Problém s manželom ohľadom upratovania a varenia

felllicita
28. apr 2015

S manzelom, sme spolu uz 5 rokov, ja 29rokov a on 32rokov. Obaja chodime do prace, deti este nemame, ale v najblisiej dobe planujeme zalozit rodinu, Problem je v tom, ze uz cele roky sa snazim prevychovat manzela, a vysvetlit mu, ze po sebe si musi i upratovat, prat, a sem tam i nieco uvarit. Za rok upratal, asi 3x, a navaril asi max 15x, za to co ja upratujem a zbieram po nom veci kazdy den, periem, varim, ..... Niekedy si pripadam ako sluzka... :(. Ked ho napomeniem, ze treba i kupelnu umyt, zachod,...tak nereaguje. Ked raz az trikrat za rok umyje kupelnu tak ocakava ze mu padnem az k noham a budem mu velice vdacna..., ale ze je to umyvam kazdy tyzden, tak to je v poriadku.... Niekedy mi je az do placu, ked pridem domov a nenajdem to v takom stave ako ked som odisla rano, ale najdem vsade spinave pohare, taniere, omrvinky na kuchynskej linke, ... A on si lezi pri TV alebo PC, zatial co ja hned z roboty ako pridem upratujem a varim.... I to ked som dnes isla varit, tak sa urazil a sa prestal so mnou rozpravat, ze sa ho nikdy nespytam co by si dal za jedlo.... Poradte, uz neviem co mam robit....ako to mam chlapovi vysvetlit, ze i ja by som aspon raz za cas prisla do cisteho bytu, sem tak keby od seba nieco upratal a navaril.... a hlavne sa za kazdym neofucaval a nemam svoje nalady, pre nic za nic.

PS; typ na rovinu rozhovor o upratovani som mala par rokov do zadu, bohuzial nepomohlo. Manzel sa urazil... ze tak nebude radsej robit vobecnic, ved i tak podla mna nic nerobi.... ^
PS2; zhruba 3 tyzdne do zadu som sa rozhodla, ze upratovat nebudem, a uvidim do kedy to on vydrzi,...ale zjavne dlhsie ako ja...lebo uz sa to nedalo vydrzat a musela som upratat, a hlavne vytiahnut jeho veci z pracky po tom co tam boli zhruba 5dni....

esterba
28. apr 2015

@felllicita tak, neviem, ci sa to bude dat zrealizovat, ale ak ano, skusila by som mu navrhnut, ze uz o upratovani ani neceknem, ak sa vzda niecoho, na co on mina peniaze a miesto toho zaplati pani na upratovanie. Myslim si, ze takto zasadne uz cloveka po 30-ke neprevychovas.

ammellia
28. apr 2015

@felllicita my sme si od zaciatku rozdelili prace v domacnosti, napr. ja umyvam kupelnu, on ma na starosti podlahy v celom byte. Na riad mame tyzdenne sluzby 🙂

A hlavne, na upratanom byte nestoji svet.

prego81
28. apr 2015

@felllicita
Prevychovat manzela? Prepac, ale vela stastia 😀 To, co si si vzala, to mas.

peneloppe
28. apr 2015

@felllicita

Nie vsetci chlapi su emancipovani a zapajaju sa do tzv. zenskych prac za co sa varenie a upratovanie bohuzial stale povazuje. A ako to bolo pre manzelstvom? Ako ste si delili povinnosti doma?
Zalezi aj od toho ako to bolo u nich doma, aky vzor videl.

Ja mam velke stastie lebo moj muz je velmi sikovny, schopny. Mama ho naucila vsetko. Doma museli pomahat, aj veci si od isteho veku zehlili sami. Za to som jej ozaj velmi vdacna. Lebo mu to ostalo dodnes.

