Potrebujem nestranný názor

renkafn
25. máj 2014

Na začiatok sa chcem ospravedlniť,že vystupujem pod novo založeným nickom,ale nemôžem takéto veci nateraz riešiť,pred toľkými priateľkami,ktoré mám pod svojím stálym nickom.Len na vysvetlenie,že nie je to žiadny vymyslený príbeh.
Každá z nás máme nejaký ten problém so svojím partnerom-väčší,či menší.Ja už dlhšie bojujem,trpím,riešim a stále som v takom začarovanom kruhu a dospela som do bodu,keď sa potrebujem poradiť aj s inými nielen tými čo sú v mojej blízkosti.
Na úvod asi toľko,že sme 4-členná rodina,deti sú školopovinné,ja vzhľadom na to,že manžel pracuje 3,5 roka v Rakúsku,som zamestnaná na skrátený uväzok,nakoľko teda deti sú v takom veku,žeby som ich ešte nemohla nechať doma poobede ani v noci samé.
Niekoho ďiaľka zbližuje,no ja ako spätne pozerám nás asi rozdeľuje.Problémy sa začali takmer hneď ako manžel začal pracovať v zahraničí.Išiel tam pracovať aby sme si zlepšili rodinnú situáciu,vedel,že keď odcestuje ,všetko ostane na mne-deti,domácnosť,či ochorejú,alebo hocičo iné,že si budem musieť nájsť prácu len takú ,aby sa to dalo zvládnuť.Od začiatku nás vydeľuje z peniazmi-s rodinnými prídavkami a to čo zarobím mám tak cca 400 €,no a on nám zo svojho platu (do 2,000€) prispeva tak 300-400€-nepravidelne samozrejme,niekedy pošle a niekedy nie,to som vypočítala taký ročný priemer..Ja viem je to krásna suma,samozrejme pokým nás niečo nečakané neprekvapí tak sa dá aj ušetriť.No ja z tejto sumy hradím úplne všetko komplet oblečenie pre derti počas celého roka,ešte ani raz deťom nekúpil v Rakúsku ani ponožky,maximálne tak nejaké drobné sladkosti.....platím samozrejme aj jeho všetky šeky,naposledy aj pokutu za prekročenie rýchlosti.No a ide o to,že zrovna minulý týždeň nám nám rachla pec na vykurovanie a bude treba kupovať novú,povedal mi,že on nemá na to,že som si mala ušetriť,strašne ma to neviem či nahnevalo,ale teda z jeho príjmu nám prispeva "omrvinkou",on si veľkú časť necháva pre seba a ešte čaká že z toho ušetrím?!Prístup k jeho účtu nemám.Viem ,že mnohé napadlo hneď slovo rozvod,ale ja to ešte takto razantne nechcem riešiť.No ale riešili by ste v mojom prípade výživné počas trvania manželstva?Vzhľadom k tomu že teda neprispieva pravidelne,napr.teraz mi poslal zo svojho účtu v marci 600 €,apríl nič,máj zatiaľ ešte nič-nikdy neviem čo mám očakávať.A myslíte ,že by mi to vôbec dopadlo dobre?Nevysmiali by ma na súde-keď vlastne ý priemer je ako tak v pohode?Toto z tou pecou nebola jediná vec,bolo ich viac,takže nejdem na to zbrklo-to bola už vec čo ma dorazila.S ním sa na túto tému nedá absolútne-hneď vyskakuje ako čert.Mala by som to teda skúsiť podať?

