Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Priateľ neprispieva na domácnosť, má to celé zmysel?

eugeniuss
22. jan 2019

Pekny dnik prajem. Ospravedlnujem sa ze rusim s tymto mozno zbytocnym forom ale chcela by som vedietbnazor nezainteresovanych mozno viac skusenych ludi nez som ja. Otazka sa cita mojho vztahu resp ci podla Vas ma este zmysel

Mam 28 rokov priatel ma 29. Sme spolu 4 roky. Zijeme u mna v mojom byte ktory som mala (samozrejme na hypoteku :D) uz predtym nez sme sa spoznali kedze on byval u starych rodicov predtym tak sa nastahoval ku mne a zacali sme zit spolu. Priatel nema velmi dobre platenu pracu taky priemer za 4 roky mi neprispieva na domacnost vsetko hradim sama s cim nemam problem kedze pracujem ako kozmeticka sama na seba zarobim viac ako on. Uz som uvazovala aj o dietati. On o dietati ani pocut ale ak by aj na to pristal bojim sa ako by sme to zvladli kedze taham to vacsinou ja on ma biedny plat nedokazal by sa postarat o nas a zas mojim rodicom nechcem visiet pocas materskej na krku . Vsetky moje kamaratky sa vydavaju u nas sa k nicomu neschyluje ja som za ten cas nedostala ani malichernost nieze este prsten . Hovori ze este mame na to cas. Inak sa ku mne sprava pekne uctivo nechodi na zalety ani do krcmy na pivo max obcas niekam s kamosmi ak sa da pomoze aj rodicom u nas na dome na chalupe je uplne kludnuckej povahy. V tejto dobe tazko najst chlapa co nie je neverny nechodi po nociach kade tade nepije nefajci ale predsa uz rok rozmyslam nadtym ze ho necham kedze mam pocit zebtam nie je velka perspektiva. Chcela by som vediet vas nezaujaty nazor kedze kamaratky na neho len kydaju stoja na mojej strane a mamina sa zdrziava komentara ze nechce zasahovat do tychto veci. Dakujem za odpovede a rady pekny den Sandra

sterea
22. jan 2019

Ja na tvojom mieste by som si s nim vazne pokecala. Povedz mu aby ti prispieval polovicou, spis si kolko penazi si dala na reziu bytu, spolocne aktivity , stravu, pripadne ine jeho a vase vydavky. Hypoteku si zatial plat sama. Ak odmietne , aspon budes vediet ze taky chlap ti je nanic. Uvedom si, ze ak ochories, alebo budes na materskej, on bude ten ktory sa ma o teba postarat, ale NEPOSTARA . A co sa tyka domacich prac aj tam musi pomahat, povysavat, umyt a poutierat riad, vyniest smeti zvladne aj ... . Tato situcia mu ocividne vyhovuje, kedze po nom nic nechces, je spokojnucky, ale uvedom si , ze ak sa nezmeni kvoli tebe teraz, v manzelstve sa zazraky neudeju. Mozno mu len staci pekne povedat a sam pochopi,ze to nieje takto spravne . Uvidis, aspon budes vediet na com si. Uvedom si, ze ked budes na materskej bude musiet aj hypoteku platit a postarat sa o vsetky vydavky. Z 240 eur sa vyzit bez pomoci inej osoby neda.

eugeniuss
autor
22. jan 2019

@danula.ch to som si presne nenastudovala ale tak kedze danove priznanie nie je v nejakych extra plusovych cislach z urcitych dovodov takze myslim ze s nejakou svetabornou materskou by som nemohla ratat

komplikovana
22. jan 2019

Podla toho co pises, vyzeras byt sikovna a inteligentna holka. Nebud vo vztahu s clovekom ktory ti nic nedava len preto aby si nebola sama. Aj samota ma svoje plusy. Nenechaj sa vyuzivat. Mas naviac.

danula.ch
22. jan 2019

@eugeniuss tak si to potom poriadne zvaz. Lebo láska je krásna vec, ale z nej dieťa nenakrmis. Ten tvoj chlap ako keby ani snahu nemal niečo zmeniť. Porozpravajte sa, povedz mu svoj pohľad na vec a čakaj čo ti na to povie a čo potom urobí.