25daniela
28. apr 2015

Jednoducho neoprat, nevarit, nestarat sa.. je to na dlho, ale ked si nebude mat co obliect, pochopi... teda pokial nema na to, aby si rovno isiel kupit nove veci a stare vyhadzoval 😀 😀 😀
A hlavne klud, nemusi byt vzdy tepla vecera... Ved si aj ty sadni k telke ked prides unavena z prace...
A milacik ako bolo?
Mna tiez vkuse karalo, prach a vysavat a riad umyvat.. nevravim ze nic neurobim, ale uz iba odtial - potial. A ked pridu deti a ty budes doma, az vtedy uvidis ako bude vsetko iba na tebe..

simik14
28. apr 2015

Moja to som skusala aj ja nemala som az take poziadavky ale skusala som ho naucit ze nema behat po dome v zablatenych topankach a ze ma za sebou dat do umyvadla tanier ... NIC dodnes nic ... no hadali sme sa den co den mala som slzy v ociach nervy na krajicku a tu na koniku mi zienky poradili ze nemam zo seba robit sluzku a nemam tak lipnut na poriadku ... my dieta mame a ver ze ked sa bude ucit stvornozkovat uz nebudes mat sterilnu domacnost proste nebude sa to dat stihat ,.. tak som si jedneho dna povedala dost a ked rozlial na stol kavu nechtiac nechala som to tak den dva tri a nic ... netrapilo ho to proste maju zafixovane je tu manzelka ona to urobi a na vsetko frflu ... bud si zvyknes alebo sa zrutis ... nepisem to v zlom nie ze sa urazis ... proste ja som bola centimeter od psychiny ... 🙂 zvladnes to zatni zuby

phiebie235
28. apr 2015

AHojky, ja mam doma dve deti 4 rocnu a 4 mesacnu, ja mam 24 on 37 a sme spolu 7 rokov... milujeme sa, ale keby mne navaril 15 x tak som cela stastna :D ja to beriem je to chlap a hotovo co uz... ale pomaha mi z detmi, a chodi do prace, cize to chapem--- aj ja musim po nom zbierat ponoozky veci atd, prat, varit, upratovat dom, zahradu + 2 deti.... cize som niekedy sluzka je slabe slovo, otrok :D :D D al eberiem to tak, ze sme rodina, a kto je silnejsi a obetavejsi ked nie matka zena??? :D :D :D

magmaggie
28. apr 2015

@felllicita a vy si chcete zalozit rodinu??ked ti teraz nepomaha, alebo sa furt ofuci, ked budu deti, ake si myslis, ze to bude?? nemyslis, ze vsetko bude na tebe a milostivy si bude sediet na gauci valat sunky?si v prvom rade manzelka, nie sluzka!!! chlapec by si to mal uvedomit...

peneloppe
28. apr 2015

Musis na tom popracovat teraz kym nemate deti. Ved varit mozete aj spolu. Jeden asistuje a druhy je sefkuchar. My sme s muzom casto varievali spolu. Bolo to skvele. Aj cez vikend sme upratovali spolu, on jednu izbu, ja druhu alebo jeden vysaval, jeden utieral prach.

felllicita
autor
28. apr 2015

Prave ze na zaciatku sa snazil viac, ale posledne 3 roky to ide dole vodou ohladne upratovania... Delenie prac som este neskusala, tak ked sa odfuci v najblissiej dobe, tak to vyskusam 🙂 Mna totiz tiez nebavi upratovat a varit, ale ved predsva v spine sa zit neda, a jest sa musi.... Keby moj muz bol zrucny a opravil by nieco, tak nepoviem ani pol slova....ale kedze ja chodim opravujem, menim kachlicky, natieram vonkajsi nabytok, staram sa o auto....tak by som uvitala njiaku pomoc. lebo ked pride dieta, budem mat este menej casu, a to neverim ze ho osvieti a bude zrazu upratovat,varit....

