Problém menom svokra

natalianm
10. jan 2021

S manželom sme spolu vyše 10 rokov z toho 4 roky svoji. posledne dva roky mam neskutočne problemy so svokrou resp. tak to vnimam ja... mozno prehanam ale rada by som pocula nazor inych ci fakt ja som ta co vytvara konflikty.?
2017 sa nam narodila dcerka teda prva vnučka svokry, neprejavovala
o nu nejaky extremny zaujem, dufala som ze si vztah casom vytvori co sa nestalo... Do narodenia dcerky som s nou problemy nemala nestretavali sme sa casto a nepotrebovalaa som od nej pomoc.
Nastala vsak ina situacia narodila sa jej druha vnučka, dieta jej dcery. V tom momente sa v nej ten cit babičkovsky konecne prejavil ale iba voci druhej vnucke. Nonstop je s nou na prechadzkach, o tom ze co si zaziada to ma ani nehovorim. druhej strane vypomaha pravidelne ci financne alebo aj inou formou. Jej dcera nic nemusi, ma nonstop navarene, o domacnost sa extra starat tiez nemusi nakolko zije zatial v malom byte cize v porovnani somnou ( mame dom) ma toho dcera svokry o dost menej. Napriek tomu vsetkemu druha vnucka ako dvojrocna je na urovni maximalne rocneho dietata, nevie naozaj ze nic. Je to chyba rodicov vobec sa jej nevenuju...
Svojmu synovi teda nasej strane svokra vobec nepomaha to ze berie mna ako nutnost uz akceptujem za tie roky ale ze robi extremne rozdiely medzi svojimi detmi a uz medzi vnuckami je pre mna nieco nepochopitelne.
Svoju dceru stale obhajuje zachranuje ju z kazdej situacie. Nedavno sme potrebovali pomoct
pri dokoncovani domu nepomohla nic resp. nepomohli v nicom.
Nikdy sme nejake pozicky nepytali aj ked ma
z coho pomoct vzdy sme nasli riesenie spolu s manzelom.
Dnes som sa dozvedela ze svokrovci dovolili zalozit ich nehnutelnost aby si dcera mohla zobrat hypoteku na pozemok 100 tisic, a dalsich 100 tisic jej ,, pozicaju" na stavbu domu.
Ked sme stavali dom my sme nedostali ani cent.
Moj manzel je z toho natolko v soku ze sa k tomu ani nevie vyjadrit resp. je zvyknuty
od mala
ze rodicia robili stale rozdiely
medzi nimi a nejak si zvykol. ale myslim
ze je toho uz moc. Dcera svokry
dostala auto na ktorom sa vyvaza len za naklady benzinu, ostatne vydavky poistky, opravy, servisy financuju rodicia. My sice auta mame nepotrebujeme mat od nich ale preco ? Okej aj to
prekusnem nech sa vozi...
Najviac ma hneva to ze sa nezaujima o
svoju vnucku, to
ze mna bere ako nutnost som
si zvykla ale preco robi rozdiely medzi vnuckami? Momentalne som tehotna a kazdym dnom cakam kedy sa druha dcerka vypyta na svet. Za celych 9 mesiacov mojho rizikoveho tehotenstva sa nespytala
ako sa citim ci nepotrebujem
pomoct so starsou dcerkou ci jej nenavari aspon polievku. proste ani raz aj ked videla ze som niekedy fyzicky aj psychicky v konoch... Ked jej manzel povie pravdu do oci tak ho zacne citovo vydierat, plakat a dohovarat ako sa on zmenil.
On to vidi tak isto ako ja avsak snazi sa to neriesit pretoze nic tym nezmeni ked to nezmenil
doteraz.
Mohla by som pisat neskutocne vela situacii o
tom ako svokra reaguje ako sa sprava.
-Napr. starsia dcerka mala narodeniny, 3 roky, v ten den ani len nezavolala a nespytala sa ci vobec zijeme a to sme vzdialeny 2 km od miesta kde zije...- na to jej moj manzel
pise sms preco sa ani len dnes nezaujima o vnucku preco jej nezavola aspon, ked vedela ze ma narodeniny. Nasa dcerka je velmi sikovna inteligentna v porovnani s inymi detmi je na inej urovni, cize je aj velmi vnimava a citliva a vela veci si uvedomuje, a teda jej argument bol: viem ze ma narodeniny ale ved prideme jej zagratulovat osobne a volat jej budem az ked bude mat svoj mobil🙈( takze mojej dcerke mam kupit uz mobil aby sa zaujimala)
- vzdy ked jej poviem
priamo osobne ,,ved pridite za malou sa hrat nam to
len pomoze "ona sa obrati chrbtom a tvari sa ze nic nepocula normalne nereaguje na moje slova
- par dni dozadu sme boli konecne oficialne dohodnuti ze pride za malou v nedelu doobeda ze ju zoberie von na prechadzku. Prisiel den D a my s manzelom
a dcerkou cakame ze babka pride. boli sme dohodnuti na 10:00 neprisla. Manzel jej volal ze teda kde tolko trci a jej odpoved bola ze ved ale ona vari ,kazdu nedelu vari ,tak co si myslime ona nema cas prist. zostali sme z tej odpovede vyhukany a nechapem doteraz... nakolko jej dcera nevie varit tak asi by hladom
umreli...
v tom
som si povedala a dost... toto nema zmysel. akoze fakt som ja ta co zbytocne riesi?
- dalsia vec co ma neskutocne vie vytocit, ze ak sa stretneme s niekym blizkym z rodiny tak sa v tom momente tvari ako babka roka a vidim tu falos a pretvarku ako sa vie v momente zmenit na uplneho ineho cloveka a akoze sa o dcerku zaujimat.( ona je inak velmi veriaca a kazdu nedelu presedi v kostole)🤥😑✌️ aj ja som veriaca a keby som mala cas tak na tu omsu idem aj ja...
- vyslovene sa absolutne nezaujima ked je nasa dcerka chora, nespyta sa ani po tyzdni na stav ako sa citi. ked je chora druha vnucka pravidelne ju chodi navstevovat a hyčkat... neskutocne ma to
zoziera pretoze nasa dcerka ma este to nevinne uprimne srdiecko a svoju babku aj napriek vsetkemu ma rada...
😏

