Pomáhajú vám rodičia po finančnej stránke?

dada1212
23. mar 2012

nielen financiami ale aj inak materiálne? kúpili vám niečo hodnotnejšie , prípadne prispeli na niečo vyššou čiastkou? ak máte aj manžela alebo partnera, môžete napísať ako je to zo strany jeho rodičov?
zaujíma ma to preto, lebo u mňa nejaká väčšia materiálna pomoc od rodičov nehrozí, ale poznám dosť ľudí, čo im rodičia kúpila auto, postavili dom, dávajú im dosť peňazí a podobne.
preto sa chcem opýtať, že ako je to inde? nezávidím nikomu, len ma to zaujíma. ja som taká, že som rada ak si všetko kúpim za svoje a nie som nikomu nič dlžná, ale na druhej strane, žilo by sa mi lepšie, keby že mám aspoň istotu, že ak by sa niečo nepredvídané stalo, má mi kto finančne pomôcť.

viki2912
23. mar 2012

ahoj,takze nasi nam financne nepomahaju,ani sovkrovci,sem tam kupia vnucke nieco....

cikyta
23. mar 2012

Svokrovcou nemám (už su mrtvy) 😔 a moji rodičia nám nepomáhaju absolutne vôbec a ak mi príde vôbec nejaká sms som rada,inak nič. Ani len záujem, ako sa máme...
Všetko, čo máme, máme vlastnými mozolami vybudované a sme na to pyšní 🙂 aj ked ...

luciferkax
23. mar 2012

Ahoj. POmáhajú nám , ako môžu. ináč by sme nemohli dostaviať ani dom... Pomoc od nich nečakáme, no aj tak spontánne pomôžu, ked zabijú prasa, sliepky, prinesú nejaké maso, zemiaky, čo vypestujú, svokra zaplatí inkaso aj za nás, kedže bývame v jednom... Moja mama šije drobcom teplákové súpravy, a spolu s otcom nam kúpia raz za čas niečo cennejšie na stavbu, napr. zaplatia kopu piesku, otec zaplatil schody. Pomoc ich nepýtam, ale ked dajú, tak neodmietame :D :D : D

bubatinko
23. mar 2012

nie, nikto nam nepomaha vsetko co mame sme s manzelom nadobudli vlastnymi silami ... je to sice dost tazke ale aspon nikomu nemusime byt za nieco zaviazaní ...

poleva
23. mar 2012

nie,,,finančne nie a ani to nepotrebujeme našťastie
moja mamina kúpi darčeky,oblečko drobcom ,,i z rodiny ked majú svitok ale i ked dôjdu na návštevu 🙂

baklik
23. mar 2012

urcite sa ako pomoc da chapat aj to, ze ma ciastocne podporovali financne, ked som studovala na VS. ale to len do tretieho rocnika - z vlastnej iniciativy som sa potom vybrala do USA v ramci programu work & travel, kde som si zarobila na dalsie roky studii, zdokonalila sa v jazyku a pocestovala - jednoznacne odporucam, uz aj pre svoj vlastny super pocit sebestacnosti. neskor mi rodicia mensou ciastkou prispeli na byt, ale ani to som neziadala, chcela som si na tu mensiu cast, ktora mi chybala, brat hypoteku, ale sami ma stopli...
co sa tyka partnerovej rodiny, tak tam nie je pomoc absolutne ziadna, jemu nepomahali absolutne ani pocas studii, ani neskor... tam sa pomaha len jeho sestre, ktora ma aj tak stale pocit, ze ma malo... 😖
no co uz, ludia sme vselijaki... ale aspon vieme, ze vsetko, co mame, mame vlastne takmer vylucne len vdaka svojim schopnostiam, na co mozeme byt aj nalezite hrdi... 😉

jerryjanka
23. mar 2012

môj tatino ano v podstate platí náklady na bývanie - býva s nami - takže byt elektrinu atd platí on
svokrovci zasa skôr tak že nám nakupujú a to plienky, veci malej, príkrmy niekedy aj potraviny ako olej maso, nevyžadujeme to robia to dobrovolne, a každú nedelu chodíme na obed. V tomto mám super aj tatina aj manželových rodičov, ´bolo by to bez nich ovela ovela ťažšie.