sardinka333
28. apr 2015

http://www.martinus.sk/?uItem=92036
odporučam knihu ,,Do pátku bude váš manžel jiný,,. Skvelé čítanie o tom čo je možné urobiť aby sa zmenili manželove návyky.
Nápad na pani na upratovanie je tiež fajn, rozhovor na temu čo by bol ochotný on napr. 2x týždenne urobiť (vysať, utrieť prach alebo niečo podobné) Žial, čo sa týka chlapov - raz za uhorský rok niečo doma urobia poniektorí a čakaju ovácie. Ale paradoxne vraj treba ich chváliť ako malé deti lebo muži potrebuju pohladiť ego. Moj muž tiež nie je upratovací typ, ako spraví ak ho náhodou napadne, alebo ak mu poviem, ale určite nevyhladáva prach aby ho utrel. Na druhej strane zaobstaral umyvačku, máme aj samovysavač Roomba a v buducnosti uvažuje nad sušičkou....takže zaplať pán Boh aj za to, že sa mi to takto snaží ulahčiť, pripadne zoberie decká von a ja možem dať ten barak do poriadku.

jeennyv
28. apr 2015

@felllicita mala si vydrzat dlhsie, ked jemu nevadilo, ze jeho veci tam boli 5 dni, tak tebe uz duplom je...raz by mu pekne tam zhnili, mozno by sa poucil...kto nechce prilozit ruku k dielu a nejde to od neho, tazko tam niEco vymyslat, ak vyslovene nechce...moja jedina taka rada je nerob neupratuj, nevar...vydrz to...mozno konecne raz pochopi, ze to nie je vsetko same od seba alebo ze sak manzelka urobi....ale som nazoru, ze treba to riesit teraz, lebo ako pridu deti a budes potrebovat pomoc, bude neskoro ho niecomu "priucat"

felllicita
autor
28. apr 2015

magmaggie dakujem, prave to chcem docielit, aby si uvedomil, ze domace prace nie su len pre zenu a muz len sem tam pomoze, je to spolocna priorita udrzovat domacnost v chode.... A koniec koncov, ja tiez chodim do prace.... tak ako on.

jana_eyre
28. apr 2015

"PS; typ na rovinu rozhovor o upratovani som mala par rokov do zadu, bohuzial nepomohlo." - no moje skusenoti vravia, ze jeden rozhovor nikdy nestaci, treba aspon 10x aby muz pochopil co od neho zena chce..

moj sam od seba tiez malokedy uprace, ale po upozorneni nerepta, hoci ten pocit, ze by som sa mu mala hodit ku kolenam poznam 😀 😀 vzdy mi strase hrdy rozprava, co vsetko urobil.. ja sa ho vtedy len opytam, ci mu aj ja mam kazdy den rozpravat co vsetko som pocas dna upratala.. 😀

ale mne to inak nejako strasne neprekaza, mam dve deti a zvykla som si ze u nas poriadok nie je nikdy, ani ked upracem.. /naposledy tu bol poriadok dve hodiny, ked boli deti s tatom u babky a ja som si vyluxovala vsetko.. do par minut po navrate to uz nebolo poznat 😀 /

felllicita
autor
28. apr 2015

dakujem za rady, velmi ste mi pomohli.
skusim navrhnut delbu prace, a ked to nepomoze tak raz za mesiac alebo dvakrat zohnat niekoho na upratovanie. Viem, ze to nie je koniec sveta, ale mne to velmi vadi, a ma to velmi mrzi, ze ja sa staram o vsetko, a on pozera filmy alebo sa hra na PC..... Tak chcem to skusit vyriesit pred tym ako deti pridu na svet, lebo vtedy uz moze byt neskoro.
Mozno sa mi niekedy splni sen, prist domov, mat upratane, navarene, a manzel ma chyti za ruku a povie ze ideme sa perist von, a nebude trcat pri TV....

timea7
28. apr 2015

@felllicita no na deti by som sa zatiaľ asi ukecať nedala...máte evidentne úplne inú predstavu o rozdelení domácich prác, o vzájomnej komunikácii a správate sa obaja trochu ako deti na pieskovisku. Ja by som jeho veci nezberala, ale by som to ani nekomentovala. Ak sa s ním nedá dohodnúť na určitých pravidlách, že si jednoducho bude svoje veci udržiavať v poriadku a domácnosť je oboch, nie len tvoja, tak by si bola rada, keby priložil ruku k dielu, tak mu oznám, že budeš variť len pre seba a prať, žehliť len svoje veci, je to síce hrozné, ale keď sa s ním nedá dohodnúť, je to asi jediná možnosť. Predpokladám, že si mu už dávno navrhla, že on bude mať na starosti napr. nákupy, vysávanie, ty varenie a pod. a nefungovalo to. Ešte by som chcela dodať, že nie všetci muži majú k vareniu vzťah, toto jediné im tolerujem (nie mojim, varia všetci a radi) a brala by som aj pizzu, ktorú by on objednal. Bolo by to možno vhodnejšie, ako keď u vás vznikne napätá situácia pre takú kravinu -.ty ideš variť a ani sa ho nespýtaš, na čo má chuť....ozaj a prečo si sa ho vlastne nespýtala? Trošku mám z teba pocit, že teplá večera a uprataný byt je pre teba dôležitejší, ako pohoda a príjemná atmosféra medzi vami.

miriam11
28. apr 2015

@felllicita kedze ste obaja zamestnani, spytaj sa ho kolko si predstavuje platit pre pani na upratovanie a varenie. Uplne vazne sa o tom dohodnite. Povedz,ze odmietas robit tieto prace, ale v pripade,ak by sa do toho zapojil rovnako ako ty, tak pani na upratovanie vam nebude treba. Argumentuj tym,ze kedysi zeny nechodili do prace,starali sa vylucne o domacnost. Nakolko vsak aj ty chodis do prace,nevidis dovod preco by si mala makat doma len ty. Nezmenis ho, lebo bol tak z domu urcite nauceny. Takze ak ti to tak lezie na nervy, budete si musiet zohnat domacu pani.

dejna131
28. apr 2015

mozno to nepojde, ale skus ho nejak inspirovat aby zacal varit. Chlapom sa to casto zapaci, lebo maju radi jedlo, a spravia si co len chcu, ochutia ako chcu a potom z toho maju radost. Mala by si o jednu povinnost menej a az tak by ta nestvalo ze sedi stale na zadku 🙂

felllicita
autor
28. apr 2015

Keby sa i on zaujimal aspon trochu o upratovanie, tak pani by nebolo ani treba.... kedzestale nemame deti, a dalo by sa to v pohode zvladnut. Pytat sa na jedlo urcite nebudem, kedze on uz z prace lezi 2hod na gauci a pozera TV, ked ja este len o 18hod pridem domov, a prve co zacnem robit, varit... Ma moznost navrhnut, ja varim z toho co je v chladnicke...a samozrejeme to co on jedava. Od jeho mami bol vzdy nauceny dostavat vsetko az pod nos, u mna to nehrozi, ....

mimidudik
28. apr 2015

davaj prosim pozor lebo aky si to udelas, takovy to mas! ja napriklad neznasam varit a u nas je sviatok, ked varim, od zaciatku som nenaucila, ze je to bezna vec, ale vynimocna vec. ked upracem, nezabudnem mu to oznamit a hlavne rozkecat sa o tom... ked je takyto, skus proste nevarit (alebo varit, co nema rad. a ty si daj na veceru salat, sushi, zapekanu zelenu, alebo nieco podobne zdrave, co chlapi nemusia🙂! nie je to tvoja povinnost ako nie je jeho povinnost upratovat. Moj manzel dokonca ked cokolvek niekde rozbalil a zjedol ci vypil, tam nechal obal/flasu. skusala som metodu, kto dlhsie vydrzi, dokonca som mu davala prazdne obaly pred pocitac, ale vzdy vyhral, lebo ON TO PROSTE NEVIDEL. Ti chlapi to nerobia naschval! oni to fakt neriesia/nevidia. napriklad, ja mu poviem vynes smeti tri krat a smeti tam ostanu. potom dam smeti pred dvere, nech ich cestou z prace zoberie a on pri ponahlani jednoducho tie smeti nohou odsunie a pada do prace:D takze ja som ho naucila zakladnu vec, ktora sa v nasej rodine traduje: ked odchadzame prec, chceme sa vratit do pekneho domova. ked vecer idem spat a je poriadok, chcem sa rano naranajkovat v poriadku. Trvalo to ale dlho prehovarania do duse, ake je to pre mna neskutocne dolezite ako pre nho mat rano ciste ponozky a slipy (nech si predstavi ze si da tie iste ako vcera/ predvcerom - inak skus aj toto, ked inak nepojde..jednoducho mu prestan prat jeho veci🙂) este stale sa niekedy zabuda, ale snazi sa...a to ide prave, ked ste ochotny robit pre seba ustupky a kompromisy - toto je manzelstvo.

sardinka333
28. apr 2015

@felllicita ved už ten ,,mama hotel,, dávno robíš! Upratuješ, varíš...a vlastne načo cez týžden varíš? Nech sa naje v robote a večer už len nejaky chlebik a podobne. Kým sme nemali deti tak som mala upratany byt v cuku letu, v týždni sme aj tak boli v robote takže tých pár omrviniek, riady tak to sa riešilo, inak nemal kto nabordeliť. V sobotu doobeda som spratala cely byt, pozmyvala a na týžden bol pokoj. Ja by som v týždni určite nevarila ak by som mala možnosť stravovať sa v práci. Vypusti všetky zbytočné domáce práce.

25daniela
28. apr 2015

No, sa mi pacil prispevok, splnil sen, navarene, upratene a ideme von, nie telka 🙂 to by si asi musela muza nie zmenit, ale vymenit.
Ale potesim ta: DA SA TO...

le4
28. apr 2015

prednedavnom som si citala clanok od nejakeho chlapika (americana), v ktorom popisoval, ze ak ma muz z detstva zafixovane, ze domace prace robia zeny, nie je to ani tak o jeho pohodlnosti a lenivosti, ale ide o jeho muzskost, ze on predsa zenske veci robit nebude... ze to je ako keby ste po nom chceli, aby sa v sukni presiel po vonku... ako no... podla mna trochu prehanal... ale popisoval, ake je pre muza dolezite byt sam pred sebou chlapom. a uznal, ze niektore veci sa javia a aj mozu byt detinske, ale dal priklady, kedy su zeny v inych veciach detinske. tiez pisal, ze zmenit sa to da, ale chlap si musi sam uvedomit ze nic na svojej muznosti tym nestraca. no pravdu povediac, moj manzel tiez domace prace prenechava na mna a myslim, ze je aj rad, ze ja robim tie zenske veci a on ti muzske (v praci fakt maka), ale aj ked som pracovala ja nebolo to inak. ale ked vidi, ze je toho na mna az moc, alebo mu nejaka vec fakt vadi, premoze sa a spravi to, nie je natolko jesitny ako niektori chlapi... ma svoju hrdost, ale mna ma radsej 🙂 a mimochodom, navrhol mi zaplatit pani na upratovanie. takze stazovat aa nemozem 🙂
mne pride dobry napad, co pisala @dejna131, navnadit ho na varenie 🙂. to je ine ako umyvanie riadu atd... pri vareni sa tvori a je vidno vysledok 🙂. alebo ak Ti to tak strasne vadi, ze sa nezapaja, porozpravat sa o tom, ze by niekto chodil ku vam upratovat.

lenbea
28. apr 2015

@felllicita
podla mna máš doma typického chlapa. jemui proste nevadí neporiadok. inak neviem si predstaviť, aky hrozny neporiadok môžete mať, ked ste len sami dvaja. niektorí chlapi k tomu proste doma nie sú vedení. mamička spraví všetko, ešte hadam aj pred televízor donesie jesť a ty zrazu od neho niečo chceš... to je ich mentalita. Chlapa vraj nikdy neprechváliš, takže ked niečo spraví, strašne vychvaluj a uvidíš, či to bude mať nejaký efekt. ked operieš, tak ho pekne popros, či vyvesí, že Ty ideš robiť niečo iné. aby nemal pocit, že ho diriguješ, alebo rozkazuješ. ale nepočítaj, že to bude robiť sám od seba. a ked ideš prať, tak mu povedz, nech Ti všetky veci čo nechal po byte, donesie. že operieš len to ,čo bude v kúpelke.

felllicita
autor
28. apr 2015

Problem je v tom ze v praci sa v nasich oboch pripadoch na obed neda ist, ja musim navarit na dalsi den aby sme mali si co zabalit do prace. Manzel pracuje s PC, a nemaju tam na blizku ziadnu jedalen, ani restauraciu..... niekedy pracuje i z domu z PC , zhruba 2x za tyzden.... takze varit musim, ak nechcem ostat hladom do 18hod.... Ked pracuje z domu, tak v tych pripadoch, obaly, omrvinky, spinavy riad, .... je vsade na okolo, a ani sa neunuva si to vela krat od postele po 3dnoch odniest.

brady1
28. apr 2015

@felllicita podla mna sa s tym zmieriš a sem tam ho pobuzeruješ nech navari alebo uprace sem tam a hlavne ked to spravi musiš ho vychvalit lebo chlapi su ako male deti. Alebo druhe riešenie vymen ho, deti ešte nemate 😉

lenbea
28. apr 2015

@felllicita jaaj, ved tak to je typicky IT-ckar, z nich treba aj prach oprašovať , lebo su vkuse za pc 😀 😀 😀 (to povedal jeden známy). 😀 😀 Ak chceš mať poriadok, asi ho musíš spraviť sama. asi ho neprerobíš. neviem, či sa dá chlap prerobiť. Ja by som ho zavolala variť spolu, ked ideš variť, tak mu zadať konkrétne, čo má urobiť a potom pochváliť. napr. ošupať cibulu, nakrájať maso. a ja sa často pýtam, čo mám variť, lebo už mi nápady dochádzajú a aby sa nesťažoval, tak radšej navarím to, na čo má chuť. a ked budeš variť jeho oblúbené, tak sa možno aj skorej pridá.

roamers
28. apr 2015

Daj mu zapatit 2x do tyzdna upratovacku, naco sa ho snazis prevychovat?

mimidudik
28. apr 2015

Fellicita, moj muz mal raz na nocnom stolceku tolko salok, ze som si rano nemala do coho naliat caj:D jednoducho naozaj mu treba prehovorit do duse. nenadavat, nekarhat, on to fakt nevidi a neriesi taku "malichernost" ako upratovanie. Skus s tym: ak ma milujes a planujeme spolu zostat, musime si vychadzat v ustrety.., a potom uvidis, ci je ochotny nieco pre teba spravit. moj bol a to som si myslela, ze je v 35tke nenapravitelny.. nepolavuj, lebo potom ta to dozenie..

aadulik2110
28. apr 2015

@felllicita určite si to nejako rozdelte.... sú týždne kedy som na všetko sama, lebo sa to inak nedá.... ale keď sa to dá, tak si všetko (aspoň časť) s mm delíme... napr. ja upratujem kuchyňu, kúpeľňu, mm vysáva a ja za ním hneď umývam dlážku, mm poutiera prach a ja popolievam kvety - aj keď sa mu to niekedy "nehodí", ale ja si stojím za tvrdením, že bývame v dome obaja - obaja ho užívame, tak sa o dom musíme aj obaja starať.... to isté vonku na dvore, záhrade - rovnako pomôžem ja, keď je treba - aj do miešačky hádzať, keď sa niečo betónuje. A rovnako je to aj s deťmi - sú naše, tak sa musíme vedieť o ne obaja postarať - má to aj +, keď som bola v pôrodnici s mladším, tak sa o staršieho príkladne postaral. Môj mm nevarí - radšej by 100x umýval dlážku akoby mal 1x variť - ale keď varím a nestíham, tak nemá problém niečo ošúpať, nakrájať.... treba si to doma podeliť... nemôže len jeden všetko robiť