Riešili by ste problém s rodičmi súdnou cestou?

15. aug 2023

Dobrý večer, na úvod chcem trošku ozrejmiť moju situáciu. Som študentka denného štúdia VŠ. Rodičov mám rozvedených, prispievajú mi na štúdium a iné výdavky podľa ich uváženia. Snažím sa rodičov čo najmenej zaťažovať finančne. Pri dennom štúdiu je ale náročné zarobiť si brigádami dostatok na to, aby som utiahla všetky výdavky čo mám ( ubytovanie, strava, hygiena) proste základ. Rodičia mi prispievajú ako im príde. Raz mi dá jeden 200€, druhý 250€, inokedy mi obaja pošlú len 100€, potom bez upozornenia další mesiac mi jeden nepošle nič s tým, že zabudol na mňa alebo že mu to nevyšlo. Obaja pracujú, majú plat nad 1000€. Majú vlastné bývanie, partnerov, rodiny. Odmalička ma tlačili nech idme študovať za čo som aj rada. Keď od nich pýtam peniaze mávajú blbé poznámky typu: keď sa nevieš uživiť sama prečo neprídeš bývať ku mne a do školy môžeš dochádzať a blablabla…… Nechcem bývať s rodičmi, rada ich navštívim, ale nevyhovuje mi bývať s nimi a ich partnermi. Od 18 som nepodávala žiadosť na súd o výživné, lebo mi platili sami od seba, no neviem takto dlhodobo fungovať. Uvažujem, že od oboch oficiálne súdnou cestou požiadam o výživné, jedinou zábranou mi je, že nechcem si pokaziť už tak krehké vzťahy ktoré máme. No nemám už na toto silu ani energiu.

tamitamitami
16. aug 2023

Nie nesúdila, nestálo by mi to za pokazenie vzťahov vpodstate na celý život. Skús si sadnúť s jedným, druhým dohodni sa že každý si dajú trvalý príkaz po výplate dajme tomu tých 150€ (ak by neposlali pripomenula by som sa). Ak budú stále posielať rozdielne sumy tak si proste odlož peniaze ktoré pošlú na viac aby si mala keď zase pošlú menej.
A však ak vieš že si nemôžeš dovoliť bývať v byte tak hľadaj inú variantu internát prípadne aj to dochádzanie od jedného z rodičou (tá hodina a pol sa dá prežiť). Ja som na strednej dochádzala každý deň hodinu ráno a hodinu poobede (škola bola 25km ale spoje boli zlé)....a nebolo to nič strašné. Takže ak by to inak nešlo volila by som toto riešenie aj keby na tú chvíľu mám prísť o komfort.

basska_b
16. aug 2023

No len ich novi partneri ta zivit nemusia a ani sud by na vysku platu partnerov neprihliadal. Obzvlast ak nie su zosobaseni, to.uz vobec, to ako keby sami zili. Ja som sa inak pocas VŠ zivila sama z brigady, najom 160 eur, na stravu cca 100 eur, este mi aj ostalo na cestovanie, oblecenie som si ziadne nove nekupovala. Pamatam si, ze som sa raz rozplakala na bowlingu so spoluziakmi, ked som netrafila ani jednu kolku a oni chceli zaplatit dalsiu hru, co by ma stalo +6eur 😃 rodicia mi dali len na elektricenku 70eur na 3 mesiace a nejake jedlo.v naturaliach 😃 a moja mama poznamenala, ze jej mama-vdova jej na VŠ poslala len balik s jablkami a sem tam par korun. Ale akoze ani ma nenapadlo davat ich na sud.

amonet
16. aug 2023

@basska_b myslim ze porovnavat dobu a ceny je uz dost mimo. nepredpokladam ze si studovala tri roky dozadu plus kazdy odbor je inak narocny

kvetinka75
16. aug 2023

@amonet tak autorka môže ísť k rodičom bývať. Jej to nevyhovuje a stavia sa na zadné. Nikto nie je povinný platiť dieťaťu ubytovanie a výdavky navyše. Sama sa rozhodla, že bude bývať mimo. Veľa možností na výber nemá. buď si zoženie lepšie platenú prácu alebo sa vráti k rodičom a bude dochádzať.

kvetinka75
16. aug 2023

@candii len aby sa slečna nesekla. Súd urči rodičom možno 150 eur. Vzťahy sa pokazia a nedostane nič navyše . Čo spraví potom?
ma udivuje ako píše autorka - posielali mi ,,IBA,, 100 eur. Sama si nevie na seba zarobiť ale výdavky rodičov bude hodnotiť.