yanni
27. máj 2014

@renkafn ja ta obdivujem. Ja by som s tym uz davno prastila. ale na druhej, neskoro, ale konecne si odlozila ruzove okuliare a rozhladela sa. Treba konat, inak sa znicis. Si myslim, ze deti ho uz ani nepotrebuju. Su zvyknute byt bez neho. Na jednej strane som za znovuzblizenie ale na druhej strane, ako to cim dalej tu citam, ved on vas uplne odmieta, tak o com to je?
Ja mam svoju svokru velmi rada ale co sa mojej rodiny tyka, je mi jedno, co si mysli. Moji rodicia su 800 km daleko, svokrovci 400 km. Takze s obidvomi stranami sa vidime malo. Mne by bolo jedno, co vravia. Su to tvoje deti, tvoja rodina, ty a tvoj muz ste za ne zodpovedne, nie svokra.
A keby mi svokra povedala, ze chlap si ma po sichte oddychnut, tak by som jej taku slechla.....zena si nemusi po sichte oddychnut? Preco by mala LEN zene zacinat po sichte dalsia sichta? Moj chlap, ked je doma, tak ide nakupit, vygruntuje dom, dokonca hodi aj do pracky, poumyva podlahy, a navari. A ked je doma, veri LEN on. Ja mam zakaz kuchyne. Akurat co vtedy robim, ze upecien, kedze on vie perfektne varit ale piect nepecie.
Zoberie deti aj sam a idu von, nech si oddychnem. Ja sice neoddychujem, vzdy je co porobit, ale ked nik nie je v bude, ide to rychlejsie. Ja by som sa na reci svokry vaprdla. Aj ked su to jedine vnucence. Ved by nebola ani prva ani posledna, co by mala vnucence len cez prazdniny. Myslis ako casto je to u nas? Zaciatkom maja prisli svokrovci len tak na predlzeny vikend. Ked sa nam neda a oni chcu, tak nech pridu, ved im nik nezakazuje. A to moze aj tvoja svokrusa.

yanni
27. máj 2014

@renkafn Reni, a preco platis ty za jeho auto? Ved ho pouziva len on, ci nie? Tiez jeho mobil. nechapem, aj ked skvela ponuka, co je skvela ponuka?, ked je uz roky v ATm, preco nema AT bud pevnu linku alebo AT-simku? Mal by to ovela lacnejsie. Ja volam na SK nasim za necele dva centy za minutu na pevnu linku a skypovanie je prakticky zadara, kedze internet flat a v zakladnom poplatku za pevnu linku. To by sme ale dopadli, keby ja som musela platit muzov telefon v Saudskej Arabii. Ty mas chlapa bez chrbtovej kost (sorry, ze to musim tak nahlas povedat). Fakt fuj, ze sa nehanbi.
Hod adresu, asi ho navstivim a vycistim mu riadne zaludok 😠

vroni
27. máj 2014

@yanni, ved ja suhlasim. Statistiku mam vystudovanu, takze verim len takej, ktoru si sfalsujem sama 😀 😀 😀, ale presne o tom hovorim, ze pan ma dost na to, aby este aj usetril a nie posielal zene smiesne styri stovky (neratali sme doplatok rodinnych pridavkov, na ktore ma narok a to je tiez minimalne 150 euro mesacne na dieta, 13. a 14. plat, z ktoreho evidentne tiez nic nekupuje) Ja byt jeho zenou, davno ho doma vitam (alebo mu idem oproti pri mojej trpezlivosti) s tym povestnm valcekom na cesto...
Zaujimalo by ma (kedze je prihlaseny v Rakusku), ci by si @renkafn mohla od neho ziadat aj vyzivne na dieta podla jeho miesta bydliska (teda v AT), dostala by rozhodne viac nez na Sk....

yanni
27. máj 2014

@renkafn juuuj a este som zabudla. Na margo prania veci. Nechce si platit za pracovnu? Pocuvaj, ved to je smiesne. V "panelakoch" na zapade, hlavne v tych novsich, je v pivnici pracovna. Su tam pracky a susicky. co viem, v DE platia v takychto pracovniach za jedno pranie 1 € (hodia sa do automatu 2x50 centov). Tiez verejne pracovne stoja zhruba rovnako. Ja som ako studentka pred 15 rokmi prala vo verejnej pracovni za 1 marku, co je teraz 50 centov. Takze to reaz je sice viac ale nie ovela viac.
Ty akoze neplatis vodu, elektriku, prasok? A do pracky tiez musis to pradlo dat, ho vybrat, vyvesat a urcite mu este aj ozehlis. Toto vsetko nic nestoji? Ja by som mu to riadne vytmavila.

simca06022011
27. máj 2014

@yanni ja mam tiez chlapa co si nevie ani len ucet zaplatit, by sme dopadli keby som to na nom nechavala :P Sama exekucia a upomienky 🙂 Kdeze... pochybujem, ze vobec vie, kde ma papiere k internet bankingu podnikatelskemu, osobny ucet sme mu uz aj zrusili ;) A to je podnikatel. Ale ako hovorim, odkedy som mu jasne povedala, ze tolko a tolko minieme a tolko a tolko mi da inak panvica a bude jest suche rozky, tak nepovedal ani makke f, lebo vysiel z toho, s prepacenim, ako blbec, pretoze si myslel, ze na "domacnost" ide 200EUR a zvysok si minam zo srandy... tak mu to treba uzrejmit, ako to je... a ak ma on nejake vydavky, nech ich aj on da na papier, ak nie.. pre mna neexistuju ;) a nezaujimaju ma... ja som uctovnik, cisla nepustia :P Nech ukaze kolko zarobi a kolko minie aj on.. ked nema peniaze na opravu doma.

