Priateľ si nedokáže nájsť prácu

norinka90
10. mar 2016

Dobrý deň,
potrebovala by som sa poradiť. Ako hovorí názov diskusie, priateľ si nevie nájsť prácu. Je vyštudovaný pedagóg (viem, v tejto profesii je nájsť si prácu neskutočne ťažké, posielal vyše 150 žiadostí do škôl a môže maximálne čakať do júna) v predmetoch slovenský jazyk a literatúra a výchova k občianstvu. Táto práca ho veľmi bavila, po ukončení školy využil možnosť absolventskej praxe, ktorá ho bavila, ale na školu ho nevzali. Momentálne je doma prvý týždeň v druhom mesiaci a začínam byť z toho nešťastná aj ja. Žiadosti si posiela denne, neustále sleduje profesiu, karieriu.zoznam a istp, ale po mesiaci nič. Ani jeden pohovor a všetky ponuky práce len miznú z týchto stránok. On je veľmi dôsledný a snaží sa urobiť všetko čo najlepšie, o to je to momentálne horšie, keďže nemá ani šancu sa preukázať, veľmi zle to znáša. Posiela si žiadosti aj do prác ako napr. skladník, administratíva, ... jednoducho všade, kde by sa teoreticky mohol zamestnať (zváranie napr. ignoruje, lebo na to nemá papiere a naozaj nemá k tomuto vzťah). Za minulý mesiac poslal okolo 40+ žiadostí a každý deň je to horšie a horšie.
Čas uteká a vidím na ňom zúfalosť, s ktorou sa denne trápi.
Čo robí zle? Naozaj nemá šťastie? Ja už naozaj neviem, či je tak ťažké nájsť prácu v Prievidzi a jej okolí.

dai
10. mar 2016

@norinka90 ahoj, ja mam len podotazku ci hovori nejakym svetovym jazykom... Ja som teda z PE kde je situacia horsia ako v Prievidzi... ja som skoncila v BA - ale teda som sa ani neskusala po skole vratit, moj brat tam ale v pohode funguje a ma plat pomaly ako ja - ale teda musel mat aspon ten 1 jazyk...

lujza123
10. mar 2016

@norinka90 zaklad uspechu je ZIVOTOPIS. Fajn ze mu teta na urade pomahala, ale ta vie prd makovy..nic v zlom ale uradnicka nieje ani personalistka ani riaditelka nejakej firmy, nevie co si ludia vsimaju a nevsimaju

Treba ho od zakladu prekopat. Dbat na upravu - pozor niekedy vedia rozne verzie word-u text rozhadzat, treba presne dodrziavat tabulatory, medzery. Idealne je poslat ho rovno v pdf, tam mate istotu ze text nerozhadze,
Vyhodit manualne pozicie a brigady, radsej si predlzit tie oficialne zamestnania. Ked bude mat zivotopis na 3 strany typu mesiac brigada tam, mesiac hentam nikto to nebude citat. Radsej rozpisat schopnosti, skolenia atd. Nic nieje horsie ako dlhy zivotopis, ver mi

Slusne sa obliect a rozdat zivotopisy..nie nechat na vratnici, treba personalne, riaditelov, vystupovat profesionalne, zdravo sebavedomo...

Kym sa najde flek v skolstve moze zit so zlepenca roznych prac
Doucovat - Prievidza je velka, je tam vela skolakov, cudzincov ked o nom budu vediet aspon si priviroby
KOREKTOR - ten je potrebny vsade, v kazdej tlaciarni, novinach, da sa to takto pozliepat a nakoniec moze celkom slusne zarobit
Pisat pre noviny

lujza123
10. mar 2016

@norinka90 nech len pekne ide aj osobne tam kde si posielal ziadost...vies kolky to tak robia? By si sa divila

oriesocek
10. mar 2016

najst pracu je veru tazke, ale niekedy je velmi tazke aj najst zamestnanca, ak dostavate kvanta zivotopisov a uplne uletených. Máte podmienky a dostanem CV ktore nesplna ani zakladne predpoklady - u nas v chemickej firme napr je to chemicke vzdelanie, ktoré je nutnost. ale dostanem CV od automechanika, architekta, leteckeho inziniera, atd. Kazdopadne ocenujem z Vasej strany aktivne hladanie, aj u nas sa viac ceni, ak niekto okrem suchého poslanie CV prilozi par osobných slov, zavola, informuje sa, podakuje atd.
dalo by sa povedat, ze v dnesnej dobe si jednoduchsie pracu najdu ITckari, ostatní za podmienky, že majú plynulý aspoň 1 jazyk. Mm ma neskutočnú prax aj v zahraničí, plynulé 2 jazyky a naposledy mu trvalo najst si pracu 6 mesiacov. Pozná veľa headhunterov, ale kym sa vyskytne nieco vhodné, tak to bohužiaľ trvá.

