Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Rodičológia

valentajn
15. máj 2016

Ahojte. Zatiaľ nie som rodič, ale napísala som mierne satirický blog http://tuha.blog.sme.sk/c/418449/rodicologia.html o modernom preťažovaní detí a postoji rodičov. Mohli by ste mi napísať, aký je váš názor a aká miera zaťaženia dieťaťa je podľa vás ideálna? Ďakujem. 🙂

prirodka
15. máj 2016

Neviem ako to myslíš.Deti odmalička treba viesť k zodpovednosti,teda zadávať im nejaké úlohy,zapájať ich do domácich prác, pomoci v domácnosti podľa veku,Samozrejme.vedieť sa samy obliecť, obuť,niečo doniesť, odniesť, upratať si hračky a pod.Takéto zaťaženie máš na mysli?Alebo konkretizuj..... 😉

25daniela
15. máj 2016

Ak niesi rodic, najskor nevies o com.. nevyskusa, nepochopi..

margarita
15. máj 2016

@valentajn
vtipne, precitala som si a pobavila 😀
poznam pripady, kde Tvoj blog je este slabym odvarom reality, a tiez som s muzom rozmyslala uz davno ako to robit pri vlastnych detoch.
mne to pripada, ze dnes mnohi rodicia robia to, co opisujes v blogu len preto, ze su frustrovani a maju pocit, ze v zivote nedosiahli to alebo ono, lebo ich k tomu rodicia neviedli, lebo nemali prilezitost, znamosti, peniaze a co ja viem co este.
a tak sa zufalo snazia to nepokaslat svojim detom, az tak, ze to prehanaju do extremu, prave kvoli vlastnej minulosti, pocitom menejcennosti alebo co.
priklad Ja neviem anglicky a keby som dobre vedel, mozno by som mal lepsiu pracu, takze moje dieta dam na anglictinu hned po porode, pripadne este pocas tehotenstva na nejaky kurz, aby malo konkurencnu vyhodu a uz v 6 rokoch dokazalo citat Hemingwaya v originali 😉

zalezi od dietata, jeho povahy a preferencii, su deti, co sa odmalicka hrabu v encyklopediach dinosaurov, ine co chcu lozit po stromoch, podla mna je najvacsie umenie pozorovat a odhalit, co tvoje dieta bavi a v com je fakt dobre.
nemoze byt niekto super v 30 kruzkoch sucasne, ale vidim rodicov, co prave v snahe neochudobnit dieta ho pretazuju.

s vlastnymi zatial este len experimentujem a su prilis mali, aby moje skusenosti boli statisticky vyznamne 😀

elisadavinci
15. máj 2016

je to super palec hore. 😉 máš živé skúsenosti s takýmito rodičmi? ja hej 😀

sissy27
15. máj 2016

@valentajn neviem ako by som to... Nechceš radšej piecť alebo pestovať ruže? Proste niečo iné ako písanie 😅
A až budeš mať deti tak pochopíš, že nejaký ideálny vzorec na výchovu proste neexistuje... Ani odborníci (lekári, psychológovia, pedagógovia...) nie sú vždy jednotní, často sa aj ich názory na rovnakú tému diametrálne odlišujú... Každé dieťa iné a to, čo platí na moju dcéru, nemusí platiť na susedovho syna... Alebo môže.
Neexistuje ideálne dieťa, ideálny rodič, ideálna výchova ani ideálna miera zaťaženie všeobecne aplikovateľná na všetkých.

oliva276
15. máj 2016

Prečítala som si to a vidím, že že čitatelia na sme.sk taktne na tvoj hyperbolický blog nereagovali... možno by ti vyššie navrhnuté pečenie či pestovanie ruží sadlo naozaj lepšie, nič v zlom 🙂
Ale nedá mi - čo je to "aplikované plávanie"?

natalym
15. máj 2016

Ja súhlasím, často sú rodičia tí čo kazia deti.
Aj keď najlepšie sa radí tým druhým. 😉

jeennyv
15. máj 2016

@valentajn podla mna super, fakt ked vidim dnes co rodicia vystrajaju, popisala si presne a vtipne manie, ktore dnes ludia vo vychove deti maju.... prosto nic netreba prehanat...tak ako aj so vzdelanim, tak aj so zdravym zivotom atd...

horana
15. máj 2016

@valentajn Miera "zatazenia" dietata, rovnako ako vychovne metody su veci individulne. Pisat satiricke blogy nemajuc sama deti je akurat na pousmiatie detnych zien, a zaroven tak koledovanie si aby nam Osud skrze tie nase ukazal tie spravne vtipky 😠 . Vies ako sa hovori: "Predtym som mal 7 teorii o vychove deti a ziadne dieta. Dnes mam 7 deti a uz ziadnu teoriu". Daj sa na prax a uvidis.

vejula
15. máj 2016

@valentajn aká je tvoja profesia?

moni73
15. máj 2016

@valentajn celkom sranda výber témy, pokiaľ nie si rodič. A k veci, asi ako všade platí zlata stredná cesta, žiadny extrém nie je dobrý.