mogaa
22. jan 2019

@eugeniuss aké nevie nakúpiť? Daj mu zoznam a nech nakúpi. Moja rada, urob zoznam na nákup cca 50-100 eur, kludne tam daj aj drogériu, velké prachy na pranie.....pokiaľ si vypýta prachy, rovno ho pošli preč, pokiaľ to nakúpi a uhradí bez reptania, je možné že doteraz nemal páru čo čo stojí....ale normálne mu povedz že v sobotu, nedelu budete chodiť spolu na veľké nákupy a bude ich platiť on......ty budeš robiť menšie nákupy počas týždňa+platíš všetky náklady za domácnosť.....že nevie nakúpiť - veď malé dieťa ti urobí nákup keď mu dáš zoznam....ak by bol čo k čomu, tak ti z výplaty sám dá min.200,- eur- veď mu varíš, perieš, zadarmo u teba býva....nie on sa má zobudiť ale ty - hoď s ním pekne debatu, že či mu nepríde blbé že všetko platíš ty, že už ťa to nebaví a buď nech mesačne prispieva financiami alebo budete spolu chodiť na veľké nákupy ktoré bude platiť.....ty zo svojho platu ťaháš celú domácnosť + živíš aj jeho a on má výplatu ako vreckové....vážne chceš s takých chlapom budúcnosť?

fridi96
22. jan 2019

Nás sa pýtaš či by ste mali zostať spolu a keď ti niekto povie že nie tak začneš ho chrániť a píšeš všelijaké výhovorky že prečo nerozides s ním(lebo nevie sa o sebe postarať atd.) tak na čo sa nás pýtaš ? 🧐🧐👏🏽👏🏽

bluka2
22. jan 2019

Ja by som ho rovno vyrazila. Usetri si ďalšie srdcervúce scénky, nie je to úprimne, využíva ťa a dobre to vie. V porovnaní s týmto, je kopec schopných chlapov volnych!

lindusss2016
22. jan 2019

Fuuha, ty si uz ani diets robit nemusis, ved mas. Presne takto sa ma dobra mamicka postarat o svojho synceka. zabezpecujes mu byvanie, stravu, veskery komfort tvojej domacnosti a co ti na oplatku dava on? No nerozumiem... ja som nasrana, ked musim sama robit nakupy za peniaze, co mi da manzel, nieto este za svoje. Chodi do prace, ale s nakupmi a aj s domacnostou mi pomahat musi. Nie je to nic sveroborne, ale vyzadujem to. Aspon ma paru o tom, co stoja zakladne potraviny, to ten tvoj si asi ani predstavit nevie. Este dnes by som na neho tvrdo nastupila a ziadala by som od neho polku na rezie a polku na stravu alebo nech si ju zabezpecuje sam. Ked sa mu nepaci, nech ide, u cudzich bude musiet platit aj najom. Ale radsej bud sama ako s prizivnikom. Jasne, ze partneri si maju pomahat, ked su nejake prexhodne problemy, ale nie ze x rokov vlastne existuje zadarmo. Ked nechces byt sama, ja k tebe kludne pridem byvat, ked mi to budes platit. som si ista, ze by si nemala problem kedykolvek najst noveho prizivnika. Ale tak isto mas sancu si najst aj rovnocenneho partnera, ktory sa bude na domacnosti s tebou podielat a aj deti chciet. tohto kopni do riti...

wena
22. jan 2019

Môžem ísť aj ja k tebe bývať a stravovať sa zadarmo? Fitko si zaplatím a nakúpiť viem :D

erickatt
22. jan 2019

@eugeniuss on ma z teba vsetko. Ešte aj sex. Jasné ze ta miluje. To by som ta aj ja. Nic nerobit. Ako moj tez na nič zaraba.s jeho zdravím je rád ze robí, ale. Elektriku, vodu , daň platí on. Po výplate nákup robíme spolu. Vysava, kuchynu upratuje, o dvor a zvieratká sa stara len on. Prať mu sice nedovolim, ale povesia. A aj navari. Ked ho ľúbiš. Tak to zmen. Teraz!! Že ťa to uz nevabi a takto to bude. N

erickatt
22. jan 2019

@wena sakra. Som druha v poradí 🤣🤣

erickatt
22. jan 2019

@lindusss2016 tak ne. Tretia.
@wena ty si druha 🤣🤣🤣

0silvia0
22. jan 2019

@eugeniuss kamarátka má toto presne nasťahované doma už pár rokov. Zarába minimum, nič jej neprispeje, nič nekúpi, nikam ju ešte nechce púšťať. Keď sa jej pýtam prečo to je ochotná znášať, tak odpovie presne tak ako ty, už bola dlho sama, tak jej je aj tento chruňo dobrý. Nechápem, nechápem, nechápem.... a oči si nedá otvoriť a nedá...

