Problém s "kamarátom"

jankappp
7. júl 2015

Ahojte, mám problém s jedným "kamarátom". Píšem to v úvodzovkách, pretože ja ho za kamaráta ani nepovažujem. To len on stále vyhlasuje, aká som super kamoška. Každý víkend chodím von s partiou fajn ľudí. On patrí do nej tiež. Problém je, že keď ideme platiť, on nikdy nemá peňaženku, fajčí, ale nikdy si neprinesie vlastné cigarety, vždy všetko ťahá odo mňa. Ja som totiž typ človeka, ktorý nedokáže povedať nie. Aj hocikedy cez týždeň sa ku mne nasáčkuje, nechá si urobiť kávu, zožerie, čo mám doma a otravuje ma svojimi problémami. Nikomu inému to nerobí, len mne, takže keby som to aj povedala ostatným, bola by som ja tá krava. Už som sa mu to aj snažila slušne povedať, ale nič nezaberá. Máte podobnú skúsenosť? Čo s tým?

jankappp
autor
7. júl 2015

@absurdum nie, zajtra príde za mnou do práce, vraj niečo potrebuje. ZASE. mám to už z princípu odmietnuť?

absurdum
7. júl 2015

@jankappp ja neradim zrovna odmietnut. ale ho upozornit, ze si zato zaplati sam. dokazes to?

jeennyv
7. júl 2015

@jankappp v eve ci emme o tom bol minule clanok...presne o tomto type ludi, ktori vlastne zdroje setria a vyuzivaju koho sa da a potom on pride so znackovymi vecami a dobreze nie s novym autom...podla mna razne povedat nie, ak ho v prvom rade ani za kamosa nepovazujes preco sa nechas vyuzit a dotujes ho..sama pises, ze nevies povedat nie a on len vyuziva tvoju slabost...

hradnapani
7. júl 2015

@jankappp ked zajtra za tebou pride, tak este skor ako sa nadychne a povie co chce, mu povedz: to je super, ze si sa zastavil, lebo (ja!) potrebujem toto a toto, pomozes mi? Zareaguj takto 2-3 krat a uz ho tak skoro neuvidis, to ti mozem zarucit 😉 Pre tychto ludi je najvacsia pohroma, ked niekto chce nieco od nich 😉 Proste ho nezrusis, len prejavis aj ty svoje potreby, nech to mate v rovnovahe.

sovica
7. júl 2015

Presne tú Evu som chcela spomenúť. Článok sa volá "Zatiahneš to za mňa?" - je to Eva č. 6/2015, na úvodnej stránke je Kim Kardashian. Ak ju doma nemáte, určite ju má nejaká vaša kamoška. Požičajte si ju a riadte sa radami zo spomenutého článku.
Musíte byť trochu asertívna, lebo vás "kamarát" bude využívať donekonečna. Nemáte sa čoho báť. Keď niekam pôjdete a bude chcieť, aby ste za neho zatiahli rundu, povedzte, že ste si zobrali len pár drobných pre seba. Ak bude chcieť prísť za vami do práce, vyhovorte sa, že šéfka vám zakázala návštevy. Všetko sa dá... Držím palce 🙂

absurdum
7. júl 2015

ja radim citat mamickam ine nez nejaku co to... evu? bulvar? vsak uz aj tak kazdy vidi, ze ste mimo..

tinqua
7. júl 2015

Poviem to blbo...ale ked nevies jednat ako svojpravna tak si zavolaj niekoho na pomoc...mozno niekoho z partie, co ho zrusi v momente ked vybali na teba poziadavku...ja som raz kamoske robila bodyguarda sice s inym problemom ale pomohlo to...samozrejme nebude moct byt s tebou ten clovek stale, tak pre boha ta prosim aspon mu nedvihaj telefon, ze by nemal sancu sa u teba objednat...a urob to skor kym ti nervozita zaludocne vredy sposobi....a len tak do buducnosti, takychto ludi je na kazdom rohu desat...cely zivot mienis chodit s napisom "charitativna organizacia Jana" na cele?? A to nie su len vyzierky, to su aj tyrani, klamari, manipulatori...ked niekto povie skoc z mosta, pod za mna rucit, vykradni banku...tiez nevies povedat nie? Samozrejme teraz prehanam, ale napriek tomu by si mala mat pud sebazachovy aspon v elementarnej hladine...

