Poraďte kam dať chorú matku bezdomovkyňu

lilina585
12. sep 2018

Mam mamu 50tnicku. 10rokov nerobi, celych 10rokov rokov bola zavesena na roznych muzoch, je alkoholicka. Nastarala sa o nas 4dcery po cely cas. Jedneho dna nam dali vediet jej znamy, ze ju zavodnuje,je zlta. Zlutovala som sa,zobrala ju do nemocnice, kde sa zistilo, ze ma 6500e dlzobu na zdravotke. Vybavili sme jej splacanie exekucie po 20e, aby ju osetrovali a preplacali lieky. Z nemocnice nemala kde ist, vzala som ju k sebe, kym sa nezotavi a nepostavi na vlastne nohy. Dostava 60e v hmotnej nudzi. Medzi tym sa dostala k alkoholu, kym som bola v praci, raz sa opila a prestala brat lieky. Odisla a na druhy den sa vratila s rozbitou hlavou. Ma diagnostikovanu alkoholicku cirhozu pecene a psychiatricky posudok alkoholik v terminalnom stadiu. Cize dozivotne uz prepity rozum. Mam ju doma, kde mam aj 5rocneho syna. Nemozem si ju nechat doma. Je psychicky fakt chora. Zivit si ju nemozem dovolit. Nemam nato jednoducho financie. Poradte co s nou! Na liecenie ju odmietaju zobrat, ze takeho pacienta nemaju ako liecit. Na krku mi nemoze ostat. Kam ju mam dat? Existuje nieco pre takychto ludi doslova bezdomovcov? Vedena je len na obec bez trvaleho pobytu. Robit uz nemoze, invalidny nedostane. Nikto mi nevie poradit kam ju dat do akeho ustavu, co by sa o nu postarali... prosim poradte. Som uz ja na nervy z nej.

anit05
12. sep 2018

nakoľko mama nedovršila dôch. vek nemôže byť umiestnená v Zariadení pre seniorov, ako ti tu radia. V jej prípade treba na príslušný vyšší územný celok podať žiadosť o posúdenie odkázanosti / nájdeš na stránke VÚC/, žiadosť si mama podpíše, lek. nález musí vypísať obv., alebo ošetrujúci leká. VÚC vydá Rozhodnutie o odkázanosti a potom najlepšie osobne ísť na VÚC preveriť voľné miesta v CSS kam by matka mohla byť umiestnená. Súbežne treba požiadať Soic. poisťovňu o invalidný dôchodok. Samozrejme mama musí s umiestnením súhlasiť, nie že im odtiaľ ujde. Ak nebude súhlasiť, nemôžeš nič riešiť iba ju žiaľ vyhodiť na ulicu, takýto typ ľudí je žiaľ neriešiteľní.

vlasica19
12. sep 2018

Ist sa na mesto spytat ci nemaju nejake zariadenie pre takychto ludi, aj ked to asi nie. Jedine platit nejaky dom dochodcov kde beru aj taketo tazsie pripady

radu_lienka
13. sep 2018

@puklica13 moze si ta uena za to sama

suesue1983
13. sep 2018

Myslím ze v Košiciach by malo byt nejaké zariadenie pre bezdomovcov... Ú nás v meste platia vraj 1e na noc. Ale piť nesmu.To by som jej zaplatila nakúpila jedlo na mesiac a ďalej nech si poradí... Doma by som ju nemala je to kruté ale bohužiaľ pre takýchto nemám pekne slovo vôbec.

belllinka
13. sep 2018

@lilina585 Zo zakona mas aj ty vyzivovaciu povinnost voci rodicom, cize ty sa musis postarat. Bohuzial. Inak to moze by nariadene aj sudom.

montemotherone
13. sep 2018

Skús sociálny odbor v tvojom regióne. Tak ako tu už bolo spomenuté, postarať sa musíš v prvom rade ty, tak to uvádza aj zákon (bohužiaľ, bez ohľadu na to ako to vnímaš a čo sa udialo v minulosti). Je to doslova hrdinstvo, že si aj napriek bolesti, ktorú vám deťom spôsobuje celý život, dokázala už to, čo si dokázala. Verím, že sa nejaké riešenie nájde. Určite by som tlačila aj na to liečenie. Aspoň istý čas by bol vždy vykrytý. Pre tie, ktoré si myslia, že taký človek sa ešte môže zmeniť, toto už nie je otázka jej vôle. Človek v terminalnom štádiu alkoholizmu má už ťažko poškodený mozog, o vôli sa tam veľmi hovoriť nedá 😕 Takže to vidím skôr takú starostlivosť na striedačku liečenie, psychiatria, geriatria.... A len vybavovať, vybavovať.... 😕

robodracica
13. sep 2018

@radu_lienka Deti majú voči nej vyzivovaciu povinnosť. Aj keď máš dieťa čo ťa nepočúva (zaskolactvo, drogy, fajčenie) tak ho len tak nemôžeš vyhodiť, že si môže zato samo. Tak ako rodiča majú vyzivovaciu povinnosť voči deťom, tak dospelé deti voči rodičom. Nediskutuje ci je to správne a ci nie. Zákon hovorí jednoznačne.

