Prečo ten môj nechce svadbu?

spirit16
31. mar 2015

Tuto temu pisem pre vsetky, ktore sa trapia nad tym, ze ich partner nechce o svadbe ani pocut.

Na fore je tema, kde sa vela bab vyjadruje k svadbe a to takym sposobom, ze pokial chlap nechce svadbu, tak je to vlastne nedospely blbec a treba od neho dat ruky prec. Ze sa nechce viazat a ze pokial partnerstvo nie je zaviazane svadbou, tak sa z neho lahsie uteka a teda ze takyto muzi chcu mat zadne vratka.
Nehovorim ze to pri niektorych chlapoch neplati. V kazdom pripade to neznamena, ze vas vztah nema vyznam.

Ja som zena a svadbu nechcem. Pre mna svadba znamena stratu mna samej. Preco by som sa mala volat inak a preco by som sa mala volat tak, ze to evokuje to, ze som majetkom nejakeho muza. Nie som a pokial sa o nas vztah nebude ten muz starat tak ako sa o neho staram ja, tak nevidim dovod preco by si mal byt mnou isty len preto, ze sme podpisali papiere.

Toto vsetko vsak neznamena, ze svojho muza nemilujem a ze chcem mat otvorene zadne dvierka a ze neplanujem svoju buducnost s nim. Milujem ho a chcem s nim zostarnut. Ale zaroven chcem, aby sme na vztahu pracovali a boli spolu stale bez toho, ze sme podpisali papiere, ze to tak bude na cely zivot.

A osobne si myslim ze prave podpisanie papierov a svadba ako taka je zaciatkom konca mnohych nadejnych vztahov. Pre mnohych je svaba symbol. Mnoho bab si mysli, ze momentom, ked chlap suhlasi so svadbou, tak sa automaticky zacne jej sen o idealnom manzelstve. Ze chlap zacne automaticky riesit zivot tak ako si ona predstavuje manzelstvo. Napriklad, ze zacne riesit poriadne byvanie, ze zacne riesit dieta a ze sa potom o to dieta bude ukazkovo starat, prestane sa tolko venovat sebe a svojim zaujmom, pretoze teraz uz je manzel a otec. Tieto vsetky veci teda zena zacne od muza automaticky ocakavat a muz to casto citi ako omnoho vacsi natlak, nez to v skutocnosti je. A preco? Lebo aj pre neho je svadba urcity symbol. Symbol toho, ze zena, ho teraz zacne uhanat a tlacit do veci, ktore on az tak moc nechce, ale kedze suhlasil so svadbou, tak vlastne suhlasil aj s tymto a teda uz nema na vyber.
Pisem to velmi zjednodusene, ale toto sa bohuzial na psychickej a podvedomej urovni deje. A zacina kolotoc, ktory mnoho parov jednoducho nevie zastavit a situacia sa len zhorsuje.

Takze baby prestante prioritne riesit svadbu. O svadbu vobec nejde. Ide o to, ako velmi poznate hlbku svojho vztahu. Ako dobre poznate svojho partnera. Ako si viete uvedomit jeho nedostatky a ako velmi ste ochotna sa s tymito nedostatkami vyrovnat. Ako velmi ho milujete a ako citite, ze tento clovek miluje vas.

Ak viete o com je vas vztah, ak mu rozumiete a rozumiete najma samej sebe, tak nemusite riesit, ci mate na to papier. Istoty totiz v zivote neexistuju.

peneloppe
31. mar 2015

Moja sestra mali sobas az po narodeni deti a mali len uplne maly obrad s 2 svedkami, za tym obed a kavicka v restike len my styria a potom mala oslava doma s rodicmi a detmi. To bolo vsetko.
Nejde ani o peniaze ani o tu party na svadbe, ale o manzelstvo. A ich pohlad na to sa velmi zmenil prave po narodeni ich deti.

jana_eyre
31. mar 2015

@dijefcatko nie, ja ako vydata ti napisem - ze ja som sa naozaj, fakt nechcela vydavat.. premna by bolo najlepsie, keby som sa proste jeden den zobudila, na nocnom stoliku by bol sobasny list a bola by som spokojna.. naozaj mi je cela svadba uplne proti srsti - chvalabohu ju uz mam za sebou..

