Riešili by ste problém s rodičmi súdnou cestou?

15. aug 2023

Dobrý večer, na úvod chcem trošku ozrejmiť moju situáciu. Som študentka denného štúdia VŠ. Rodičov mám rozvedených, prispievajú mi na štúdium a iné výdavky podľa ich uváženia. Snažím sa rodičov čo najmenej zaťažovať finančne. Pri dennom štúdiu je ale náročné zarobiť si brigádami dostatok na to, aby som utiahla všetky výdavky čo mám ( ubytovanie, strava, hygiena) proste základ. Rodičia mi prispievajú ako im príde. Raz mi dá jeden 200€, druhý 250€, inokedy mi obaja pošlú len 100€, potom bez upozornenia další mesiac mi jeden nepošle nič s tým, že zabudol na mňa alebo že mu to nevyšlo. Obaja pracujú, majú plat nad 1000€. Majú vlastné bývanie, partnerov, rodiny. Odmalička ma tlačili nech idme študovať za čo som aj rada. Keď od nich pýtam peniaze mávajú blbé poznámky typu: keď sa nevieš uživiť sama prečo neprídeš bývať ku mne a do školy môžeš dochádzať a blablabla…… Nechcem bývať s rodičmi, rada ich navštívim, ale nevyhovuje mi bývať s nimi a ich partnermi. Od 18 som nepodávala žiadosť na súd o výživné, lebo mi platili sami od seba, no neviem takto dlhodobo fungovať. Uvažujem, že od oboch oficiálne súdnou cestou požiadam o výživné, jedinou zábranou mi je, že nechcem si pokaziť už tak krehké vzťahy ktoré máme. No nemám už na toto silu ani energiu.

autor
16. aug 2023

@melli88 nemyslím si, že keď od nich teraz nebudem chcieť výživné, že to bude mať vplyv na to, keby potrebovali v starobe moju pomoc tak o ňu nepožiadajú, lebo predsa ani ja som ich nezaťažovala keď som potrebuvala ich pomoc 🤦🏼‍♀️ a len mimochodom rada pomôžem keď bude teraba aj bez súdneho príkazu, lebo rodinu má človek iba jednu, aj keď je aká je.

marianini17
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
subartic
16. aug 2023

autorka , ja s tebou súhlasím . Žiť permanentne v finančnej neistote je čistá katastrofa. Dostaneš 200 , potom 250 potom nič , potom 100 a že mi nevyšlo ? To si ani neviem predstaviť že by som povedala svojmu dieťaťu na vysokej ak by som bola zdravá , normálne pracovala a jednoducho na to mala. Nevyšlo ? Však mám stanoven´priority .

ukulela
16. aug 2023

Rodicia su rozvedeni? U koho mas tp? Kto ta ma v starostlivosti? Bolo od druheho ziadane a urcene vyzivne vobec?

nickpick
16. aug 2023

nie si vobec divna, uvazujes spravne… ak sa smiem spytat, co studujes?

mamutka
16. aug 2023

Osobne som 5 rokov odchádzala na VŠ, vstávala som 4.45, niekedy som prišla domov až 21.30. Zabila som denne okolo 2,5 hod cestovaním. Spoje chodili dosť na prd, ale nežiadala by som od rodičov aby mi platili podnájom, lebo mne sa nechce cestovať.
Nemusela by si toľko brigádovať keby odpadli náklady na nájom. Potom už ale nech rodičia od teba nežiadajú príspevok na stravu, nájom a pod. Sú povinní ta živiť a podporovať kým študuješ.

miriam11
16. aug 2023

Si hlúpa, že ťa hanba nefacka.

vevesh
16. aug 2023

Vsak ty si uz rozhodnuta- chces od kazdeho 250e a ratas aj s tym, ze ich im sud odklepne. No tak ich daj na ten sud a aby si este nebola prekvapena, ze skoncis s ovela menej €€€.🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️ si dospela, mas sa naucit sama postarat o seba- to, ze narok na podporu od rodicov mas (moralny urcite, oficialny mozno), ale papier znesie vela a zivot nie je fer.....a inac 1000e u mna na sk pomery nie je pekny zarobok- odratas naklady na zivot-najom, poistky, dane, pausal, cestovne/auto, lieky, stravu a mas 0 na ucte...

mamutka
16. aug 2023

@vevesh myslím že keď na súde vytiahnu rodičia ponuku, že môže bývať u nich a ona bude argumentovať dochádzanim, sudca sa akurát tak dobre zasmeje a povie jej, ze v autobuse ma aspoň dost času na učenie a nemusí toľko času márnit na brigáde.

vevesh
16. aug 2023

@mamutka tiez som tak cestovala 2 mesiace, 3 hodiny tam a 3 spat, ked som nemala narok na intrak a nemohla najst podnajom🤐finance to vyslo sice na rovnako-vtedy sme ani neslychali o cestovani zadarmo pre studentov, ale ked som chcela studovat, holt, musela som si to sama zariadit...