gubiko
7. júl 2015

@absurdum ja mám niekedy pocit, že čítať evu a čítať rady tu, tak je to za jedno. a niekomu pomôže to i to.

nanervy_2
7. júl 2015

@jankappp vitaj ho zasadne vetou: jeej, ahoj, prisiel si mi vratit za vecer? vonku ked ste, tak pred vsetkymi, fajn, dnes mozes zatiahnut za mna ty... nemas? blby.. tak to si dam jedno, na viac som dnes nezobrala... a nedat ani cent kym ti nevrati..
mam kamosa, ktory tak tahal za kamaratov, vsimol si to ked sa odstahoval od rodicov a uz musel zacat ratat vydavky.. ze pride ucet, kazdy nieco da, ale stale treba doplacat, co on robil. tak zacal natvrdo len svoje a koniec.. plus ked zistil, ktory z kamaratov dava stale malo, dohodol sa s ostatnymi ze kazdy si zaplati presne svoje a jeho nechaju vyplatit potom cele.. alebo si pytaju osobitne ucty..

jankappp
autor
7. júl 2015

už aj ľutujem, že som tému vôbec zakladala. tým, ktorí sa mi snažili poradiť, ďakujem, no a pre tých ostatných - keby sme všetci boli dokonalí a vedeli si vždy poradiť, toto fórum by asi neexistovalo. každý z nás má nejakú slabinu, no a ostatní majú dve možnosti - buď pomôcť alebo sa vysmievať a tváriť sa dokonalo. dobrú noc

mala_hobitka
7. júl 2015

@jankappp Sama si si odpovedala. Nerobi to nikomu inemu len tebe - lebo ty si typ cloveka co nevie povedat nie. A zrejme sa moc staras o to co tvoje nie sposobi u druhych.
Kym mu to dovolis bude to robit. Ked povies nie, prestane. Jednoduche. On vie co robi a vie preco to robi tebe. Lebo to dovolis.
PS: Trochu sa zamysli nad situaciou ze sa nechas vyuzivat clovekom ktoreho vlastne ani nemas rada. Nepride ti to chore.
Kasli na to co si kto pomysli ked povies nie. Mas na svoje nie pravo.
Ale ok, chapem ze to prve "nie" je tazke. Potom to ide (lebo mas dobry pocit). Test pre tvojho "kamarata"....poziadaj o ho nieco - drobne, cigarety, pomoc v domacnosti atd.....ked odmietne ....uvidis ako sa hovori nie (hoci z druheho brehu) a potom si budes plieskat hlavu o stenu lebo zistis ze si sa nechala vyuzivat blbcom (ktory ta balamuti recickami o kamaratstve) ktory ti pomoc odmietne. A hned budes mat prvy dovod povedat nie ked o bude nieco chciet.
male barlicky - nie, mam malo cigariet/mam len drobne/cakam na vyplatu/dnes uz som minula dost (alebo daj za seba a utec skor nez ostatni)/nemam naladu na navstevy/ som unavena/ chcem spat/mam rozcitanu knihu a tesim sa na nu/ nie je mi dobre
casom sa dopracujes aj k - nie nebudem ta sponzorovat, nie neurobim ti kavu nie som kaviaren, nie, nie a nie
drzim palce

sonula
7. júl 2015

@jankappp naucit sa povedat nie.

jankappp
autor
7. júl 2015

@mala_hobitka ďakujem ti 🙂

0silvia0
7. júl 2015

@jankappp na tvojom mieste, keďže nevieš byť tvrdá (ani ja to neviem), by som si zavolala na pomoc nejakú drzú kamarátku ako píše @tinqua, ideálne takú, ktorú on až tak veľmi nemusí... Jednoducho pár krát by mohla byť u teba, keď príde tento "kamarát" a nejako ho drzo odpálkovať, pri platení hodiť nejakú drzú poznámku na jeho platobnú neschopnosť atď. Jednoducho by to urobila miesto teba a možno by to urobila rada. V partii takéto hrošie kože väčšinou nikto aj tak nemá rád 🙂 🙂