spirit16
autor
31. mar 2015

@peneloppe

urcite nie. Svadba je krasna, ked je to nieco, co ma pre oboch vyznam.
Bola som na svadbach, ktore ma dojali a bola som svadbach, kde sa mi chcelo vracat.
Je to velmi individualne. A opakujem, ze nehovorim ze svadba je zla.
Velmi casto vsak ludia na nej trvaju uplne zbytocne a len preto, ze sa to tak proste robi.

peneloppe
31. mar 2015

@spirit16
Ja si myslim ze mladi su do svadby casto tlaceni rodicmi, tam je problem.

ebi88
31. mar 2015

@spirit17 no...ešte že ťa máme

natalym
31. mar 2015

@peneloppe Áno to je pravda, tlačia do svadby dvoch nevyzretých ľudí, len kvôli tomu, čo si ľudia pomyslia. Áno to som proti.

spirit16
autor
31. mar 2015

@natalym

A to je ta dalsia vec. Ked dvaja nie su zobrati, tak sa automaticky predpoklada, ze preto, len chlap to nechce.
Zase klasicky predsudok.

Iste niekedy to tak je, ale niekedy to tak nie je.

teada
31. mar 2015

napisala si tu to, co by si sama chcela pocut🙂)...ale je to ozaj tak??ak beries svadbu len ako papier a manzelstvo ako nieco nezmyselne, tak preco zijete manzelskym zivotom a paci sa vam to? protirecite si podaktore , az to provokuje k reakcii🙂)...mimochodom, ked uz ide len o papier, tak vratte diplomy, obcianske preukazy, pracovne zmluvy, zmluvy vlastnictva, uverove zmluvy a pod papiere, ktore mate doma zasite na tajomnom dolezitom mieste-vsetko su len papiere, ci?ved nemusite mat diplom, aby ste boli dobrym lekarom, ci ucitelom, inzinierom..na toto papier uz je potrebny??alebo to dajte svojim detom, oni uz vedia co s tym urobit, ved ide o nezmyselny papier, alebo ste studovali ci inak sa namahali len kvoli tomu nepodstatnemu"papieru"??..alebo len ten manzelsky je nepodstatny??chlap, ktory si nechce zobrat za manzelku zenu, ktoru nadovsetko miluje a s ktorou planuje aj rodinku a spolocnu dozivotnu buducnost- ten chlap alebo aj zena podla mna sa boja zavazku, alebo nedoveruju svojmu milacikovi, dokonca ani sebe🙂 a to uz laska nie je, cize ani nie su na to manzelstvo zreli...teraz sa este riesia predmanzelske zmluvy, ze ked sa nahodou rozvedieme-co na tom, ze sa slubuje a prisaha v dobrom aj zlom-taki by sa veru radsej este nemali vobec sobasit, lebo vobec nepochopili podstatu manzelstva..ale kazdy si to nazvime ako sa to komu paci ako to lahodi usiam, dnes sa vela veci nenazyva pravym menom, aby nahodou sa nam svedomie neozvalo🙂..

natalym
31. mar 2015

@spirit16 Ja si to napr. nemyslím. Neuvažujem nad tým, ak tak obaja žijú, to znamená, že im to tak vyhovuje a mňa do toho nič.
Ale áno, v našej spoločnosti je veľa predsudkov.

ancovec
31. mar 2015

@spirit16 mozem si to vytlacit a rozdavat po rodine, ked sa ma budu pytat na svadbu? vyborne napisane

spirit16
autor
31. mar 2015

@timea7 - nehovorim, ze svadbu nie.
Hovorim ze netreba riesit svadbu (ale tym nehovorim, ze svadba je zla, len to, ze riesit svadbu, ked nemas zjavne vyriesene s kym zijes je hlupost), je treba riesit v akom vztahu si. A nechciet svadbu za kazdu cenu. Lebo svadba ako taka, Ti manzelstvo ani partnerstvo neprinesie.

spirit16
autor
31. mar 2015

@peneloppe - presne tak, ked pridu deti, veci sa menia automaticky

natalym
31. mar 2015

@spirit16 V jednej vete si povedala viac ako v úvodnom príspevku.

spirit16
autor
31. mar 2015

@ebi88

no... neviem, co si tym chcela povedat, ale tesi ma, ze si rada ;)

