Pomôžte mi pochopiť svokru

dorotik
19. jún 2019

Ahojte,
za chvilku ideme s manzelom a 6 mesacnou dcerkou na navstevu k svokrovcom a ja uz mam teraz kamene v zaludku. Nikdy by som si nemyslela, ze so svokrou nebudem ok, pred narodenim dcerky sme mali sice skor formalnejsi, ale fajn vztah. Teraz robi veci, ktore ma stresuju a zranuju. Ked prideme k nim alebo oni k nam, ocakava, ze jej dcerku "odovzdam" a pojdem si robit svoje. My vsak mame kontaktny vztah, rada ju mam pod dohladom, aby som dokazala reagovat na jej potreby, casto sa stiskame a hladkame. Samozrejme, svokre ju rada doprajem, ale chcem mat slobodnu moznost priblizit sa k svojmu dietatu. Ked napriklad vezmem hracku a pridam sa na chvilku k nim, hned mi povie, nech odidem. Cudne sa sprava aj ked s malou nieco robim. Sleduje ma a komentuje to. Ze s nou narabam prilis citlivo, lebo s nou nehadzem v kociku, je malo oblecena, prilis oblecena a bla bla. Svokre prednedavnom umrela sestra a je z toho nestastna. Preto jej chcem vyjst v ustrety a dopriat vnucatko. Na druhej strane ma vsak dostava az do uzkosti a absolutneho diskomfortu. Ako s nou o tom hovorit? Preco jej tak vadim, ked som pri nich? Som dost empaticky clovek, ale dobtohyobsa akosi nrviem vvitit. Dakujem za kazdy vhlad 🙂.

elementissa
20. jún 2019

@katrin21 neverím, že sa tu našiel niekto, kto aj uvažuje triezvo🙏🙏🙏 to som išla do tejto diskusie s tým, že ma budú len kamenovat za moje starodávne názory, ktoré nepodporujú moderné trendy 🤷‍♀️🤣🤣

katrin21
20. jún 2019

Jo a k tomu veku.. ma 6 mes.. 6 mesacne dieta uz ma rezim.. ak ho nema,je to matkou,ktora nie je systematicka/ cest vynimkam chronickych nespacov a pod/.. spava este 2-3x denne, postupne uz podvecerny spanok niekedy aj vupysta,ale vacsinou si este tych 20 minut ten treti spanok da,resp.ho potrebuje a ked ho nema,je na vecer mrzute... casy spania? To sa da krasne nastavit a dodrziavat +- pol hodina... od 5 mesiacov dieta vnima biorytmus a zacina chapat den a noc, od pol roka uz sa da krasne pracovat s rirualmi atd..

katrin21
20. jún 2019

@elementissa ja mam 42r a rozum sa mi zastavuje.. bola som mamou v 23rokoch a v 39r.. a poviem ti,ze kam sa posunula vychova,to je des... ziadne pravidla, sloboda, kontakt/ prehnany/ a vsetko... mam vazne obavy,aka generacia rozmaznanych sebeckych deti tu bude bačovat o 30 rokov a aki budy rodicia raz oni.
.. a to sa este len budu babky/ dnesne mamy/ chytat za hlavy...
Kto ma trochu sajn z psychologie a pedagogiky/ked chcete niekto utocit, tak ja mam statnice/ tak sa chyta za hlavu uz teraz.. a uz sa o tom aj pise..

Najlepsia deviza a dar,co moze rodic dat dietatu, je pocedat mu Nie! A naucit ho prijat to.

katrin21
20. jún 2019

@dorotik vyzeras byt inteligentná baba vidno a cítiť to svojho prejavu.
Nemôžeš sa ale cítiť ohrozené a z nej ste nad tým keď sa ti niekto snaží niečo poradiť alebo vysloví iný názor.
Vždy to tak bolo a vždy staršia generácia odovzdávala rady a často múdrosť mladším. Babičky vychovávali a pomáhali vo výchove vnúčat, nenadarmo sa hovorí babské rady alebo rady starých mám sú najlepšie.
Samozrejme odtiaľ potiaľ ani ja neschvaľujem kŕmiť trojmesačné deti pudingom a podobne.
Ale vo všeobecnosti To neznamená že si ne rešpektovaná len jednoducho chcú byť nápomocné a oni tak isto za mladi dostávali nevyžiadané rady a prežili to tak sa to musíš naučiť prežiť aj ty.