amonet
16. aug 2023

@kvetinka75 uz tu bolo pisane ze je to za jedno cestovanie a byvanie zvlast. vydavkovo by to vyslo rovnako

milanemila
16. aug 2023

Okrem blbych kecov ako sa mas starat sama o seba a “nevyciavat” rodicov alebo v polke studia zmenit VS a najst si taku popri kt budes viac robit 🤦🏼‍♀️ tu padli aj dobre rady, napr aby si si spisala vydavky.
Jeden z rodicov stale ma na teba danovy bonus (50e) a rodinne pridavky (60e), takze tychto 110e je uplne minimum, co ked ti poslu to v podstate ani nie je z ich vyplaty. Mozno by som uvazovala o prestahovani sa na intrak, alebo si aspon podaj ziadost a uvidis, ci ho vobec dostanes.
Ja by som si sadla s obidvoma, ukazala naklady, uviedla kolko som schopna si privyrobit a zvysok vydelila dvoma a hotovo a by som sa ich opytala, ci sa naozaj musis sudit s vlastnymi rodicmi, kt nie su ochotni plnit si svoje rodicovske povinnosti. Kym studujes maju voci tebe vyzivovaciu povinnost a ich super napad, aby si dochadzala 1,5 alebo 3h do skoly nie je normalny 🤷🏼‍♀️ Je to osementna situacia sudit sa s rodicmi, ale ked sa inak neda, tak sa neda.
Evidentne nejake dobre vztahy nemate ani teraz a pises, ze uz aj pocas strednej si nebyvala doma, takze neviem ci v tomto pripade je co az tak velmi pokazit.

ibrunova
16. aug 2023

@kvetinka75 nie každý študent denného štúdia môže brigádovať tak, že si sám na seba zarobí. Píše, že škola je 150km. Rodičia majú vyživovaciu povinnosť, 100€ mesačne je pre študenta VŠ nič.

ivetz
16. aug 2023

Je hrozné toto čítať! Rada by som videla, ako tie odsudzujúce nepodporujete vlastné dieťa? Jediné, čo môže dať rodič dieťaťu do života nie je stavebné sporenie..., ale vzdelanie. Veď autorka nikde nepíše, že chce 450 € mesačne, ale že nemá pravidelný príjem - možno by dokázala v pohode vyžiť s 300 €, keby vedela, že ich pravidelne, každý mesiac dostane. Neviem, ako by ste žili vy, ktoré tu máte pohoršujúce komentáre, keby ste jeden mesiac nejaké peniaze mali a druhý nie? Neviem, či si viete popri štúdiu predstaviť stráviť denne 3 hodiny cestovaním? Zdá sa mi, že autorka nepatrí k parazitujúcim, vychcaným deťom...úspešne študuje a rodičia majú nielen zákonnú povinnosť, ale aj morálne právo sa o ňu počas doby štúdia postarať. Keby som bola na jej mieste, využila by som všetky možnosti, aby mi pravidelne trvalým príkazom posielali na účet dohodnutú sumu a keby tieto možnosti zlyhali, riešila by som to návrhom na zvýšenie výživného. Tie vzťahy nie sú ideálne, tam už sa ani nemá veľmi čo pokaziť...
Autorke prajem v živote všetko dobré, hlavne nech úspešne doštuduje a dokáže sa postaviť na vlastné nohy!

subartic
16. aug 2023

@kvetinka75 100 eur je nič , je to naozaj IBA, jeden väčší týždenný nákup . A jej rodičia netrú žiadnu biedu .

gabika128
16. aug 2023

Zrataj si za posledný rok všetky náklady, vydavky, ale naozaj všetko, od stravy po vložky atď. Je hrozné žiť v neistote koľko sa uráčia ti každý mesiac prispieť 🙄 môžeš sa s rodičmi posledný krát porozprávať, ukázať im výdavky, argumentovať pre a proti dochádzaniu atď. Peniaze z brigády by mali byť na prilepšenie a nie na platanie základných potrieb, lebo rodičia sa zrazu v ten mesiac rozhodnú ti neposlať nič. Ak nič nepomôže tak kľudne aj súdne, stále lepšie 300€ dokopy ako jeden mesiac 400, druhý 100 a tretí nič,lebo sú prázdniny. Koľko ti posielajú dokopy za rok? Máš to zrátané?