tulipanicek
10. jan 2021

A radu chceš ohľadom čoho?

natalianm
autor
10. jan 2021

@tulipanicek chcela som vediet ci ja som ta co zbytocne riesi a tym
padom vytvara zbytocne emocie??? ze proste mam toto neriesit a zabudnut?

natalianm
autor
10. jan 2021

@tulipanicek a ci su vlastne toto bezne situacie v rodinach? ci sa len obrnit nervami? neviem...

ivanizna
10. jan 2021

To je ale zlá, hnusná, mrcha, striga, takí "veriaci" sú najhorší, pokrytci, falošní. No je to veľmi smutné a vaša dcérka si to nezaslúži. Ja by som bola asi trochu ostrejšia a na nič sa nehrala, na žiadnu šťastnú rodinu, a asi by som stále prehodila nejakú faktickú poznámočku. Toto nikdy nepochopím taký favoritizmus. Ale vám prajem krásny a šťastný rodinný život, žeby na starú ešte nedošlo, potom by som jej už len kopla do hudzici

natalianm
autor
10. jan 2021

@ivanizna ja sa k nej praveze tak nechcem spravat nemam na to ,,gule” povedat jej viem ale v ramci slusnosti.
a predsa je to matka mojho muza on vie aka je ale tak nebude sa s nou hadat lebo to nikam nevedie.