Ale vôbec nemusíš mať ambíciu byť tou najlepšou a najdokonalejšiu mamou na svete. stačí keď budeš dobrou mamou.

katrin21
20. jún 2019

Ospravedlňujem sa za preklepy píšem diktovanim A občas mi to mobil prepíšeme nejakú blbosť lebo mi zle rozumie🤪, ale hádam v kontexte to zrozumiteľne je.

dkethe
20. jún 2019

@siska53 prave moj nastup do prace je moj hlavny argument... Este pridu dni kedy ja budem driet a oni sa budu s vnucatami zabavat. Zatial som na md a chcem si uzit 'kazdu' minutu nez zacne kolotoc rano-praca-vecera-spat :(

@dorotik moj muz je zato, aby sme syna dali starym rodicom bars aj kazdy vikend aby on mohol spat dva dni vkuse. Svokra zas lomi rukami aby som sa uz pratala do prace a nevyciciavala jej synceka :D atd. Som z celych tych sraciek unavena. Holt, cela ta fajta by si priala taku nevesticku, co da deculo starkym, a ona pracuje- prata-vari nonstop a za odmenu aj ku kadernicke sla.. Ved sa oni postaraju.

klaudia_kaja
21. jún 2019

Mám pocit, že si moc na dcéru naviazaná, veď keď príde svokra jej ju dopraj a choď si porobiť svoje, oddychni, nákup si uprac, čokoľvek.. ani nevieš ako som ja niekedy rada, keď príde mama, alebo svokra a chvíľku sa s malým pohrá. Jedine, čo mi veľmi vadí, keď mi furt v kuse niekto naťahuje na rukách, ako keby to bola hračka, potom to pýta aj odo mňa, momentálne som tehotná, mám problémy s tvrdnutim a ozaj naťahovať sa s nim na rukách je už ťažké, lebo je aj ťažký. Neznášam, keď sa mi niekto pletie do výchovy, neznášam, keď mu niekto kupuje blbosti, čo ja mu nekupujem, lebo je malý a nepotrebuje to, a odpovede typu ,,to čo mu dávaš ty, to mu nechutí, toto mu chutí viac" bum a miesto normálnej dojčenskej vody, mu niekto bez dovolenia dá hnusnú sladkú vodu, ozaj mi vadí keď ma niekto nerešpektuje.. tak buď rada aj za to aká svokra je, no ale zasa neznamená, že si necháš skákať po hlave.

siska53
21. jún 2019

@dkethe lenze potom.mozes tak ocakavat problemy, lebo deti budu zvyknute len na teba.
Moze sa stat, ze budu zlostne, lebo sa budu na teba hnevat, ze si sla do prace, ze nie si s nimi. Takze pozor na to.

dkethe
21. jún 2019

@siska53 moj syn je male ciganca, kam ho das, je stastny. Bola som v porodnici 5 dni, ani si na mna nespomenul. Vsetko co robim je pre jeho blaho, ak by som sipila problemy, inak riesim veci 🙂