anabella111
22. jan 2019

@eugeniuss ....,,Priateľ neprispieva na domácnosť, má to celé zmysel? "....Nedáva to zmysel..láske, správnosti, prirodzenosti... peknej budúcnosti...Dáva to zmysel nezáujmu, sebeckosti, neschopnosti, nezrelosti....nemužnosti. Nechaj ho takej..ktorá si ho zaslúzi a nebude vediet pomenovat tak ako Ty...preco je nepouzitelny na stastny vztah..❤

lujza123
22. jan 2019

@eugeniuss tak chyba je vždy na obidvoch stranách a v tomto prípade nesies veľkú vinu aj ty že si to nechala zájsť až tak ďaleko. Náklady na život sa predsa delia na polku + v jeho pripade aj nájom za byt (peniaze môžeš použiť na opravy, nábytok atď). Dobre, keď jeden zarába nadštandardne ci oveľa viac ako druhý môže kúpiť nejaké extra drahsie potraviny navyše ci pozvať na večeru ale toto co mate vy pripomína až finančný sadomaso vzťah kedy jedného baví využívať a druhy sa tomu ze je zneužity doslova teší.
Normálne ho postav pred hotovú vec, nech ti dá pár stoviek rovno z výplaty na najom, jedlo a ty z toho hospodár. Alebo odkladaj na dovolenku. Keď je chalan finančne negramotný nech peniaze dá tebe a ty mu to porozdeluj.

Ale obávam sa že charakter ktorý si nakupuje handry, pretrca sa vo fitku a roky nieje schopný sám od seba dat na najom sa ukáže až momente keď ho prestaneš zivit. Zrazu bude po láske..... Ale tak snáď sa iba mylim

lula313
23. jan 2019

Moja kozmeticka má tiež chlapa, ktorý veľa nezarába, aj keď robi vo výrobe, snaží sa a na domácnosť jej prispieva, ale v podstate ona ťahá skoro celu domácnosť. Do prace sa vratila v polroku, chodi robit kozmetiku poobede na 4 dni a doobeda a cez vikend je s malým, zvyšok opatrovateľka. Ona ho však lubi, nevadi jej to, berie to tak ako to je. Samozrejme, že by najradšej doma ležala so synom, ale situácia je taká, aká je a ona sa s tým zmierila. Bola sikovna kozmeticka, čiže klientela sa jej vratila spat.
Čo by som robila na tvojom mieste? Položila si otázku, či s ním chcem byt, či ho ľúbim. Ak Ano, začni si setrit, nech si vieš platiť všetko ohľadom dietata a réžiu domácnosti a určite sa s ním dohodni, nech ti minimálne 150eur mesačne prispieva(keď má na fitko aj hokej, mal by mat aj na stravu a ubytko). Inak ja som si tiež sporila, aj z materskej a z toho teraz žijem, aj si platim svoju časť hypotéky a platim všetko dcere. Nepytam od muza(aj keď on plati zas napr. nájomné).

lauren8m
23. jan 2019

Mne tento pribeh strasne pripomina mojho teraz uz vdakabohu byvaleho priatela. Byval u rodicov, ked sme sa dali dokopy, zakratko sa nastahoval ku mne, tak nejak neoficialne u mna travil coraz viac casu, ze tam vlastne byval nonstop. O vsetko som sa starala ja, vsetko platila. Vrchol bol, ked som ochorela, bola som rada ze zijem a povedal mi, ze ci mu nespravim veceru, samozrejme to bol cely den doma, ja v robote. Pracoval iba obcasne, ked som mu vycitala, ze by si mal najst nejaku normalnu robotu, tak som bola ja ta najhorsia, ktora ho nuti robit to co nechce iba kvoli peniazom. Ked som si predstavila, ze ak mame dalej spolu fungovat, tak by bolo fajn, ak by sa iba nepoflakova doma. Ale chvalit sa niekomu, aka je jeho profesia, sa vedel paradne 😂 Mne to trvalo rok, kym som pochopila, ze si s nim buducnost predstavit neviem. Sranda bola pocuvat co on narozpraval o mne svojim kamaratom, niekedy som mala pocit, ze verzie nasich pribehov su tak odlisne, ze sa nemoze ani jednat o rovnakych ludi.
Mne osobne by nevadilo, ak by mal menej platenu robotu ako ja, pokial by som vedela, ze maka a nie sa poflakuje doma, resp nepracuje lebo je to pohodlnejsie.
Ak si nevies predstavit spolocnu buducnost, tak je to zaciatok konca. To sa musi zmenit. Inak nema zmysel, aby ste boli spolu.
Skus sa s nim otvorene porozpravat. Pokial sa nic na tom nezmeni, zamysli sa, ci vies ty zmenit pohlad na problem. Ak nie, tak ta to bude dalej hnevat.