simonah73
10. jan 2021

priznam sa, ani som to necitala cele. ale neries. budes sa trapit akurat Ty a Tvoja rodina. u nas to bolo podobne. momentalne je to tak, ze muzovu rodinu sme nevideli od vianoc 2018 ak sa nemylim. vlastne on videl otca, brata a babku vcera lebo si na neho zmysleli, ked sa im nieco pokazilo. svokra sa odstahovala k nejakemu priatelovi do ineho mesta. okrem toho nezavola, nenapise, medzitym mal jej syn aj okruhle narodeniny, ani len na toho si nezmyslela. na fb sa prezentovala uz davnejsie jej laskou jedinou co je syn jej druheho syna. podla mna vela ludi ani nevie, ze ma dvoch synov, vobec by som sa nedivila, keby to aj ten jej novy nevedel. ako nase dve baby maju babku moju mamu a v podstate si za tie roky zvykli a druha babka im nechyba. jedine co ma mrzi je to, ze o muzovi siria po rodine klamstva typu ze my sme na nich zanevreli, co nie je pravda, lebo jeho brat vyhlasil ze uz nema brata a pri tom spolu robili vtedy v jednej firme, az od kolegu sa muz dozvedel ze sa jeho brat zeni, medzitym sa stihol aj rozviest, takze som si svagrovu nikdy nevidela. par krat sme sa dozvedeli, ze boli u nas v meste nakupovat a nezastavili sa, svokra dokonca robila u nas v meste a jazdila autom a neprisla, na vedlajsej ulici mala lekara ako byvame a nezastavila sa za vnuckami. dokonca jej muz povedal, ze ak nema peniaze na benzin ze staci zavolat, prideme pre nich a aj nazad odvezieme. vzdy ked prisla kym sa to uplne ukoncilo tak vyplakavala ake su oni velke a ako ich dlho nevidela, tak potom uz jej povedal, nech nehra divadlo, kedze si za to moze aj sama. my sme k nim chodievali, ale muz ma taku robotu, ze aj cez vikendy obcas robieva ale tym ze oni boli u nas v meste a nezastavili sa, na navstevu neprisli tak sme si povedali, ze preco my mame chodit, ked oni tu su. takze ano su to bezne situacie v niektorych rodinach. predpokladam, ze aj dom ktory maju neviem ci uz vobec skolaudovany bude urcite prepisany na syna aby nahodou nemusel nieco davat mojmu muzovi. takze neries, venuj sa dcere, ak mas svojich rodicov, chod castejsie k nim aby mala starych rodicov a uvidis ako sa to casom vyvinie. u nas napr ten brat co vyhlasil ze uz nema brata zrazu zistil, ze taky brat by nebol odveci a uz zrazu otocil.

zuzudrnda
10. jan 2021

Ahoj. Vzdy sa vztahy zmenia cez dieta, bud neprimeranym zasahovanim do vychovy alebo necakanym nezaujmom. A to zamrzi. To prve sa da ako-tak korigovat dohodou, to druhe - vas pripad, nezmenis. Pozornost nevynutis a vynutenu by si ani nechcela. Usetrit negativnych emocii dcerky je to najviac. Su rozni starki-nestarki. Mrzi ma tato tema vzdy, lebo viem co pre mna stari rodicia znamenaju a o co ochudobnuje svoje vnucata. Avsak ine ako prijatie situacie, myslenie na seba, aby si si negativnymi myslienkami neskodila a zariadit sa nezavisle na pozornosti starkej Ti neostava. Skus si najst inu "miestnu" babicku, kt.Ti pomoze ak bude pri babatku treba a zaroven oceni spolocnost dietatka. Je vela laskyplnych osamelych ludi. Mozno to nebude zadarmo, ale dieta bude zazivat aj iny ako rodicovsky rozmer vztahov. Kamoska tak nasla pani a nevie si vynachvalit. Mozno aj svokra sa zamysli. A ked nie, tiez nevadi. Praj jej uprimne vsetko dobre a Ty sa zariad aby Ti dobre bolo. Moc drzim palec 🌸

simonah73
10. jan 2021

nase baby minimalne za posledne tri roky nedostali od nej ziadnu spravu - neviem ci vobec tusi ze maju mobilne telefony, ale stale mohli zavolat synovi aby ich dal k mobilu, tak ziadne blahozelanie k meninam ci narodeninam, vianoce, velka noc, absolutne nic a ignoracia od celej jeho rodiny.

janka_266
10. jan 2021

@natalianm nevesta nikdy nebude dcéra, aj keď sa môže snažiť akokoľvek, rovnako ako svokra nikdy mamou nevesty, aj keď všetci tvrdia, že svadbou akoby to nastalo, možno je len svokra nešťastná z toho, že dcére sa tam nedarí. Netreba sa tým trápiť, my sme tiež boli až na druhej alebo tretej koľaji u jedných starých rodičov, všetko išlo bratrancom 🤷‍♀️ Dá sa to prežiť, len škoda, že aj tie deti si to časom všimnú.

petrisa213
10. jan 2021

@natalianm toto sa veľmi ťažko čítalo 😞 už len kvôli dcérke. Nechápem takéto babky. Počula som už aj taky názor ze je iné pre babku mat vnúča od syna, lebo predsa ho nosila jeho manželka, ktorá nie je pokrvne spätá s "babkou" ako mať vnúča od dcéry. Je to smutné a možno to tak berie aj tvoja svokra. Aj ako sa podľa toho co pises správa k vlastnému synovi a ako k dcere. Mňa by to neskutočne stvalo a neviem, či by som to tsk kľudne (aspoň tak pôsobis 😉) vedela zo seba dostať. Neporadím asi nič, neviem sama ako by som sa sama zachovala (som niekedy celkom výbušna povaha, tak rátam že v mojom prípade by som už dávno mala doma 500x oplutu woodoo bábku a svokra doživotný zákaz k nám) len chcem povedať, že ťa úplne chápem a na tvojich pocitoch nie je vôbec nič zlé.