rebroza
7. júl 2015

@jankappp ahoj, ja mam tiez problem povedat nie, byt na ludi okolo mna neprijemna aj ked som v prave), nastastie na takehoto "kamosa" som este nenarazila. podla mna sa vykasli na asertivitu a slusnost 😉 ty si tu ta dobra, on je ten zly. pohar pretiekol. ty nerobis nic zle, on nie je odkazany na tvoju pomoc. ty sa nemas preco hanbit, on ano (i ked hodnoty ma zjavne uplne inde). skus si toto "natlacit" do hlavy, vobec nemas preco mat zly pocit zo seba, ak ho posles do kelu. Skus si predstavit ake to bude super, spadne ti kamen z hrude, co ta tlaci, ako bude smiesne vyzerat, kolko usetris, co za usetrene peniaze si kupis ... treba to len prekonat, len to musis sama urobit. drzim palce. p.s. ja som takto prekonala strach zo soferovania, na jar som bola presvedcena, ze nikdy sama do auta nenastupim. chcelo to len spravnu motivaciu v mojom pripade.

katarinamarkova
7. júl 2015

@jankappp co s tym? 🙂 nauc sa povedat NIE 🙂

katarinamarkova
7. júl 2015

@jankappp nechces cakat, kedy ti vrati peniaze co si za neho zaplatila?
🙂 NEPLAT za neho 🙂

katarinamarkova
7. júl 2015

@jankappp je ti zle z toho ze sa s nim mas zajtra stretnut?
🙂 NESTRETNI sa s nim 🙂

katarinamarkova
7. júl 2015

@jankappp odmietnuť ho v praci?
- ak sa jedna o pracovny problem - posli ho za kolegynou
- ak sa jedna o osobny problem - v praci ta nema co otravovat 🙂

tinqua
7. júl 2015

@jankappp myslim, ze ta tu nikto nechce urazit a nelutuj tuto diskusiu, lebo tu mas zrkadlo...ja som mozno hodila preslov drsnejsi, ale takto by som komunikovala aj s kamaratkou alebo surodencom...vies ja osobne mam zlost, na teba, ze si nevies pomoct a na tu hnusobu co ta vyciciava...a je to tak trosku aj osobne, lebo s podobnym mam skusenost...nikto nie je dokonaly, ale ten co si podobnym presiel ti vie poradit...mozno je to rada subjektivna, ale u mna pomohlo hlasne chod do p..., tiez som bola huska a dlho ...

ukulela
7. júl 2015

@jankappp ... to asi nie ste celkom dobra partia, ked ti tam niekto nemoze pomoct ... ci? ak tam mas niekoho ozaj blizkeho, porozpravaj sa o probleme s nim, nech napr pri najblozsom plateni mlademu hlesne, ze nejako si nechava platit stale ... alebos a dohodni, ze ty si zabudnes prachy a poprosis ho o pomoc. a vycicavac nech sa starie (alebo poziadaj rovno vyciciavaca - ze nemas penazenku pre zmenu ty)
... ze ta obtazuje, kavickuje, vyjeda - nuz, neponukaj mu. alebo povedz, ze nemas ... alebo odmietni navstevu - jendoducho musis - ale podla toho, co pises, aka si, potrebujes v boji s tymto"vyciciavacom" ozaj daku podporu a niekoho, kto ti bude kryt chrbat. hladaj ho 🙂

v_alika12
8. júl 2015

tvoje 1.asertivne pravo je = pravo povedat NIE ! Ak by si sedela v skolskej lavici,poviem ze si vhodna obet sikanovania... Treba byt tvrdsi a povedat si svoj nazor priamo a otvorene aj za cenu,ze nebudes u kazdeho oblubena. Lebo takto budes nestastna vzdy len ty sama