marinablue
15. máj 2016

@valentajn Môj názor je, že človek nemusí mať deti aby videl čo sa okolo neho deje a vytvoril si názor na situácie ktoré sa nestali práve jemu osobne ale o ktorých len jednoducho vie. Napríklad aj na to ako niektorí rodičia v snahe mať doma úspešné dieťa a budúceho úspešného človeka, ho neprimerane zaťažujú, krúžkami, kurzami, doučovaním, a pod. Mne sa to celkom páčilo. Aj keď teda trocha nudné čítanie, lebo nič prevratného som sa z toho nedozvedela, ale úprimne čítala som aj horšie články.
@prirodka pochybujem , že autorka myslela na preťažovanie detí jednoduchými domácimi prácami a robením si bežných úloh do školy)

sisaka
15. máj 2016

@valentajn nazor na co? ak na blog, tak ma nezaujal, ani neoslovil, ak to bol pokus o nieco vtipne, tak mne to prislo trosku trapne (sorry, za uprimnost)
ak mas na mysli nazor na mieru zatazenia, tak je jasne, ze niektori rodcia pretazuju, ale keby som mala svoje dieta nadane napr. na fyziku, tak mu netrham knihy z ruk, aj ked by nad tym sedel kazdy den, len preto, ze vacsina deti vydrzi 20 min a ma fyziky na cely tyzden az-az. Moj syn je nadany na sport, hra za elitny team a ked nehra, alebo nie je na trenigu, tak hra na ulici a tiez si mozno niekto mysli, ze ho pretazujeme, ale ked to dieta bavi, tak mu nemozem trhat korcule z noh, ze uz si bol 3x tento tyzden na lade, tak viac nemozes.... Osobne, radsej nech sa dieta intenzivne venuje niecomu, co ho bavi, ako sa doma nudit a hrat PC hry, ak rodicia tlacia deti do urcitych sportov, kruzkov, len preto, lebo oni nemali tu prilezitost, alebo si myslia, ze ked bude robit nejaky sport 6x do tyzdna, tak vysledky sa zakonite dostavia, tak to detom akurat tak zhnusia, ale osobne mi je to jedno, nech si kazdy vychovava /vedie dieta podla seba, neodvazila by som sa hodnotit druhych rodicov, kym by som nevedela, co za tym je
Tak ako niekto pisal vyssie, pochopis, ked budes mat vlastne deti ...

margarita
16. máj 2016

hmmm, ked vas tak citam, predstavujem si, ake by to bolo super, ak by na koniku prispievali ku vsetkemu len a len tie, co maju uz s danou vecou naozaj osobnu skusenost.

neviem, ci verite tomu, ze Karl May skutocne zil na Divokom Zapade a poznal sa s Winetouom osobne 😀 alebo ze Agata Christie bola masova vrahyna, inak odkial by mala tolko zapletiek na vrazdy
😀

ja mam nazor aj na drogy aj na neveru aj na moslimsky stat, a nemam s nicim z tohto ziadnu vlastnu priamu skusenost.

to by sme potom dosli k tomu,ze cim viac deti, tym viac skusenosti? neplati...poznam kamosky s jedinackami, ktore si presli mnohymi vecami, ktore napr, ja neriesim este ani pri stvrtom...

ked som zacinala ucit po skole, tiez som mala take trochu mindraky, ze som absolventka bez skusenosti. vtedy mi velmi pomohol jeden fakt uz stary kolega, co ma utesil, ze aj ked ma niekto 30 rocnu prax, neznamena nutne ze je lepsi ako Ty, lebo mozno ma iba rocnu skusenost, ktoru dalsich 30x len mechanicky zopakoval
😉

janickacrazy
16. máj 2016

@valentajn miera zaťaženia dieťaťa je úplne individuálna, ked je dieťa šikovné, samo si to zaťaženie vyžaduje a nerobí mu to žiadny problém, ale radosť, moj prostredný syn napr. už ako 2ročný vedel všetky písmenká prečítať a zostaviť celú abecedu a napočítať do 20 a všetci ľudia si mysleli, že ho doma týram a učím nasilu a ma ohovárali a jeho ľutovali, čo to má za matku preboha, realita bola taká, že on tie písmenká miloval a 100krát denne sa ma opýtal aké je to písmenko? tak čo som mu mala povedať, že joj na to máš ešte čas moj malý? Podľa mna pokým človek nemá deti, tak takéto veci nemože pochopiť. Každé dieťa je iné a má nadanie na niečo iné a to treba hladať a podporovať v nom, či už je to intelekt, šport alebo kreslenie.