simonah73
10. jan 2021

nasa bola vo februari 2019 tyzden na kramaroch, potom sme jej to pri nejakej prilezitosti povedali a bola urazena, ze preco sme jej to nepovedali, tak sme jej otvorene povedali ze preto nie, aby v nej nevzbudzovala zbytocne nadeje ze ju pride pozriet a potom by neprisla, lebo vtedy bolo velakrat, ze ci moze v nedelu alebo v sobotu prist, hovorime, ze jasne, nemame s tym ziaden problem a neprisla a ani ziadna sprava, ze toto alebo toto sa stalo nic. a teda tento rok to bude 15r co sme manzelia.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simonah73
10. jan 2021

@petrisa213 moja svokra ma len dvoch synov, takze tri deti jej porodili dve zeny, z toho syna porodila len priatelka ani neboli nikdy zosobaseny a aj tak sa k nemu chova uplne inak ako k nasim.

natalianm
autor
10. jan 2021

@zuzudrnda dakujem krasne,nastastie mam este oboch rodicov a ti sa dcerke venuju a pomahaju nam vzdy ked to treba. A nieje to ich jedina vnucka vedia si svoj cas rozlozit aj pre dalsich dvoch a to dokonca obaja pracuju cize to si velmi vazim.
Len tato druha strana ma neskutocne mrzi preco
to nemohlo byt ,, dokonale” co take som jej spravila?
Kazdopadne sa s tym musim len ja nejak zmierit

irusa
10. jan 2021

Buď rada,že máš pokoj a nestará sa Vám do života...

simonah73
10. jan 2021

@irusa presne si to vystihla, ked si spominam na ten prispevok, kde sa buduca nevesta stazovala, ze jej nastavajuca svokra chodila do bytu svojho syna a tam si napustala vanu a robila si kupel, ci kontrolovala chladnicku ze co tam maju tak som v podstate rada, ze mam taku aku mam 😂

natalianm
autor
10. jan 2021

@irusa ano aj takto sa na to uz par rokov pozeram...( tym sa vlastne skludnim obcas) ze vlastne mozem byt asi rada. mohla nam robit peklo zo zivota lebo ved aj take su...

simonah73
10. jan 2021

@natalianm ved pridaj sa tu do skupiny o svokrach ked to zase na Teba pride ze co to mas za svokru a hned Ti bude lepsie 😂

zuzudrnda
10. jan 2021

@natalianm vdaka za Tvojich rodicov 🙏. Inak mala utecha, vraj starki z matkinej strany dietata zohravaju vacsiu rolu v zivote dietata, neviem preco, citala som nejaky prieskum a zaujimave, ze cez seba aj ludi v okoli to viem potvrdit. Takze pozitivne v tom celom. Nepochopitelne to bude vzdy, ale skus sa vedome pri myslienkach na tuto situaciu odosobnit a mysliet na nieco ine. Nech to nezranuje viac ako teraz. Informacie o pomoci svagrinej nech Ta nezaujimaju-vedome. Pre Teba su to nepodstatne info. Casom si zvyknes, zariadis sa. Ine neostane, zial aj nastastie. Tes sa z dcerok, ani babka nevie o co prichadza. Nie len vasa, ale aj jej velka skoda.

simonah73
10. jan 2021

@zuzudrnda to som inak citala aj ja 🙂

petrisa213
10. jan 2021

@simonah73 áno aj takto to veru často býva. 😞

hedan
10. jan 2021

Ahoj, verím ti a chápem ta ako matku. Ale bude horšie. Keďže druhé babo dá zabrať popri prvom. Ale nie si v tom sama. Ja mam rodičov ďaleko, svokrovcov blízko, ked potrebujem ja, ale ďaleko, ked majú prísť oni. Chápeš! Uz to neriešim, som v tom sama s mužom a vlastne ani nikoho nepotrebujeme. Sú situácie, keď muž zavolá, že musíme im staršieho priviesť, ideme s mladším na pohotovosť, ok postrážia. Inak nie. Som vďačná aj za to. Tak to cítia, ja to nezmením a faloš sa mi hnusi, tak radšej takto ako sa hrať na niečo. Zvládnete to aj bez nich, neboj. A deťom hovorím, že starí rodičia nemajú čas, čo je v podstate aj pravda.