kvetinka75
16. aug 2023

autorka - nehnevaj sa , ale je mi normálne zle z tvojich príspevkov. Si dospelá, ak chceš študovať, tak si to zariaď tak, aby si tie peniaze mala. A či majú alebo nemajú. Ty s nimi nežiješ, nevieš aké majú výdavky.
Teraz sú prázdniny. Počas 3 mesiacov si si mohla veľmi pekne zarobiť. Moja dcéra tiež študuje, má ešte kopu iných povinností a žiaľ aj zdr. problémov. Ale povedala, čo sa bude dať, uhradí si sama. Býva síce s nami ale počas prázdnin si zarobila mesačne viac, ako som ja dostala na výplatu. Z toho si bude financovať výdavky na výške. Snaží sa fungovať samostatne a to nie je na to odkázaná. Ale chce, tak hľadá spôsob. Poznám veľa vysokoškolákov, ktorí si štúdium financujú sami, pretože rodičia na to nemajú. A kľudne si môžeš prerušiť štúdium, ísť do práce , našetriť si a potom štúdium dokončiť. Možností je. Len treba chcieť. Ale je asi jednoduchšie dať rodičov na súd a čakať,že?

kvetinka75
16. aug 2023

@mamutka asi tak.

akvi
16. aug 2023

@mamutka presne. Ja chápem aj autorku, že ťažká je hlavne tá neistota, že koľko a či vôbec niečo na účet príde, zároveň si myslím, že nároky niektorých mladých sú dnes proste prehnane vysoké a miesto toho, aby z nich zlavili, tak budú obviňovať okolie. My sme bežne bývali na izbe pre dvoch tri osoby. Učila som sa častokrát v sprche. Ani vo sne sme si nemohli dovoliť podnájom. Ja som napríklad šetrila aj na lístkoch za MHD, chodila som peši, kľudne hodina tam, hodina späť, či prší, či sneží. Nesťažovala som sa. Ja keď dnes vravím synovi, ako sme fungovali na VŠ, aj pre neho je to nepredstaviteľné, proste iná doba, iné deti, vysoké nároky..

autor
16. aug 2023

@miriam11 🙈😂 tak toto bolo veľmi milé NEFACKA MA HANBA , ale vás by mohla

autor
16. aug 2023

@vevesh , @kvetinka75 , @akvi
No waw vrhli ste sa na mňa ako supy, to teda čumím.
Mňa len zaujímalo, či by to ľudia riešili súdom, alebo nie. Hodnotenia na seba ani na mojich rodičov som si nepýtala, ani na mladú lenivú generáciu. Ale tak hold asi ste “stará škola”, čo vždy všetko zvládala najlepšie ako sa len dalo a nikdy by vám ani nenapadlo prijať pomoc od rodičov, nie to ešte si ju nárokovať. No vaši rodičia musia byť ozaj štátní ľudia.
@kvetinka75 keď píšete že vaša študujúca dcéra so zdravotnými problémami zarobí brigádami viac, ako vy v práci tak neviem či veľmi veriť tomu, že ste taká samostatná a ambiciózna od “počiatku vekov”. Keď sa takto stará sama o seba a žije s vami, neverím ani veľmi tomu, že na to nie je odkázaná. Okrem toho ja si tiež zarábam aj sama, ak by ste čítali pozorne, vedeli by ste.

Ďakujem každému, kto mi dal radu, aspoň mám lepší rozhľad, a tiež ďakujem za povzbudenie. 😊

aurinia
16. aug 2023

Tie komentáre tu selektuj.... Moj muž sa na skolu vykaslal v 1rocniku....rodičia mu neprispeli ani na bus....mal denne študium, každý deň 50km dochádzať ....brigádoval cez víkendy ....nakoniec si povedal, ze keď im na tom nezáleží, tak on na to kasle ..a to neboli vo finančnej tiesni ani nahodou....ja som to mala obdobne, len u mňa aspoň jeden z rodičou mal záujem ...celú skolu som brigádovala ...a to som v ročníku bola jediná ktorá pracovala celý rok ...ostatní pracovali len cez prázdniny.. kazdy mal skrátka inú podporu v rodine .... Ja ti poradím, bojuj za seba...skolu dokonci...skús s nimi hodiť rec, znova a znova....asertivne... mne otec zaplatil po staniciach posledné vyzivne a viac mi nepomohol nikto ...keby som nemala môjho priateľa/dnes manžela ...mala by som to oveľa tazsie ....držim palce

0kristina0
16. aug 2023

No tak nam hrdinka prezrad kolko ze to zarobis? S tym sa preco nepochvalis? Si velmi naivna ak si myslis, ze sud ti odklepne od oboch rodicov po vyse 200eur. Sud ti povie, ze si dospela zdrava zena, zarob si.