inana11
16. aug 2023

Ja som 10 rokov po VS,študovala som v nr a vramci mojej finančnej gramotnosti a aj k vyváženiu v rodine padla dohoda ktorá platila počas celej výšky,že mam 300 eur mesačne od rodicov a s tým hospodarim… úplne ina situácia,teda nie rozvedená rodina,len poukazujem na tu sumu ktorá bola v tom case relatívne dobrá ale nie prehnaná. Mala som to celoročne,vedela som že počas leta nevyskakovat lebo pride začiatok semestra a treba si odlozit má prvotne náklady,popri skole som aj pracovala ale v multilevele teda podľa svojho uváženia a moznosti časových. Bývala som na intraku a mala tam stravu a pravidelne 4 dni skola a tri doma u rodicov. Mne ide fakt o tu sumu že myslim že 500 na vysokoškoláka nie je prehnane !!! Keď sme sa aj so spolužiačkami bavili o financiách,tak keď sme zrátali že ony dostávali peniaze tyzdenne,tak nakoniec vynosili z domu v niektorých mesiacoch viac ako ja

elenita
16. aug 2023

@autorka a kde teda byvas? Si v nejakom najme alebo zdielanom byvani? Kolko Ta vyjde ubytovanie? A s rodicmi nebyvas vobec, ani cez prazdniny? Ako casto sa stretavate?

athena27
16. aug 2023

je veľmi smutné, že nad týmto vôbec uvažuješ. Keď budeš mať vlastné deti pochopíš, koľko úsilia a peňazí stojí dieťa vychovávať. A potom keď je už dospelé a môže si zarobiť ťa dá na súd. Môžeš byť rada, že ti peniaze vôbec posielajú, x ľudí v tvojom veku si zarába, ja som si školu spravila tým, že som chodila do práce, rodičia mi na školu neprispeli ani cent, a v živote by ma nenapadlo vyčítať im to, dali mi za celý život viac než dosť. Keď ti rodič ponúkne bývanie u neho doma, ale tebe to nevyhovuje neznamená to, že ti má to bývanie platiť. Trošku skromnosti by nezaškodilo a úcty a postaviť sa na vlastné nohy si dospelá. Ak nezvládaš takto študovať choď pracovať na plný úväzok a školu si rob externe. Je viac možností.

ibrunova
16. aug 2023

@athena27 vieš, koľko stojí externé štúdium? Okrem toho píše, že jej odbor sa externe neštuduje a školu má od bydliska 150 km.

athena27
16. aug 2023

@ibrunova áno viem študovala som tak. a školu som mala 200 km od bydliska. Takže na vlastnej koži viem že sa to dá zvládnuť aj sama. Každý sa však rozhoduje podľa svojho svedomia a vedomia.

ivetz
16. aug 2023

@athena27 Jej odbor sa nedá študovať externe! Jej rodičia ju podporovali v štúdiu, len už im celkom nedošlo, že počas štúdia musí z niečoho aj žiť. Autorka nemá žiadne premrštené nároky, nikde neuviedla koľko od rodičov chce... Problém je v tom, že ten príjem nemá pravidelný. Chceš mi povedať, že by si svojmu dieťaťu povedala, že nech ide študovať diaľkovo, lebo mu peniaze dávať nebudeš alebo nech si nájde popri štúdiu brigádu, lebo mu neprispeješ?

cacianka
16. aug 2023

@milanemila
@gabika128
@ivetz dutým hlavám nevysvetlíš, nepochopia ani ked nakreslíte....
hlavne vyskakujú asi tie, ktorým nechodí výživné na dieťa pravidelne, musia sa doprosovať biotatkom aby platili na svoje dieťa, sú nasrdené a frustrované, tak si tu kopnú
alebo ženy ani netušia aké je to žiť, ked nevieš kedy budeš mať peniaze a či vôbec.

