Priateľ mi neprispieva, všetko platím ja

vitalita1
11. jan 2019

V skratke....mám od leta priateľa, ide o intenzívny vzťah, sme spolu denne, ozaj len pár krát sa stalo, že sme sa nestretli. Sme v určitom veku, obaja dlho rozvedení, on o dosť starší, deti dospelé, býva pri rodičoch, ale zase musím povedať, že oni sú už v takom stave, že on im je veľa nápomocný, myslím ako s prácami pri dome a v záhrade. Ja bývam ešte so synom. Ide o to, že počas prvých mesiacov som ho samozrejme hneď domov nevodila, tak sme chodili na kávu, na prechádzky a občas počas víkendu niekde na penzión. Večeru platil z 90% len keď sme boli na ubytovaní, inak sa stalo pár krát, že sme boli niekde na večeru. Ja som mu zase na margo toho stále niečo kúpila, tričká, sveter, voňavku. Pár mesiacov už chodí ku mne do bytu, je tu každý deň do večera, cez víkend aj prespí. Bol tu celé sviatky a nič. Nikdy mi neurobil nákup....ako prinesie zemiaky na jedno varenie podotýkam alebo nejakú zaváraninu, či občas vajcia, aj to len keď pýtam alebo keď mu volám a je na ceste, tak zbehne kúpiť maslo napr., keď mu poviem. Inak, vianočný nákup som hradila sama celý, sivestrovský na polovicu a to som už mala doma dosť vecí nakúpených, čiže len také dokupovanie. Už som ho aj pár krát vybalila domov s jedlom alebo koláčmi, lebo jeho mama už veľmi nie je schopná navariť. Keď sme niekedy v obchode, hlavne pred víkendom a robím nákup, tak platím ja, on zaplatil fakt pár krát, keď išlo o sumy do 10 E. A u mňa ako doma, stravuje sa, vyberie si z chladničky čo chce, variť nevie, čiže ešte aj varím len ja, zo začiatku občas aspoň riad umyl, teraz už ani to nie. Podotýkam...príjem má medzi 1800 - 2000E. v lete viac, je na výsluhovom dôchodku + pracuje. Ja medzi 700-800 E. O výške jeho dôchodku som sa dozvedela nedávno náhodou, ja som sa nikdy nepýtala, dovtedy som sa ešte aj cítila trápne, keď sme sa občas niekde ubytovali a on mal výdavky. Cítim sa znechutená, postupne mi to dochádza, lebo sa to ukazovať začalo vlastne až potom, keď som ho začala vodiť domov. Čakala som, či ho to napadne, lebo mi je trápne mu to hovoriť, sám by sa mal nejak spamätať. Viem, že komunikácia je základ, ja som mu už myslím aj dosť dala najavo, že to by tak nemalo byť a nič. A vravieť mu, že by sa patrilo, aby občas nakúpil.....to fakt je trúba? A už aj keby som to mala od neho žiadať, už len tým mi odpadáva od srdca. Inak veľa vecí mi nasľuboval, ktoré som ja sama od neho ani nechcela, bola to jeho iniciatíva, ale išlo to pomaly do stratena...Čiže ja to tak či tak vidím na rozchod a to je len jedna z vecí, čo mi vadí.

tosomja
11. jan 2019

No, tak bud mu povedz, co sa ti nepaci..alebo... Ty si nemusis pytat povolenie nepustiť ho k sebe.

ali_inzercia
11. jan 2019

@vitalita1 nuz, tak nememu dietatu ani vlastna mat celkom nerozumie... Ak mas problem sa s nim otvorene porozpravat o financovani vasich vydavkov, tak potom vela stastia neskor pri rieseni vaznejsich problemov... 😉
Jasne, chapem, ze je ti proti srsti to vytahovat a ze cakas, ze mu dopali - no niekedy hold nedopali...

danyb
11. jan 2019

@vitalita1 bohuzial mu to samemu nedocvakne ak ho to este doteraz nenapadlo ale to neznamena ze je to zly chlap, len potrebuje zrejme vo vela veciach trochu postrcit.. on mozno ani netusi ze si nespokojna.. tu je urcite chyba v tebe.. chlapi nevedia citat myslienky.. normalne si s nim sadni a dohodni podmienky, nech prispieva nejakou sumou na domacnost alebo nech spravi kazdy druhy nakup on.. neviem ako stary je tvoj syn.. ak este nezaraba a neptispieva na domacnost, zohladni to vo svojich poziadavkach.. toto urcite nie je na rozchod.. kazdy ma nejake chyby.. je mu to len nedocvaklo alebo je tak trochu truba.. ale uvidis az potom ak sa s nim porozpravas 😃 hlavne v klude bez zlosti, ktora sa v tebe evidentne zbiera.. drzim palce a verim ze to dopadne urcite dobre 😘