norinka90
autor
10. mar 2016

Rozpráva anglicky a musím uznať, že ten jazyk ovláda dosť dobre. Až do konca minulého roka prekladal pre niektoré internetové stránky texty. Mal to len na dohodu a boli to zahraničný zamestnávatelia, ktorí s ním skončili, keď zostal na ÚP.
Nejaké peniaze si ušetril a pri jeho tempe míňania mu to vydrží aj cez pol roka, len sa chce čo najskôr zamestnať.

Tá známa na ÚP je v tomto zabehnutá 🙂 Ona na ÚP robí a pritom aj podniká. Preto sme sa obrátili na ňu, ale pravdepodobne ten životopis teda ešte upravíme a budeme posielať v PDFku. Len sa obávam, že všetká tá snaha po týchto radách mohla prísť nazmar, ak sme robili niečo naozaj zle a to by ma ešte viac mrzelo.

Momentálne robíme profil na linkedln, uvidíme, čo to dá 🙂 Na dnes ale s prácou budeme musieť skončiť, lebo to riešime od skorého rána doteraz iba s obednou prestávkou. Dúfam, že si budeme môcť povedať, že sa pre to robí maximum.

adrioska
10. mar 2016

@norinka90 Citala som cez den tvoju temu a teraz predchvilou som si na teba spomenula. Som na FB citala ze tu u nas v NZ na jednu zakladnu skolu hladaju ucitela slovenskeho jazyka. nechcete sa prestahovat? 😀 😉
Chapem vas, aky je to pocit, ja som minuly rok v septembri prisla o pracu, prepustili ma z organizacnych dovodov a este stale som si nic nenasla. Je to velmi tazke a aj tu idu snad vsetky miesta po znamostiach. A tie ja nemam. Inak mam ekonomicke vzdelanie. Tak si drzme palce, nech nam to co najskor vyjde! 😉

norinka90
autor
12. mar 2016

@adrioska Keby je možnosť, hneď by sme šli 🙂

Ale ako ste radili, tak dnes ideme osobne do jednej spoločnosti, motivačný, žiadosť a životopis je upravená pre tento druh práce a uvidíme, ako to vyjde - aspoň tam pôjdeme, to je dôležité.
Potom chceme tak v priemere každý druhý deň zaniesť jednu žiadosť do spoločnosti, kým sa nenájde práca. Dúfam, že to vyjde. Na doučovanie sa zatiaľ nik neozval, cenu si tam ani nedal, len napísal ponuku, že by doučil.
Včera sme prácu nehľadali. Mala som voľno, tak som využila trochu voľného času a dali sme si prechádzku, šli sme na obed, ... aby sa vypustila "para" a človek nefungoval v tom istom bordely denne. Chceme ísť aj v utorok pozrieť do Trenčína, sem-tam sa tam dostaneme, ak mám voľno.

norinka90
autor
12. mar 2016

@norinka90 Nepôjdeme, je sobota :D Teraz ma to napadlo, našťastie si tam nenapísal dnešné dátumy dodatočne.

norinka90
autor
22. mar 2016

Dobrý deň, znova sem píšem, čo sa deje.
Minulý týždeň bol na pohovore v Slovaktual na jednu pozíciu. Práca nevyzerala vôbec zle a určite by do nej šiel, lebo bol so všetkým spokojný. Držala som mu palce, ale nakoniec ho pravdepodobne nevybrali. Mali sa ohlásiť do dnešného dňa a zatiaľ tak neurobili.
Dnes sa bol pozrieť v inej práci - dielňa, kde sa robia diely na lietadlá. Napísal mi celý priebeh na FB ešte z auta predtým, ako išiel domov: dobre.. takže po poriadku. ide o výrobu dielov na lietadlá. dlhšie som si s chlapíkom volal a dnes som sa tam konečne dostal.
išiel som klasicky oblečený ako chodím aj von v tomto počasí - kabát a čierne rifle, proste normálne.
ako ma ten chlapík zbadal, robotník, tak sa zatváril prekvapenie a zasmial sa.
potom mi ukazoval všetko v dielni a rozprával mi strašne veľa informácii, to som ešte stíhal.
všetko sa robí manuálne - od vŕtania (to je v pohode), cez nitovanie (to som v živote nerobil), až k frézovaniu - žiadny stroj, čisto manuálna práca.
žiadna chyba sa tam ale neráta. najprv kožné testy proti chemikáliám a potom 3 dni skúšobná doba. ak urobím jednu chybu, letím a tam sa to všetko ráta na milimeter presne.
vraj tam boli chalani z technických škôl a prvý deň si skoro odrezal prsty, tak vyletel v momente.
ako mi rozprával veci, tak tam prišiel nejaký random chlapík a ten sa ho spýtal, že či som nový budúci zamestnanec a ten chlapík vtedy stál za mnou, ale videl som ho v odraze okna, tak len mávol ramenom a zakýval hlavou.
jednoducho ma odsúdil ešte skôr, ako som vôbec niečo urobil.
veľmi ma to teraz štve."

