Poraďte kam dať chorú matku bezdomovkyňu

lilina585
12. sep 2018

Mam mamu 50tnicku. 10rokov nerobi, celych 10rokov rokov bola zavesena na roznych muzoch, je alkoholicka. Nastarala sa o nas 4dcery po cely cas. Jedneho dna nam dali vediet jej znamy, ze ju zavodnuje,je zlta. Zlutovala som sa,zobrala ju do nemocnice, kde sa zistilo, ze ma 6500e dlzobu na zdravotke. Vybavili sme jej splacanie exekucie po 20e, aby ju osetrovali a preplacali lieky. Z nemocnice nemala kde ist, vzala som ju k sebe, kym sa nezotavi a nepostavi na vlastne nohy. Dostava 60e v hmotnej nudzi. Medzi tym sa dostala k alkoholu, kym som bola v praci, raz sa opila a prestala brat lieky. Odisla a na druhy den sa vratila s rozbitou hlavou. Ma diagnostikovanu alkoholicku cirhozu pecene a psychiatricky posudok alkoholik v terminalnom stadiu. Cize dozivotne uz prepity rozum. Mam ju doma, kde mam aj 5rocneho syna. Nemozem si ju nechat doma. Je psychicky fakt chora. Zivit si ju nemozem dovolit. Nemam nato jednoducho financie. Poradte co s nou! Na liecenie ju odmietaju zobrat, ze takeho pacienta nemaju ako liecit. Na krku mi nemoze ostat. Kam ju mam dat? Existuje nieco pre takychto ludi doslova bezdomovcov? Vedena je len na obec bez trvaleho pobytu. Robit uz nemoze, invalidny nedostane. Nikto mi nevie poradit kam ju dat do akeho ustavu, co by sa o nu postarali... prosim poradte. Som uz ja na nervy z nej.

topmamicka
12. sep 2018

Chod sa spytat napr. na mestsky urad - socialny odbor

luliu
12. sep 2018

@lilina585 znie to zle, ale postarať by sa mala rodina, kto iný? Štát? Prečo? Bud sa postaras, alebo zomrie niekde na ulici. Prepáč za takúto odpoveď

papa2
12. sep 2018

@lilina585
Ahoj,poznam podobny pripad,chlapik mal sice deti,no tiez sa nemohli starat,nakoniec to riesil starosta obce kde zil dotycny....podarilo sa mu vybavit nieco cez charitu cca na pol roka,potom cez farara...skus zistit nieco aj tymto smerom,viem ,ze neplatil nic za ubytko ani stravu,len si to musel odpracovat v dobrovolnych cinnostiach

kukakaj
12. sep 2018

@lilina585 ahoj, my mame babku v domove seniorov a vedla nej ma izbu chlapik alkoholik, asi 55rocny, pravdepodobne podobna diagnoza ako tvoja mamka. Zalezi urcite od zariadenia, ci niekoho takeho prijmu, ale ocividne sa to da kedze tam je uz minimalne 1,5roka, co je tam babka.

baaambulkaa
12. sep 2018

Bud si ju nahas alebo vyhodis, ina moznost asi neni

pininka
12. sep 2018

Pises ze ste 4 sestry, nemozete sa spojit a zaplatit jej nejake zariadenie, pravdepodobne sukromne? Musi to byt velmi tazke s takou osobou.

benit
12. sep 2018

@lilina585 mam tiez otca, ktory sa o nas od 11 rokov nestaral. Odisiel od mamy aj od nas - deti. Neviem si predstavit, ze by som sa teraz mala o neho postarat. Poradit ti neviem. Ste 4 sestry. Aky nazor maju dalsie3? Verim, ze ked mas deti, rodinu tazko je ju zivit a ked ani nepomoze s nicim a Nemoze si ist privyrobit ani na brigadu. Farar kufa mal take utocisko pre bezdomovcov. Nezavidenia hodna situacia.

matula211
12. sep 2018

Vlastná mama sa nevie postarať o dcéry kvôli tomu, že potrebuje prelievat hrdlo alkoholom a dcéry sa majú postarať o mamu aj napriek tomu, že ďalej mieni prelievat hrdlo alkoholom? Nič v zlom, mám tiež srdce, nehovorím, že by som nepodala pomocnú ruku, ale doma by som si ju pri svojej rodine nenechala...ak by sa mienila zmeniť, možno...Inak nie...

erikavesela
12. sep 2018

Mozem sa spytat kolko mas rokov?

radu_lienka
12. sep 2018

@luliu preco by sa mala starat, ked jej matka sa nestarala o ne 4?