1katkas
31. mar 2015

@spirit16 pozri kazdy mame svoj zivotny styl... nech si ziju ludia na divoko mne je to jedno, je to ich vec... pre mna svadba nie len nejaky papier a ked uz mam deti nech sa vsetci volame rovnakym priezviskom...a pre mna znamena viac, ze mam manzela a nie priatela

sissy27
31. mar 2015

@spirit16 no moja zlatá, ja nepotrebujem oči otvárať, ja mám slobody koľko potrebujem 🙂 nikdy som nebola nijak závislá od chlapa a dúfam, že ani nikdy nebudem... materiálne veci počnúc topánkami končiac bytom som si vždy vedela zabezpečiť sama (nehovorím, že dary neprijmem alebo žeby nepotešili, ale nie som na to odkázaná), v intímnostiach nikto z nás nie je nenahraditeľný inou osobou, takže skutočne by ma nič nenútilo zostávať v nejakom nefunkčnom zväzku... chlapa vnímam ako rovnocenného partnera, pokiaľ má zdravé ruky nohy hlavu, tak rovnako ako ja zvládne prácu, domácnosť aj potomstvo, nemusí na mňa čakať umierajúc hladom, kedy ho konečne nakŕmim 🙂 nie som nikoho slúžka 🙂 a napriek tomu, že som plne samostatná a schopná fungovať aj bez chlapa, manželstvo ako také má pre mňa hodnotu... manželstvo vzťah nemôže pokaziť, pokaziť si ho môžu len ľudia navzájom... tým, že idú do manželstva nepripravení, nevybúrení, "lebo musia", s priveľkými očakávaniami, atď. a hlavne - nedokážu sa o všetkom úprimne porozprávať, na rovinu si povedať čo chcú a čo nie bez toho, aby sa urazili... žena očakáva, že muž sa po svadbe zmení - a on sa nezmení... a muž očakáva, že žena sa po svadbe nezmení - a ona sa zmení... asi tak... takže problém nie je ani svadba, ani manželstvo, ani papier - problém je vždy len v dvoch konkrétnych ľuďoch...

terezka1947
31. mar 2015

@spirit16 hmm...nemyslim si,ze svadbou sa nieco zacina a konci automaticky

ak je nieco pekne,svadbou pokracuje v manzelstve

a ak ma byt svadba IBA vyriesenim niektorych problemov,s tym,ze vseeeetky sa poriesia prave svadbou-vtedy moze byt( a vacsinou aj je) svadba koncom niecoho....ale ci pekneho neviem,lebo pokial by vztah sa nieco stal,partneri by v nom uz boli vyzreti,atd...urcite by neskoncil a svadba by mu neublizila 😀

kazdy clovek tuzi po istotach a obzvlast vo vztahoch-svadba sice istotu nedava,ale pre ludi,kt.to spolu myslia vazne,poznaju sa,atd....je nejakym automatickym specatenim teho,ze ano-chcem byt s tebou...myslim to s tebou vazne....nerozmyslam,co a ako,lebo chcem s tebou byt nech uz sa stane cokolvek

takze svadbe ako takej( papieru) najviac skodia nezrele pary,vydajachtive romanticky a mooozno aj zlatokopky,kt.si chce zabezpecit buducnost inak ako pracou 😀 ,zeny,kt.si myslia,ze partnerov zmenia...potom ich menia detmi....a casto ani to nepomaha 😀 atd,atd

inak,ja som manzelstvom nestratila nic...dokonca mam nejaky divny pocit vacsej slobody,lahkosti....lebo nie som sama ...uz na nic a nikdy
nebadam,ze som sa v nieco obmedzila...a uz vobec ma neobmedzuje manzel,ani ja jeho
a dokonca mam pocit,ze si este viac verim 😀 😀
ako tu uz niektore zienky pisali,svadba je len jeden den-par hodin.....
ide o manzelstvo....

timea7
31. mar 2015

@spirit16 s tým absolútne súhlasím, už som tu na MK viac krát písala, že ženy často muža do manželstva tlačia, alebo si myslia, že tým, že otehotnejú, sa skôr k svadbe rozkýve 😖 ale často si vôbec nevšimnú, že nemá až taký záujem chodiť do práce, že sa necháva živiť rodičmi, že je radšej v spoločnosti kamarátov a alkoholu, ako je únosné, že je manipulátor, rád si zahrá na automatoch, všetok voľný čas trávi pri PC....vtedy riešiť farbu výzdoby a všímať si, ako partner tancuje, lebo sa tu na prvý tanec bude hodiť nie je asi tou pravou cestou. Viac by ma zaujímalo,ako sa dokáže chytiť práce v domácnosti, či je zodpovedný, lebo keď budem mať zlomenú nohu, je mi k ničomu, že vie dobre tancovať...