aceris
21. jún 2019

@dorotik podla mna, nechce byt kontrolovana a pripadne napravana. Svoju svokru som zboznovala az do narodenia syna....ako mozu si tu hovorit mamicky co chcu a ohanat sa tym, ze ma pravo na vnuka atd. No niekolko situacii ma presvedcilo, ze jednoducho robi veci cez ciaru...napriklad ked mal dva tyzdne, posadila si ho na kolena s tym, ze nevedela, ze sa to nesmie...no povedzte mi, ktora matka to dovoli??? A ze sak vychovala muza...och...dakujem pekne..za to ze ho vychovala, jej dovolim posadzat dvojtyzdnove dieta. A este kopa inych situacii...napriklad mala som problem s kojenim..akurat som ho mala na cecku a ona dosla, sak nepije..dudluje a sla mi ho zobrat...akoze dakujem...mlieko sa mi nespustilo dostatocne a tak skoncil na um...citila som sa ako matka co zlyhala...nepotrebna...odpad..davala som mu mlieko z flase a ona dosla a zacala mi ho trhat z ruk aj s tou flasou...."chod si popratat". Takto mozem pokracovat do aleluja...
Od zaciatku som vravela, ze to je len prvotny osial a ked budem potrebovat viac oddychu, ked bude vacsi, uz nebude mat zaujem. Presne tak sa aj stalo...ked je ona na navsteve alebo my u nich, vacsiu potrebu ma rozpravat co ma ktory sused nove ako by sa s malym hrala...zaujima ju tak max 15minut...odkedy beha...jej sa za nim nechce...

Tak asi tolko k miluckym babickam co treba ofukovat...ak chce byt s dietatom sama, nech mi najprv ukaze, ze si to zasluzi. U nas napriklad ze ho nebude davat sediet kym nesedi sam a po prichode autobusom si umyje ruky! Ani jedno nikdy nesplnila bez upozornenia!

xxxkatka
21. jún 2019

@aceris a maly ma nejake poskodenia z toho jedneho posadenia? Stacilo slusne upozornit a viac neriesim. Prisla pocas dojcenia, ze si maleho zoberie? Poviem, dakujem, ale dojcime sa. A opät viac neriesim. Je to o komunikacii. A toto ako fakt? "citila som sa ako matka co zlyhala...nepotrebna...odpad" Treba si to trochu upratat v hlave.

blontimka
21. jún 2019

@elementissa ja mám syna....A úprimne keď čítam tu tie názory a co vsetko babam vadi...budem sa báť si vnuca zobrať aj kocikovat....

terezka1947
21. jún 2019

@blontimka presne toho som sa zacala bat a este maju synovia iba 6 a 4.
mozno by sa mali zamysliet mamicky nad tym,ze raz vsetky budeme svokrami....

kvetinka75
21. jún 2019

@elementissa no najvýstižnejší komentár aký tu kedy bol. Platí do poslednej bodky. K tomu sa už nedá čo dodať. Posadnutosť deťmi. Presne.

blontimka
21. jún 2019

@terezka1947 môj ma tiež 4... 😂😂😂
Mne už "svokry" ktoré neboli moje vyplakavali, že každá žena by mala mať aj dcéru....že to nikdy nebude také...pýtali sa čo robia zle, že sa boja už aj niečo povedať...

kvetinka75
21. jún 2019

@terezka1947 presne tak, mňa by zaujímalo o pár rokov, keď tieto ženy budú svokrami, aké budú oni. Či budú oni nadávať na nevesty ako vychovávajú svoje deti alebo ako sa budú sťažovať nevesty na ne. Či budú ochotné ustúpiť a robiť iba to, čo povie nevesta.

kvetinka75
21. jún 2019

@blontimka zle nerobia nič, len doba je zlá. Egoizmus, egoizmus, egoizmus. Len to čo spravím a poviem ja je správne a dobré. Ešte že mám dcéru 😅. S tou keď sa vadím je to iné. TEj ľahko vysvetlím kde je sever a keď sa jej nepáči ..... 😉 To na odľahčenie

aceris
21. jún 2019

@xxxkatka nezazijes, nepochopis...behom jednej hodinovej navstevy bol posadeny 4x...zakazdym dostala upozornenie a odpoved: "jaj,zabudla som"...nema ziadnu chorobu...ale ignoruje...takze keby som jej ho nehala a odisla...tak by sedel aj hodinu vkuse...a ked sa siel urevat, tak ho len chvalila a ze plakat je zdrave...cvici pluca...a behom hodinovej navstevy mu poiblizovala hracky, ruky atd...zakazdym upozornena..aj tak za 10min znova...