0silvia0
11. jan 2019

@vitalita1 nabudúce keď príde, nenakúp, povedz mu, že si jednoducho nestihla. Uvidíš, ako sa zachová. Gentleman objedná pizzu alebo ťa pozve na večeru a truľo ťa pošle do obchodu a nadiktuje ti, čo mu máš kúpiť. Podľa toho sa rozhodni. Ale ak ti vadí viac vecí, aspoň ti to urýchli rozhodovanie.

saslavka73
11. jan 2019

@vitalita1 Bože ako ja toto neznášam........... riešiť. Ja som tiež ticho a ťahám ako kôň. Som zvedavá na tie rady.

myska9992
11. jan 2019

@vitalita1 chlapovi treba všetko priamo povedať, im nič nedocvakne ;).

jaja23
11. jan 2019

@vitalita1 môj muž je presne taký istý.. Teda teraz už máme jeden účet, ale predtým nič. Som mu to raz povedala, ja neviem byt ticho, a on ze prečo som mu to skôr nepovedala, že on s tým nemá problém. Ja som predtým vždy platila, aj v obchode, lebo viac som aj do košíka nakladá, tak mi bolo blbé, nechať jeho. Im to dakedy nedôjde, ak nie je taká povaha, skúste mu to povedať.

ukulela
11. jan 2019

@vitalita1 pravidelne sa to tu opakuje - myslim tato tema. skratka su chlapi, ktorym nestaci dat na javo. treba im to rovno a po lopate povedat. lebo oni to nevidia a nevedia kde je problem. zlatko, de facto spolu zijeme, ja mam celkom vyssie vydavky na domacnost, si ochotny sa spolupodielat na nakupoch? nic ine nepomoze. on si moze mysliet, ze platitl vylety a ty platis zivo t a ste si kvit a nevnima to ako problem. kym mu to nepovies, skratka nepochopi. nemyslim si, ze by ta chcel vyciciavat, neplatil by vyôety vecere. skratka on to nevidi/nevnima, kym mu to rovno nepovies. ziadne naznaky, ziadne divadielka, rovno povedat a pytat. nic ine nepomoze.

pininka
11. jan 2019

Sa trocha čudujem keďže predpokladám že nemáš 20 že ešte nepoznáš chlapov. Podľa mňa nieje zlý, ani trúba, len je tak asi zvyknutý. Sama píšeš že keď ste niekam išli, platil vždy on, to znamená že nieje žiaden škrob ani tá nevyužíva, proste sa treba normálne dohodnúť. Ja na to nevidím nič zle. Pamätám si našu psychologickú z výšky, ktorá nám vravela že na začiatku vzťahu sa treba dohodnúť na všetkom lebo sa nepoznáte. Ona sa s mužom musela dohadovať na tom, ako správne ukladať šaty do práčky, lebo jeho mamička ich poukladala a tak vložila. Je to blbosť, je, ale každý sme zvyknutý inak a na to máme ústa aby sme si to vydiskutovali

silvia5252
11. jan 2019

@vitalita1ja to poviem takto, takmer všetky ženy Ti vytkli Tvoj prístup k veci, že nestačí iba naznačiť, ale treba otvorene povedať. Na jednej strane súhlasím, na druhej strane...nemohla by som mať takého chlapa. Čo je to za muža, ktorý má ďaleko vyšší príjem a nechá sa finančne aj celkovo obskakovať ženou. Ani len pol na pol mi nepride normálne ak muž zarába viac. A to ešte chodí ku Tebe a nenapadne ho pomôcť Ti. Fakt si neviem predstaviť , že s takým chlapom mám dieťa a som na materskej. Ved ako by mi bolo trápne pýtať stále na nákup, lebo jeho by to nikdy nenapadlo nechať mi nejaké peniaze. Je to iba môj pohľad na vec. Komunikáciou sa dá veľa vecí docieliť, takže držím palce.😊

moonlight1210
11. jan 2019

@vitalita1 moze byt, ze spociatku sa snazil, ale postupne ukazuje tvar. lebo spociatku sa snazi aj lakomec. kedze laska je nova a nechce o nu prist.
ale postupne moze ukazat, ze on si chce setrit a minat pre seba a navrch k tomu hlada niekoho ochotneho sa o neho starat, aby usetril.