Osobne som zmätená. Chcem mu byť oporou a viem, že sa nevyhovára. Nie je veľmi technický typ, ktorý by bol celý život pri fréze, vŕtačke a podobných nástrojoch, aj keď pracoval na stavbe, brigádoval na bani a aj pri stavbe cesty.

Dievčatá/ženy, čo máme robiť? Ako mu mám poradiť?

veverickav
22. mar 2016

@norinka90 skusat ...skusat...a byt trpezlivy...tu uz asi nic nepomoze...manzel je z PD tak viem, ze tam vela roboty nie je, ale zase viem, ze je tam dost firiem, ktore vyrabaju nabytok, nechcel by na cas pracovat tam? alebo v Korze? alebo v OBI, atd atd..aspon na zaciatok :-/ Ziar nad Hronom tiez nie je daleko...

lussinda2
22. mar 2016

@norinka90 ziadost do Brosse ci ako sa to vola, nech si poda..uz teraz robia pohovory na tie vyssie pozicie a nastup nejak v lete. Slovaktual 0bodov uz, teraz sa riadia asi pravidlom cim vacsi tupec, tym lepsie ;) ale drzim prsty nech si nieco najde, lebo tento okres bieda

norinka90
autor
22. mar 2016

Do Brose sme žiadosti posielali, už len čakáme. Obávam sa, čo sa bude diať, ak ho nezavolajú aj tam. Už teraz sa to zle nesie a pomaly začínam prepadať panike aj ja. On chce prácu čím skôr, aby sme sa mohli úplne osamostatniť a ísť žiť do svojho.
Momentálne vraj pozerá ponuky práce a premýšľa, do akej spoločnosti zanesie žiadosti tento týždeň, premýšľa nad Unipharmou.

Ospravedlňujem sa, že vás takto otravujem po internete, ale potrebujem sa nejakým spôsobom niekde "vyliať" aj ja. Kvôli práci nestíham moc svoj sociálny život, toto je najzdravšia možnosť.

9lf9
22. mar 2016

skuste pozriet na portali www.istp.sk, miesto vykonu zadat Prievidzu, je tam dost ponuk, mozno to pomoze.

anatalia77
24. mar 2016

tak ja som teraz často na prac.portáloch,lebo o mesiac mi končí leháro. Ja ako chemička nemám šancu,a veru najskôr skončím zase na týždnovkách. Videla som zaujímavú ponuku v Novom meste nad Váhom,tak mám ešte optimistickú náladu.
Z Prievidze vozia do Bánoviec nad Bebravou.

ukulela
24. mar 2016

@norinka90 http://www.istp.sk/pracovna-ponuka/1213660/Vych... - hm?
ono nehladajte robotu ako v tej leteckej dielni - tam sa nemozete cudovat, ze skratka cloveka bez praxe v odbore nevezmu. raz je vystudovany ucitel, tak ,ho za frezu/cokolvek ine nepustia ... ano, moze sa to naucit, ale jednoducho nemoze sa hlasit na obrabaca na CNC masinach a podobne,ked na to treba vyuceneho strojara ...
treba hladat brigadu, akukolvek, aj dokladat regaly v tescu, a popri brigade radsej aj dhsie hadat uz vyhovujucu pracu. nie nejaku dielnu, robotnika,skladnika a tak, ale riadnu vzdelaniu zdpovedajucu robotu.