radu_lienka
13. sep 2018

@robodracica dobre, ideme sa tu handrkovat zakonom, ok, tak si nastahujte alkoholika vy do bytu, nech vam preda aj gatky... osobna skusenost... vybieleny byt po fetakovi, ked rodicia isli na dovolenku

kvetinka75
13. sep 2018

@luliu to je pravda, že postarať by sa mala rodina, hlavne, keď má deti. Ale na druhej strane, deti nemôžu doplácať na rodiča, ktorý sa takto chová. Tiež by ma zaujímalo, čo robiť v tomto prípade.

robodracica
13. sep 2018

@radu_lienka Kazdy pripad treba posudzovat individualne. Neda sa to ako cez sablonu... Nikto netvrdí že si ma matku nechať doma. Treba mysliet aj na to že nieje len alkoholička, ale aj chora. Pokial su 4 surodenci, tak isto nieje problem zaplatit nejake zariadenie... Take lacnejsie su ceny okolo 400€. Pokial by jej vybavili take zariadenie a matka by odtial utiekla, tak by mali aspon ciste svedomie že oni chceli pomocť a matka to zmarila....

radu_lienka
13. sep 2018

@robodracica 100€ ked mam dat a je sama so synom... jasne a dalsie tri su kde teraz? joj... zastavajte sa cloveka ktory sa prepil do nemoty... a este by ju miseli aj chcieť niekam zobrat ked je alkoholicka...

robodracica
13. sep 2018

@radu_lienka a ty co vlastne navrhuješ? Ako by si to ty riešila?

radu_lienka
13. sep 2018

@robodracica v prvom rade potrebuje papier ze je alkoholik, ze ma rozum prepity, dalsie je uz na matke ci je ochotná sa liecit, ak ano tak ustav proti alkoholicky, keď z tade odide s papierom ze je vyliečena tak moze ziadat o ulozenie do ústavu, pytat predcasny dôchodok a aspon cast prispievat na ustav, časť by doplatili, ale nieje to po 100€ ale 100€ na 4 dcery, to je rozdiel, lenze ustavna liecbu musi ona chciet nie dcery, ujde z tade, buchnem dverami a skoncila...

jamika27
13. sep 2018

@anit05 my sme svokra dali do domova a ešte nemal dôchodkový vek ako píšem v príspevku. A keďže svokra mi robí v domove dôchodcov, viem, že sú tam zo dvaja traja okolo 55 ročný alkoholici prepitý, ktorých tam strčili. podotýkam, že sú mobilný a žijú si tam pohodlný život. Majú čisto, navarené a zo zvyšku čo im ostane sa idú nachľastať do mesta lebo tam nemôžu. (Neviem ako, nepoznám zákony, nechcem sa hádať). Autorke som poradila, že pri tých diagnózach čo má by jej mali vybaviť minimálne čiastočný invalidný ak nie plný a určite by ju potom na zákalade oficiálnych diagnóz (kľudne spojených aj so zbavením svojprávnosti pri tých psych. problémoch a alkohole) do nejakého zariadenia umiestnili. Samozrejme že tieto zariadenia bývajú aj plné, aj čakačka je tam.... My sme to tiež vybavovali cez 4 mesiace, ale podarilo sa.

Bude to fuška pri našich úradoch, sami sme si to odkrútili, ale určite to ide.

ewhita
13. sep 2018

Ahoj, poradím ti IKV v Zakovciach - farár Kuffa ju iste prijme. Musí tam však prísť triezva

anit05
13. sep 2018

@jamika27 v SVK sú 4 druhy soc. zariadení s 24. hod. star.- zariadenie pre seniorov, zariadenie opatrovateľskej služby, dom sociálnych služieb a špecializované zariadenie. Je zvykom, že ľudia ich nazývajú JEDNOTNE Domovy dôchodcov, ale podľa zákona sú presne určené pre koho sú, takže ak radíte musíte vedieť aký štatút má to zariadenie kde sú umiestnení tí 55 roč. klienti.. Ja som jej poradila postup ako vybaviť umiestnenie do sociálneho zariadenia pre žiadateľku, ktorá ešte nedovŕšila dôchodkový vek.

juliet86
13. sep 2018

skuste jej vybavit osobny bankrot a invalidny dochodok. obrat sa na oz vagus. utulok sv lujzy. skuste so sestrami kupit starsi dom a dat ju tam napr. je to tazke. otec mojej kamky riaditel gymnazia skoncil ako bezdomovec. kvoli alkoholu. rok ku platili prenajom garzonky nasli mu brigadu. nic. alkohol ho stiahol. ona odmietla dedicstvo.

zirafienka
13. sep 2018

to sú neskutočné problémy...