na druhej strane moze patrit len k tomu druhu chlapov, ktorym toto vobec nedochadza. neuvedomuju si kolko danu zenu "stoja", kedze su u nej ako v penzione. ma pocit, ze to nemoze byt tak vela.
uvedomil by si to, keby si pre zmenu zacala ty chodit k nemu. vtedy by videl, ako narastie v rozpocte "spotreba". co ale zrejme kvoli jeho rodicom neda.

takze sa s nim normalne porozpravaj a uvidis, ako zareaguje. mozno povie, ze si to neuvedomil a samozrejme ti bude prispievat, kedze u teba v podstate byva.
alebo sa zacne s tebou priet a navrhne iba smiesnu sumu. alebo sa bude branit tym, ze on predsa platil vylety.
uvidis, a podla toho sa zariadis.

kazdopadne by si nemala byt taka, ze nieco ocakavas, a ked sa to nedeje samo od seba, alebo nebodaj sa musis o tom porozpravat, aby sa to udialo, tak ti odpadne od srdca.
je to zla vlastnost do akehokolvek vztahu.
ocakavania su hrobom lasky. lebo titulky na čele 24/7 nemas, a aby stale jeden musel hadat, co a ako si predstavujes, to kazdeho rychlo unavi a znechutis sa mu ty.

no a je mozne, ze sa v takom rozhovore dozvies aj veci, ktore pre zmenu on caka od teba, len tiez zatial nemal odvahu o nich s tebou hovorit. mozno vdaka tomu uvolnite atmosferu a zacnete k sebe byt otvorenejsi.
co hned rychlejsie ukaze, ci sa k sebe hodite, lebo tak preskocite dalsich par mesiacov ocakavani.

elizita
11. jan 2019

Podla mna mu to nedochadza. Keby mu jemne navrhnes aj spolocny ucet, z ktoreho by sa hradili spolocne vydavky ci na stravu alebo vylety a restiky? Samozrejme by vam zostali aj vase vlastne ucty.

lujza123
11. jan 2019

Lakomost je bežná vlastnosť. Keď s tým človek pracuje je z neho šetrivy typ co zbytočne nerozhadzuje, keď s tým nepracuje a nechá to bujniet je z neho priserny drzgros.
Ja mam zopár kamošov lakomych, na týchto ľudí treba rozprávať priamo. Príď na návštevu ale dones víno a syr, ja mam tiez niečo doma dáme to dokopy. Pod s nami na výlet ale vezmi si toľko a toľko peňazí lebo sa zlozime na benzín a pôjdeme na pizzu. Prídi k nám bývať na sviatky a prispej mi xxx eur na energie a jedlo.
Niesu to zlí ľudia, častokrát zgrlia peniaze nevedomky. Preto im to treba zakaždým povedať priamo koľko a prečo majú niečo platiť a dá sa s nímy potom fungovať normalne.

Lebo je pravda ze väčšina ľudí nejde na návštevu s prázdnymi rukami, nesprchuju sa a neprespavaju niekde len tak zadara, vždy sa snažia revanzovat. Keď nie finančné tak aspoň pomôžu, navarila atd
financne

marseillefan
11. jan 2019

Ženy, je to celkom srandovné čítať ako rýchlo je po láske, keď chlap žene neprispieva 🙂 Tým nereagujem len na túto tému, ale na podobné témy na koníkovi všeobecne 🙂 Hlavne mám pocit, že sa to prejavuje u žien, ktoré už čo to majú za sebou... Jeden môj kamarát sa tiež tak oženil a za 3 roky sa už stihol aj rozviesť. Keď som sa ho pýtal, že v čom bol problém, tak že kým jej robil pokladničku, tak všetko bolo krásne... a keď už z neho vycucala aj peniaze, čo nemal, tak hneď bolo po láske 🙂)

bodka70
11. jan 2019

@marseillefan , no je rozdiel ak žena chce muža finančne využívať a rozdiel ak len chce férovosť vo financiách, hlavne ak tá žena je na tom finančne horšie. Ak niekto zarába veľmi dobre, tak pár eur hore-dole pre neho znamená drobnosť a nemusí si uvedomiť, že tomu druhému to riadne nabúra rozpočet.