koniarova
23. mar 2012

Pomáhajú finančne, materiálne aj s deťmi. Aj moji rodičia, aj svokrovci. Pomohli nám postaviť dom, keď treba postarajú sa o deti, či pomôžu v záhrade. Nikdy som ani od jedných nepočula slovko výčitky. Nepýtajú sa, či treba. Proste dajú, alebo prídu pomôcť. Som im za to veľmi, veľmi vďačná. Človek vie, že sa stále môže na nich spoľahnúť. Keby sa nedajboh niečo zlé stalo, vždy sú to pre nás. A máme naozaj nadštandartne dobré vzťahy s jednými aj s druhými. 😉

maminuska
23. mar 2012

Tak mne rodičia dali byt ale už nikdy b ysom od nich nič v živote neprijala. Bola to cesta do pekiel.
Otec chcel aby sa vraj môj ex necítil nejaký od rodiny aby bol byt formálne napísaný aj na neho, napriek tomu že som protestovala. Celých 13 rokov manželstva som mala na stole to že nám dali byt a to neprajem nikomu. Po rozvode mám zas teraz problémy s tým že sa sudim s bývalým , ktorý tu formálnost preniesol na reál a chce z neho polovičku .
Moje vztahy s rodičmi su velmi narušené ale nielen kvôli tomuto bytu .
Sme traja surodenci , a každý rok dávaju na vianoce 1000 EUR každému z nás. Už 4 roky som tento dar neprijala s podakovaním že si to cením ale dar neprímam.

katren
23. mar 2012

@dada1212 nam svokrovci velmi pomahaju, ci materialne, financne , potravinami atd....proste ked treba, pomozu a nikdy nic za to nechceli....pomohli nam s prestavbou domu, dokonca je stale napisany na svokru a platime len plyn, elektiku platia oni....ja na svokrovcov nemozem nic povedat
no rodicia maju robit sami co so sebou, mamina narobila dlhy, tak sa snazime pomahat my im.... 😉

kamilka22
23. mar 2012

no, nam moji rodicia a aj svokrovci davaju nejake prasule ku sviatku/ narodky, meniny, vianoce/, velmi si to vazim a som rada, ze nekupuju hluposti a nechaju na nas pre co, sa rozhodneme. Ale po pravde, casto by som tuto fin. vypomoc obetovala za viac pozornosti, keby si v tomto uponahlanom svete nasli na nas viac casu. A samy od seba prisli pozriet, ako sa mame, pohrat sa s detmi. Zvacsa je to len vtedy, ak potrebujem ist k lekarovi, tak mi mama pride povarovat, alebo naopak ideme my ku nim.... Je mi to luto. Myslela som si, ze ked budem na materskej, tak spolu budeme travit ovela viac casu. Co sa tyka tych financii - je skvele ak rodicia mozu pomoct, ale nie vzdy sa to da, osobne som svojim rodicom vdacna za vychovu, za moznost studovat a vycestovat do zahranicia. Aj toto bola cesta, ako som sa vdaka nim mohla o seba postarat.

m.i.r.i
23. mar 2012

byvame v dome co patril svokrovi, svokru nemam..tak hadam to mozem brat ako pomoc? Prerobili sme si to ale vsetko za svoje...nasi nam nieco dali, ale uprimne, ja nic nechcem..skor sa snazim davat ja im...oni ma zivili 24 rokov, kym som chodila do skol..odvtedy sa snazim im to vratit..byvanie, auta a ine veci sme si zabezpecili az vtedy, ked sme si na to nasetrili...uz svadbu sme riesili tak, ze sme pozvali rodicov ako na ples, zaplatili hotel a vsetko, nic som nechcela..v ziadnom pripade, aby mi nieco davali a platili...nech si setria, onedlho idu do dochodku..
Mne skor ale chyba pomoc ineho druhu ako materialna..ak by mi chceli aj pomoct materialne, tak by som im vsetko vratila, lebo mi velmi chyba vacsia angazovanost pri vnucatku, ochota pomoct uplne inak ako materialne...