gurmanka
8. júl 2015

@jankappp
Prve nie bude najtazsie. Mozno hladas nejaku lahsiu cestu, tak som to aspon vycitila z diskusie, ocividne by si bola najradsej, keby sa kamarat sam spamatal, ale zial, to sa nestane. Jedina cesta v tvojom pripade je stanovait hranice. Najhorsie, co sa moze stat, je, ze uz o teba nezakopne. Uprimne, bolo by ti to luto? Ak ide o cloveka, s ktorym by ti nevadilo neudrziavat blizsie styky, tak jednoduche nie. Bez vysvetlovania, nie si povinna nikomu nic vysvetlovat. On ma pravo sa nastvat a hucat, je to jeho vec, aj ked detinska, ale ty mas pravo povedat nie. Nie, nepoziciam. NIe, nespravim kavu. NIe, nezelam si navstevy v praci.
Tiez nerada hovorim nie, resp. nerada som hovorila. Ale ked pohar trpezlivosti pretiekol, tak som niekolko ludi v mojom zivote stopla a je mi lepsie. Oni sa stale hnevaju, ale mne je to jedno. Maju pravo sa hnevat a ja mam pravo na to kaslat.

eeffka
8. júl 2015

@jankappp v prvom rade prehodnot partiu a vase vztahy v nej, ak by ste dobre vychadzali nebala by si sa im to povedat a byt "za sprostu" aj ked myslim ze vsetci to vidia a nebala by si sa reagovat , lebo okolie by ta podrzalo.
Mali sme tiez taku vyzierku v okoli, ale!!! 1,2x skusila a zrazu, pride ucet kazdy da svoje a posunie ku nej, cigy? vyberies zapalis a strcis do kabelky, bez ponukania, ideme okolo diskontu posleme ju chod si kupit, ideme taxíkom, povyberame sa po eure pred nástupom sme si toho vsetky vedome co robi, nerobilo by nam ziadnej problem zaplatit ale stale? to kde sme?

inak ak ideme bez nej takto nefungujeme, ja zaplatim vstupne, kamoska pitie, dalsia 2.kolo, neratame to na centy ale nikto z vecera proste neodide s tym zeby sa citil skodny, ak dojdu cigy tak tie co su sa polozia dostredu, ale stale je to o tom ze to nie je jednostranne. samozrejme ani nikto neriesi ze ak kupime pizzu ja zjem 2a ty 4

jankappp
autor
8. júl 2015

tak dnes bol za mnou v robote, ani pred tým nezavolal, či sa mi to hodí, proste sa objavil vo dverách. neobťažoval sa otázkami typu ako sa máš, čo nové, rovno prešiel k veci - chcel, aby som mu prefotila nejaké papiere. tak som mu povedala, že v robote nemôžem používať kopírku na súkromné účely. na to sa zatváril urazene, povedal niečo ako že som ho sklamala, že sa na mňa spoliehal, že keď mu nepomôže kamarátka, tak kto... vedela som, že nesmiem ustúpiť, ale cítila som sa veľmi nepríjemne. potom pochopil, že nič nebude, tak povedal, že mu mám aspoň urobiť kávu. povedala som mu, že mám veľa roboty a nestíham, tak že mu mám dať aspoň cigu. to už ma dosť nasralo, tak som mu povedala, že nemám ani jednu, ale keď chce, môže mi nejaké priniesť. na to sa zatváril tak prekvapene, že som sa skoro začala smiať. už som si myslela, že sa urazil a konečne sa ho zbavím, no ale kdeže. pri odchode mi povedal, že tak sa teda vidíme v piatok večer. rozmýšľam, že v piatok ani nepôjdem von, nechcem ho ani vidieť

prego81
8. júl 2015

@jankappp
super! si hviezda 😎

hradnapani
8. júl 2015

@jankappp ved zvladla si to super! ako sa citis ty? dufam, ze si na seba hrda 😉 a v piatok chod a uzi si to, ako ho budes dalej "prevychovavat" 😀

yidaky
8. júl 2015

@jankappp Super....tlieskam. Je to fakt "charakter". Ešte zopár takých odpovedí a snáď pochopí.

jankappp
autor
8. júl 2015

ďakujem, ja viem, že mám právo sa takto k nemu správať, ale cítim sa dosť čudne, nemám z toho vôbec dobrý pocit.

hanka_april
8. júl 2015

@jankappp a neni do teba zalubeny??? 😕