Problém so švagrinou

20. nov 2020

Ahojte, chcela by som poprosit o nazor na nieco, co ma v nasej rodine trapi. Vec sa ma tak, ze so svagrinou mame deti v rovnakom veku. Sme s muzom ich krstnymi rodicmi a mame ich velmi radi, su to zlaticka 🙂 S nimi nie je absolutne ziaden problem. Svagrina je celkom evidentne hlavou (svojej) rodiny a zakazdym ked idu Vianoce alebo maju jej deti narodeniny, tak mi posle link na konkretnu vec (alebo niekolko veci), ktoru im mame kupit. To by bolo ok, keby to neboli tak strasne drahe veci 🙈 Moj muz totiz dobre zarobi a ona si je toho zrejme velmi dobre vedoma, pretoze niekedy, najma na Vianoce, ked treba kupit dar obom detom naraz, je to naozaj neunosne. Podotykam, ze nie sme vyslovene "bohati", len proste muz zarobi tolko, ze ja nemusim pracovat a staram sa o deti a ich program. No ale k veci - minule poslala link na niekolkostoeurovy bicykel pre synatora a ja som nevedela ani ako zareagovat. Ked som povedala manzelovi, aby jej to nejako taktne vysvetlil, tak nechcel ist do konfliktu a bicykel kupil, hoci tiez sa mu to moc nepacilo. Ani jedno z nasich deti este tak drahu vec nema 🤷 Co by ste robili vy, ako by ste toto stopli bez toho aby sa v rodine narusili vztahy?

huxy
23. nov 2020

@matenka myslim ze je uplne jedno, ci ty chodis do prace a ona nie. Nemyslim ze to ma nieco spolocne s danym "problemom". Nemam pocit ze pani nepozna hodnotu penazi.
Uz neraz tu bolo spominane ze jej muzovi to aj vadi, no nedokaze sa o tom otvorene so sestrou porozpravat. Urcite by to mal riesit aj on. I ked mozno si sestru naozaj len nechce pohnevat.
Ja len nesuhlasim s tym, ze co robi jeho sestra je ok. Proste nie. Pre mna je drza, ma prehna nenaroky a ona zavidi ze nie su schopni ako rodicia vlastnu rodinu zabezpecit. A vyuziva k tomu svojho brata, ktory je asi prilis makky-ked sa jedna o blizku rodinu.

makova333
23. nov 2020

@matenka obranujem si zakladatelku lebo ad1 nemam rada vychcanost rodinnych prislusnikov ad2 nemam rada akekolvek psychicke utoky na zeny (ano aj na tie nepracujuce, lebo su to plnohodnotne bytosti so vsetkymi pravami). To, ze ty by si tak zit nemohla je tvoja vec a absolutne irelevantna v tejto diskusii. Ale kedze ti podsuvam veci tak skusme rozobrat, co si napisala ty: "rozdiel medzi nou a mnou je v tom, ze ja si tie peniaze sama zarobim" - ona si ich zarobi pracou v domacnosti a okolo deti a vysledok je ten isty tvoje aj jej peniaze su v bsm (za predpokladu, ze si vydata), "nestudovala som xy rokov aby som doma len varila a prala, sama seba si natolko vazim" - budes sa cudovat, ale napriek tomu, ze keby si ty doma len varila a prala nevazila by si si samu seba, ona si seba a muza zjavne vazi. "Moje slovo ma doma rovnaku hodnotu ako slovo manzela, kedze si aj manzel vazi mna" - to, ze jej muz sa nechce dotahovat so sestrou a radsej jej vyhovie si vyhodnotila, ze si manzelku nevazi a na nazore manzelky mu nezalazi? Napriek tomu, ze si xy rokov studovala, skus postudovat aj trochu psychologie.

autor
23. nov 2020

Jaj bože tu sa to úplne zvrtlo. Ženy! Ja nemám problém v manželstve, môj muž si ma nekonečne váži za to, že som mu porodila troch zdravých potomkov a manažujem celú domácnosť, zdravo varím, empaticky vychovávam, rozvážam po krúžkoch, v poslednej dobe sa s deťmi samozrejme aj učím lebo veď korona (a je to blázinec), organizujem všetko čo deti potrebujú (oslavy, stretnutia s rodinou, výlety do prírody, kreatívne aktivity) a on sa môže naplno venovať kariére a funguje nám to krásne, lebo takto deti majú neustále po svojom boku nevyhorených rodičov, ktorí ich ešte vládzu počúvať. My nemáme problém medzi sebou. Máme problém, že švagriná naozaj s tými darčekmi preháňa, a keď to takto pôjde ďalej, tak na osemnástku im ozaj môžeme auto či byt kúpiť 🙈 A ja pritom tie deti ľúbim a doprajem im, aj s nimi trávim veľa času, ale takáto finančná dynamika v rodine mi proste nepripadá okej, to je celé.