yanni
27. máj 2014

@vroni Presne ten valcek na cesto. Ten mam doma aj ja. Dokonca taky fajny, dreveny, Made in Czechoslowakia 😀 😀 😀 Ten by sa aspon na tom trvrdohlavcovi nezlomit. Este by som si skodu narobila 😠
Nie vazne, pytat by si muesel asi tu na SK.Myslim, ze to ide podla bydliska toho, kto ziada. Akurat, ze SK sudy prihliadaju na jeho situaciu a zarobok. Ale ona si moze trebars zaziadat vyzivne kolko chce, oni to uz presetria. Ja by som si na to nasla rakuskeho pravnika.

moonlight1210
27. máj 2014

@alice107 po prvom roku, co odisiel robit do AT.
lubili sa, vzali sa, mali deti, penazi nebolo nazvys, nasiel si pracu v AT, odisiel tam robit. prvy rok bol ok, co tam robil, potom zacali pomaly problemy. a rastu.
nevidim zavadzanie.
okrem totálnej neschopnosti citat vzdy CELY text a POCHOPIT kontext. ale s tym si problemy uz ukazala aj v inej teme.

yanni
27. máj 2014

@simca06022011 hm do kelu s takymi chlapmi. Tak mi mame a vsetko trvale prikazy. A ked nejake ucty pridu tak, ze to treba poukazat, tak to poukaze muz. Casto je to sice na poslednu chvilu, ze uz mam chut to zaplatit sama ale ved rodinne polozky ma platit on. Ja si napr platim len moju zivotnu poistku co som mala este pred nasou erou a ked nieco objednam napr. detom, tak to zaplatim z "mojho" ale to nie su az take hrozne polozky.

vroni
27. máj 2014

@yanni, ja mam doma umelohmotny ☹ Ale zdarma poskytnem liatinovu panvicu za ucelom usporiadania myslienok v panovej hlave. Zakladatelka to ma po ceste, nech sa stavi 😀 😀 😀

simca06022011
27. máj 2014

@yanni mne to platenie ani neprekaza, aspon viem kolko mame penazi a kolko minieme.. nevedomost (a dobrovolna) niektorych zien je az zarazajuca, ako tu poslednou dobou stretavam... ja som rada, ze viem kolko zarobime a kolko minieme a teda nemoze mi chlap skakat doma po hlave, za to ze si kupim topanky, alebo nebodaj idem ku kadernicke... a toboz nie ked pride malej zasielka z nextu :P

simca06022011
27. máj 2014

@vroni juuj ja som tento vikend vyhodila jednu "grilovaciu" liatnovu panvicu.. ale to je uz na uplne eliminovanie skodcu :P s tym keby som niekoho trafila, uz by to nerozchodil :P

mikchaila
27. máj 2014

@renkafn predpokladam ze realne nemas naozaj ponatia co vlastne robi a kolko vlastne zaraba... Ja osobne by som sa s nim pokusila porozpravat sa a nasledne keby som videla ze ziadny efekt (co podla mna teda uz vyplyva z Tvojho prispevku), podala by som ziadost o rozvod a ziadala adekvatne vyzivne. Prispevok si zacianala tym ze ste "4členna rodina" ale toto uz nesplna definicu rodina, ale matka čo vsetko taha a otec co "akoze" zaraba na rodinu. Musim vsak povedat, ze vychadzam len z Tvojho prispevku, takze realna pravda môze byt naozaj niekde v strede. Avšak keby realne zarabal 2 litre, tak ti posiela rovnaky prispevok kazdy mesiac, čize bud 1: kasle na vas - na svoju rodinu, 2. ma v rakusku milenku alebo niekoho ineho komu tiez prispieva podobnym sposobom ako na vas (raz sem raz tam), 3. nezaraba realne to co ti vravi a posiela peniaze podla svojich moznosti a hanbi sa priznat pred svojou rodinou porazku
Kazdopadne rozhovor a potom rozvod, toto nema vyznam. Opakujem vychadzam len z Tvojho prispevku. Mrzi ma to, ale podla mna je toto len trapenie Tvoje a Tvojich detí...
Veľa pevných nervov prajem

alice107
27. máj 2014

@moonlight1210 to je tvoj pohlad na vec a uplne od veci. ale je mi jedno ,aky nazor mas. ja som ani v umysle nemala debatovat o tom s tebou .z akeho dovodu by som to robila? ved ty nie si odborny partner pre mna na debatu.a ako laik ma nezaujimas ani ty ani tvoj nazor na vec.
ak autorka mysli, ze je to inak, napise.
potom mozeme do konformtacie presne odkopisrovat jej prispevky.
presne ako na sude.