vitalita1
autor
11. jan 2019

@silvia5252
@moonlight1210
@marseillefan dievčatá, na margo tých výletov....neboli to žiadne výlety, jednoducho na začiatku sme nemali priestor na intimitu, tak sme tak cca 2x do mesiaca išli na penzión, kde zaplatil aj večeru, inak sme chodili len na kávu a takto v penzione sme boli asi 6x dokopy za celý čas. Bolo to len na začiatku. Ako tu niektorá spomenula, tak presne tak to je, boli to začiatky, potreboval ma namotať a keď chcel byť so mnou sám, tak to musel takto riešiť.
Ďalej, čo sa týka komunikácie, myslela som, že sme si to dosť jasne povedali, keďže vedel, akého partnera som mala pred ním a ako ošklbaná som zo vzťahu vyšla a že čo to za magora som mala ako povedal, že toto nepochopí. Minule som mu povedala, keďže som bola dlhšie na maródke, že mi bude ťažko výjsť s peniazmi, lebo mi bude chýbať štandardný príjem, ja som ani nechcela ísť na maródku, len ma presvedčil, že nech pozerám na zdravie, že peniaze boli aj budú, povedala som mu, že áno, ale keď ich nemáš, tak to porekadlo stráca svoj význam. A že mne nemá kto dať ani požičať. Nepovedal nič, len zmenil hneď tému. Mala som aj veľké nepredpokladané výdavky v poslednej dobe, všetko mi začalo ako náročky v domácnosti odchádzať, poriešila som to finančne sama. A presne ako ste jedna povedala, mne už len tým sa znechucuje, že mu musím na rovinu povedať, že počúvaj, zlato, neješ tu zadarmo...atď. veď on synovi ani čokoládu neprinesie, raz som mu nemala dať drobné 5 Eur, myslím synovi, tak mu och dal on a na druhý deň som mu ich vyložila na stôl a on ich zobral. A čo sa týka toho cucania peňazí....
@marseillefan myslím, že on vycuciava mňa, nie ja jeho a nie je to tak, že dokedy dával bol dobrý a keď nedáva, tak je po láske, on mi peniaze nikdy žiadne nedal a ani som to od neho nečakala, ale aspoň za seba by mal nejako prispieť, či nakúpiť.
A keďže som na začiatku od neho počúvala ako on mi s tým a s tým pomôže a išlo to do stratena, tak si myslím, že skôr ide o vypočítavosť ako o zadubenosť. Peňaženku v obchode vyťahuje výlučne s oneskorením, keď ja už platím. Ale tak normálny chlap by mi potom hoci doma vyložil aspoň za polku nákupu peniaze sám od seba na stôl.

silvia5252
11. jan 2019

@marseillefan súhlasím s @bodka70, tu nikto nepovedal, že on ju má vydrziavat. Ale tak, ako podľa Tvojho príspevku nie je OK, keď muž robí pokladničku žene, tak to nie je OK, keď robí pokladničku žena mužovi. Alebo to už podľa Teba opačne neplatí? 😉

vitalita1
autor
11. jan 2019

@bodka70 presne.Vystihla si to. Ja nepotrebujem žiadne dary, ruže, voňavky. Niekoľkokrát sám povedal, že prečo sme sa nestretli skôr, že som príjemná, pekná, inteligentná a k tomu viem dobre variť🙄 a som veľmi skromná.....teraz chápem, ale skromná by som vymenila za j.ebnutá. Pardón za výraz, ale jemnejší by nevystihoval podstatu.

vitalita1
autor
11. jan 2019

@silvia5252 vďaka za pochopenie.

vitalita1
autor
11. jan 2019

Dnes som ho pred chvíľou poslala domov. Ani najesť som mu neponúkla, povedala som, že nech sa nehnevá, ale čakám návštevu, nepáčilo sa mu to. Zajtra má dojsť po obede a samozrejme očakáva, že zostane do nedele večera...mno, uvidím, lebo zajtra bude debata. A pekne naostro. Možno nakoniec skončím ako zlatokopka, už by som sa v dnešnej dobe ničomu nečudovala. 😀 Lebo budem chcieť nejaký nákup, teda ho to bude dačo stáť.