huxy
23. nov 2020

Su mnohe ktore uplne pochopili, co tym myslis a vcitili sa do tohto "problemu". No vzdy sa najdu aj opacne nazory, kde este z teba budu chciet robit tu zlu

matenka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hacula1816
23. nov 2020

ja by som jej tak isto poslala nejaky ten drahi link a cakala by som co spravi, vak to takto nemoze fungovat aj ked mate viac penazi, ona z toho ako prepac ale nema co tazit

snehulienka639
23. nov 2020

Heh skvela svagrina. Tu ako nic podla mna sa tomu musi postavit celom tvoj muz a razne jej to vysvetlit. To akoze ako aby ste im detom dopriali take veci, ktore vlastnym detom nie?

sisaka
23. nov 2020

Budem sa opakovať, ale švagriná nie je problém. Môžeš sa opisovať aj ako matka Tereza a písať aký úžasný vzťah máte s mužom, ale nesedí to s činmi. Tvoja švagriná môže pytat aj zriadený trojizbak, keď na to nebudete mat peniaze a/alebo manžel (nie ty) usúdi, že je to už cez čiaru, tak jej to povie a byt jej nekúpi.
Tvoj manžel (nik iný usúdil), že nejaký bicykel si môže dovoliť krstnemu dieťaťu kúpiť a tak ho aj kúpil. Ty si si vyjadrila svoj názor, on si vyjadril svoj a rozhodol sa ako sa rozhodol, keby si bola do tohto procesu rozhodovania zahrnutá, tak by ste mali o tom doma debatu a zvažovali by ste spoločne možnosti a na základe vzájomnej dohody by potom tvoj manžel konal. Tvoj manžel si vypočul tvoj názor, vyjadril svoj názor a nakoniec si urobil podľa seba. To nie je problém švagrinej ale vás dvoch.

sisaka
23. nov 2020

@huxy neviem, či je to tým, že už nemám 20 ani 30, ale riadim sa faktom, že jediného, koho môžeš zmeniť je sám seba. Autorka príspevku nemôže zmeniť ani svagrinu ani manžela, tu si môže prísť tak nanajvýš ponadavať, akú ma chamtivú a nenásytnú švagrinú, ale ona ani cely MK švagrinu neprerobí ako neprerobíme ani jej manžela. V úvodnom príspevku sa pýtala, čo by ste robili, aby ste stopli takéto správanie bez narušenia vzťahov v rodine. Keby ako ona tvrdí bola ona zahrnutá do rozhodovania o financiách, tak pri ďalšom nakúpe darceka, ktorý by prevyšoval ich finančný strop vyhradený na darceky pre krstné deti, by švagrine odpísali, že žiaľ v takej hodnote si darček dovoliť nemôžu, čo by povedala na takýto (nájdem niečo podobne, ale lacnejšie, ktoré som ochotný kúpiť), nevidím žiaden problém priznať, ze áno, aj ked dobre zarábam mám určitý strop, ktorý nechcem presiahnuť.... či sa švagriná potom urazí, lebo nedostane presne to, čo pýtala neviem posúdiť, mozno by to narušilo vzťahy, ale s tým manžel, ktorý sa hra na “somár otras sa” musí rátať.
V jej konkrétnom prípade robi záverečné rozhodnutie ale manžel, tak je úplne zbytočné filozofovať, čo by kto urobil, keď záverečné slovo bude mat manžel, ktorý sa rozhodne, či si môže dovoliť daný darček kúpiť, alebo to presahuje jeho finančné možnosti.

