Problemová dospelá sestra

michaella94
31. jan 2019

ahojte...prosim o radu ci nazor....mam sestru mladsiu o 3,5roka ma 21..od mala bola dost problemove dieta..v skole sice bola dobra ale povahovo katastrofa..bohuzial ostalo jej to dodnes..mna nikdy velmi nemusela..s rodicmi sa rozpravala ako s kamaratmi nema problem ich poslat do p..i pritom ja by som si nikdy nedovolila takto s nimi rozpravat...nerozumieme tomu kedze myslim ze vychovavali nas rodicia bez rozdielov..hned po skole odisla do anglicka pracovat..pomohla jej tam v zaciatkoch rodina mojej mami ktora tam je uz par rokov..ked sa mi narodili deti nase vztahy sa vcelku upravili teda aspon sme spolu pokecali no ona je taka ze staci ze sa zle vyspi a uz je cely svet zly a nebavi sa s nikym alebo je protivna...od znamych vieme ze v praci sa nema s kym porozpravat ludia ju tam nemusia a vyhybaju sa jej...nema kamaratov kazdy vztah co mala bol par mesacny proste s nou je to velmi tazke ja to nedokazem ani opisat lebo to by ste mi snad ani neverili...ked som u nej s muzom aj s detmi boli na vylet sli sme sa najest do restauracie...kazdy si objednal vsetko nam doniesli ale na jej jedlo casnicka zabudla...ona sa urazila vzala veci a disla prec..nechala nas tam daleko od domu s detmi bez auta a jej nikde...do jej domu sme sli 5km peso...potom sa cely den s nikym nerozpravala....tak nejak ona funguje...s rodicmi ma velmi casto konflikty na uplnych hlupostiach sa uraza ale ja sa uz nedavam na ziadnu stranu a do nicoho sa neinteresujem lebo nemam uz chut sa s nou hadat ci vobec sa s nou o niecom bavit..ja sa vlastne aj bojim s nou rozpravat lebo nhodou nieco poviem co sa jej nepaci a uz na zrusi vynada mi a posle ma kde sa len da..teraz vsak rodicia mali s nou problemy kde ona svojho uz byvaleho frajera obrala o dost velke peniaze a jeho rodicia prosili mojich aby jej dohovorili lebo chlapec sa kvoli nej zadlzil aby poplatil jej dlhy lebo ona je taka nezodpovedna ze ju nahanali urady....proste sa zbalila a odisla...rodicia tam boli snazili sa pekne s nou porozpravat o tom ona vybuchla odisla a oni tam boli cely tyzden sami jej ex v dome...potom vsetkom ich oznacila ako za cudzich ludi proste povedala veci ktore vedia ublizit...dnes som s mamou rozpravala..ona sa tvari ze uz ma sestri plne zuby ale bolo vidno ze ju to vsetko mrzi aka sestra je..ja som sa doteraz nechcea miesat do veci medzi nimi ale uz ma to vazne hneva ako sa sprava...povedali by ste jej nieco na mojom mieste ci nie? ona si aj tak pojde svoje ale z principu ma to serie....nepaci sa mi ako sa bavi s rodicmi pre nu je svet gombicka..kade chodi robi sarapatu ublizuje ludom ktory jej pomohli..vcera som s nou pisala a spomenula oca v uplne inej suvislosti proste normalna debata a hned mi vynadala nech ich nespominam prednou ze pre nu zomreli a podobne veci...vobec neviem ako sa zachovat...dakujem ak niekto docital az sem ....

est_saga
1. feb 2019

@michaella94 ahoj Miška, no väčšinou sa nezapajam do diskusii, nie ze by som nechcela, ale popravde nemam kedy... ale to je jedno.... myslela som si, ze mam len ja takúto situaciu v živote, ale normálne “ziram”, ze v Tvojom popise som ale úplne ze nasla moju sestru. A co Ti poradiť? Neviem. Dobra odpoved, vsak? Tak Ti poviem- moja sestra/ na jednej strane- moc super ženská, sranda, spravne nazory, na druhej- presne ako ta Tvoja. Momentalne sa nebavíme nejako, ale chyba mi, predsa, je to sestra. Môj muž vraví, ze sa nikdy nezmení. Neviem, ale je to skoda. Držím palce- Tebe, aby si sa na to snazila nemyslieť a netrapit sa, rodičom taktiez a našim sestram, nech sa umudria, nech ich osvieti! Držím palce a myslim, ze si pre vas vzťah urobila vsetko, co si mohla. Uz len to, ze to píšeš sem a ziadas radu od inych, nieco o tom vypovedá, ze Ti záleží na nej! Si dobra sestra! Vsetko dobre prajem!