norinka90
autor
29. mar 2016

Ďakujem za rady.
Pred niekoľkými dňami sa vrátil na pár dní do mesta jeho najlepší kamarát, ktorý momentálne študuje a pracuje v Bratislave. Priateľ mi potom referoval, že sa rozprávali o možnosti odísť z PD do Bratislavy, kamarát by mu vedel zariadiť na štart brigády, kým by si našiel prácu. Dnes sme pozerali aj ponuku práce v Bratislave a, samozrejme, ten rozdiel je obrovský. Už sme sa o tejto možnosti rozprávali aj vážnejšie, len je to neuveriteľná neistota. Ja pracujem v nemenovanom obchodnom reťazci na vyššej pozícii a chcela by som preradiť do BA v prípade, ak by sme šli do tohto mesta.
Problém je v tom, že ak by ma aj preradili, priateľ by si pravdepodobne hľadal prácu asi až tam v meste, vopred asi nie, pretože chodiť na pohovory z PD do BA je šialenosť.
Jediná možnosť je teda risk a ten by bol obrovský. Keď sme sa rozprávali, jednoducho som na ňom videla, ako ho jeho možnosti štvú/mrzia/... neviem sa vyjadriť. Do Bratislavy mi odišlo veľa známych a išli tam týmto spôsobom - ideme tam, za posledné si zaplatíme ubytovanie a stravu, nájdeme si prácu a ideme znova začať žiť. Keď som mu o tomto rozprávala, zneistel ešte viac.
Máme to teda skúsiť? Teda... chcem to skúsiť a rovnako aj on, však to vyšlo z jeho hlavy, ale je to obrovský risk a myslím, že krok, z ktorého sa nedá ubrať, ak sa raz začne.

majrab
29. mar 2016

@norinka90 nehnevaj sa co napisem, ale vy to beriete ako by to bol koniec sveta, je to podla mna kratka doba nato, aby bol skluceny,,,nemyslim si,ze to vase kazdodenne snazenie tomu pomaha hlavne dusevne. A k tej Bratislave - nieje to na konci sveta nech si poda ziadosti aj tam na skole, ved UP preplaca cestovne na pohovor. Aspon nech to skusi a uvidi. Pripadne si pozriet nejaky kurz cez repas.

majrab
29. mar 2016

@norinka90 a este ak som to dobre pochopila prave vysiel skolu tak na preklenutie tohto obdobia moze vyuzit este dobrovolnictvo kamoska si to takto odpracuvava v druzine.

jeennyv
29. mar 2016

@norinka90 za mna priatel to v prvom rade nemoze brat tak, ze sa ide z toho vsetkeho posr, lebo tak si zarobi len tak na psychicke problemy, musi to brat zoberu ma nezoberu nic sa nedeje..precitala som si par tvojich prispevkov a mi to pripada, ze nezijete nicim inym, len pracou...ako je to dolezite, ale aj zamestnavatel v prvom rade vidi, ked je niekto premotivovany, ze to moze byt niekto kto ho moze z jeho pozicie vyhodit cize stavit na prirodzenost...co sa tyka zivotopisov...staci podla aktualnej normy...ono ti personalisti su niekedy taki, ze ani jednoduche veci zo zivotopisu nevedia vycitat a pytali sa ma na ne, co som pozerala ci je ok..cize tam podla mna problem nebude..co sa tyka ba... tak ist na blint..ako praca tam je, ale kamoska bola v rovnakej situacii na pohovory chodit nemohla lebo nebola este v ba a nekoniec z toho zislo lebo tak by tam nemala ziadnu istotu..ale rozhodnut sa musite vy...

norinka90
autor
30. mar 2016

Nie, to zas nie. Nežijeme len prácou, len píšem do tejto témy tak, aby som sa držala jej "poslaniu" 🙂 Samozrejme, robíme aj mnoho iných vecí ako je hľadanie práce, len nechcem ísť mimo témy a obťažovať internet podobnými príspevkami. Ono to celé tkvie v tom, že jeho vlastná rodina ho do všetkého tlačí, keď je s nimi. Niekoľkokrát sa s otcom do krvi pohádal (nebili sa, len sa trieslo dverami a návšteva skončila skôr), keď boli u nás a jeho otec nechcel prestať rozprávať o tom, ako je neschopný, nesnaží sa, nie je chlap a podobne. Vždy ho v živote do všetkého nútili a osobne mám pocit, že toto všetko vzišlo aj z toho. Nedávno sa mi priznal, že aj na VŠ išiel primárne preto, lebo mu bolo povedané, že na to nikdy nebude mať a nevyštuduje. Ale o tomto nechcem písať, sama všetko pravdepodobne neviem 🙂

Mne sa osobne tá Bratislava páči, pretože už len tá ponuka prác, ktorú sme za posledné tri dni prebehli, je šialene diametrálna. Momentálne posielame do BA škôl a uvidíme 🙂 Samozrejme, že sa nezbalíme a nejdeme tam zajtra, bude to trvať trochu dlhšie a stále si bude hľadať v PD, o tom nepochybujem. Ide o možnosti a rozprávala som sa s tým kamarátom aj ja, poznám ho niekoľko rokov a uchytil sa v tom meste. Rovnako ho tam volá aj jeho brat, ktorý tam momentálne študuje.