0kristina0
16. aug 2023

Na tejto diskusii je krasne vidiet ako sa tato generacia rozmaznava, vodenie za rucicky, posielanie velkych obnosov na ucet aby chuda dieta nedajboh nemuselo pracovat. Ofuky ofuky a este raz ofuky. Ja uz sa necudujem tomu pristupu k zivotu, ze kazdy len ocakava, sam spravit nic. Napadlo vas vobec, ze aj toto je forma vychovy ako naucit dieta samostatnosti a nespoliehat sa na rodicov? 90% z vas tu spravilo z jej rodicov zrudy, ktore sa nestaraju o svoje decko. Nezabudajte, ze ti isti rodicia autorke posielaju peniaze, nekaslu na nu, vzdy jej nieco poslu. Autorka ich tu vykreslila ako lakomcov a pravda moze byt uplne inde. Este raz autorka, kolko si ty dokazes na seba zarobit ked tu ides kydat na svojich rodicov, ktori su ti schopni podla tvojich slov poslat aj 550e mesacne? Ty si tak nevdacna dcera, mozes sa hanbit ze vobec zvazujes dat rodicov na sud. Ine by bolo keby ti nedavali absolutne nic, nestarali by sa ale ty mas rodicov, ktori ti ponukaju alternativu a ktori ti tie peniaze aj poslu. Nie je ti zo seba zle? Dam ti jednu radu do zivota. Nikdy sa na nikoho nespoliehaj!

athena27
16. aug 2023

@ivetz mne sa to tak nezdá, keď odmieta bývať s rodičmi. Ale to je jedno každý máme svoj názor. Je len smutné, keď sa chce vlastné dieťa súdiť s rodičmi. To by nikto nebol rád. a neverím tomu, že oni by vlastnej dcére nechceli pomáhať, asi aj rozhovor by mohol byť fajn ako súd. a pokiaľ na to nemajú lebo majú rodinu a každý mesiac sú iné výdavky aj to sa môže stať že nejaký mesiac na to jednoducho nevyjde. no to je o rozhovore medzi nimi doma a nie tu na MK my ich rodinné problémy nevyriešime.

ivetz
16. aug 2023

@0kristina0 Ty si veľmi simplexný človek!

nickpick
16. aug 2023

zvaz si s kym mas lepsie vztahy, ci s otcom alebo mamou, pises, ze s mamou nemas az taky problem sa dohodnut, tam to nehrot sudom, co sa tatka tyka ak sa s nim naozaj nedalo rozumne a ludsky dohodnut, ries to sudnou cestou naozaj az ked skusis vsetky ine moznosti, baby vyssie ti radia dobre, treba si rozpisat prijmy a naklady, spomenut detske pridavky a danovy bonus ktory za teba poberaju, minimalne tie by mali posunut tebe, spominala si ze rodicia ti navrhovali aby si sa k nim nastahovala, poviem ti to takto, prekonaj sa a skus to, uvidis ako rychlo sa budu chciet dohodnut a situacia sa velmi lahko otoci v tvoj prospech😜, strata sukromia bude na oboch stranach, zvysene vydavky za stravu a energie prinutia minimalne ich partnerov zvazit pravidelny transfer isteho obnosu na tvoj ucet, je to inak pekna hanba, takto kaslat na svoje dieta, tak ale aky pozicaj taky vrat…

la_dolce_vita
16. aug 2023

Moj syn studuje narocnu skolu, sama mu davam ovela viac a to aj teraz cez prazdniny, otec tiez prispieva. Pre mna je to priorita, aby mal dobru skolu a vzdelanie. Nechcem, aby sa trapil pre peniaze a urobim max pre jeho podporu. Po skole bude hodeny do zivota, ale teraz mu proste chcem pomoct. Ale mam na to moznosti, to uznavam. Autorka, zvaz ten sud, ak to mas take, ake to mas. Resp.povedz rodicom, ze to zvazujes, pretoze zijes v neistote. Netreba sa hanbit. Peniaze potrebujes a dnes je to este narocnejsie vsetko financne.

gabika128
16. aug 2023

@cacianka tiež mi to príde z inej planéty. Je rozdiel keď dieťaťu poviem, že na to jeho štúdium nemám toľko peňazí a budem môcť mu prispievať maximálne toľko a toľko ako keď sa tvári v pohode, posielam ho na školu a potom mu nie som schopná ani len povedať a dohodnúť sa s ním na nejakej sume. Mne toto príde ako nonsens. Ja som napríklad vedela dopredu, že na výšku nemôžem lebo na to mama nemala a skôr potrebovala aby som už ja do domácnosti prispievala. Keď autorku v štúdiu rodičia podporovali a teraz nie sú schopný jej pravidelne prispievať a nevychádza jej to aj napriek brigádam tak je to len zlyhanie rodičov