stangb
31. mar 2015

@spirit16 nesuhlasim s tym,ze xrozvodov je preto,ze ludom chyba sloboda...rozvodov je tolko preto,lebo ludia spohodlnenli,pri kazdom mensom probleme by sa rozvadzali, slovo kompromis v mnohych manzelstvach neexistuje, nikto sa nechce prisposobovat,kazdy chce robit veci po svojom a tak to jednoducho fungovat nemoze.ja neverim na 100%ny vztah. Pri akomkolvek partnerovi sa vzdy najde nieco co lezie druhemu na nervy,ale ak clovek lubi a chce aby to fungovalo,nauci sa akceptovat tie chyby (samozrejme nemyslim nejake vazne problemy), pripadne sa robi kompromis,ale to musia obaja chciet udrzat manzelstvo,a spravit toho druheho stastnym a nie pozerat iba na seba.

simculllka
31. mar 2015

Akceptujem tvoj nazor, ale podla mna su toto len hlupe vyhovorky. Manzelstvo je velky zavazok a mnohi ludia sa ho boja. Nerozumiem, ako mozes napisat, ze zmenou priezviska sa stavas niekoho majetkom. Da sa to chapat naopak aj z druhej strany- moze to byt aj cnostou, ze nosis priezvisko muza, ktoreho milujes. Respektujem pary, ktore sa nechcu vziat, ale ja som stastna, ze som vydata a manzelstvo nas vztah este viac spojilo a to sme sa ani nebrali "pred Bohom". A co sa tyka svadby..je to o tom, ako si to kto zariadi. Ak nerobis z toho vedu, tak sa da zariadit svadba, ktoru si aj uzijete paradne, aj vas nebude stat vela a hlavne to bude pre vas zazitok.

timea7
31. mar 2015

@spirit16 inak prispieva tu veľa žien,ktoré sú vydaté, napriek tomu zostali samé sebou, nemajú pocit, že by boli majetkom niekoho a naopak, veľa žien, ktoré žijú s priateľom, ktorý ich ponižuje a manipuluje nimi....je to o ľuďoch, nie o papieri, akt sobáša sa dá totiž chápať len ako papier a niečo,čo mi zväzuje ruky, ale aj ak niečo, čo povýši vzťah do vyššieho levelu a dáva určité záruky.

welpen
31. mar 2015

ked ma vztah skoncit tak skonci ci su manzelia alebo nie..ja by som skor povedala ze ti ktori su zosobaseni a nastane nejaky problem tak ho skor riesia rozumne lebo chcu zachranit manzelstvo ako ti ktori ziju len spolu.viem napr.podla mojej skusenosti ked sme mali problem vo vztahu tak mi muz povedal ze ked sa mi nieco nepaci mam sa na neho vykaslat a ja som bola zasa hrdinka ze ved zbalim veci a idem.ale teraz ako sme manzelia ani jedneho nic take nenapadne.vsetko spolu riesime a nikdy neprideme na myslienku ze nefunguje to tak ideme od seba.ako v kazdom vztahu su poblemy ale clovek si rozmysli ci chce mat titul rozvedena ci rozvedeny a nehovorim este okolo toho opletacky.radsej sa napr.ja alebo muz spamatame,uzname chybu a fungujeme dalej.ja som napr.velmi stastna ze sme komplet rodinka s jednym menom a velmi ma tesi ked ma manzel predstavuje a povie toto je moja manzelka. 🙂 a nehovoriac o tom ze mame vyhody ked treba nieco vybavovat a pod.

stangb
31. mar 2015

@spirit16 mna napadla otazka,ak mas pocit ze svadbou stratis samu seba,ze nechces menit meno a ze sa stanes majetkom manzela,co potom ked budu deti? Nebude ti vadit ze deti nebudu mat tvoje meno? Ja osobne som sa vydavala z lasky,obcas to nie je jednoduche,ale to nie je o manzelstve ale o vztahu, kazdy vztah prechadza roznymi skuskami,dolezite je chciet ich zvladnut spolocne,ci uz ten papier je alebo nie.
Ja osobne nechapem celkom tieto temy na dokazovanie co je lepsie. Ved nech si kazdy urobi po svojom, a to co si spominala ze mnohych dotlacia rodicîa, a ze si zeny maju rozmysliet v akom vztahu ziju a pod. Nuz to podla mna plati aj v partnerstve, s kym si kupim dom, s kym budem mat deti, clovek by si mal rozmysliet kazde vacsie rozhodnutie,ale aj tak sme len ludia a aj keby clovek neviem ako zvazoval,moze sa stat ze raz svoje rozhodnutie olutuje.

