Pozvanie všetkých rodičov na obed

sendymendy
25. júl 2016

Ahojte dievcata,
chcem vas poprosit o nazor, radu, podelit sa o skusenost...
Aby ste boli troska v obraze, strucne popisem ako to u nas je. S muzom sme spolu necelych 7 rokov manzelia a mame 2 deti (2,5roka a necely 1 rok). Byvame v 2-generacnom dome so svokrinymi rodicmi (mame spolocny vchod, aj kupelnu. Kuchynu a obyvacku mame kazda svoju). Svokrovci byvaju na konci zahrady, cca 100 metrov od nas a moji rodicia byvaju od nas necele 3 km v druhej dedine.
Kazdy rok pozyvam vsetkych rodicov aj svokrinych rodicov na hody k nam k obedu (potom aj taka skorsia vecera) - aj v sobotu aj v nedelu. U svokry sme aj s mojimi rodicmi boli na hodoch myslim len jeden krat - v nedelu na obed. Odvtedy robim hody len ja. Moji rodicia maju na dedine hody a potom este take slavnosti co trvaju cely vikend. A pozyvaju nas so svokrovcami aj v soboty aj v nedele vzdy pri tychto prilezitostiach. (inak, vsetky oslavy, ci meniny, narodeniny, ktore mame s muzom a detmi pozyvame obe strany spolocne, vychadzaju si velmi pekne, maju sa radi. Len rozdiel medzi nimi je ten, ze u nasich je vitana kazda navsteva, aj neohlasena, zakial co u svokrovcov je to skor presny opak).
No a tu zacina moj problem. Teraz v sobotu po oslave mojich narodenin, ked nasi odisli, svokra sa pytala, co mame na hody v plane, ci dojdeme k nim na obed a kedy. Dohodli sme sa, ze si to este premyslime a dame vediet. Dnes tu bola, a ze ako som mala v plane robit hody. Tak som jej vravela, ze som chcela ako vzdy - sobotu aj nedelu vsetkych na obed a potom taku mensiu veceru. Ona mi na to, ze keby sme to spravili tak, ze mozme byt u nich na dvore, ze by sme prisli o 16,00 a ze mozem zavolat aj nasich.
Priznam sa, ja som skor citlivejsi clovek. Velmi ma trapi to, ze nasi pozyvaju 2x do roka nas vsetkych na cely vikend k obedu a svokrovci nedokazu tiez tych nasich aspon jeden den pozvat k hodom k nim po tolkych rokoch. Nasim som to radsej nehovorila a ani nikdy neplanujem, ze my sme dostali pozvanie k svokrovcom, ale bez nich. No a dnes, ked mi svokra povedala, ze mozem zavolat aj nasich... To akoby nasilu. Ved bud ich tam chce pozvat, alebo nech nepozyva, to ma ist mimo mna si myslim. Maju na seba cisla, vedia si zavolat aj pri inej prilezitosti, takze v tomto to nie je.
Ako by ste mi poradili, ako to vyspekulovat? Ja nemam problem robit u nas cokolvek. Chcem sa nasim oplatit tym, ze ich pozvem dva dni k nam, nie je mi to za velke. Ale viem, ze keby sme isli my k svokre bez nasich, tak by to trapilo nielen mna, ale aj nasich, a hlavne mamu. Ale nemam zaujem suplovat svokru a volat nasich k svokre. Premyslala som najskor, ze vsetkych zavolam tak ako vzdy na 12,00. a nebudem nic ine riesit, len sa svokre podakujem a poviem, ze to spravime takto. Alebo ma napadla dalsia moznost, ze ked svokra chce robit poobede, tak nech nasi pridu k nam normalne na obed, a potom s nasimi pojdeme k svokre na 16,00 na taku skorsiu veceru, ale uz by som na ten den svokrovcov nepozyvala a pozvala by som vsetkych az potom na nedelu. Alebo vas napada este nieco lepsie? Od soboty nad tym premyslam, trapi ma to velmi. My sme vzdy doma robili hody, chodili k nam navstevy. Muz mi zase vravel, ze oni nikdy hody nerobili, takto to asi jeho mama berie tak, ze preco by s tym mala zacinat teraz...
Budem rada za hocico, radu, nazor, atd.
Dakujem.

sense
25. júl 2016

Ked si citliva povaha a mas probkem ze tvoha svokra nie je az taka rodinkarska ako ty....povedz svokre ako to fhces ty a hotovo...oni to mali zauzivane ibac vy inac ,urcite by sim netrvaka na tom aby toniekto kvoli mbe menil svohe zvyky len preto ze u nas je to inak

katkuz
25. júl 2016

myslim, ze nedorozumenie prameni z toho, ze kazdy zo svojej rodiny mal nieco ine zauzivane. Mne sa pozdava aj moznost pozvat rodicov ku sebe na vikend a tu skorsiu veceru ist ku svokrovcom. Ved ste na jednom dvore, tak myslim ze nie je problem sa stretnut, ked budu vasi u vas - aj mimo obedov a dat si napr spolocnu kavu -alebo riesit veci za pochodu (aj ked mi je jasne, ze obed treba planovat dopredu). alebo sa porozoravat so svokrou, ze si si to predstavovala tak a tak a dohodnut kedy bude obed u koho. Ja viem, lahko sa pise a tazsie kona - ja na vaznejsie debaty so svokrou posielam manzela 🙂 a az ked je pripravena pôda, idem ja alebo spolu 😀 😀

glorikarebeka
25. júl 2016

@sendymendy ako sviatky ako narodeniny deti som vzdy riesila aby sme boli spolcne aj nasi aj svokrovci,ale ostatne vsetko zvlast

bajana
25. júl 2016

Ano, napada ma nieco lepsie...vobec si s tym nelamat hlavu, zavolat rodicov, potom ist spolu k svokrovcom. Vobec by som necakala od svokrovcov rovnake spravanie ako od svojich rodicov. Celkovo mate podla popisu nadstandardne vztahy v rodine, tak by som ich nekazila zbytocnym "lutostenim", citlivostou a ocakavaniami. Bez urazky asi fakt nemas ine starosti iba riesit taketo prkotiny niekolko dni....