ahhola
16. aug 2023

Napíš obom na whatsapp rovnakú správu...
💔Milí rodičia,
onedlho mate tretiacku na VŠ, neviem, ci vás ešte zaujíma osud vášho jedináčka. Mňa chytá panika, z čoho budem živá ďalší ročník, keďže podpora od vás chodí podľa toho, ako sa vyspíte. Na svoj život potrebujem minimálne 300 od každého. Ja nedokážem žiť zo vzduchu, možno vy jeden mesiac áno, keďže mate zariadené domácnosti a primerane zásoby. Uvažujem o ukončení súdia po Bc. pretože sa vlastne živím sama, co sa nezlucuje s náročným štúdiom. Napíšte mi prosím, ako to vidíte ďalej s mojou ne.podporou vš štúdia. Vaša..... 💔

vevesh
16. aug 2023

@ivetz nie kazdy rodic "ma na hradenie VS dietata", aj ked mu plynie vyzivovacia povinnost-a nie, nikto nevie pri narodeni, ako bude jeho zivot o 20 rokov vyzerat, ked sa potomstvo rozhodne studovat. To na margo niektorych dam, ze si ludia nemaju robit deti, ked na ne nemaju- mala som vela spoluziakov, co museli studovat, az ked si na tu vs zarobil, pozicali ci sa inak pripravili (cize isli na studium ako 26-40rocni). VS nie je povinnost, je to moznost a studuje tam dospely clovek, ktory sa uz ma starat aj o to, ako vyzit, ked mu to nevychadza...

Pre autorku- nie nesudila by som sa, ale okresala svoje vydavky, popripade nasla lepsie platenu pracu. Cez vacsie volno praca v zahranici a nasetrit na semester-dva. Je moznost poziadat o socialne stipendium, prospechove stipendium, mimoriadne stipendium. Prestahovat sa z najmu na intrak, ak si ho nemozes dovolit. Popripade poziadat o individualne studium a sup do prace na plny uvazok. Alebo prerusit na rok studium, ist na brigadu do zahranicia a vratit sa s nasetrenymi peniazmi. Alebo poziadat o pozicku- bud normalnu, ak mas pravidelny prijem, alebo studentsku. Takto sme to riesili my ti, ktorym rodicia nemohli/nechceli/nevedeli financovat kompletne studium a my sme chceli VS aj dostudovat ....

0kristina0
16. aug 2023

@ivetz to si ma akoze chcela urazit? 🤣🤣🤣

akvi
16. aug 2023

Snazim sa pochopit obe strany a vidim hlavny problem v tom, ze s rodicmi nebola dopredu nijaka dohoda, ze ako to bude co sa tyka financovania. Asi kazdy rodic chce, aby jeho dieta studovalo, ale nie kazdy si to moze dovolit. Ja som studovala v inej dobe, ale pravidla boli nastavene jasne. Rodicia mi povedali, aku sumu mesacne mi poskytnu a vsetko ostatne bolo na mne. Nikde nie je napisane, ze rodic ma povinnost dotovat dieta v plnej sume nakladov. Dieta 18+ by uz malo chapat, ze peniaze sa netlacia na domacej tlaciarnicke, ale treba ich zarobit. Autorka, tebe pomoze znizit naklady na zivot, lebo to je nieco, na co mas vplyv jedine ty. Cize internat, nie prenajom, skresat ucty za telefon, oblecenie a pod. A samozrejme, pracovat. Ze je to tazke? No bohuzial, nemas inu moznost. A potom ako aj zeny radia, spisat nutne vydavky, ukazat rodicom a dohodnut sa s nimi na pravidelnej sume. A ak to nebude fungovat, tak ja by som uvazovala aj o zmene odboru, aby sa dal studovat externe popri praci. Akoze mat VS a ten VS zivot, plnu podporu rodicov a pod. je sice krasne, ale ty mozno to stastie nemas.. Nebudes ani prva, ani posledna. Ber to realisticky, ako to je. Nezvaluj to na rodicov, nepestuj k nim nenavist, skus sa odosobnit a brat take karty, ake zivot rozdal. Nemas az take "zle karty", da sa s nimi hrat, len treba prestat obvinovat a brat to tak, ako to je.

autor
16. aug 2023

@vevesh Verím že nie každý rodič má, moji rodičia ale majú. Pokial viem sociálne štipendia sú pre ľudí, ak ich rodičia sú vo finančnej tiesni, čo nie je môj prípad. Prospechové štipendium sa nežiada, škola ho automaticky vypláca sama, po ukončení semestra. A viem že v amerických filmoch to funguje inak, ale tu to nie je suma z ktorej človek vyžije rok.