nevelyn
31. mar 2015

Ked abstrahujem od iracionalnych dovodov (romantika, tuzba po istote, tradicie), tak ekonomicky dovod svadby a manzelstva zostava. Ak partneri maju deti a jeden z nich venuje niekolko rokov svojho zivota tomu, ze s nimi zostane doma, prichadza nielen o prostriedky, ktore by zarobil za tie tri roky zivota, ale aj o karierny posun (za tri roky mozete mzda vzrast i o niekolko 100 EUR mesacne). Uzavretim manzelstva je partner, ktory zostane doma, kompenzovany za tuto stratu pravnym narokom na polovicu prijmu toho druheho a v pripade rozchodu ma sancu odist lepsie zabezpeceny. Ospravedlnujem sa, ak toto vyznelo bezcitne voci materinskym pudom, ako som uviedla, snazila som sa abstrahovat od iracionalnych dovodov. Inak od svadby som neocakavala ziadnu zmenu kvality partnerskeho zivota a nie je v plane partnera obmedzovat ani menit. Zmene priezviska som tiez unikla.

velkacica
31. mar 2015

@nevelyn zato si neunikla čistej a chladnej ekonomickej kalulácii, plného "využitia" manžela nanajvýš ako zdroja peňazí

welpen
31. mar 2015

@velkacica to si zabila 😉

nevelyn
31. mar 2015

@velkacica: To ma mrzi, ze to tak vyznelo. Pokial viem, tak som pouzila slovo partner a nie manzel. Situacia, ze on bude na rodicovskejj a ja pracovat, ta vobec nenapadla?🙂

spirit16
autor
31. mar 2015

@teada

Neodsudzujem manzelstvo, a nehram sa na dokonaly vztah.
Veci nie su cierne alebo biele.
Som vsak proti slepemu nasledovaniu nalinkovanych programov, do ktorych sa mnoho ludi snazi vtesnat.
Ludia by mali byt schopni viac nasluchat samych seba a pochopit ludi, ktori okolo nich ziju.
Ja nehovorim ze sme dokonaly par, som si vedoma nasich limitov.
A konkretne ja mam k svadbe fakt odpor, ktory prameni zrejme z pozorovania okolia. Nehovorim, ze neexistuju pary, ktore su spolu spokojne v manzelstve, je ich tiez mnoho ktori spokojni nie su, alebo ktori to uz davno vzdali.

Napriek tomu ak su ludia v manzelstve tak sa automaticky predpoklada, ze su naporiadku a ze to u nich funguje. Ak v manzelstve nie su, hned kazdy spekuluje, ze nieco nie je v poriadku.
Ludia sa Ta nepytaju - si spokojny v svojom zivote, ale pytaju sa si vydata, zenaty? Co to vypoveda o tom ako spokojne zijes svoj zivot a ako dobre poznas seba a partnera?

spirit16
autor
31. mar 2015

@dijefcatko
No verim, take zeny existuju.
Existuju aj zeny, co uvazuju inak.
Pre mna je toto predstava, ktora zase stavia zenu do pozicie niekoho, kto caka, ze kto bude taky dobry a vezme si ju.
To co si napisala je romanticka predstava z filmu, ktora je dobra len do filmu. (ale ano verim, ze niektore zeny po tomto tuzia)
Mne sa z toho dvyha zaludok.
Ja som vzdy tuzila potom, aby som mala vedla seba cloveka, ktoreho budem milovat a od ktoreho budem citit, ze miluje mna.
Pred prstenom by som sa vsak neroztopila a hlavne, svadba je o dohode, takze by pre ziadnu babu nemalo poziadanie o ruku znamenat, ze odpadava od stastia, lebo to necakala.
A ak to skutocne necakala, tak to nie je zrovna dobry tah, ani od druhej strany.
Take sa mi stalo a je to velmi zla situacia.

natalym
31. mar 2015

@spirit16 Ak si Ty spokojná tak čo riešiš? Nechápem.