kvetinka75
16. aug 2023

autorka - nie nie je na to odkázaná, ona jednoducho chce. Má nejaké ambície, tak si ide za tým. Čas ukáže, čo a kedy dosiahne. A ja som tiež bola dosť samostatná. Od 18tich pracujem, od 23 r bývam vo vlastnom byte. Sú totižto ľudia a je ich dosť, ktorí sa snažia vlastným úsilím sa niekam dopracovať a nečakajú a nespoliehajú sa na druhých . A je mi jedno či mi veríš alebo nie. A žije s nami preto, pretože nie je taká blbá aby išla do podnájmu a splácala hypo niekomu cudziemu. Radšej si našetrí na seba a potom si zoberie úver na vlastnú nehnuteľnosť. Aj rozmýšlala nad podnájmom, ale to som jej na rovinu povedala, že na to jej prispeivať nebudem. A keďže nevedela počas štúdia aký bude mať mesačný príjem, tak býva s nami. nepotrebuje sa za každú cenu osamostatňovať, keď na to ešte nemá. A hlavne si uvedomila, že to spláca nehnuteľnosť niekomu inému. Niekedy je lepšie trošku cúvnuť a nie za každú cenu si ísť svojou cestou, hlavne keď človek na to nemá.

subartic
16. aug 2023

áno selektuj , tvoji rodičia majú povinnosti voči tebe stále. A staršia generácia , bola viac podporovaná rodičmi ako teraz , len už ,mnohí zabudli . Vtedy sa tak brigádovanie nenosilo a brigádovali naozaj iba decká čo fakt už nevedeli nijako vyžiť, alebo rodičia na nich kašlali.

panda21
16. aug 2023

A nedalo by sa ti cez prázdniny na 2-3 mesiace odísť do zahraničia robiť? Tie sezóne práce v Nemecku a pod sú celkom dobre zaplatené. Tých 12-13€ na hodinu dávajú, a za 2 mesiace máš zarobené na celý rok na nájom, stravu a drogériu.. Ja som tak chodila, a vyše polovica ľudí boli vysokoškoláci.

subartic
16. aug 2023

@0kristina0 súd jej odklepne a určite jej nepovie si mladá zdravá žena , zarob si . To si kde zobrala takýto názor ?

akvi
16. aug 2023

Autorka - no ak si čakala, že ťa tu všetci polutuju a ponadavaju si spolu s tebou na rodičov, tak bohužiaľ, väčšina žien sú tu matky a časť už má deti dospelé a vidia aj druhú stranu toho. Ak by sme sa opýtali tvojich rodičov, ako to vidia, tak by si sa možno čudovala. Ja ti píšem môj pohľad, možno "statej baby", pravdepodobne vo veku tvojich rodičov. Ako supy sa tu do teba možno niektoré pustili, ja som vyjadrila pochopenie, ale to si pravdepodobne nevidela, pretože je dosť pravdepodobné, že sme ti tak trochu stupili na otlak a ty si možno uvedomujes, že máme v niečom pravdu a to človeka väčšinou naštve. Takže skús vychladnúť a prečítaj si ešte raz, čo ti ženy v dobrom radia. Alebo vieš čo, ser na to a daj tých tvojich lakomych rodičov na súd. Nám je to tu ozaj u prdele, že aké vzťahy budeš s nimi mať.

kvetinka75
16. aug 2023

@subartic staršia generácia nebrigádovala? Tak to si na veľkom omyle. Vidno že si v tej dobe asi nežila.

kvetinka75
16. aug 2023

@subartic no nie som si istá. Nevieme, kde má trvalý pobyt a ak rodičia povedia, že veď môže bývať s nimi, neviem kto by jej to odklepol.

subartic
16. aug 2023

@kvetinka75 ale žia , som rovnako stará ako ty. A nie nebrigádovala.

akvi
16. aug 2023

@subartic nepoznám nikoho z môjho ročníka VŠ, kto by nebrigadoval. A to ja som z generácie, keď intrak stal 120 korún slovenských.

subartic
16. aug 2023

@kvetinka75 ja som si istá , od každého po 200 eur dostane .

kvetinka75
16. aug 2023

@subartic tak ja som brigádovala a takisto aj väčšina mojich spolužiakov. Ani teraz všetci nebrigádujú, pretože nie všetci sú na to odkázaní alebo jednoducho nechcú. Ja som na to odkázaná nebola , ale chcela som. Mať peniaze navyše, nikdy nebolo zlé.

kvetinka75
16. aug 2023

@subartic veď nech to skúsi. Ak jej to za to stojí.

subartic
16. aug 2023

@akvi od nás nebrigádoval skoro nikto . Len socálne odkázaní študenti . V ročníku nás bolo oko 100 vky. A končila som v roku 1998.