icon

Prečo nenávidím prázdniny: Vyčerpávajúce dni s deťmi doma

avatar
322sima123
17. aug 2024

Zdravim, kolke si uz tak moc prajete aby skoncili tieto otrasne horuce dni ked nemame kde dat deti aspon na den, dva ( 3r a 5r) a ist si vybavit ci nakupit
Muzovi dovolenku akurat nechcu dat takze max. jednodnove vylety ked nieje akurat 40 na skapanie, (dolniaky).
Uz som na pokraji vyhorenia ked len ratam dni do septembra, hlava ma boli, tlak mam nizky. Babka nam vela pomaha ale ma aj inych vnukov a skoro 80r. nemozem jej ich tam davat furt.. Muz tiez nerobi do vecera ( uz by som bola na psychiatrii ) ale aj tak mi uz tak leze vsetko na nervy od rana ze az.. tak moj vylev...
Lem smekam pred tymi zenami ktore su doma s detmi az do skoly ci ich aj vyucuju a su v pohode.. moje dievky du hrozne zive a furt nieco.. och

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 13. jún 2026 · 141 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Letné prázdniny s malými deťmi v malom byte počas horúčav výrazne zvyšujú stres rodičov a dostupné riešenia zahŕňajú denné tábory, platenú opatrovateľku, výlety k vode alebo do lesa a využitie galérií či múzeí na presun do klimatizovaných priestorov.
  • Praktické opatrenia odporúčané v diskusii sú inštalácia klimatizácie v byte alebo kúpa mobilnej klimatizácie, klimatizácie do auta a hľadanie primestských alebo cirkevných denných táborov (v praxi sú v diskusii spomínané tábory fungujúce napr. v čase od 8:00 do 16:00).
  • Dlhodobejšie riešenia diskutované online zahŕňajú psychologickú pomoc a rodinné poradenstvo, planovanie antikoncepcie vrátane nehormonálnych metód (kondóm, vasektómia) alebo sterilizácie, a finančné kroky ako kúpa auta s klímou (diskutované ako záťažná položka vo výdavkoch).


Q: Ako nájsť denný tábor alebo primestský tábor pre malé deti počas prázdnin?
A: V diskusii odporúčali hľadať primestské alebo denné tábory, ktoré často fungujú v režime napr. 8:00–16:00; odporúčali tiež pozrieť lokálne zoznamy v službách ako sdetmi.com (spomínané konkrétne Nitra) alebo pýtať sa v miestnej MŠ a na farských zariadeniach, kde organizujú cirkevné denné tábory.

Q: Ako riešiť horúčavy v byte a aute s malými deťmi?
A: Riešenia z diskusie zahŕňajú kúpu klimatizácie do bytu alebo mobilnej klimatizácie a opravu/obmenu auta za vozidlo s funkčnou klimatizáciou; ako alternatívu spomínali presun na kúpaliská, jazerá, do lesa alebo do klimatizovaných priestorov typu galéria, múzeum alebo knižnica.

Q: Aké antikoncepčné možnosti boli odporúčané, ak rodičia nechcú ďalšie deti?
A: V diskusii sa spomínalo, že HAK (hormonálna antikoncepcia) nie je jediná možnosť; boli uvedené nehormonálne metódy ako kondóm, vasektómia u partnera a sterilizácia ako trvalejšie riešenia.

Q: Kedy vyhľadať psychológa alebo rodinné poradenstvo pri pocite vyhorenia z rodičovstva?
A: Viaceré príspevky odporúčali vyhľadať psychológa alebo rodinné poradenstvo, ak rodič prežíva vyčerpanie, chronickú únavu alebo úzkosť počas mesiacov s deťmi doma; konkrétne bolo spomenuté aj rodinné poradenstvo a psychoterapia ako odporučené kroky.

Q: Kde nájsť rýchle krátkodobé riešenie, keď treba nakúpiť alebo vybaviť záležitosti bez detí?
A: Diskutujúce odporučili zaplatiť opatrovateľku na dve–tri hodiny alebo hľadať dobrovoľnícke/platné ponuky v miestnych skupinách na Modrom koníku a na Facebooku, prípadne požiadať partnera alebo starých rodičov za dočasnú pomoc.

Q: Aké jednoduché aktivity a pomôcky pomáhajú vyplniť deň malým deťom doma počas horúčav?
A: Navrhované aktivity a pomôcky zahŕňajú plastelínu, puzzle, nafukovačky, bublifuky, domáce výroby ako zmrzlina, pikniky, herbár, pirátské mapy a kreatívne sady z obchodov; konkrétne autori spomínali aj knihy o rodičovstve, napr. diela Zdeňka Matějčka a titul "Deti ako výzva".

Závery z diskusie

Zhoda

  • Prázdniny s malými deťmi v horúčavách sú pre mnohých rodičov náročné a vyvolávajú zvýšený stres.
  • Praktické kroky, ktoré ľudia odporúčajú, sú: zorganizovať denné tábory alebo opatrovateľku, presúvať aktivity do chladnejších priestorov (les, jazero, múzeum, galéria), a riešiť klimatizáciu v byte alebo aute.