@tamitamitami dochádzať na strednú a na vysokú je naozaj rozdiel, na vysokej nezačínam každé ráno a 8 a neskončim do 3, sú dni kedy mi začína vyučovanie o 8, potom o 10, inokedy až po 12. Taktiež končím niekdy už na obed, ale niektoré dni som v skôr do 6 večera. Ku tomu zlé spoje. Ja som dochádzanie už skúsila a teda bol to naozaj masaker. Prišla som domov večer po 8 unavená ako pes, mala som energiu akurát na to, aby som sa umyla, hodila do seba jedlo a išla spať. No a ráno o 4 budíček aby som prišla na čas do školy. Takto sa nedá ani existovať, nie to ešte brigádovať a učiť sa, lebo áno aj na VŠ sa treba učiť, aj keď sa zdá, že človek si chodí do školy ako do holubníka a iba sa fláka.

Tie čo to porovnávate so SŠ tak naozaj to nie je na mieste, to kvantum učiva je neporovnateľné. Zatiaľ čo sa SŠ človek učí na písomku tak má 20 strán a plače ako veľa sa má učiť, na VŠ sa na zápočet neraz treba učiť celé knihy tak ani to nejde za jednu noc, hlavne keď je človek vyčerpaný z práce.

@basska_b Nežiadam aby ma živili ich partneri, práve tým, že nie sú manželia nemajú žiadnu vyživovaciu povinnosť voči partnerom, teda naozaj si myslím, že súd by mi priznal v pohode vyše 200€ od každého.

@kvetinka75 Nie naozaj si nemyslím, že by mi prisúdili menej. Na stredoškolákov platia rodičia z bežného palatu 200€ a viac. Súd zvykne prisúdiť minimálne 20% z platu. Čo je u mojich rodičov minimálne 240€ u každého. Najlepšie pre mňa by bolo riešiť to súdom a nech by mi už pridelil akúkoľvek sumu, žilo by sa mi pokojnejšie a bolo by to najviac férové pre každého, aby výšku určil súd a nebolo by sa treba doťahovať a vymýšľať koľko si zaslúžim/potrebujem alebo koľko oni uznajú práve za vhodné. A vedela by som počítať s konkrétnou sumou. Aj by som si mohla našetriť a použiť našetrené buď ako rezervu na dobu keď skončim školu, alebo na to, čo potrebujem a nemusela by som stále mať stres, že nemôžem sa dotknúť mojej rezervy, lebo čo ak mi nepošlú nič a nebudem mať z čoho poplatiť výdavky. Jediné čo ma drží aby som nešla súdnou cestou je, že nie je mi príjemné sa súdiť s rodičmi. Mám ich rada a nechcem hádky, inak by som to uz dávno riešila súdom. Ale nakoniec pôjdem na to asi ajtak cez súd, len sa ich na to pokúsim predom pripraviť, aby nemali šok ked im príde odozva. Lebo podľa mňa pri výživnom je naozaj najlepšie keď o tom rozhodne tretia nezainteresovaná strana.

@nickpick Možno som divná, ale naozaj mi nepríde ako rozumné presťahovať sa kvôli jednému mesiacu k rodičom, zrušiť si bývanie aj trvalú brigádu, len za to, aby som im dokázala, že ma nechcú mať u seba doma a teda dúfať že ma sami pošlú preč 🙈. Ale ako rada toto naozaj pobavilo 🤣🤣. Ďakujem

@athena27 Potom tiež dá rozum nechať školu v polovici. Rada nad zlato. Aleboooo ešte lepšie prestúpiť na diaľkové, ono VŠ nefunguje úplne tak, že človek si môže pendlovať medzi denným a externým štúdiom ako mu práve viac vyhovuje. Okrem toho písala som, že môj odbor externú formu ani nemá, čiže som rozhodnutá to dobojovať do konca, keď už som zacala a som v polovici. Ak nebudem mať inú možnosť tak to dobojujem sama ako budem vedieť. Lenže ja našťastie inú možnosť mám, tak naozaj nevidím dôvod prečo by som sa mala zodrať pri škole a všetko ťahať sama. Vy ste asi vedeli, že na to vaši rodiča nemajú, ak by mi moji povedali, že ma nebudú podporovať, išla by som si zarobiť aspoň na 2 roky do zahraničia a až tak by som sa dala na štúdium.

autor
16. aug 2023

@cacianka ďakujem ❤️ aspoň vidím že niekde to môže fungovať v rodine aj normálne