blontimka
21. jún 2019

@kvetinka75 presne toto povedal a suseda-68r. Že radšej stráži dcére ako neveste... že o nevestine sa bojí raz tak... že keby sa niečo stalo že ich už neuvidí... A dvere vysvetli

babikadaska
21. jún 2019

@dkethe je absolutne zbytocne to tu vysvetlovat podla mna. Minas energiu. Ja ludom na to povie len tolko -dufam ze bude tak zvyknuty a zavisly na mne,ze v 15 sa nebude chciet flakat po diskotekach ale sediet doma pri mamicke :D

babikadaska
21. jún 2019

@aceris uplne si to vystihla.

jankalukasova
21. jún 2019

@elementissa ano ver ci nie, niektore veci sa robia inak a netreba na to 330 rokov. Nedava sa detom na cumel med aby sa ukludnili, ked maju mesiac, ani sa im minumalne do roka nesladi a nesoli jedlo. Koji sa dlhsie ako pol roka, deti sa nedavaju do choditok, neposadzuju sa a nepodstielaju vankusmi. Nejedia v troch mesiacoch puding s poskotami... ano toto vsetko bolo v celku normalne. Dnes sa samozrejme stale najdu maminy, ktore niektore z vyssie uvedeneho a podobne robia ale tieto praktiky dnes nikto neodporuca... takze ano. Dnes sa to robi inak.

babikadaska
21. jún 2019

@jankalukasova tlieskam ! Moj svokor namocil 6 tyzdnovemu cumel do vina a dal mu ho. Skoro som vyletela z koze. Viem ze aj im to tak robili a viem ze raz ho to nezabije,to vsak neznamena ze to budem tolerovat aby som nebola za hystericku modernu mamicku !

dorotik
autor
21. jún 2019

Tak zeny, medzicasom plynie zivot a my sme u svokrusi. Rozhodla som sa jej otvorit a doverovat. Pomohla mi aj mala, lebo pri zvitani hodila usmev a neplakala. Nuz a den ide prijemne. Obcas sa k nim posadim, potom vybehnem na balkon na kavu, svokre pomaham s varenim, aby mohla byt s malou. Svokra sa ma zas opytala, ci je ok ako ju drzi, ja som ju kus ponapravila a bolo. Je nam fajn. Aj vy si uzite pekny zvysok tyzdna 🙂.

kvetinka75
21. jún 2019

@dorotik no vidíš, všetko ide, len netreba byť ticho a keď mi niečo vadí treba si to v kľude vydiskutovať. A niekedy je dobré si vypočuť rôzne názory, niekedy si aj človek uvedomí či robí alebo nerobí chybu a či môže alebo nemôže ustúpiť. Želám všetko dobré.

jankalukasova
21. jún 2019

@dorotik super 🙂 len nech Vam to vydrzi... uzite si to!

dorotik
autor
21. jún 2019

@kvetinka75 Ano, tie rozne nazory mi velmi pomohli 🙂. Aj tebe vsetko dobre.

kvetinka75
21. jún 2019

@blontimka no a možno preto niektoré svokry sa nepretrhnúť v starostlivosti o vnúčence že majú strach ale to je tiež chybav komunikácii. Radšej si hneď na začiatku vysvetliť čo a ako aby potom nehovorili jedna na druhú a pritom sa stačí iba porozprávať a nájsť kompromis.

katkati
21. jún 2019

@blontimka Smutná realita v mnohých rodinách. Veľký strach niečo povedať, aby sa nevesta neofučala.

evulka23
21. jún 2019

@katkati Ja to mam opacne, nemozem nic povedat, aby sa svokra neofucala, za vsetko place, tak vztahovacneho cloveka vidiet malokedy. Raz ked plakala mala asi 3 mesacna, boli u nas na navsteve, ponahlala som sa za malinkou, tak som za sebou zavrela dvere a isla som kojit a mala spala dalej, ked som sa vratila, tak som ju nasla ako ju vsetci utesuju, zevraj som jej zavrela dvere a ona chcela ist za nou, takze bol hodinovy plac a samozrejme sa somnou nebavila cely den. A takych prikladov mam milion, takze som z nej niekedy zufala a len sa tesim z coho zase bude mat traumu.