0silvia0
23. jan 2019

@lula313 ze lezala doma so synom 😄😄😄😄 ked si spomeniem ako som kedysi na materskej doma s detmi "lezala"...

lula313
23. jan 2019

@0silvia0 😀 no nahodou, ja s dcerou teraz od tretej ležím, lebo jej idu zuby a hráme sa😀

0silvia0
23. jan 2019

@lula313 tak obcas som si polezala ked bolo treba uspavat deti a v noci som prerusovane tiez trochu polezala, ale vacsinu casu som kmitala😍 Ale samozrejme viem ako si to myslela 😊

mirka414
23. jan 2019

@eugeniuss veď ty už jedno decko máš ! Načo chceš ešte jedno?

mirka414
23. jan 2019

@eugeniuss dobre ak ho naozaj miluješ a si schopná toto všetko prehliadať ,že nemá veľa peňazí tak požaduje aspoň 100€ mesačne a tie odkladaj na nejaké sporenie..

majkeel
23. jan 2019

Mimo temu. Sranda, ze keby to iste robila zena, (ze neprispieva), tak vsetko v pohode. Muz je okamzite prizivnik. 😃
Vzdy je tu moznost, ze s dietatom zostane po pol roku doma on a Ty ako sikovnejsia budes zarabat na rodinu. Otazka je, ci by si o to mala zaujem. 🙂

hettinka
23. jan 2019

@eugeniuss že nevie nakupovať??? Nedaj sa oklamať, on sa len robí, že nevie, hlavne že si vie nakúpiť svoje oblečenie, však? Ide mu o to, aby ten nákup nemusel platiť, tak sa robí sprostučký a neschopnučký. To je najjednoduchšie povedať, že neviem a ty si mu na to hneď skočila a nemusí...
Moj 11-ročný syn vie nakúpiť základné veci, keď mu dám lístok.

@majkeel sú aj také ženy, ako popisuješ, že sa nechajú vydržiavať chlapom, voláme ich zlatokopky, alebo je potom ešte jedno slovo, ktoré radšej nenapíšem.
Tu nejde o to, že menej zarába, to sa stáva. Ide o to, že nechce dať na domácnosť nič a ešte sa nechá obskakovať. Ak nevie navariť, mohol by vziať partnerku aspoň občas na večeru ... ale on si radšej zaplatí fitko a oblečenie pre seba.

mirka414
23. jan 2019

@eugeniuss mám taký nápad skús mu povedať,že si prisla o nejaké % zákazníčok a že nevieš ako bude ,že či nebudeš musieť podnikanie ukončiť ...uvidis ako zareaguje možno opustí on teba a nájde si niekoho iného na koho sa prisaje.otazka je či to bude pre teba výhra,alebo strata ;)

majkeel
23. jan 2019

@hettinka Jedna vec je, ze nezarobi, druha, ze varenie a pod si autorka radsej urobi sama. Ked ho necha, tak sa nauci. 🙂
Je v ludskej povahe skusat lahsiu cesticku. Ked ten druhy zaplati, uvari, uprace, obsluzi, nauci druheho na skvely zivot, tazko sa potom odvyka. Uz len zalezi, dokedy bude mat dotycny chut to robit .... 🙂
Neviem, ako sa presne kategorizuju zlatokopky. 🙂 Ale z vlastnej skusenosti z minulosti, vo vacsine pripadov, ihned ako zistili partnerky, ze zarabam 2, ci viac nasobne viac ako ony, stratili v spolocnom zivote chut do platenia. A ako vidiet na tejto diskusii, ked on zaraba priblizne rovnako, ci menej, straca sa zase chut na chodenie. Ani z voza, ani na voz. Ste komplikovane. 🙂

moonlight1210
23. jan 2019

@eugeniuss ked muz v slzach zene nieco slubuje, tak na kazda pocit, ze je to vazne a zaväzné. A mysli si, ze tym vyjadruje k nej hlboky cit, lebo je taky spolocensky uzus, ze muzi zvycajne neplacu.
Takze kazda to vieme pokladat za jeho dokaz nasej vynimocnosti.

Ale ak to nenasleduje dlhodoba zmena, tak to bol jeho chvilkovy strach a tie slzy nic ine neznamenali.
Proste sa bal, ze straca zabehnute pohodlie (teda aj teba, kedze s tebou suviselo).

Mozes mu dat este sancu (bez tehotenstva), ale ak zmena nepride, tak to nema vyznam.