Sporné názory

  • Niektorí účastníci tvrdia, že mať viac detí tesne za sebou bez plánovania je zodpovedné len vtedy, ak rodina má zdroje; iní bránia tradičný model viacerých detí a považujú tieto úvahy za osobnú voľbu.
  • Niektorí hovoria, že psychologická pomoc a zmena životného štýlu sú potrebné, zatiaľ čo iní radia jednoducho „vydržať“ a organizovať programy pre deti.


Otvorené otázky

  • Ako prakticky a finančne dostupne zabezpečiť klimatizáciu bytu a auta v rodinnej situácii s obmedzeným rozpočtom?
  • Ako zabezpečiť dlhodobú a spoľahlivú oporu (partner, starí rodičia, platená pomoc) počas celých prázdnin v menších mestách?


Spomenuté značky a firmy

sdetmi.com, databazeknih.cz, najlacnejsie-knihy.sk, Modrý koník

Spomenuté produkty a metódy

klimatizácia, mobilná klimatizácia, klimatizácia v aute, denné primestské tábory (8:00–16:00), cirkevné denné tábory, opatrovateľka, HAK (hormonálna antikoncepcia), kondóm, vasektómia, sterilizácia, psychológ, rodinné poradenstvo/psychoterapia, magnézium, vitamín B, plastelína, puzzle, nafukovačky, bublifuk, domáca zmrzlina, kreatívne sady, novéna

Miesta a osoby

Nitra, Nemecko, Zdeněk Matějček, Modrý koník

Strana
z5
avatar
aurora33
22. aug 2024

@322sima123 ja sa uprimne čudujem ľudom, ktorí odratávajú dni do skoly/ škôlky. My si prázdniny vždy užívame. To voľno, žiadne povinnosti, projekty, desiate nič 😀😀 a to sa moje deti učia super; len prázdniny mám radšej ako školu.

avatar
lucia147852
22. aug 2024

No ja mám opačný problém. Mňa “boli hlava” z predstavy, že začne školský kolotoč… milujem letné výlety, dokonca aj v teple. A to nemám okrem muža žiadnu pomoc ani na chvíľu. Ale áno, ja som prvú v škôlke nemala vôbec, tak som zvyknutá popri dieťati pracovať, obriadit domácnosť aj vybaviť nákupy. Keď teraz pribudla druha dcéra aspoň sa spolu zabavia a je to ešte jednoduchšie 🙈

avatar
bosorkabb
22. aug 2024

Ja som už tiež na nervy ale to je kombinácia tepla, detí, manžela na home office a zmeny práce u mňa.
Syn v pohode ale dcéra tej sa nič nepáči. Nič nechce už robiť, nikam ísť. Celý deň len kričí že sa nudí. Napriek tomu že vždy má program, vždy sa snažím s ňou dohodnúť kam chce ísť. Škoda reči.
Tieto posledné dni sú také.

avatar
natiblaskova
22. aug 2024

Ja mám 3 synov. Už od polovice júla odratavam 😂😂😂 už som 2 krát vyhorela 😂😂😭😂😂😂 neviem sa dočkať keď budeme mať aspoň 2 hodiny sami pre seba 😂😂😂😂

avatar
nikola5803
22. aug 2024

@322sima123 ale ste mega trápna ...tak ste nemala mať rodinu a mohla ste si užívať slobodný život....fakt nepochopím ...

avatar
nikola5803
22. aug 2024

@aurora33 presne aj my užívame si...máme dvoch synov a ja popri MD ešte aj pracujem a striedam sa max. s manželom pri deťoch...babky sú ešte pracujúce ale my využijeme každú voľnú možnosť bez povinností

avatar
marcelka49
22. aug 2024

@322sima123 som ucitelka a teda cele leto som so svojimi dvoji detmi sama. (Muz v praci, obcas ideme k starym rodicom, prip.im dam starsieho syna),ale stale som aspon s mladsim. Lahke to nie je, ale mam pocit,ze si zbytocne zle naladena🙂 ved si deti cchela,treba sa im aj venovat,aj ich nechat pohrat sa same. Na tvojom mieste (ak je moznost) ich dam do letnych primestskych taborov -od 8.do 16.00 su v tabore a potom doma.

avatar
jana_eyre_2
22. aug 2024

@mimka1402 ako učiteľka od deti vypnes vždy keď ides domov.. mama doma s nimi nemá kedy vypnúť a tak jej niekedy lezú na nervy netreba to súdiť ako nejaké odkladanie deti.. (a to teda ja nemám ani babku, prázdniny mám rada a pre mňa je práveže začiatok sk.roka stres.. ale zase nebudem preto inú mamu odsudzovať ak to má inak)

avatar
jana_eyre_2
22. aug 2024

@aurora33 aj ja mám radšej prázdniny.. okrem toho že deti netreba do ničoho hnať, ráno keď idem do práce môžem späť troška dlhšie lebo nemusím robiť desiate 😅 neznášam to..