simonah73
10. jan 2021

@hedan nestras, daju sa v pohode zvladnut aj dve deti bez pomoci nejakej svokri, staci si to spravne vsetko ponastavovat.

ivanizna
10. jan 2021

@natalianm Aaaah, ty si taká milá a trpezlivá 😊 Ja len podľa seba, mne by sa nepáčilo a časom by to všetko išlo von, osobne preferujem, keď ide rešpekt z oboch strán (v takých extrémoch), nielen, že je to matka môjho muža, tak už len z toho titulu budem ticho.. e-ee 😁 Ale je to super, že máš aspoň ty rodičov, ktorí sa zaujímajú, to stačí, úprimná láska a záujem. Nech si tam budú aj s dcéruškou a jej rodinou, hlavne, že vy sa s manželom zhodnete a ľúbite sa, to je základ 🙂 Veľa šťastia

bagre
10. jan 2021

@natalianm no... teraz mám de ja vu...
Takto - dobrá správa je, že s mužom ste zajedno, medzi vami to rozbroje nerobí. Aká je, to si už zistila a nezažiješ šok - ono dno z jej strany sa vždy dá preraziť, ale ty už si si na realitu zvykla takže sa vieš zariadiť.
Na jej faloš nereaguj...
Ako je to u nich doma - a vlastne aj vždy bolo - to nerieš. Ver mi, že nie si ani prvá, ani posledná, ktorá to má takto. A to ti ešte dúfam švagriná nevykrikuje debiliny... A tiež nerieš ich finančné pomery, ako kedy a koľko komu pomôžu je ich vec. Aj keď áno,- tento dvojitý meter je divný. Ale nič s tým neurobíš, tak na to nemíňaj energiu. Ďakuj za to, že si dokážete inak pomôcť - bez nich.
No a pokiaľ ide o dcérku a druhé bábo - nevolala by som ich už nejako k vám, a ani s ňou nerátala. A aký vzťah si /ne/vybudovala s tvojou dcérou, taký bude mať. Deti nie sú blbé, vidia, vnímajú a príde čas, že sa budú aj pýtať. Ale ty nikdy nekritizuj pred deťmi a vždy daj takú akoby neutrálnu odpoveď /neklam, neospravedlňuj ju ale ani nehovor to, na čo dieťa príde aj samé/.
Ja by som na rozhovory s ňou už nemíňala ani čas ani energiu, ak niečo veľmi prestrelí, tak sa ozvi v rámci slušnosti ale v podstate sa zariaďte bez nej.

mirro
10. jan 2021

@natalianm veľmi podobnú skúsenosť mám, s tým, že mám viac rokov ako ty a deti už násť ročné. Tiež ma štvalo,aké rozdiely robili. A to som nikdy nepýtala nič materialne, iba aby mali radi dve vnúčatá rovnako ako ostatné.... Teraz s odstupom času som spokojná,ako sme to zvládli. Nikdy nezmenili postoj a my sme stále hentí. K deťom nemajú žiaden vzťah vybudovaný. Už sa nad tým nevzrušujem, je to tak ako to je.

ivanizna
10. jan 2021

@natalianm Prepáč, ja som to aj tak myslela, samozrejme, slušne, povedať ostro, ale v rámci akceptovateľnosti, žeby som bola presná 😉

mirro
10. jan 2021

@bagre presne tak, lepšie by som to nenapísala.

bagre
10. jan 2021

@natalianm ty si jej nespravila nič, ani tvoje dieťa nie, ale sú proste takíto ľudia, ktorí uprednostňujú jedno dieťa a druhé ťahá za kratší koniec a následne sa presne tak budú správať aj k partnerovi a deťom toho ich dieťaťa. Zatiaľ čo tí druhí budú varení pečení hoci sú sprostí, lemraví atď. Čím skôr to prijmeš ako realitu tým lepšie pre vás 🙂

natalianm
autor
10. jan 2021

@mirro vidim tu buducnost tak aj ja... ale stale v kutiku duse som
verila alebo dufala ze mozno sa to raz zmeni. nebudem sa musiet tvarit falosne( joj aka sme rodinka) na kazdej nutenej navsteve...
som
tazka povaha co chce vela nevyriesitelnycj veci vyriesit... avsak po tychto radach sa nad tym budem zamyslat inak. Fakt si tym
len ja ublizujem a stracam cas.