Problémy v rodine kvôli peniazom

22. nov 2019

Zdravim zienky, idems a tu k vam vyzalovat a precitat si aj nestranne nazory ohladom problemu ktory mna a mojho muza uz dlhsie trapi.Ide o to ze jeho sestra s muzom s nami prestali pred rokom komunikovat pricom dovtedy sme mali velmi dobre vztahy najma teda so svagrinou ..boli sme kamaratky, rozumeli sme si, aj muz so svojou sestrou a svagrom dobre vychadzal. Ide o to ze pred 10 rokmi ked sme a s muzom brali nam chcela dat svokra do daru byt v centre mesta a ze potom musime ale vyplatit svagrinu ( hodnota bytu je 80 000)..svagrina uz bola vydata a byvala s muzom u jeho rodicov..ale kedze si s nimi nerozumela uprosila svokru nech ten byt daju radsej im ze ona to ma aj tak odtial kusok do prace nemusela by dochadzat (byvali v 20 km vzidalenej dedine)..rovnako ako jej muz..a ze ona nas vyplati..My sme byvali dovtedy u nasich a tiez sme chceli vlastne tak sme si s pomocou nasich vzali uver na mensi domcek..manzel dostal dobru pracu a zacalo sa nam celkom darit tak ani tie splatky za uver nas velmi nezatazovali.Svagrinej sme preto povedali ze s tym vyplatenim sa nemusi ponahlat ze ked bude mat tak nas vyplati alebo moze na splatky..Tak zacala na splatky mesacne nam davala 500 eur..potom jej muz prisiel o pracu tak splatky prestali..ok brali sme to tak ze nemaju peniazky, je to rodina my tie peniaze nepotrebujeme surno takze sme to nechali tak..jej muz sa dovtedy zamestnal ale v kazdej praci vydrzal asi mesiac..a hned dal vypoved..raz mu nevyhovoval plat, potom sef, potom jeden kolega, potom pracovne oblecenie, a stale daco..dlhych 8 rokov sme od nich nevideli ani cent..priblizne pred rokom zdedil svagor po svojom starom otcovi stary dom na dedine ktory sa mu podarilo predat za 35000 (nam mali zaplatit ešte 30)ked sa to dozvedela svokra ze prisli k peniazom hned ich urgovala ze nas maju kkoncne vyplatit az ona ma dusu na mieste a moze umriet v pokoji..svagor najskor zahlasil ze nam nic neda ze si idu kupit vacsie auto nakolko sa rozrastli (maju tri deti)..a ze on nema pracu tak tie peniaze sa im zidu teraz.ze potom ked sa zamestna tak nam zacnu zase splacat (naposledy mal stale zamestanie pred8 rokmi) a ze jemu sa to nepaci ze nam musia dat tolko penazi..lenze svokra sa nedala odbit a tolko hustila do svagrinej nech nas vyplatia ze pred rokom prisli hodili nam peniaze v obalke a ze sa s nimi mame zadrhnut..to nam odkazal svagor..odvtedy sa s nami nekontaktuju vyhybaju sa nam ze mame dost penazi a ešte nam treba viac ze sme nenazrani apodobne..to vyhlasuje svagor a svagrina len mlci a prikyvuje..skusala som sa snou skontaktovat niekolkokrat ze vsak sme boli kamaratky a sme rodina ale nereaguje vobec..mrzi ma to hlavne koli muzovi..ze takto prisiel o sestru..uz som aj lutovala ze sme im tie peniaze neodniesli nazad..alebo ze som svokre nedohovrila nech do nich nehuci ked raz tie peniaze nemaju..a hentie by im velmi pomohli..neviem fakt ..skuste mi napisat vy co by ste robili na nasom mieste

darina77
23. nov 2019

Čítala som diskusiu celú, chápem aj teba. Svokra mala nanho tlačiť hned ako sa tam nastahovali pred 10 rokmi a kym mal este dobru pracu, aby si zobral uver a vyplatil vas. Mozno by sa aj svagor inac snazil, keby mal úver na krku.Takto po rokoch je to ozaj na nič situacia, hlavne ked im sa pohorsilo.