angelinja
13. sep 2018

neviem ti opradit ale len chcem povedat ostatnym nech su trochu ludsky...osudy su vseliake moze si sama atd..mozno ano mozno nie..proste sa nezaradila do zivota to sa stava je to smutne mozno to tak m alo byt ale neodusdzujte tolko.odsudte vrahov , tych co biju tych co neivme co ale prestante furt sudit lebo aj vy budete sudene-ja niesom naboz. fanatik ale vzite sa do situacie cloveka ktory cely zviot nevedel co so zivotom a potom chcite od neho ze nech sa postavi na vlastne nohy..to sa neda..kto by to dokazal tak klobuk dole ale budte aj sebakriticke a sucitne

maria584
13. sep 2018

Toto riešenie čaká aj nás, ak svokra umrie skôr ako svokor. Svokor je alkoholik, keď mal deti malé bil ich, vyhrážal sa im. Ešte žijú spolu so svokrou, ale ak by ona umrela skôr ako on, tak neviem, čo s ním urobíme. Môj muž ho u nás nechce, a ani ja, máme dve deti, a nepotrebujem sa starať o alkoholika, ktorý robí všetkým zle. Mne sú prednejsie moje deti ako opitý chorý svokor.

jamika27
13. sep 2018

@anit05 aha, tak to už takto podrobne neviem, teraz som si otvorila stránku ,,domova dôchodcov,, u nás a je pravda, že majú v popise viac služieb. Je to aj zariadenie pre seniorov, aj špecializované zariadenie a aj domov sociálnych služieb.

Takže aspoň autorka bude vedieť aké sú možnosti. Určite to nie je v jej prípade až tak beznádejné. Len to bude trošku dlhší proces.

ďakujem

jamika27
13. sep 2018

@maria584 treba v prvom rade spraviť opatrenia dopredu. Zariaďte (podľa možností samozrejme) nech ešte za života prepíše všetko čo má na mamu, prípadne na deti (keď bude mať svetlejšiu chvíľu) ak ešte niečo vlastní. A hlavne nech je riadne vedený v ZP, (neviem či je na dôchodku) ak nie, nech chodí aspon na UP raz za mesiac, nech má papiere v poriadku. Treba ho na ten UP raz za mesiac aj zaviesť. Nech sú v prípade ,,potreby,, papiere v poriadku.

My sme to tak mali, svokor alkoholik, ale mal chvalabohu papiere OK, zomrel rýchlo, malo to rýchly spád a ,,nečakane,, Viacerým odľahlo. Ale na UP som ho vozila aj ja. A teraz svokra aspoň vdovský poberá, lebo mal nejaké roky odpracované.

Treba mať hlavne papiere v poriadku, na čo príbuzní často nemyslia, alebo neriešia (aj ked samozrejme nie vždy sú možnosti).

petrofka
13. sep 2018

Prenajmite jej garsonku so sestrami na nejaky cas, ktory dopredu vyplatite. Vybavte jej invalidny a osobny bankrot. Kazdy tyzden jej jedna z vas nakupi jedlo na týždeň. Ak sa nespamata, nuz, bude na ulici. Medzitym mozete skusat najst nejake zariadenie, kam ju dat.

silver84
13. sep 2018

Levoca. Je tam centrum pre bezdomovcov so zavislostou. Tusim pod zastitou Sv. Frantiska z Assisi. Skus pogooglit

maria584
13. sep 2018

@jamika27 už poberá starobný dôchodok, nedoplatky nemá nikde. A dom je chvalabohu písaný len na svokru. On nevlastní nič

jamika27
13. sep 2018

@maria584 tak super, ak zomrie prvý on aspoň svokra bude poberať aký taký invalidný. Podľa mňa ale treba ešte za života poriešiť majetky na svokru. Lebo ak zomrie skôr ona, polovičku dedí on. Neviem ako až je problémový alkoholik, ale u nás hrozilo, že by to svokor prepil majetok, lebo veľa peňazí a majetku prepil a popredal ...

zofiac
13. sep 2018

Prepac, necitala som vsetky prispevky. Ale napadla mi otazka, ci je svojpravna? Asi by som sa poobzerala po nejakom domove, kde by ju vzali a deti by sa museli financne poskladat, plus tych jej 60€, popropade este invalidny. Ale zbavit svojpravnosti.Ale je to od teba hrdinske, ze si sa na nu nevykaslala. Mama tu uz mozno dlho nebude, s tou diagnozou co ma, takto na rovinu to pisem.

ukulela
13. sep 2018

@radu_lienka pozri, ale @robodracica pise spravne veci .. nedavno sa tu preberalo, ze zene sa po X rokoch vratil manzel, ktoreho dokonca chceli/vyhlasili za mrtveho tusim - a ona musi ako zodpovedna teraz este riesit jeho dlhy, ci liecenie, ci co ... tak je to aj v tomto pripade, deti maju zodpovednost - ze si ju zakladatelka vzala - zrejme chyba, mala od zaciatku komunikovat so vsetkymi surodencami, nech sa spolupodielaju ...
a ako pisu baby vyssie, naozaj overit moznosti ziskania ID, najst zariadenie a pripadne rovnym dielom doplacat.

mircalla
13. sep 2018

@radu_lienka Len tak pre info - alkoholik nie je vylieceny. je to zavislost a vyliecit sa to neda, jedine cely zivot abstinovat. Takze s papierom, ze je vyliecena neodide, taky nedavaju