Osobne to celkom aj chápem, keď sa dám do pozície, že som jediná, kto v rodine zarába a napr. Rodičia požiadajú o peniaze na opravu strechy, spýtala by som sa síce manžela na názor, ale mohol by sa aj na hlavu postaviť a bojovať zubami nechtami proti kupeniubstrechy, nakoniec by som rozhodla o tom, že či a v akej výške sama.

makova333
23. nov 2020

@sisaka "Osobne to celkom aj chápem, keď sa dám do pozície, že som jediná, kto v rodine zarába a napr. Rodičia požiadajú o peniaze na opravu strechy, spýtala by som sa síce manžela na názor, ale mohol by sa aj na hlavu postaviť a bojovať zubami nechtami proti kupeniubstrechy, nakoniec by som rozhodla o tom, že či a v akej výške sama." zvlastne vztahy tu mate niektore... Kto zaraba rozhoduje... uff

lopka1313
23. nov 2020

Prisla by som s obalkou so sumou, kt mi pride fajn, mozno vystrihla obrazok bicykla a dala dietatu, ze to je prispevok od nas na bicykel, kt Ti kupia rodicia... aj ja som chcela ntbk (som dospela), tak som rodicom povedala, ze by sa mi zisiel prispevok nan (vzdy sa pytaju, co by sme chceli na sviatok), tak dosli s obalkou 🙂 so segrou si vacsinou povieme, co by sme chceli na narodky a vianoce (obe mame narodeniny v novembri, tak to spajame), byvame v inych statoch, tak ona mi na to vacsinou posle peniaze (vacsinou chcem nieco do kuchyne, tak je kvoli zaruke lepsie to kupit u mna) a ja jej kupim sperk (ona chce takmer vzdy nejaky privesok z pandora podla mojho vyberu), kt sa jej doruci pri najblizsej prilezitosti 🙂

sisaka
23. nov 2020

@makova333 ja píšem, keby som bola jediná, kto v rodine zarába. Nie je to moja situácia, my zarábame obaja a obaja sme natolko finančne gramotní, že môžme plne dôverovať jedn druhému pri robeni finančných rozhodnuti, ani jeden z nás nerobí neuvážene finančne transakcie a ani jeden z nás nie je rozhadzovačný, ak muž povie, že potrebuje nové auto môžem mu veriť, že ho potrebuje ale nepojde si kúpiť Ferrari a keď ja poviem, že potrebujem vypadnúť na týždeň na dovolenku, tak mi môže veriť, že nekúpim niečo za 30 000 ale vyberiem, čo si môžeme dovoliť. Ak muž povie, že kúpil synovcovi bicykel, tak s tým nebudem mat najmenší problém a ani nemusíme mat o tom niekoľko týždňovú debatu

makova333
23. nov 2020

@sisaka vidis a ja keby som jedina v nasej rodine, kto zaraba, nikdy by som neponizila nezarabajuceho partnera tak, ze "spýtala by som sa síce manžela na názor, ale mohol by sa aj na hlavu postaviť a bojovať zubami nechtami proti kupeniu strechy, nakoniec by som rozhodla o tom, že či a v akej výške sama". Ak by bol nezarabajuci, lebo sa mu robit nechce riesila by som to ukoncenim vztahu. Ak by bol nezarabajuci z objektivnych dovodov alebo preto, ze sme sa tak dohodli, urcite by som ho neponizovala, že "moj zlaty nerobis, rozhodujem o peniazoch ja". Je to ubohe.

sisaka
23. nov 2020

@makova333 pre mna by bolo úbohé byt v pozícii manželky, ktorá neprinesie do rozpočtu ani halier ale ma potrebu riešiť, či on za peniaze, ktoré zarobil kúpi bicykel vlastnému krstniatku, očividne na to peniaze ma a nebral si koli tomu pôžičku.

makova333
23. nov 2020

@sisaka BSM

sisaka
23. nov 2020

@makova333 zákon je jedna vec, charakter druha

makova333
23. nov 2020

@sisaka ano, suhlasim, prave ked jeden z objektivnych dovodov nepracuje sa ukazuje charakter.

annamalaga
8. apr 2021

Autorka: zmenilo sa niečo , či zase od Vás na niečo pýtali peniaze?

autor
8. apr 2021

@annamalaga dobry den 🙂 pocas lockdownu sme sa nejako "odcudzili". Nemohli sme sa navstevovat, tak kontakt bol obcasna sprava. Narodeniny ich deti su este relativne daleko. Uvidime 🤷 na Vianoce bol pokoj, bali sa korony aj na darcekoch, tak sme im poslali len peniazky na ucet (nie extremne vela).