avatar
victory7897
22. aug 2024

@322sima123 nie som ten typ na deti, ale čakám tretie ... Nepochopím 🤦 už s dvomi nevieš čo , tak načo ...

avatar
aurora33
22. aug 2024

@jana_eyre_2 vsak a to je tak obrovské plus 😀😀

avatar
mamutka
22. aug 2024

Snáď je toto jedna z vymyslených tém, prečo by niekto “nie som veľmi na deti” vyrábal jedno za druhým?
Ja prázdniny milujem, presne preto, že sa netreba nikam hnať, nič ráno stíhať. Ma to kopu plusov. A na deti sme s mužom sami, minimálna šanca, nechať deti občas dva dni u starkých.

avatar
r.zuzzi
22. aug 2024

No ja zas milujem prázdniny 🙂. Som učiteľka, lebo milujem aj deti. S mojimi som nonstop od narodenia, ešte aj do tej istej zš chodili ako učím ja. Teraz majú 16, 18 a veľmi mi chýba, že už nie dú maličkí

avatar
stefuri
22. aug 2024

No niekedy ma tieto vaše odpovede fakt prekvapujú. "Načo si si narobila deti..., ja mám choré dieťa..." Veď tá žena potrebuje povzbudiť, čaká troška pochopenia s nie ešte viac doraziť. Z väčšiny z vás by psychológ byť nemohol. Ja tiež mám dvoch chlapcov a prázdniny tiež boli vždy problémové. Babky pracujúce tak sme to riešili ako sa len dalo. Hlavu hore milá pisateľka zvládneš to veď si predsa žena a tie len tak ľahko nič nepoloží.🙂

avatar
jana_eyre_2
22. aug 2024

@stefuri tak ono modrý koník vôbec nie je o podržaní niekoho iného, ale veľmi často len o dokazovaní si že ktorá vie lepšie žiť život..

avatar
victory7897
22. aug 2024

@stefuri beriem keď ma niekto robotu ,že vstáva ráno o pol 5 ide na rannú , poobednú alebo nočnú a lata plata prázdniny , keď starí rodičia nie sú k dispozícii,je to náročné...ale nie že som doma s dvomi malými deťmi ,nezvladam ich a urobím si tretie...a navyše zadrem ,,že nesom na deti,, ...ako nonsens fakt ,..to je na psychológa podľa mňa

avatar
jana_eyre_2
22. aug 2024

@victory7897 a keby to aj bolo na psychológa, tak to sa snáď nepodáva takými útočnými pouckami, alebo nie?..

avatar
victory7897
22. aug 2024

@jana_eyre_2 žiadne poučky... otázka - načo tretie???

avatar
heln
22. aug 2024

@victory7897 ved napisala, ze sa zadarilo, ci ma ist na potrat?

avatar
1ryba
Odpoveď bola odstránená
avatar
milanemila
22. aug 2024

@322sima123 aj ja mam doma teraz na mesiac kym je zavreta skolka 4,5r a 1r4m a teda dost si to uzivame 🤷🏼‍♀️ obcas starsiu vezme babka, cez vikend si spravime vylety aj s muzom, na dovolenke sme uz boli.
Teba nebavi sa hrat s detmi, nie si typ na deti, mate maly bytik a cakas tretie 😂🤦🏼‍♀️ tak ja neviem ci je to na smiech alebo na plac.
Esteze podporujes vyhradne tradicnu rodinu 🙈

avatar
trisha_r
22. aug 2024

@322sima123 milujem toto počasie a nenávidím zimu 😄😂 ale nemám deti a bohužiaľ pracujem takže prázdniny skončili vtedy keď mi skončila škola , ale brala by som naspäť všetkými desiatimi časy keď som mala medzi skuskovymi tak 5 mesiacov úplne voľno

avatar
majulino
24. aug 2024

@katkati som s deťmi 24/7. Nemáme ich kam "odložiť" som po RD, syn nastúpil do škôlky a vkuse mal hnisavé angíny, poslednú v máji 🫣 točila sa im celý rok v triede., tak som ešte ostala doma...

avatar
majulino
24. aug 2024

@0silvia0 to zvládam s prehľadom 🤣
Ale nie, mám doma pubertiaka, zo zdedenou povahou "Kinga" 😱🤣 dcéru, ktorá od začiatku prázdnin mňauči, kedy sa už začne škola a škôlkara, ktorý sa snaží podobať čo najviac svojmu staršiemu bratovi 🫣. Prednedávnom mal 4 roky a vieš čo si pýtal?
Skakaciu kolobežku, penyboard, skákací bycikel, pretekárske kolieskové korčule. Najstarší je typ "kamikadze" čo ma nezabije, to ma posilní, a tým, že aktuálne ešte nemajú krúžky, "vystrája" ako besny. Má kopec času, tak driftuje,.skáče, lieta, vozí kamoša bez držania sa volantu na bicykli atď...
Nie je to u neho nič neobvyklé, ale tym, že sú prázdniny a ja som s nimi doma, to akosi inak prežívam 😱
Chápeš ako to myslím?

Strana
z5