0silvia0
23. nov 2019

@darina77 ten byt ma dnes urcite vyssiu hodnotu ako pred rokmi. Svagrovci mozu skakat od radosti ze neziadaju uroky a ze boli ochotni tolko cakat. Svagor by sa mal k hladaniu prace postavit zodpovedne a nespoliehat sa, ze jeho neschopnost bude stale niekto zehlit. Pocet deti maju taky, aky chceli, sluby a zavazky sa maju plnit, nie odkladat... len bezchrbtovy jedinec sa bude stale vyhovarat a odkladat svoje zavazky...

erikavesela
23. nov 2019

@darina77 oni po prve oni neziju od vyplaty do vyplaty, po druhe, on nepracuje, ale pracovat moze, po tretie, tie deti si narobili sami...ja som ti konkretne pisala o tom, ze si reagovala na to, ze su to jeho peniaze a ma nimi zaplatit zenino dedicstvo...ide o to, ze teraz nemoze rozmyslat stylom, je to zenino dedicstvo, on v tom dedicstve zil 10 rokov zadarmo a teraz sa vyhovarat na to, ze ved ide o moje prachy, to povazujem za chore a po dalsie...stale je moznost ze toho leniveho chlapa necha v danom pomere na pisat na lv..

darina77
23. nov 2019

Baby ja viem že máte pravdu, len mi je luto tých troch detí. Ale naozaj nie je dobré vyplácanie po splátkach, mali si zobrat hned úver

jumama
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
0silvia0
23. nov 2019

@darina77 ale oni nezivoria, akurat si nemozu kupit nove auto, nie kazdy aj to auto(akekolvek) vobec ma...

momoqui
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tosaneda
23. nov 2019

@jumama ..plne rozumiem tomu co si napisala.. vies vsak minca ma vzdy dve strany.. u nas v rodine by to bolo na litanie pisat kto a ako je "ukrivdeny" ci uz financne citovo atd.. Ja poviem len tolko, ze ja s manzelom sa derieme ako take mule aby sme mali co mame (ano mame aj hypo).. Mame minimum casu na seba, na dovolenky a vylety chodime fakt minimalne, peniazky by na to aj boli netvrdim ze nie ale nemame proste na to cas a ked uz je cas dobiehame vsetko ostatne co treba (domacnost, servis aut, povinnosti ktore sa uz nedaju odkladat).. Proste mame v zivote system, premyslame predtym nez nieco kupime nez nieco ideme riesit aby to bolo co najvyhodnejsie pre nas.. Nic nam z neba nepadlo, nic sme nezdedili a podobne.. Zacinali sme na nule teda pardon do minusu (hypoteka), este zatial ani dieta nemame lebo najprv sme sa chceli zariadit tak aby sme na to dieta mali financie, cas a aby sme dietatu mali co dat (teda okrem lasky a casu dieta potrebuje aj hmotne veci a nie malo).. A jeden clen z rodiny, ktory sa "zastavil v case" lebo za komunistov bolo najlepsie (on si hypoteku na byt brat nemusel), furt nas len ohovara ze mame to a to, ze na co su nam dve auta a neviem co vsetko este.. Nie ja sa mu tym nechvalim co mame a co nie. On si zistuje a sonduje ze odkial na to berieme.. Ja namiesto takychto "zvastov" pri pive a poldeci radsej som dlhsie v robote.. Proste viem ze nie kazdemu je dopriate zdravie, dobra praca, zdrave deti. Ale poznam kopec ludi co aj napriek nepriazni osudu su radi za to co maju (a nestazuju sa na to co nemaju) a nezavidia.. V tomto pripade on si narobi 3 deti a sedi doma bez prace? Podla mna dost odvaha na dnesnu dobu.. a plus mat byt/dom bez hypo, ved to je normalne ze sen.. Urcite veci ako si ty napisala ze premyslas dva kroky dopredu, to by mal kazdy a nie potom vyplakavat ze toto a tamto. Doba je zla, proste treba premyslat..

sarah1988
23. nov 2019

Ahoooj .chapem ze ta taka situacia mrzi
Ale aj ich ma co mrziet si myslim
Podla mna to chce cas .nastabe zlom a bude opat vsetko ok

1andrea111
23. nov 2019

Základná otázka je ako existenčne zle je tá rodinka. Pretože ak naozaj nemajú z čoho, je to ťažké. A byt nebol ich, oni tam len bývali, takže by pisateľka o svoje peniaze neprišla. Každá minca má dve strany a tú druhú nepoznáme. A situácia nebola taká, že oni vlastnia byt a druhá strana nič, oni ho nevlastnili.

0silvia0
23. nov 2019

@1andrea111 ty si citala diskusiu??!

1andrea111
23. nov 2019

@0silvia0 čítala, pisateľka napísala, že byt dostali do daru až vtedy, keď všetko vyplatili. Predtým bol stále písaný na svokru

gabrielkaa
23. nov 2019

Nemá ťa čo mrzieť. Boli ste na rovnakej štartovacej čiare. Zato že sa Vám lepšie darí neznamená, že máš teraz niečo naviac platiť alebo niekoho obdarovávať. Hovoríš že peniaze Vám dĺžia už 8 rokov.... to je dosť dlha doba. A rodinný príslušníci , ktori radia aby ste im tie peniaze nechali, nech dajú zo svojej rodinnej kasy 30 tisíc.... keď sa im to zdá morálne .