tvoj problem je, nevies napisat nazor bez napadania ineho pisatela. hlavne to napadanie bolo v tomto pripade hlavnym dovodom na tvoju reakciu. ked ty to pomoze , tak pokracuj. 😀

tatko_bebe
27. máj 2014

@moonlight1210 do prcic co som napisal ako prve?????? :D ze takto rodina fungovat nemoze ze on je v pi a ostatny tu 😝

tatko_bebe
27. máj 2014

@ukulela a preco to zacala riesit po x rokoch a nie hned????? trochu chore nemyslis?

tatko_bebe
27. máj 2014

@renkafn a preco si na neho taka makka? mala si mu hned dat po hlave a tu motorku predat ked Ti nedava prachy

yanni
27. máj 2014

@vroni no imelohmotny nie je bohvie co 😠 Ale ta liatinova panvica je fajn. Aj ja mam jednu taku velikansku, fajne tazku. Len keby som ju pouzila, tak deti otca uz asi nemaju 😕

@simca06022011 no moj ked nieco deckam kupim vobec nesomre. Aj minuly tyzden som vyhodila 200 e za oblecenie. No na tri deti treba. Ale mas pravdu, chlapi fakt niekedy nevedia, co co stoji. Tak ja som krpcekovi vydrazila v ebay bicykel za 40 €. Je ako novy, ani skrabancek nema. A ked som drazila, tak mu vravim, ze ako vysoko mam ist. A on trepol, ze viac ako 30 nie, ze to uz mozme robno kupit novy. Tak som zacala guglovat, ze kolko stoji taky isty novy. No a vyskocilo mi, ze 179 €. Tak chlap hned splasol a ze nech idem aj na 60 € 😀 Takze este som aj usetrila 😀

kaktusik007
27. máj 2014

@simca06022011 no ja som panvicovy rozhovor neustala.... a vrchol bol, ked sa pan odstahoval a vytvoril si vlastnu domacnost (tu moju vybrakoval pocas mojej hospitalizacie a nasla som si skoro hole steny) a ako dovod uviedol, ze minam vela penazi.... a co sa prijmu tyka - tak 80% som davala do domacnosti ja, tych 20% bolo jeho.... ale - on CHODIL DO PRACE.... ja som bola doma s detmi a zarabala popri...

ako -- @renkafn - toto neustojite... fakt.. mozes sa snazit akokolvek, nehrozi... presla som si tym... on si buduje vlastne zadne vratka, ty ides na pokraji a z uspor, co mas.... vystavi ta uplne do posledneho centu a este budes za zlatokopku, lebo budes ziadat vyzivne na deti.... ale ina moznost fakt nie je. zial.

yanni
27. máj 2014

@simca06022011 ina otazka, sem sice nepatri, ale ked uz ta mam na "oku". Objednavas casto z nextu. Ja kupuvam, ked sme niekde vo svete v kamennom ale teraz som prvy krat objednala. Porovnavala som ceny a vysli tam rifle pre chalanov a spodne pradlo dokonca lacnejsie ako v posratom (sorry za vyraz) C&A. Ako rychlo ti pride balik? Dostala si aj nejaky mail, ze ho uz poslali? Ja som objednala vo stvrtok a do teraz nist. V mali ako potvrdenie objednavky bolo, ze poslu do 4 pracovnych dni. Dnes je 4. Doma som este nebola, tak neviem, ci dnes nieco prislo, ale neprisiel ani nijaky mail, ze to uz poslali.

simca06022011
27. máj 2014

@yanni tak moj tiez nesomre, ale ked pride s bojovou naladou od mamicky tak mam v kuse na stole ako minam... o cenach pomlcim, pre info.. v zime sme kupili malej bundu za 300EUR.