A nemala by to byt zmena, co pojde do stratena.
Teda ze zacne s plnou vervou, co ta velmi potesi, ze ta teda lubi a pochopil.9
Ale potom zrazu jedna vyhovorka, ci nepochopis, ze teraz nemoze (nema cas, financne mu to nevychadza, atd), potom druha a za nejaky cas ste tam, kde dnes.

kathhii
23. jan 2019

Ahoj, myslím, źe takého muźa ako je on asi ani nepotrebuješ...Máš ho namiesto dieťaťa. ...Neviem, čo robí s peniazmi, keď Ti na jednej strane nesprispieva a na druhej strane si nešporí.
S mojim terajśim manželom sme bývali asi 3,5 roka u svokrovcov. Vždy som sa priateľa pýtala, že koľko mám prispievať. Povedal mi, že nič, nech to radśej odložím bokom, lebo by sa to rozhádzalo na somariny a nie na nič užitočné. Chodila som do normálnej práce / platenej tak lepśi priemer/ , u svokrovcov som mala len večeru- a jedlo cez víkendy- snažili sme sa na víkend aj my nakupiť. Vačśinou výplaty som si dokázala odložiť.
Keď sme spolu začali bývať samy, tak sme sa podelili tak, že on platil nájom a ja som platila stravu...
Možno nemá taký prijem ako ty, ale podľa mňa by Ti mal čosi prispieť, alebo niečo nakúpiť- alebo ísť spolu a nech sem tam aj on zaplatí. veď sa stravuje takisto... Je jedno, kde by jedol, či u teba alebo u rodičov...

kvetinka75
23. jan 2019

@eugeniuss chápem, že nechceš byť sama a nový dobrý partner sa ťažko hľadá ale chceš sa celý život potom trápiť že nemáte peniaze, že je neschopný, že ti nie je oporou? To by si sa iba trápila. Radšej to ukonči teraz. Keď má niekto iný prísť tak príde. Na čo zbytočne venovať čas vzťahu, ktorý nemá zmysel a v ktorom sa trápiš. Moja 18 ročná dcéra sa teraz rozišla so priateľom a povedala mi, že radšej sa bude teraz z toho dostávať a bude sama ako sa zbytočne trápiť vo vzťahu, lebo im to nejako neklapalo. Povedala na rovinu že ona by takto žiť nechcela, stále sa kvôli niečomu trápiť a stále sa opakovali tie isté situácie. Má síce iba 18 a trápi sa kvôli tomu, lebo ho má stále rada ale čím skôr to ukončí tým skôr sa z toho dostane a určite ešte príde niekto iný. Že ona potrebuje pri sebe niekoho na koho sa dá spoľahnúť a nie takéto čo jej bude pridávať starosti. Mala na výber, či to bude ešte chvíľu ťahať, pretože ho má stále rada ale to by si iba predlžovala trápenie a bolo by potom horšie to ukončiť a dlhšie by jej trvalo kým sa z toho dostane, lebo vedela že z dlhodobého hľadiska a do budúcnosti že to nemá zmysel. Tak to radšej teraz stopla.

Inak nejde mi do hlavy, že dospelého človeka nenapadne, že keď už niekde bývam, stravujem sa, míňam energie, že by som mal prispievať aj ja. Keď má na svoje koníčky, tak nech si nájde v prvom rade peniaze na nevyhnutné veci. Určite by som sa s ním porozprávala a nebrala by som ohľad na to, že mu nič na konci mesiaca nezostane. Má sa naučiť hospodáriť s peniazmi a svojim záľubám sa venovať iba vtedy, ak mu na ne zostanú peniaze. Ak nie, nech si nájde lepšie platenú prácu. A nie že si nechá všetko platiť a on si bude robiť čo chce.

A ešte jedna vec, nemala si chuť ísť s ním na dovolenku? Už len to o niečom svedčí. Podľa mňa nie si spokojná v tomto vzťahu a mala by si si to rýchlo dať do poriadku. Určite ten správny chalan príde. Držím palce

kvetinka75
23. jan 2019

môj muž nikdy nezarábal veľa a ani teraz veľa nezarába, sme na tom teraz rovnako, ale vždy sa ku všetkému staval zodpovedne, dalo sa naňho spoľahnúť. Vždy, keď sme niekam išli , výdavky sa podelili. Keď sme začali spolu bývať účet sme si spravili spoločný, ale aj keby nebol spoločný, výdavky sme si podelili. Každý platil niečo. Do materskej sme niečo našetrili a mohla som byť doma 3 roky. Veľmi sme nerozhadzovali ale dalo sa to aj s nižším príjmom. Ale jeho prístup bol úplne iný. On chcel aj prispieť a pomáhať. Svoje koníčky riešil až vtedy, keď bolo všetko hlavné vyplatené , nakúpené. Takže nemusí muž veľa zarábať, ide o to, ako sa chová.