miriam11
16. máj 2016

@valentajn osobne som isla do rodicovstva s tym, ze chcem, aby som z mojich deti vychovala normalnych, cestnych, dobrych ludi, uplne obycajne, ludske prianie. Snazim sa byt dobrou mamou, ale niekedy to, co v mojich ociach vyzera byt "dobre", nemusi pasovat zrovna na moje deti, alebo sa nemusi stotoznovat s nazorom inych rodicov. Viem pochopit aj to, ze niektori rodicia pretazuju svoje deti, lebo im chcu zabezpecit dobru buducnost, neuvedomuju si, ze niektore dieta to zvladnut nemusi. Aj ja robim chyby a ucim sa z nich. Ale jedno viem iste, nech sa moje deti rozhodnu byt cimkolvek, budu mat moju plnu podporu. Darmo si ja budem predstavovat super povolanie pre svoje dieta, nech si ono samo vyberie ako chce prezit svoj zivot. Je vsak potrebne, aby rodic dieta trosku smeroval, ale odtial - potial. Blog mi pride trosicku ako vysmech. Neposudzujem, nekritizujem vychovu inych, pretoze byt spravnym rodicom je velmi narocne.

marica61
16. máj 2016

Mne sa zdá, že zadávateľka sa len chcela prezentovať, chce, aby sme si v budúcnosti prečítali jej ďalšie blogy.

prirodka
16. máj 2016

No, asi tak.....

moni73
16. máj 2016

@margarita... A máš vlastne recht.
Inak ja som išla do rodičovstva s plánmi aká ja budem matka, mala som aj vzor - svoju starú mamu. Vieš čo zostalo z mojich plánov? H... 😀

margarita
16. máj 2016

@moni73
ja podobne, som si predsavzala, ze NIKDY nebudem kricat na deti, ako na mna kricala moja mama, ked bola nastvana...a co robim, ked som unavena a v strese a nastvu ma? jacciiiiiim 😀 😀 ako blazniva Viktorka od splavu z Bozeny Nemcovej.

ja si nemyslim, ze zakladatelkin blog je vykvet vtipu a svata pravda, ale mne sa paci, ze niekto odboku to vidi takto...

a branim tu len ten moment, ze si nemyslim, ze ak este nema vlastne deti, nema pravo alebo co to je, nieco o tom napisat. aj odpozorovat sa da vselico, najma ak robi nejaku ucitelku, trenerku, a pod. je v kontakte s mnohymi rodicmi, su take typy, poznam zopar aj sama.

valentajn
autor
16. máj 2016

Ďakujem za reakcie, pozitívne aj negatívne. Nevyjadrila som sa ku komentárom včera, lebo došlo k nejakej chybe a nedal sa mi napísať žiaden komentár, písala som preto aj adminom, či je nejaký problém. Doteraz mi neodpísali, ale verím, že dnes mi to už pôjde - pre tie, ktoré sú v domnienke, že si niekde mienim robiť reklamu. Pointou bolo vykreslenie extrémneho prístupu niektorých rodičov, nie útok na ich starostlivosť, ako ste to niektoré zobrali. A ak sa to práve vás netýka, je zaujímavé, že ste to vzali osobne práve vy. Pre tie, ktoré ma posielajú do cukrárne - mám pedagogickú školu, prax v škole prírode a tábore, v základnej škole so zastúpením s 80% žiakov Rómov a spoluorganizovanie detských akcií. Pre tie, ktoré hodnotia článok - na kritiky sa v tomto prípade pozerám asi teda tak, ako vy na moju, nakoľko ani jedna nebola nijakým spôsobom podložená alebo priamo sa týkajúca textu. Verím, že svoje deti vychovávate najlepšie ako viete a články podobného typu beriete s nadhľadom. Aj keď vy mi prajete všeličo, želám vám, aby ste boli so svojimi deťmi šťastné a aby z nich vyrástli skvelí ľudia. Asi toľko z mojej strany. Ďakujem.

prirodka
17. máj 2016

Pekne si to napísala.Možno sme tomu blogu nevenovali potrebný čas na zamyslenie,alebo sme to mnohé nepochopili./hovorím o sebe tiež/.Vychovala som 4 deti,mám 6 vnúčat,robila som aj v pedagogickej oblasti, aj v táboroch, takže skúsenosti mám a deti milujem.Výchova je v dnešnej dobe ťažšia ako kedysi,treba sa deťom venovať, veľa s nimi komunikovať, zadávať im úlohy, ale tak, aby to nebrali ako záťaž, ale skôr pomoc, hru,atď.Maminky si musia uvedomiť, že detsvo sa nikdy nezopakuje,my,rodičia sme vzorom,ktorý budú napodobňovať.Venujte deťom čo najviac času,oplatí sa to,vráti sa Vám to v inej podobe.Mám krásny vzťah s mojimi deťmi,aj s vnúčatami a to je to, pre čo sa oplatí žiť.To je to ovocie,ktoré teraz beriem,z čoho sa teším, ale tie semiačka treba dobre zasadiť a dobre sa o ne starať....je treba veľa trpezlivosti,lásky, obetavosti ,pochopenia a aj vynaliezavosti a hľadania riešení pri rôznych problémoch, sitáciách.Čo dieťaťu sľúbime, to musíme aj dodržať.Poznáte to porekadlo: čo zaseješ, to budeš žať. Všetkým rodičom prajem veľa lásky a pochopenia pri výchove ich detičiek. 🙂 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli