Problém s priateľovou ex a dieťaťom - koľko si toho nechať a čo je už cez čiaru

thessal
30. máj 2019

Ahojte,
Mile mamicky, chcela by som vediet vas nazor na vec, za precitanie, kazdu radu ci nazor vopred DAKUJEM.

V rychlosti zhrniem nasu situaciu. S priatelom spolu zijeme 10 rokov. Z byvaleho vztahu ma 11 a pol rocnu dcerku. A ku nej “pribalenu” nie velmi milu byvalu priatelku 🙂
Nerozisli sa vo velmi dobrom. Po ich rozchode sme sa par mesiacov dali dokopy, takze jeho dcerku som spoznala ako malicku, co myslim ze malo velky vplyv na nas vztah, mame vybudovany velmi pekny vztah, vnimam ju skor ako svoju a tak sa ku nej aj spravam, vlastne uz od zaciatku ju neberiem ako nejaku zataz alebo nejaku prekazku ako zial poznam par takych zien ☹ ale tato tema bokom...
Zo zaciatku nam robila peklo, zakazovala priatelovi aby bola so mnou lebo ziarlila ze sa mala na mna tesi ( chapem, asi aj mne by to vadilo kym by som si neuvedomila ze radsej nech sa tesi ako boji...)
potom zase 4 mesiace nechcela malu vobec dat, potom sme ju mali vkuse ( co nam nevadilo ale chudia dieta, raz tam raz tam) ublizovala mu, robila stale naschval, len a len ako ublizit a hadat sa, vyvolavala konflikty, no bolo to tazke... potom sa nejak znozmalizovala trosku ale...

Ide o to, ze priatel doteraz nema sudom odklepnute, resp.nemaju ani ziadnu dohodu o plateni ci stretavani sa s dcerkou. Mam pocit ze to vyhovuje aj jej a aj mojej polovicke ale skor sa on boji ze ako by to dopadlo.
Pravidelne matke dietata plati 200€, mimo toho mesacne hradi 55€ dcerke poistku, rocne plati 150€ za uskladnenie pupocnikovej krvi, polrocne jej plati kruzok 90 € ktory vybrala jej mama, niekedy jej prispeje na vacsie veci ako su bicykel, korcule atd...viac krat kupi napr.zimnu bundu, topanky ktore jej nechava doma u mami( vacsinou z dovodu ze pride ku nam bud v malych alebo rozpadnutych veciach, alebo mu ex napise ze nech jej kupime teraz my...a samozrejme ze aj mala uz chce veci co sa jej pacia a sama povie ze doma vela toho nema, ze este u nas ma viac veci ako doma) . Hlavne ze jej maminu stretavame stale v modnych a novuckych vecickach... 🙂 Tak isto ako aj ona, musime nakupit uplne komplet vsetko oblecenie aby mala aj u nas, ci su to knizky, pomocky, hracky, drogeria no proste vsetky potrebne veci ked mate doma dieta.
Dcerku si berava vzdy kazdy druhy vikend a raz do tyzdna po nu chodieva do skoly.
S ex su dohodnutí tak, ze ona mu vzdy posle mesiac dopredu kedy ju ma (kazdy druhy vikend a streda skola) a podla toho sa snazi priatel zariadit, len zial nie vzdy to samozrejme ide tie dni ked ona chce. A tu nastava jeden velky problem...
Zo zaciatku to bolo ok, fungovalo to, on si vzdy vybavil stredu volno ale potom zacala vymyslat.
Zo stredy byval niekedy stvrtok, niekedy utorok, ci pondelok; z kazdeho druheho vikendu byval hocijaky vikend, na poslednu chvilu menila tie jej ako ich ona nazyva “rozpisy”

Len ono je to tazko ked vieme ze mame dieta kazdy druhy vikend a uz mame na ten volny vik naplanovane veci my, alebo pracu a zrazu buuuum a cele to mame rozhadzane.
Ked jej napise ze preco to meni a ze vtedy naozaj nemoze, tak je ona urazena, nasra*a, ze on nechce vlastne dieta a ze mu nemoze vlastne nanutit jeho dieta, ze jej malo plati a malo si ju ajtak berava, ze stale ju ma len ona...
Priatel jej navrhol vela krat striedavu, nechcela o tom ani len pocut.
Niekedy sa stalo ze sme museli niekam odist a doviezol jej dcerku napr. o dve hodky skor a vzdy je taka, ze vzdy mu povie ze ok ale tie dve hodiny si pekne nahradis ak mi nechces ostat dlznikom a pozajtra ju mozes teda vybrat namiesto toho ako nahradu zo skoly....
Dohodli sa napr. na 7mu vecer ze jej ju dovezie, bolo 8sem este nebola ani doma. Cakali sme ako sprostí v aute.
Povie mu napr.ze v nedelu o 6tej nech jej ju dovezie a potom ked jej polovicka uz radsej pise ci je doma, tak ze ved nie je lebo
ze hovorila o pol 8mej.... ani by som tomu neverila, ale sama som toho svedkom.
Ked treba a nieco sa stane tak priatel ide po dcerku, zobere si ju aj inokedy ked moze, vacsinou ked ona ma nieco v praci alebo musi odcestovat, dovezie jej malu hocikam ked nie je doma, vzdy si po malu chodi on a vzdy jej ju aj dovezie domov. No par krat sa stalo ze nemal auto a ona nebola ochotna po malu prist, ze to je jeho problem, nech si ho vyriesi sam. Raz sa tiez stalo ze sme boli bez auta a ona ok, ze pride a na poslednu chvilu napisala ze zabudla vlastne ze ona nema poobede auto....

Alebo ked naozaj ze priatel nemoze ked zmeni zase ona na poslednu chvilu datum tak mu vzdy dava take, ze musi jej “nahradit” to co nemohol inak by mu urobila peklo zo zivota.
Vela krat ked sme ju mali mat my, tak napisala v ten den ze to rusi lebo tu ma starych rodicov.
Vela krat sa bavime o tom s priatelom a vela krat mi povie ze sa uz citi nie ako otec ale iba ako nejaky pestun co ju ma len vtedy ked jej mama nemoze.
Samozrejme ze to tak on ani nebere a ani nechce, tie jej nahrady ci ako to ona nazyva si zobere malu rad a nie kvoli tomu ze musi....

Casto nam urobi program na vikend typu nejakeho kruzku, ci jej kamosiek zo skoly ze mame niekam ist a my ani potom nikam nemozeme vlastne ist. Uz par krat sme zrusili vylet kvoli tomu. A raz sme si urobili po svojom, len potom bola zase smutna a otrcena mala, ze mama jej slubila a my sme tam nesli.
Je alergicka a vela krat nam zabudla dat lieky. Ked jej to povedal tak bola nastvana, ze to je jeho problem, ze ona nie je povinna mu nic davat nech si to on kupi lebo je alergicka. Hlavne ze fajci v aute ked tam ma aj dieta.
Nemame s tym problem zaobstarat lieky, len lieky viazane na predpis nam nepredaju a ona nam ani nechce dat karticku poistenca ze by sme zasli predpisat ku jej al.lekarke, ktoru tiez vlastne nevieme ani aku ma lebo to je asi tajomstvo🙄

Potom je klasicka kauza, peniaze. Ze jej plati velmi malo ( ona zarobi velmi pekne, tych 1500€ co realne vieme, ma vlastny byt, auto...)
A ze tie somariny (mala zbiera karticky, plysaky a neviem co vsetko) co jej kupujeme ze nech si nechame doma, ze darcek na urovni ma byt napr.telefon, tablet, nejaka hra..... vtedy som tusim aj odpadla ked som to pocula 😱
Priatel je zivnostnik a samozrejme tlaci to smerom vsetko dole. Nezarobi zle, ale zase ani nie tolko aby si velmi momentalne vyskakoval, raz ma viac iny mesiac zase malo, no zijeme normalnym zivotom ziadny luxus, ziadne drahe dovolenky, ziadne rozhadzovanie, spolu s mojim platom mame momentalne akurat na slusny zivot a na poplatenie potrebnych veci ako aj napr.hypoteka (haha, ved kto ju dnes nema)
To sme ale este v situacii kedy zial byvame v podnajme, pretoze domcek ktory sme zacali stavat sa stopol, kvoli problemom so stav.firmou a aj financiam. A ani byvat a ani predat, cele zle
Medzi tym priatel zdedil byt nemalej hodnoty, len ani tam nemozeme byvat, pretoze je cely rozbity a do ktoreho treba dost vela investovat pretoze vsetko treba nanovo (dlazky, steny, sanita, kuchyna....este sa on aj sudi ( kvoli problemom ktore narobila jeho vzdialena rodina)

Aj preto sa boji ist na sud, ze ona z neho vybucha aj nemozne, co mu stale vlastne aj vykrikuje ( rad zaplati svojmu dietatu, kupi jej, da jej, tak isto aj ja, len chce aby to islo jej a nie jej mame na jej cigarety a handry )
Hlavne nikoho nechceme oberat, priatel chce a samozrejme bude platit nadalej to co plati ale cakame spolu dietatko a nebudeme si moct potom velmi vyskakovat.
A takto veselo si my zijeme...
A hlavne neviem, co mam robit, hlavne ked sa narodi male, uz nebudeme moct byt ako na gumicke ☹

beky1813
30. máj 2019

Uz davno ste to mali dat na sud, byvala vie, ze s nim moze mavat a ked piskne, on pribehne

mata1001
30. máj 2019

Presne ako pise
@beky1813 ....na co tvoj priatel caka...? A este
dufam ze tie peniaze jej nedava na ruku...,ze ma nejaky doklad...

besnavila
30. máj 2019

Toto sa neda..obdiv a zaroven lutost nad vasim stavom..sup sup podat na sud navrh na striedavu starostlivost..ale bude to iste aj boj, nervy..najviac to ovplivni dieta, treba sa na to pripravit, ale taketo kauzy sa kvoli dietatu nenatahuju a bude to celoom rychlo, drzim palce..

dskjhfdlkdjhl
30. máj 2019

@thessal jednoznacne riesit sudne, lebo takto s vami bude tocit ako sa jej zapaci. Horsie ako teraz to sotva moze byt.

christina_petrikova
30. máj 2019

@thessal ja by som s tym tiez isla na sud, nie je to jednoduche ale bud alebo, moze to ako kolvek dopadnut, ale ak je naozaj taka a malu budu normalne sa jej pytat aj nejaka opatrovnicka a ak ju matka neovplyvni tak preco by ju nemohli zverit vam...

simca06022011
30. máj 2019

Zbytočne sa budeš "rozčuľovať" a " rozptyľovať"... Toto musí vyriešiť súd. Nemáte sa čoho báť, ako to dopadne tak to dopadne. Upravia to na papieri a potom nebude viac také že dieťa dobesiete na stanovený čas a mamička nikde, zmeny termínov atď..

sense
30. máj 2019

Jedine sud.... ja sa cudujem ze toto jeden normalny chlap toleruje ak je to presne tak ako pises...

miroslava21
30. máj 2019

Nechapem coho sa boji tvoj priatel, uz davno mali mat sudom vyriesene tieto veci. Preco by nemal mat normalne urcene stretavanie s dcerou, ved v podstate to mame aj doteraz tak - vacsiniou je to kazdy druhy vikend. A vyzivne? Myslis ze by mu urcili nejaku horibilnu sumu? A tiez viete aj zdokladovat ze nad ramec vyzivneho plati aj ine - poistja, kruzok a podobne.
Dajte to na sud, budete mat klud. A kludne aj striedavu starostlivost ziadajte, ved nic nestratite. Urcite to nebude horsie ako doteraz, ved ste ako na gumicke. Chce to pravidla a rezim, aj dcere bude lepsie

katrin21
30. máj 2019

kludne nech ide na sud.. viac ako 200E platit nemusi, popri tom vsetkom , co jej este plati, to ma kralovske.. ja mam 18r dceru a vyzivne 170E + 20E vreckove plati dcere na jej ucet, ale ked bola vo veku vasej, vseho vsudy 120E som mala, neskor 150 .. takze... podla mna kralovsky jej dava a nemate sa coho na sude bat , vobec.. okrem toho, ak ma matka taky prijem, ako pises a stabilny, tak nie je dovod... a este, jedine , co by este mohlo byt, ze ak by ziadala nejako viac, da sa to uhrat s tym, ze cast penazi pojde malej na jej ucet, na jej meno, ktory budu spravovat obaja a jeden bez druheho nemozu s nim hybat - tvorba uspor.. ale myslim, ze ani to netreba pri tom, co jej plati uz teraz.
P.S: nechapem, ako ste doteraz takto mohli fungovat a ze to 11r takto " nefunguje".... treba si to stanovit a nie robit otroka niekomu.

vroni
30. máj 2019

@thessal, úprimne? Nepomôže nič. Zažívala som to roky. Na poslednu chvíľu sa menil program, rušili dovolenky, kupovali dvojmo veci, deti neboli doma alebo sa hodiny čakalo na matku... Áno, mali súdom upravený styk. Ale matka bola nad zákon (a jej matka šéfka sociálky), chlap si mohol vybrať, či bude stresovať deti alebo zatne zuby.... Deti postupne vyrastali a sťahovali sa k nám. Už sú dospelí a prežili sme.... Všeličo sme si mohli ušetriť, keby bola bývalá matka chcela. Ale ona nechcela. Takže nenarobis nič. Môžeš sa len naučiť s tým žiť.

kittykat22
30. máj 2019

@thessal tvoj partner plati tvojej ex lebo chce, nie preto lebo musi. Nechce ist na sud pretoze sa boji ze sa tym narusi vztah medzi nim a dcerou. Tam nejde podla mna o peniaze, nechce prist o dceru (čítaj, nechce aby ex hovorila dieťaťu - ocko na teba nechce platiť). Ja na tvojom mieste teraz nehrniem ex do sudu pretoze nove dieta, stare dieta, sialena ex ze nema cash, tvoj partner bude unaveny a nevyspany, ty budes sialena popri vsetkych problemoch. Ja na tvojom mieste necham veci ako su, ono ked nebudu peniaze, tak ex nic moc neda. Podla mna aj keby sud dal 200e mesacne, tak ked ex poziada na kruzky a hracky, tak jej ich tvoj partner bude chciet dat - samozrejme jej nepovie - podla sudu 200 a cau. Si si ista, ze chces sud, aby si mala papierovo co jej ma davat, a aj tak jej bude davat peniaze pomimo. Nic sa nezmeni. Teraz by som sa sustredila na tvojom mieste na to aby si ustala nove dieta, stare dieta a pohodu, pretoze to nemusite mat vobec lahke.

mogaa
30. máj 2019

@thessal a načo priateľ čaká? prečo nepožiada o striedavú starostlivosť? Veď v najhoršom prípade ju neschvália a určia výživné a oficiálne termíny kedy mu ju musí dávať.....dúfam že nejaké potvrdenia čo platí má poodkladané a "výživné" čo prispieva jej platí cez účet....a bude na jeho dobrej vôli či si malú zoberie aj mimo stanovené termíny a ex nech sa zariadi ako chce....

nika898
30. máj 2019

@thessal 😂 prepac toho smajla ale musela som. Velmi mi to pripomina moje byvale svagrine. Jedna sa deti vzdala teda suhlasila ze budu u otca u mojho brata. Deti si bravala ako sa jej zachcelo aj ked sudom mala dane ze ich bude mat kazdy vikend bravala ich ako sa jej fakt chcelo raz ich zobrala dva vikendy za sebou potom 3 tyzdne dni potom vikend u nej potom zase 2 tyzdne nic a takto. Sud zmenil ze ich ma mat kazdy druhy vikend to ako tak fungovalo a teraz aj napriek rozhodnutiu sudu si ich bere kazdy vikend. Druha svagrina detto tento vikend idem na chatu zober deti. V utorok treba ist pre deti povedz rodicom nech pre ne idu do skoly poobede a proste dakeco presne pises ty. Podala navrh na zvysenie vyzivneho lebo starsi syn nastupil na SS sud odklepol ale zrusil mimoriadne vydavky teda im nemusi kupovat oblecenie, obuv, kruzky, vylety a vies co odniesli si to chlapci lebo vzdy sa tesili na nakupy s tatom a s jeho priatelkou. Bracho bol tiez z toho smutny kvoli chalanom ale presne ako u vas ona si kupuje nove handry a chodi po diskotekach a bracho s priatelkou akurat vychadazali. Asi po 7 rokoch si kupil s priatelkou opat vlastny byt takze ma aj hypo. Doteraz zil opat u rodicov. Ja by som na sud nesla. Nic to podla mna nezmeni. Pokial ona bude chciet byt svina tak bude aj na zaklade sudneho rozhodnutia. Co urobi tvoj priatel ked bude mat byt o 7 doma a ona tam nebudw. Necha dcerku stat pred vchodom do bytovky samu? Nie. Zavola policajtov. Oni ju napomenu a tym to skonci. Takze jedine co ti ostava je dufat ze sa ona unormalni pripadne sa otvore porozpravat s dcerkou. Je iz velka a bude vela veciam chapat.