petkazamborska
1. feb 2019

@michaella94 ja tiež mám podobnú sestru .je staršia panovačna dominantná potvora.aleoji rodičia ju stále ľutujú kvôli deťom. Lenže nadabila na manipulátor a alkoholika ktorý ju aj bil. Jeho rodinu zbožňuje svokre starej sa pcga do zadku a s mamkou jedna jak s handrou stále nás len ponixovala a ponizuje

spitmausi
1. feb 2019

ja by som poradila navštevu psychológa, myslím že to nie je úplne normálne správanie bežného človeka, aj keď to bude ťažké, skúsila by som sa s ňou porozprávať a presvedčiť ju aby išla, prípadne išla s ňou, alebo zavolala nejakému psychológovi a popisala toto správanie... mám pocit že tu treba radu odborníka,

luga_luga
1. feb 2019

nema nahodou diagnostikovanu maniodepresiu alebo schizofreniu?

rojko
1. feb 2019

Ja sa s mojím bratom nerozpravam 2 roky, vyhodil ma z rodičovského domu, zbalil moje a synove veci za dvere a jeho, už teraz bývalá frajerka mi napísala sms, že mi odkazuje, aby som si prišla po veci lebo mi ich vyje.. do bedne...keď je u našich doma, tak sa zavrie do izby a keď sa stretneme, tak sa robí, akože nič...je najmladší, sme traja a vždy mu robili všetko, čo mu videli na očiach.....
Ďalej ani nebudem písať, ako sa chová a pod...naučila som sa žiť bez neho, keď sa náhodou niekde stretneme, ako cudzí...

tinapa
1. feb 2019

@michaella94 Napíš jej list- že by si jej chcela pomôcť, ale nevieš ako ..kôli jej správaniu. Ona môžno nevie inak..kto vie. Určite ju niečo trápi, zožiera a takto to zo seba ventiluje. Jemne by som jej naznačila, že má psych.poruchu a mala by s tým urýchlene niečo robiť, inak skončí sama, bez priateľov, partnera..rodiny. Ona asi musí dostať šokovú terapiu. Aby sa spamätala. Rodičom povedz, nech ju "nechajú žiť" svoj život.. Bože, má len 21 rokov? To sa jej čo prihodilo? Vždy taká bola? Fakt nemôžem čítať vš.príspevky, ale žiaľ- potrebuje životnú lekciu, Snáď som poradila..

majusik1305
1. feb 2019

Opis tvojej sestry presne sedí na môjho otca...som na tom podobne ako ty, len s tým rozdielom, že už si nenechám skákať po hlave a keď to preženie s tými svojimi maniermi tak mu to slušne poviem ze to je už príliš..... Je to môj otec, snažím sa s úctou k nemu, ale moja rada, určite si nenechaj všetko od segry, nech vidí, že jej správanie má isté dôsledky. Takýto ľudia sú neskutočne egoisticky a ty máš svoju dôstojnosť, nenechaj si od nej nič a rodičov sa určite zastaň. Títo ľudia neznášajú keď im povieš pravdu, ale musíš, a keď sa slecinke nepáči, tak čau parky........ Držím palce. Nezabúdaj že nie si povinná nechať sa ňou ponizovat.

vanesanova
1. feb 2019

Ja uplne suhlasim so sissy neviem ale podla vsetkeho tu zlyhala vychova rodicia s nou mali robit poriadok kym bola dieta teraz ju uz tazko prevychovate ona si podla mna neuvedomuje ako ublizuje mozno by pomohol list napis jej taky od srdca nenadavaj tam len jej pekne vysvetli co citite ked sa tak sprava ale podla mna ju zivot nauci este je moc mlada este nic nezazila uvidis nieco sa stane a to ju otoci ved predsa nechce hadam ostat do konca zivota sama tu ale chybaju elementarne navyky a ucta k rodine vy ste predsa to jedine co v zivote ma ked vas nebude co bude sama ako kol v plote? No neviem mozno jej to aj tak vyhovuje mozno je to samotarsky typ a dost urazlivy ale takeho cloveka predsa nema nikto rad no uvidis ked bude starsia zalubi sa bude chciet deti bude musiet nieco zmenit

vanilka3
1. feb 2019

Vasa situacia ma velmi mrzi. Ja mam taku istu sestru, akurat o 8 rokov starsiu odo mna (ja 35, ona 43), zial uz som sestru odstrihla zo svojho zivota, lebo na kazdom videla chybu, no na sebe doslova ziadnu. Hoci v mnohych situaciach bola na vine ona, od druhych cakala vzdy ospravedlnenie. A ja kedze som.s nou chcela mat dobry vztah, tak som.sa ospravednila, aj som jej povedala svoje, ale to ona nikdy neuznala. Nakoniec mi vynadala do drzej sprostane a pubertacky, a to mam 35 :/ a zablokovala si moje telefonne cislo. Verte, ze uz po tolkych rokoch ma to fakt prestalo bavit, ved mam dost svojich problemova povedala som si, ze ak sestru mat nechce, tak.ju mat nebude.
Prajem vam pevne nervy a vela stastia

mooncika
1. feb 2019

asi by som prestrihla kontakt s nou..je uz dospela a musi si uvedomit ze nebude kazdy skakat ako si ona piska....proste jej povedz ze si tu vzdy pre nu, ale iba ak sa bude spravat ako clovek, ktory sa vie prispoobit aj ostatnym...svet nie je iba o nej...ak by bol kazdy taky sebec to co by tu bolo???v Zoo sa zvierata spravaju "ludskejsie" ako ona. vsetko musi mat svoj poriadok inak sa tu vsetci pozabijame....