petkave
23. mar 2012

@dada1212 Pomáhajú. Môj otec mi kúpil byt, ale to je už dávno. Kúpil ho pre mňa, rodinu som si založila až neskôr. No naši majú ešte moju sestru, ktorej platia výšku a nezarábajú veľa, takže od nich nič viac nežiadam. Aj tak mi dali viac než dosť. Ale jasné, malému kedykoľvek niečo kúpia a donesú. Svokra sa stále vypytuje, či nepotrebujeme peniaze. A veľakrát aj donesie, hoci ja odmietam. Raz 50, inokedy 100 €, príp. stravné lístky a podobne. Malému platí poistku aj uskladnenie pupočníkovej krvi. Keď sa náhodou objaví väčší nečakaný výdavok, uhradia nám ho práve svokrovci - ako napr. keď sa pokazilo auto a pod.

anieli_1
23. mar 2012

u nas kazdy pomaha ako vie by som povedala.......svokrovci nam dali byt auto mm platia telefon a vzdy ked treba tak viem ze moje deti nezostanu hladne a nakupuju oblecko teda svokra ta aspon ma kde minat penaize.............moja mama ma obrovske dlhy ale dala by nam aj posledne a tak si brava aspon amleho k sebe na vikend ked som bola v nemocke bol u nej co zas toto od svokrovcov nemozem cakat takze si to podelili 😝 ..............aj ked kazdy den pocuvam co vsetko nam co dali 😠

ivinka7
23. mar 2012

Nám rodičia a svokrovci na sviatok alebo na vianoce dajú nejaké to euro. Sme im vďačný aj za to. Zato nám keď treba pomôžu postrážiť detí to sa na nich môžme kedykoľvek obrátiť, a to je niekedy oveľa viac ako materiálne dary.

wieruss
23. mar 2012

@dada1212 vsetko s vecsou hodnotou co mame, sme si zaobstarali sami (auto, byt, zariadenie...) svokra nam dala korunky na svadbu ako dar (lebo aj to sme si platili sami) a dava nam vzdy ked moze na darceky alebo malemu, je zlata. Moji rodicia su vsak mladsi a maju este mojho pubertalneho brata takze tam nejake prispevky sa nedaju, ale zas mi postrazia maleho, pozvu nas hocikedy na obed... Kazdy pomaha ako moze, financie nie su to najdolezitejsie... a bez urazky poznam viacero ludi co dostali byt alebo auto (alebo oboje) ako dar od rodicov a tvaria sa ako keby si to kupili sami za svoje ... 🙄

korenbaba
23. mar 2012

Nám naši nekupili ani auto, ani dom nepostavili a popravde ma to prekvapilo. Ale asi to nie je vynimočné ak rodičia takto pomožu detom. Naši (ani moji, ani mužovi rodičia) nie su na tom tak, aby nám mohli pomáhat do takej mieri. I ked musím povedat, že naši ma velmi prekvapili, že ked minulý rok prišiel vysoký nedoplatok za energie po ročnom vyučtovaní, navrhli že zalaptia polovicu. Nedoplatok bol skoro 800 eur, takže nám to dost pomohlo. Inak hlavne drobnosti pre malú, či občas donesu plienky , a pod. Ja som spokojná je to do takej meiri kedy mi to pomože, ale nie do takej kedy by som cítila trapne.

baklik
23. mar 2012

no ano, kazdy pomaha ako vie... mna len zaraza, ako niekomu takmer vsetko spadne z neba a iny si to musi poctivo odmakat... ale verim tomu, ze ked si clovek vsetko zabezpeci sam, ma z toho v kazdom pripade lepsi pocit a mozno si to aj viac vazi. mna rodicia vzdy viedli k samostatnosti a aj teraz pocas MD skor ja pomozem starkej, ci rodicom - nieco kupim do domacnosti, ci pozvem niekam... ved prave aj vdaka ich pomoci som mohla vystudovat a najst si dobre platene miesto s naslednou vysokou materskou. takze to beriem ako samozrejmost, ze im pomozem, ak treba alebo len pre potesenie.
ale na druhej strane, moja mama hocikedy sama od seba malemu nieco kupi alebo nas zas ona pozve na obed, pozavara ovocie a tak... takze je to viac-menej vzajomne.
ale ziadne prispevky by som od nich teraz uz nevzala, v ziadnom pripade. asi by ma to aj urazilo, ale zas chapem, ze niekto moze byt v takej situacii, ze to potrebuje. ale my sme nastastie dvaja mladi schopni ludia, ktori sa dokazu o seba aj o dieta sami postarat a skor im uz mame teraz pomahat my ako oni nam.

maminuska
23. mar 2012

@baklik "kazdy pomaha ako vie... mna len zaraza, ako niekomu takmer vsetko spadne z neba a iny si to musi poctivo odmakat""
Toto ma zaujalo .