mpg
30. máj 2019

To by bolo lepšie, keby to bolo upravené súdom, to sa takto pravdepodobne by ani nedalo dokázať, na čo všetko jej prispel a dieťa bude čím ďalej tým staršie a budú mu treba už drahšie veci. Ja by som si ako muž nenechala takto ovplyvňovať ďalší život bývalou, ktorá si môže vymyslieť hocičo.

eliska13
30. máj 2019

@thessal aby sa predišlo tomu, že mu ju dáva a mení víkendy by som to na ten súd dala.Nech je niečo na papieri a nie ako mu ona diriguje.Myslim, že platí tak akurát a asi ani Vám nejde o nejaké zníženie ci čokoľvek, ale, aby sa to dalo do poriadku.neviem ako tak môžete fungovať
Z jej strany budú vždy naschvaly a bude ešte horšie, ak sa dieťa narodí...zmení sa všetko aj tvoj vzťah s malou na to dávaj pozor, aby sa nepokazil.Prave preto, že príde druhé dieťa a budete si musieť viac plánovať čas, víkendy a prispôsobovať sa ja by som do toho išla.

marcelatje
30. máj 2019

Ja som to ani nedočítala dokonca. Zamyslela som sa nad mojim vzťahom a zistila som ze aj keď sa dohodneme, jednoducho sa stane ze sa plány zmenia, to sa stáva aj v normálnych vzťahoch. Tým ze je to ex sa to trosku komplikuje, chápem, nikto nie je na spagatiku a povedzme si pravdu drobné naschvály si ex robievaju bežne. Hlúposti o poriadnom dare jedným uchom dnu, druhým von. Zbytočne vrásky. Ja by som povedala, že ak raz druhá strana nechce, nepomôže žiadny súd. V takom prípade je na vás ako sa s tým vysporiadate. Zdá sa, že dieťa je vcelku spokojne, to je najdôležitejšie. Zatiahnuť ho do konfliktu, ktorý by určite vznikol by bol začiatok konca. Chápem ze takto je situácia náročná, no dievča má už 10 a o pár rokov si už bude môcť sama povedať co chce.

elistek13
30. máj 2019

@beky1813 tieto veci co pises, ano ex si robia naschvali, mohla by sa troska unormalnit kvoli dcere, ale neverim, ze vy ste k nej mili a uplne priatelsky a ze ste nikdy neurobili naschvali alebo do nej nerypli, Vies kazda akcia ma svoju reakciu. Ak to neviete riesit a mate problem, navrhnite je dohodu alebo to rieste sudom ved nemate ine moznosti.

beky1813
30. máj 2019

@elistek13 netrafila si sa

deti95060810
30. máj 2019

určite by som to dala na súd...môže sa niečo stať a nemajú ani papier od súdu. co je psáno to je dáno...

mariejenka
30. máj 2019

@thessal ahoj, suhasim s tym sudnym nariadenim,kto kedy a kolko...
Ale.Ja ti chcem z osobnej skúsenosti poradiť,ze teraz ked si tehotná,a dievca ma uz takmer 12 rokov, je to citlivy vek, prosto slecne stale rozpravajte ze príchodom bábätká,sa nic nemení. Jej vztah s ocom a tebou bude stale taky isty,ze ju lubite a babatko sestra alebo bracek ju bude zbožňovať.
Verim,ze sa Vam situacia unormalni,a prajem vsela zdravia a pohodové tehotenstvo a vsetko dobré ✊✊✊

lujza123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jankanelka
1. jún 2019

@thessal 150 E za uskladnenie pupocnikovej krvi rocne? To mu da sek,ci mu povie,ze treba dat tolko a ona to zaplati? Lebo aj moja ma uskladnenu pupocnikovu krv a rocne platim okolo 52 E