Len na nejaku charitu kde ubytuju, a nech si to odrobi na vpp, asi lepsie riesenie nebude.
Cudujem sa ze si si ju zobrala vobec.

erikavesela
12. sep 2018

@matula211 taky clovek sa uz nikdy nezmeni

erikavesela
12. sep 2018

Ja by som ju teda doma nechcela...nestarala sa o vas...sorry...nestarala sa, nestarala by som sa ani ja...nech ide kam uzna za vhodne..taketo prostredie absolutne nie je vhodne pre tvojho syna...nech ide dalej liat prachy dole gagorom, ale niekde inde...ked to dokazala predtym a teda na vas kaslat...tak to zvladne aj teraz...a nech kasle na vas nadalej...by som ju vypoklonkovala z bytu a dovidenia...aky pozicaj, taky vrat

moonglow
12. sep 2018

cirhoza + alkoholik v terminalnom stadiu? ake prognozy vam dal lekar? je to smrtelne ochorenie, mysli na to, ze tu mamka uz asi dlho nebude, bez ohladu na to, ako vyriesite tuto tazku situaciu ☹
Ked sa na vas mama vykaslala, boli ste este malolete?

li_via
12. sep 2018

Skus zavolat tu do Zakoviec http://www.ikv.sk/kontakty.phtml?id5=7547
Len neviem, ci nemaju podmienku, ze prestane pit..

erikavesela
12. sep 2018

Suseda mojej babky tiez opuchla a ostala zlta...do par tyzdnov bol pohreb...mala asi 50

puklica13
12. sep 2018

@radu_lienka takze oko za oko a zub za zub?

11mirka22
12. sep 2018

@lilina585 a s ňou si sa rozprávala o budúcnosti? Chápem, že je chorá, hlavne prepita a závislá, takže rozumný názor ti nepovie... Ale tak aspoň ako reaguje? Lebo ja na tvojom mieste by som sa na ňu vykaslala, lebo ak ona sama neprejaví vôľu riešiť svoj problém, tak s ňou nepohnes, ani keby si čo spravila. Ústavy, domovy dôchodcov sú drahé a keďže neni ani dôchodkyňa, tak smola. Zavret na psychiatriu raz za čas na preliecenie, odtiaľ neutecie. Ale to by musela priznať si svoju chorobu a závislosť, alebo niečo vážne vyviesť. Inak nič nespravis....

henikav
12. sep 2018

Keby ste sa jej vy deti zlozili na nejaky domov dochodcov?

erikavesela
12. sep 2018

@puklica13 a preco nie?

oliva276
12. sep 2018

Si si istá, že nemá odpracovaných 15 rokov aspoň na ČID? (s takými diagnózami by ho pravdepodobne dostala.) Keď je päťdesiatnička a 10 rokov nepracuje - dovtedy mala nejaké roky odpracované, nie? Rátajú sa jej do toho aj MD na 4 deti a taktiež štúdium od 16 rokov.

luliu
12. sep 2018

@radu_lienka zle si ma pochopila, ja som jej neradila nech sa o ňu postará, ja som len povedala, aké má možnosti.

nelinka888
12. sep 2018

Klasický domov dôchodcov alebo také zariadenie, kde sa starajú aj o ležiacich pacientov, len to sa všetko platí a budete to musieť platiť vy :/ Len proste budete zbavení zodpovednosti za ňu

jamika27
12. sep 2018

@lilina585 vidím to iba na domov dôchodcov. Mali sme podobný prípad. Svokor ťažký alkoholik. Býval v pivnici (upravenej). Veľa rokov nepracoval asi 15 rokov. Je ale pravda, že poctivo chodil aspoň na UP, čiže nemal nedoplatky. Jedného dňa ostal zo dňa na deň imobilný, skolaboval. Musela ho odviesť záchranka do nemocnice. Nikto si nevedel predstaviť že by sa o neho staral doma. Tak bol v nemocnici (pridružil sa mu aj zápaľ plúc). Potom sme vybavili doliečovák (kým sme vybavovali domov dôchodcov). Potom išiel tam. Iné východisko nevidím. Neviem či máš mamu takú čo by mohla ešte utiecť a odtiaľ robiť problémy, ale pokiaľ je už psychicky zle, držali by ju tam. Proste domov dôchodcov, alebo ústav. Asi budeš riešiť aj peniaze. My sme popri tomto všetkom začali proces vybavovania invalidného dôchodku, z ktorého sa potom vyplatil aj domov dôchodcov. Predtým sme to museli platiť samé, ale potom nám doplatili spätne. Trvalo to cca 3 mesiace, kým sme invalidný vybavili.

U teba by som asi začala riešiť to, či sa nedá aj napriek nedoplatku v ZP vybaviť invalidný, prípadne iný typ príspevku, aby ste mohli aspoň z niečoho platiť prípadný domov dôchodcov.

Držím palce

oliva276
12. sep 2018

@jamika27 - nedoplatok v ZP nemá nič spoločné s prideľovaním ID.

simona171
12. sep 2018

No môj otec mal cirvozu pečene vybavili mu domou dôchodcov,ale bohužiaľ sa tam už nedostal odysli mu obličky a zomrel

deti95060810
12. sep 2018

ja by som asi začala zisťovať kde je najlacnejší domov dôchodcov, alebo niečo kde by som ju mohla dať...na ulicu nie, ale do nejakého zariadenia áno...ešte popýtaj sa niekde na charite. V každom väčšom meste je katolícka charita.....

jamika27
12. sep 2018

@oliva276 toto neviem preto som písala nech si to preverí. V jej prípade by to bolo fajn. Ak má diagnózy, nech si aspoň čiastočný vybaví @lilina585

patkanik42
12. sep 2018

ahoj, skús pohľadať na nete pod "zariadenie podporovaného bývania" alebo "podporované bývanie" - myslím, že sa zaberajú aj takýmito prípadmi.

didileo
12. sep 2018

zaplať jej jednosmerný taxík do charity. Prepáč za túto krutú radu, ale doma ju nemôžeš mať.