@yanni pride ti email o odoslani tovaru a az potom ti to donesie kurier do cca 3 dni. Objednavam z tade tak raz za 3-6 mesiacov, podla toho co nam treba...

simca06022011
27. máj 2014

@kaktusik007 moze mu prestat platit ucty ;)

kaktusik007
27. máj 2014

@tatko_bebe preco to zacala riesit az po par rokoch a preco nie hned???

urcite z toho isteho dovodu aky som mala ja... trapny a idiotsky dovod - je to manzel a tak drzim rodinu a chcem to aby fungovalo...

lenze na to treba dvoch....

a este jeden detial --- toto, co ona opisuje, ma znaky ekonomickeho tyrania. Viem to, presla som si tym.

yanni
27. máj 2014

@simca06022011 a ako rychlo po objednani pride ten mail? No mne este nic neprislo. a uz su to 4 dni. A to som to chcela este vyprat a vyzehlit a im dat v piatok obliect. Takze tento tyzden to uz nepride, kedze vo stvrtok je tu sviatok, cize ziadna posta. 😠 😠 😠 😠 😠 😠

svetluska82
27. máj 2014

@renkafn musis byt raznejsia, a to ovela 😠 . Je si Tebou velmi isty a podla mna si Ta absolutne nevazi...Vie ze nezakrocis a nezatrhnes mu to. Vie, že sa nerozvedies, ani ze si nedas ziadost o vyzivne. Preto si robi co s TEbou cche. Musis byt razna. Povedz, ze bud ti bude posielat polovicu platu (alebo aj vacsiu cast) , lebo to budes riesit. Jednoducho mu povedz, že hned na druhy den ako pride vyplata nech ti preposle peniaze. Ozaj, preco tan edal ako splnomocnitela k svojmu uctu? Bavila si sa s nim o tom? Ako reagoval? Ved nei je mozne, aby sa takto choval. By som mu to denne omielala poa usi, az pokym by sa nevyjadril. Ano si naivna, ked mu platis positku na auto a on Ti neposlal ziadne prachy. Maximalne Ta vyuziva, len ty to nevidis ( alebo nechces vidiet). Ako reaguje ked riesime peniaze? Krici? Ignoruje? Argumentuje?

svetluska82
27. máj 2014

@kaktusik007 ekonomicke tyranie som zazila ja ja, ale stopla som to hned v zaciatkoch.....

kaktusik007
27. máj 2014

@svetluska82 mne to trvalo pol roka... kym mi doslo, ze fakt zijem s hadom a ze to cele, co bolo so mnou (teda jnase manzelstvo) je len obycajny podvod....
ono na to treba cas.. niekto to spozna hned - ty - niekto potrebuje pol roka - ja - a hold, renkafn to trvalo tri roky, kym jej doslo, ze cosi " nehra"

svetluska82
27. máj 2014

@kaktusik007 hej, jasne, len sa bojim, že ona je taka makka povaha, že s tým nic nenarobi 😒

kaktusik007
27. máj 2014

@svetluska82 kazdy je si strojcom vlastneho stastia...

ak jej tato diskusia a komenty tu neotvoria oci - tak hold, smola... komu nie je rady, tomu nie je pomoci.

lilitela
28. máj 2014

@renkafn Penazi posiela malo, co robi so zvyskom? Ake tam ma naklady na zivot? To zavana tym, ze vedie dvojity zivot, sorry.

moonlight1210
28. máj 2014

@tatko_bebe moze to fungovat, ze on tam a oni tu. pokial obaja dodrzuju (aj ked nepisanu) dohodu. problem nastane, ked jedna strana zacne podvadzat alebo zatajovat informacie.
ano, da sa tomu predist tym, ze teda ideme hned vsetci.
ale pokial to nie je nutne (a spociatku to bolo o tom, ze tam nebude dlho), naco vrazat financie do hromadného stahovania, vybavovania skol, poisteni, atd.
pokial viem, vztah je o dovere, ktora je davana bezodplatne a chapana obojstranne.
preto ma málokto potrebu sa vopred poistovat (naco sa samozrejme da doplatit. zial.).

tu doslo casom k zmene podmienok. praca v zahranici sa casovo natahuje coraz viac, k tomu jedna strana (asi) zavetrila vyhody slobodného zivota a zacala streckovat (alebo chlap prisiel o pracu a hanbi sa to priznat - lebo mozno dovod je zahanbujuci. ktovie.).
tak sa zacalo hladat dalsie riesenie.
co je tazke, lebo on odmieta spolupracovat.

a mne nepride fer jej vycitat, ze bola blba, ze doverovala a hned sa nepoistovala pre pripad, zeby ho napadlo tam vymyslat.