0silvia0
23. nov 2019

@1andrea111 ak by boli vyplatili skor (mohli si zobrat hypoteku, pozicku) mohol byt davno pradavno ich.... je to len o ich pohodlnosti. V dnesnej dobe ked sa chce chlap postarat o rodinu, tak sa postara, tento chlap je trochu lenivsi ako bezny standard...
Chlap je zdravy, ale neschopny, to nie je problem zakladatelky

olivka84
23. nov 2019

Bol to svokrin byť. Jej rozhodnutie a oni ako deti by ho mali rešpektovať. Inak v podstate su oni na tom dobre majú byť žiadnu hypotéku a ceny bytov rastu.prist v dnešnej dobe k bytu za 40 tisíc môžu byť radi.

olivka84
23. nov 2019

A aspoň sa ukázal švagor aký naozaj je. Peniaze vždy ukážu charakter človeka.

lucyminarik
23. nov 2019

Myslim si, ze Ty sa nemas preco citit hlupo, cakali ste dost dlho a boli to predsa Vase peniaze. Svagor je arogantny a bezcharakterny blb. Hovori sa, ze alkohol je metla ludstva, ale ja hovorim, ze nie alkohol, ale peniaze.

sasa1310
23. nov 2019

@darina77 cha, ty si vtipná. V dnešnej dobe je ťažké vychovávať 3 deti? Vôbec nie, ak je rodič zodpovedný a starostlivý, tak vôbec nie. Je to všetko o tom, že všetko čo mali dostali a preto sa im ťažšie niečo nadobúda s vlastnými rukami. Každý si je strojcom svojho šťastia. Nemali si robiť 3 deti, keď od začiatku vedeli, že budú musieť vyplácať.

jankavl
23. nov 2019

Neuveritelne. Svokra da dcere a svagrovi dar 40 tisic EUR a Oni su nie vdacni a stastni ale na nu rozculeni. A Este sa rozculuju AJ na Vas, ze ste im neboli ochotni tiez dat dar 40 tisic. No comment...

amienne
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
erikavesela
23. nov 2019

@jumama ty ale porovnavas 2 neporovnatelne zivitne situacie...leniveho chlapa, ktoreho manzelka dostane do daru od matky byt vo vtedajsej hodnote 80 000€, polovicu dostane jeho zena darom a druhu musia vyplatit, chlapa ktory nie je ochotny ist pracovat a deti robi, ked nemam na to, aby som 3 deti vychoval, tak ich kurnik nenarobim...a na druhej strane zenu, ktora je sama, ma dve deti a dve prace, a teda robi vsetko pre to, aby seba a deti uzivila...

jumama
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cacianka
24. nov 2019

@sissy27 👍

erikavesela
24. nov 2019

@jumama priznam sa, neviem na co je dobre taketo rozoberanie citenia cloveka, kazdy, nech sa chova a citi, tak ako si navaril, na mieste autorky by mi bolo jedno, co si svagor mysli, to, ze jej svagrina zije s egoistom, clovekom, ktory si nevie priznat chybu v ziadnom smere, je jedno, ci ide o prachy, ci o spravanie, ci o nesnahu najst si pracu...raz boli stanovene pravidla a podmienky a bud ich prijmem a potom prijmem aj vsetky vyhody s nimi, alebo sa mi nepacia a neprijmem nic...vies, keby sme takto rozoberali vsetko, tak by sme vlastne na konci prisli na to, ze ved on ma "pravo" sa hnevat, ze vrah mal "pravo" zabijat, ze zlodej mal "pravo" kradnut a pod....nastastie sa citmi v tychto veciach neriadime a nie su v takychto pripadoch relevantne... ine he to pri detoch, ktore este nerozumeju same sebe...ale on je clovek dospely, svojpravny...ja rozumiem tomu, ze nikoho neobhajujes, ani nikomu nedavas za pravdu, ale stale nechapem, na co je nutne takymto sposobom rozoberat pocity cloveka, ktory jedna evidentne nespravne, este by som pochopila, ze ak on osobne by chcel vediet dovody preco tak jedna, ale autorke moze byt jedno, co sa v jeho vnutri odohrava, raz boli stanovene pravidla a bud sa ich pridrziavam a hram, alebo nepridrziavam a nehram...to, ze on nedokaze osedlat svoje ego je len a len jeho problem...

6mia6
24. nov 2019

@ivik4 oni sa o tom dlhú nedozvedeli keď sa dostali k peniazom. Ten dlh tam bol pomaly 10 rokov. Byt za 40 000 by brala každá z nás a ešte by som ďakovala Bohu za tu možnosť.

cacianka
24. nov 2019

Rozoberat pocity "raneneho"svagra je trochu mimo, a co tak pocity autorky a hlavne jej muza ?!
Ako sa citi on ked ho niekto 8 rokov odrbava sprostymi rečami, výhovorkami ?muz robí, neplace ci a aku oracu ma,maka na sebe aj rodinnom živote, platí hypo, rieši.
Svagor sa ľutuje ze nema pracu snov, ale aby vydržal a postupne sa ťahal hore, hladal cesty a možnosti, tak si radsej usula 3 deti.hra sa na chudaka ublizeneho a pritom ubližuje inym svojou nezodpovednosťou.žene deťom svokre aj svagrovcom.
neplni svoje sluby a záväzky a este ho tu obhajujte ze ako sa chudatko citi keď musi zaplatit bývanie pod ritou a chudatko stratil svoje dedičstvo !
Ja mu deti nezavidim, doprajem ale mal uvazovat viac rozumom ako bibasom.
On ale sam so zenou navrhli toto riesenie ze byt "viac"potrebuju oni, ze oni vyplatia autorku a jej muza, sľúbili to aj svokre tak o com tu poniektore baby točia nechapem !
Svokra urobila velmi dobre.byt ako taký ze uz bol vo vlastníctve ma vecsiu hodnotu."keby vedela " mohla byt predat a zisk rozdelit.kazdy z deti si potom mohli zariadit po svojom.
ale do hotoveho sa dalo prestahovat hned tak naco riesit papiere.
A este veľmi dobre spravila ze byt hned neprepisala ale az po vyplateni.mudra, spravodliva a zodpovedná zena.zato jej sestre by sa zislo vycistit zaludok nech nerobi zlu krv.
Ps.kupte svokre kyticu/kvetinac a pekne jej podakujte, uistite ju ze urobila spravne rozhodnutia a kroky, máte ju radi, budete jej oporou a trochu upokojte ze vztahy sa zlepsia len to musi preboliet.
Aby sa jej dušička a srdiečko upokojili🍀🍀🍀

karolinakr
24. nov 2019

Pozri sa ja ti poradim Tvoj raneny svagor kt.sa nechce robit nech ide do Rakuska- murar maliar elektrikar - 15€/ hod.Zarobi 2000€ mesacne+ pridavky na deti.Ked sa trochu uskromnia budu zit kralovsky.Decka sa naucia jazyk v 18ke budu mat dvere vsade otvorene.Ten byt na Slovensku prenajimaju za dalsich 500€, a mozu si aj 3 auta kupit.Tak namiesto aby si fukal ranene ego a zazeral ako hrom do duba, nech sa chyti lopaty a zmeni svoj osud.Ked si Rom mohol najst pracu v Linzi a vie povedat dokopy 3 nemecke vety, tak potom vie kazdy
Alebo nech tvoj svagor nepracuje a zazera na kazdeho a poto
m nech si svagrina zvazi, ci neni lepsi rozvod.Lebo naco mi taky chlap.
Ine ti poradit neviem.
Mna by neskitocne vytocilo keby ma sestry obrali o dedicstvo uz len z titulu, ze neprehli krizom slamky cez cestu a s mamou sa hadam denne, ze sa ma nezastala.Ked uz spravodlivost tak rovnaka.Byt na 3 diely a finnito. A ze ci budu urazene ma netrapi ani zamak a ci si budu fukat ego

lenka_da
24. nov 2019

@jumama to bola trošku iná situácia, tvoja sestra doopatrovala vášho otca, čiastočne viem, čo to obnáša, preto by som sa zachovala asi rovnako ako ty. Autorka píše o svojich švagrovcoch, ktorí sa naopak správajú ako paraziti.

lenka_da
24. nov 2019

@anonym vôbec sa tým netráp... žila si v ilúzii, že máte s nimi dobré vzťahy. Životné situácie sú najlepšou previerkou priateľstva a z nich sa vykľuli paraziti. Mám brata, ktorý mi finančne pomohol a ja som sa snažila čo najskôr mu peniaze vrátiť, všetko, čo som zarobila, išlo na splátky pôžičky, pre seba som si nechávala vyslovene len na prežitie, lebo som sa chcela pôžičky zbaviť čo najskôr. Pretože ho mám rada a nedovolila by som, aby sme sa hádali kôli penziazom. A pretože viem, že hoci má viac financií, nepadajú mu z neba ale musí si ich zarobiť. A keď raz niečo sľúbim, tak to dodržím. Bodka.

autor
24. nov 2019

@cacianka my sa snažíme teraz hlavne okolo svokry behať aby to tak neprezivala ale vidno ze ju to trápi