kassandra25
1. feb 2019

@michaella94 a co chces s takouto osobou? Nevidis azda, ze nie je psychicky normalna? Co ti chyba uprimne? Aby ta niekto napadal, urazal a manipuloval? Lebo je to manipulator, ktory si presadzuje svoje. Cudujem sa ti, ze kvoli nej si riskovala hentaky pobyt v zahranici s malymi detmi, akokeby tie neboli hadam prednejsie! Ale ked nemas insie narobote, tak ju teda ries aže niea svoj zivot a deti.

kassandra25
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
isis234
1. feb 2019

urobiť hrubú čiaru medzi ňou... Ak ona nechce navštíviť psychiatra (pretože čo robí, nie je normálne a treba sa liečiť), nekontaktujte sa s ňou. Ona sama musí padnúť na kolená. Jej priateľ (ex) by nemal platiť jej dlhy..... Ona si na to zvykne... Donekonečna to nemôže ísť... Musí sa prebrať, akoby dosťa poriadnu facku... aby to všetko pochopila.. Držím palce, a modliť sa za ňu, hoc dať na omšu za obrátenie hriešnika a jej meno... akoby bola posadnutá zlým

damianadam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pati6396
2. feb 2019

@brrrrrciatko mňa napadla aj schyzofrenia, tam bývajú veľké zmeny nálad, ale neviem, možno fakt potrebuje odbornú pomoc.

zuzinapipina
2. feb 2019

@michaella94 takto to dopadne, ked rodičia v detstve nenastavia mantinely, že uz stačí a robia nadpracu za deti. Dieťa, ktoré už môže robiť niečo samo, ald rodičia to robia aj tak, lebo si myslia, ze je to ešte väčšia láska k nim. Ale nie je! a na oplátku sa im to neskôr o pár rokov vráti 💯 násobne. Najlepšie by bolo aby ste sestru iaty cas ignorovali a ona časom príde nato, čo robila ako ubližovala a hlavne keď bude volať, že ma veľký problém, nechať ju tak aby konecne prevzala zodpovednosť za svoje činy. Lebo ked jej budete stale pomahat, nikdy sa to nenaučí. Treba vydržať a nepomôct jej vôbec, lebo sa to nikdy nezmení a lekciu nikdy sama nezvládne a nikdy si vas nebhde vazit.

michaella94
autor
2. feb 2019

@spitmausi o to sa uz pokupila moja mam...v tom momente sa urazila ze ju oznacujeme za psychicky choru ze co sme to za ludia a podobne vyjadrenia...ale na tom sme sa zhdli snad vsetc co ju pozname ze by to chcelo odbornika

11iva11
2. feb 2019

Nemám rada názor, že len preto, že sme rodina, tak musíme sa na rukách nosiť. Ak to tak výjde, super, sme šťastní ľudia. Ale ak by sa niekto správal ako autorkina sestra, tak by som jej najprv vyčistila žalúdok a potom prerušila akýkoľvek kontakt. A vôbec by ma netrápilo, že je moja sestra. Život je už aj tak dosť ťažký aj bez takýchto exotov.

rojko
2. feb 2019

@zuzinapipina úplne súhlasím

lulica
2. feb 2019

@michaella94 to ze ma tvoja sestra problemovy vztah s rodicmi nie je tvoja vec nezatazuj sa tym vypocuj rodicov aked tak ale nemala by si sa do toho miesat a radsej skus riesit problemy medzi tebou a nou. Bud obmedz stretavanie sa s nou co je ta lepsia volba alebo ju odstrihni. Ved kazdy sme nejaky kazdy mame svoju povahu v jej pripade aj mozno bejake komplexy alebo trapenie alebo nevie nieco so sebou zvladnut.. Casom uvidite obe 🙂

meredith83
3. feb 2019

Tak bud ma sestra psychicke problemy a mala by sa liecit alebo je echt rozmaznana a to ju len zivot nauci kedze v 21 uz je na vychovu neskoro. Je mozne ze si to niekedy uvedomi ale nemusi. Neboj sa keby mala zodpovednosti a trapenia ako vela s nas tak by videla co a ako. Ono vas vsetkych dobre vyuziva a pritom je dospela zena. ja by som ju neodstrihavala kedze je to predsa len tvoja sestra. Ale ked nabuduce zavola na nieco tak je slusne povedz ze bud nemas cas alebo ze je dospela nech si zariadi sama. Ked sa oduje tak budes mat na chvilu pokoj. Rodinu si clovek naozaj nevyberie..