bodka70
11. jan 2019

@vitalita1 , ja to viem veľmi dobre pochopiť, žijem sama s troma deťmi a hoci nehladujeme, deťom zaplatím aj nejaké krúžky, aj občas na výlet ideme, keď potrebujú topánky či niečo iné, vždy sa snažím im dať... t.j. môžme si dovoliť aj drobnosti navyše. Ale môj rozpočet je riadne napätý, denne môžem minúť tak maximálne 10-12 eur v priemer na stravu, pre 4 ľudí, z toho 2 dcéry sú takmer dospelé, aby mi to mesačne vyšlo. Tak určite by som nemohla "vydržiavať" nejakého chlapa, ktorý by mi doslova vyjedal chladničku.

nelinka2009
11. jan 2019

@vitalita1 necitala som celu diskusiu, ale podla mna by si mu to mala narovinu povedat, ved uz nieste male deti. Bud to urychli vas rozchod, alebo upevni vztah. Vojaci a policajti su v tonto trubky, ver mi, mam jedneho doma a pritom by za nas aj zivot dal. 😁😆😅😂 ale ked sme spolu chodili tak som musela az vrieskat 😁😆😅😂 on to proste nevie, co obnasa chod domacnosti a ze to jedlo sa dona same nevycaruje, ale vikendiky po svete hockedy a hockde ;) drzim palce

zuzipolo
11. jan 2019

@marseillefan čítal si ten článok poriadne?veď ona nechce aby jej platil účty a nákupy,ale občas by mal zaplatiť nákup,čo mi príde úplne normálne..nuž a keď si chlap nájde takú čo ide po peniazoch,tak mu treba,ale veľa žien sa vie uživiť aj bez chlapa..

@vitalita1 buď mu normálne povedz,že by mal ten a ten nákup zaplatiť,alebo počkaj kým on vytiahne peňaženku v obchode,nech sa hanbí,že necháva platiť ženu..

vitalita1
autor
11. jan 2019

@bodka70 ja som v podstate celý život mala mužských parazitov....exmanžel bol gambler, akurát tak dlhy som po ňom mala, výživné minimálne mi platil štát, s deťmi nie je v styku roky, potom som niekoľko rokov mala partnera s ktorým som žila a strktne sme sa delili na výdavkoch, on mi prispieval 300E na domácnosť, keď sme sa pohádali, alebo som mu v niečom odporovala, nedal mi za trest ani tie. Skončila som to, bola som roky sama a teraz toto. Tak ja som tá posledná o ktorej by sa dalo povedať, že žila z chlapov, skôr naopak, nepomáhala komunikácia, stanovenie hraníc, nič, asi mám na takých pech.

0silvia0
11. jan 2019

@marseillefan áno, sú ľudia zaťažení na prachy, to je o inom. Ale slušnosť a dobrá výchova by mala znamenať, že keď som u niekoho, snažím sa nejako revanšovať. Či zo strany chlapa, či zo strany ženy. Ak by som chodievala na víkendy k chlapovi, priniesla by som niečo navarené, napečené. To je samozrejmosť, my aj keď sme k babke na návštevu chodili, nikdy sme nechodili s prázdnymi rukami, vždy sme niečo na jedenie priniesli. Predsa nebudeme chodiť vyjedať babku, ktorá má mizerný dôchodok. A toto je to isté, predsa chlap nebude chodiť vyjedať ženu, ktorá zarobí tretinu čo on.

dopolbokaodrata
11. jan 2019

@vitalita1 len chod do neho. A keď bude mať kecy aspoň vieš že ti za to nestojí. Ja som sa viackrát utvrdila v tom ze ti co majú veľa sú ja tie peniaze oveľa lakomejsi než tí čo majú málo. Tí by sa podelili aj s posledným. Nevravím že jedna alebo druhá možnosť je dobra alebo zlá, nič nie je čiernobiele, ale asi si v tomto rozumieť nebudete a nech ma každý akú chce predstavu o láske čo hory prenáša, v realite je otázka živobytia veľmi dôležitá.

saslavka73
11. jan 2019

@zuzipolo Inak to by bolo sranda keby čakala a čakala pri pokladni kedy vytiahne peňaženku.

vitalita1
autor
11. jan 2019

@saslavka73 😀 asi tak

saslavka73
11. jan 2019

@vitalita1 Aspoň budeš vidieť či stojí za to.

vitalita1
autor
11. jan 2019

@saslavka73 zajtra vyskúšam a nahádžem do košíka aspoň na 30 eur.