katarinapekna
25. júl 2016

skús sa začať starať o seba a svoju novú rodinu a nerieš celý rodokmeň. z ušetrených peňazí za takého ptákoviny sa radšej postav na vlastné nohy. 😎

0silvia0
25. júl 2016

@sendymendy no tak my prvé čo sme urobili, keď sme sa s manželom zobrali, tak sme zrušili tieto vaši k našim, naši k vašim, pozývačky, hody, odvďačovačky atď. Ale toto si nechcela počuť, viem.
Na tvojom mieste by som zavolala svojich rodičov k vám a potom môžete ísť spoločne ku svokrovcom. Aký problém prosím ťa? Nerieš somariny, takto to rozpitvávať a očakávať od niekoho niečo, čo bolo zaužívané u vás je blbosť...

sendymendy
autor
25. júl 2016

@sense nemam zaujem, aby svokrovci menili zvyky, ved oni prisli s tym, ze by sme k nim prisli na obed? ked nikdy neriesili hody, tak preco teraz?
@katkuz ano, to ma napadla taka zlata stredna cesta....

@glorikarebeka vsetci rodicia k nam chodia na meniny aj narodeniny, vianoce aj silvestra (ale to uz pridu skor podvecer na kapustnicu a vecer sa stretko rozpusta) a teda este tie hody. tym, ze sme tu takto pokope, tak som nechcela, aby sa svokrovci citili odstrceny, keby vedeli, ze som pozvala nasich k obedu.

sendymendy
autor
25. júl 2016

@bajana dik za nazor. jasne, ze mam aj ine veci na praci ako sa zaoberat takymito vecami, ale trapi ma to skor z takeho ludskeho hladiska. ale kedze mi to tu pisu viacere, asi nebudem riesit...

@katarinapekna - tento tyzden podpisujeme papiere na vlastny dom, ale podla vsetkeho do hodov sa nestihneme prestahovat. nechcela som to sem zamerne pisat, aby sa to nezvrhlo na typ, neries, o rok si mozes spravit podla seba a bez stresov, co si teda aj mam v plane spravit. len tieto hody asi budu podla vsetkeho este stale na starom...

sendymendy
autor
25. júl 2016

@0silvia0 dobre ste to poriesili. uz mi to aj pred tebou napisali, aby som neriesila a necakala nejake zmeny. asi sa moc zamyslam nad vecami, ktore su len pre mna podstatne ale v skutocnosti nie su...

janifer
25. júl 2016

Myslim, ze mate nadstandardne vztahy. Nasi rodicia sa prvykrat stretli na obede na nasej svadbe a druhykrat ked sme oslavovali 30ky, mame s muzom v rovnaky mesiac. Teraz sa stretavame v meste na zmrzline a vsetci su vysmiati. Navstevy po bytoch nerobime velmi, rodicia sa navzajom tiez nenavstevuju. V meste sa to rodinkarstvo asi moc nenosi. Synove narodeniny oslavujeme trojmo, po 3 vikendy, co narobim, neriesim. Hlavne ze vsetci su spokojni. Ak chce tvoja svokra na obed pozyvat a zavolala aj tvojich rodicov, hoc dodatocne cez teba, tak chodte vsetci. Mozno jej to nedochadzalo hned, tak sa na nu nehnevaj za to. Je to predsalen starsia osoba. A na nedelu mozu zas prist vsetci k tebe domov. Krasa.

sendymendy
autor
25. júl 2016

@janifer nasi volali svokrovcov este aj pred svadbou sa stretnut, ale svokrovci nechceli. a potom pred svadbou sa stretli, a teda ok. bez nas sa tiez nenavstevuju. tym, ze byvame takto pokope, tak som nechcela, aby sa napr. svokrovci citili odstrcene, ked som nieco organizovala, ze by pri tom neboli. zhruba do 2 tyzdnov by sme sa mali predstahovat o par ulic dalej, tak to uz bude o inom, to uz nebudem asi vnimat ako povinnost, aby sa niektora strana neurazila, pretoze o sebe ani nemusia vediet kedy je kto u nas (co samozrejme nemam v plane nejako utajovat ci take nieco, len to uz bude ine a nemusim hladiet na pocity inych)
veru, asi to bude najrozumnejsie, ze v sobotu pozvat nasich na obed, potom ist neskor k svokrovcom a potom v nedelu ich pozvat vsetkych k nam...
dakujem Ti za nazor, si mila

womankc
25. júl 2016

@sendymendy ja by som zvolila presne tak ,a ko si podotkla normálne obed s rodičmi a potom poobede k nim a v nedeľu pohostiť všetkých a všetci budú spokojní ....... zbytočne sa s tým nezaťažujte nikdy sa všetkým nedá zavďačiť

anjeli_k
25. júl 2016

Mozno budem hnusna, ale mat tak tvoje starosti, tak som stastny clovek...ani som to cele nedocitala pre istotu...a neber to ako utocny komentar, ale ako fakt, ze si stastny clovek