Tak ten čo niečo dostane tak to ako jeho rodičia ukradli alebo ako ? Tomu nejak nerozumiem .
Je to len presun majetku , z môjho ale pohľadu vysoko rizikový . Dary zaväzuju , dávaju priestor k manipulácii a citovému vydieraniu .

baklik
23. mar 2012

@maminuska nie, neukradli. nic take som nenapisala... nedomyslaj si zbytocne 😉
ale je rozdiel, ked niekomu vsetko daju a od samej radosti niektori potom ani nevedia, co so sebou a iny si musi, ci chce zabezpecit sam. to je sakra rozdiel, to isto uznas.
a veru, ako pises - velke dary vedia byt aj cestou do pekiel...
ako som uviedla, najlepsie je, ked si clovek sam pomoze, zabezpeci - nemusi byt nikomu zaviazany a ma zo seba aj lepsi pocit.

annie13
23. mar 2012

tak my sme z tych stastnejsich
od svokrovcov mame byt, od rodicov auta, byvaju na dedine takze zeleninu, ovocie, maso, mlieko, vajcia toto nemusime vobec riesit, financne ked potrebujem nieje problem, ale bezne tak mesacne tych 50 eur urcite daju detom

amouramour
23. mar 2012

ja beriem pomoc typu nedelny obedik, postrazenie pokladikov...ale kde je taka snaha postarat sa o svoju rodinu ako dospeli ludia?a partneri ako chlapi to v pohode zvladaju?

zuzubabo
23. mar 2012

Nám pomohli naši, keď sme prerábali /dali nám postupne asi 3000€/, a svokrovcom pomáhame my 🙂.

maminuska
23. mar 2012

@baklik nie ja si nedomýšľam . keby som is domýšľala tak sa nepýtam.
Napísala si že druhí si to musia poctivo odrobit.
A to ma evokovalo len k otázke že teda či rodičia to ukradli. Ide len o transformáciu , niekto má a iný jednoducho nemá tu možnosť detom pomôcť. Niekto to robí zištne a niekto nezištne.

baklik
23. mar 2012

@maminuska ide len o to, kto ma aku startovaciu ciaru v zivote - od toho sa vsetko odvija. a ak postupne dobehne, prip. predbehne tych, ktori si nemuseli sami na byt, ci auto zarobit (a teda mohli svoju energiu, cas, financie upriamit inam), tak ma zo seba o to lepsi pocit.
(tym nenarazam osobne na teba, je to myslene vo vseobecnosti)

annie13
23. mar 2012

nerozumiem preco kazda tema musi skoncit len rozbrojmi

a teraz mam co rodicov odvrhnut ze nam dali byt?? auto? aby som mohla zacat na nule?

baklik
23. mar 2012

@annie13 asi preto, lebo tu diskutuju iba same zeny 😀 a tie vedia byt niekedy aj domyslave, ci zadrapcive 😉
ale vsak je to len diskusia, kazdy si moze slobodne vyjadrit svoj nazor 😵

maminuska
23. mar 2012

@baklik v poriadku 🙂 .
Ja mám so seba dobrý pocit aj ked som dostala byt od rodičov , ale spôsobil mi viac problémov ako úžitku. Je pravda že môj prípad nemožno paušalizovať.
Svojim deťom mienim pomáhať ale len do tej miery aby ich to neviedlo k nesamostatnosti a k spoliehaniu sa na maminu a ocina.

baklik
23. mar 2012

@maminuska suhlas 😉

maminuska
23. mar 2012

@annie13 pokiaľ ti to rodičia dali bez toho aby ti to vyhadzovali na oči je to uplne super, fakt.
Ale pokiaľ by ti to dali , a potom by si nárokovali kluč od bytu lebo ti ho dali a oni maju právo ti tam chodit aj bez zaklopania , tak je to prúser a riadne na mozog.