Pravidlá v rodine

ematko29
10. júl 2016

Sme 5clenna rodina a v poslednom case citim ako mi dochadza energia.Najviac sa venujem najmladsej dcere ktora ma zdr.problemy.Venujem jej asi 70%casu.Potom domacnost a starsie deti .Manzel je pracujuci +rekonstruujeme dom.Rozmyslala som nad nejakymi rodinnymi pravidlami s ktorymi by sme sa riadili,lebo dost casto sa stava ,ze dochadza k nechcenym skriepkam a minimalne jeden clen v rodine je stale nespokojny.Ako to funguje u vas ,lebo momentalne mam pocit ,ze tu je riadny chaos.Nehovorim o tom,ze ked od niekoho nieco ziadam, tak sa nevyhnem vsetkych moznych dovodov preco nie a som z toho unavena.

dominika6
10. júl 2016

@ematko29
Pravidlo u deti by malo byt:
V izbe budete mat vzdy poriadok,ktory si udrziavate sami...
Ak budes chodit cely den ako zberny voz je to tvoja chyba...
Oprate poskladane veci si kazdy uklada do skrine sam...
Pomahat v kuchyni..
kazdy sobotu napisat zozbam prac co kto urobi a povies ze maju na to hodinu inak zatrhnes to co by im chybalo najviac....

lila69
10. júl 2016

@ematko29 Velmi zalezi od veku tvojich deti.
Ak maju okolo 5 rokov a viac, tak uz si bez problemov dokazu samostatne upratat hracky, ako tak zlozit oblecenie pred spanim a ulozit si ho na urcene miesto, kludne aj utriet riady, povysavat koberec, vyniest smetny kos, utriet si prach v izbe.
Ak su deti starsie, zvladnu aj dalsie veci napr aj v kuchyni pri vareni /ocisit zemiaky, zeleninu.../
Ak sa ti podari toto zautomatizovat, budes mat vyhrane! Velmi ta to odbremeni.
Pre manzela: odlozit spinave pradlo do kosa 😀 , odpratat taniere do umyvacky, pustit umyvacku aj ju vylozit.... To su take drobnosti co velmi pomozu.

misel0806
10. júl 2016

Mas starsie deti ako hovoris,rozdel pracu v domacnosti aj medzi nich,ak mozu nech pomozu,nenakladaj si vsetko na svoje plecia ti sa narobis jak kon potom sa to nakopi na cloveka je nervozni a uz to ide.. Ked ti to pekne podelis a zorganizujes ,spokojny budu vsetci☺

saurian
10. júl 2016

ano, pravidla su dobre, a ak mas starsie deti je dobre aby mali svoje povinnosti. ale nemozes cakat ze ked zavelis "od zajtra plati toto a toto..." tak ze to pojde tak lahko. pravidla sa buduju odmalicka, dlhodobo.... zacinaju vecami ako ze si odnesu papier do kosa ci upratuju svoje hracky, neskor napr oblecenie do skrin ci nejake povinnosti konkretne (napr. ma dieta na starosti domaceho milacika, ci vylozit umyvacku...)... podla veku deti.
vysvetlit im, ze uz su velky a rozumny, a teda sa budu podielat viac na chode domacnosti, a kedze su velky a rozumny, tak samozrejme aj oni na oplatku mozu o niecom rozhodovat.... alebo napr maju povinnosti ze napr dnes popoludni vylozis umyvacku, a mozes "vyjednat" - ze ok nie teraz hned, ze to nechas na nich... napr ja starsiemu poviem ze martinko dnes urobis toto a toto, nemusis hned, ale dopoludnia to bude hotove, a on sam povie napr ze najprv si toto dokoncim maminka a potom... a naozaj na to mysli, a urobi to... alebo vie, ze vzdy ked sa blizi vecera, ze ma dat psovi, tak to ide urobit, cca raz za 3 dni sa pozabudne, to mu len pripomeniem....

ematko29
autor
10. júl 2016

Dakujem zienky vase komentare mi pomohli.🙂