo na dedine, bolo by to iné a všetko pre mňa lahšie. a hlavne v nejakom jednopodlažnom bývaní, lebo ja to mám takto proste sťažené fakt o dosť. hlavne to varenie.

koran
autor
11. jún 2013

@aduskatt nezmylila som sa, prave preto že si to povedala do éteru ostatným, že nie každý musí ísť spať o 8 tak som to ešte viac rozviedla 🙂

aduskatt
11. jún 2013

@koran ahaaaaaaaaaa🙂)) jasne🙂 moj maly vstaval o piatej poobede, no tak nepojde spat o osmej🙂

koran
autor
11. jún 2013

@lenusiatko ja, moja mama a ex, to su traja ludia s ktorymi dcerka chce byť. inym ju davať určite v tomto veku nebudem, ani jeho mame ani jeho sestre. ano žial nemame kupeny fungl novy byt alebo barák, nie sme milionári, tak prepáč, prerábame každý dom. a malú si nikto nepohadzuje, nemám rada tieto vyjadrenia, je rada so mnou aj s ním.