Som krstná a neviem ako sa zachovať

leria
4. jún 2013

Ahojte baby, potrebovala by som váš nestranný názor na problém, ktorý ma doslova zožiera a už si neviem s ním rady. Ide o to, že som krstná synčekovi môjho synovca, no môj synovec, presnejšie nevesta má s mojou sestrou, teda svokrou veľmi zlé vzťahy. Ja sa cítim ako medzi dvoma mlynskými kameňmi, aj ked by sa ma to vôbec nemalo dotýkať, no neviem hrať divadlo, že ma to netrápi.Podľa mňa sa rozkmotrili na totálných malichernostiach a nechcem súdiť ani jednu ani druhú stranu.Už som s nimi rozprávala aj osobitne, nech si k sebe hľadajú cestu častejšou komunikáciou, nech si vzájomne povedia čo ich trápi a stanovia nejaké pravidlá,navrhla som mladým, že by som mohla byť pritom a trošku koordinovať aby ten rozhovor prebehol v pohode.Aj so sestrou som mala dlhý rozhovor, že by sa mala trošku menej do nich miešať a byť šťastná, že sú zdraví a že sa im darí. No zrejme tichá vojna tam pretrváva dodnes a ja nemám chuť sa zúčastňovať toho konfliktu.Navyše mám dojem, že spolu so sestrou som padla do nemilosti aj ja,aj vlastne celá naša rodina. Malý bude mať teraz rok a ešte ho ani neboli ukázať starkej z našej strany.Neviem, mám fakt blbý pocit, že ani mňa si nevybrali za krstnú srdcom, no len tak do počtu aby sa nepovedalo, že nie je nikto z našej strany.Ja viem je to veľmi detinské, zažila som aj komplikovanejšie problémy vo svojom živote s ktorými som si poradila, no tie sa týkali priamo mňa a v tomto prípade naozaj nechcem nikomu uškodiť, no ani vtierať alebo prísť do rečí, že čo som to za krstnú. Malý bude mať teraz rok a neviem kto sa má ozvať alebo kto koho pozývať. Naša komunikácia tiež ochladla a je len taká zdvorilostná,sms k narodeninám meninám...Z ich strany je ten snaha, podstatne bez záujmu.Neviem pravdu povediac, chcela som obom stranám oznámiť, že odmietam s nimi komunikovať, pokial sa neudobria a nevyriešia svoje vzťahy. Ja som bola vždy toho názoru, že problémy sa majú riešiť a ľudia hlavne v rodine si majú hľadať cestu k sebe a nie od seba.Nestojím o nejaké divadielko, že sú nadšení, že tam prídem ked to nebude pravda.A ja tiež sa nedokážem vyškierať, že ma to netrápi,no zároveň sa do toho ani miešať.Mám dosť svojich problémov, navyše počas roka som teraz tretíkrát potratila. Je mi ťažko, stále to ešte spracovávam. Za ten rok som bola s krsniatkom len asi 3-krát, takže aj preto nemám chuť tam ísť, kaziť im rodinnú idylu, ktorú im samozrejme prajem, no neviem či to zvládnem ja, je to veľmi čerstvé.Neviem ako im vysvetliť, že nemôžem prísť(aj ked ma ani nikto nevolal )Je to aj kvôli ich konfliktu aj kvôli môjmu smútku a ktorom nevedia a nechcem aby vedeli.Myslím, že by to aj tak nepochopili a nepotrebujem nejakú ľútosť.Navyše si myslím, že keby som hocičo povedala,hocijako zatvárila, všetko sa obráti proti mne, že nebodaj závidím a budú mať dôvod vlastne odsúdiť celú našu rodinu.Hoc trošku mi to teraz nahráva, že ma ani nevolajú, že sa bez vysvetlania z toho nejak vyvlečiem a len pošlem darček pre malého.Určite by som ho chcela vidieť, je strašné zlatučký a vidno, že to je šťastné dieťatko...no nie teraz v tejto situácii...a navyše ked oni ho nevychovávajú s tým, že je nejaká rodina aj s otcovej strany , ja s tým nič nespravím. Tak čo poradíte, mám počkať kým zavolajú alebo sa mám ja prvá ozvať ako sa zachovať?

xlucia
4. jún 2013

@leria nemozes druhym prikazovat ako sa maju spravat, aby si sa ty s nimi bavila... su dospeli
osobne by som sa ozvala sama, ci bude oslava a ci mozem prist. predpokladam,ze ta neodmietnu
ty sa mas o maleho zaujimat preto, ze si to slubila pri krste, nie preto co o tebe niekto povie...
aky darcek by si mu vybrala?

terezka1947
4. jún 2013

@leria hm,tazka situacia....ale myslim,ze ked sa rozhodnes podla toho,co citis ty-ci ist chces alebo nie....urobis najlepsie.
je to raz tvoje krstniatko,ma rok.....preco by si sa mal ochudobnovat o radost z neho kvoli ich sporom-hoci uznam,je to blbe byt tak medzi mlynskymi kamenmi 😒

terezka1947
4. jún 2013

@leria a este som zabudla...oni ta volat aj musia,aj nemusia.....my sme krstnych nikdy nevolali,nie preto,ze sme nechceli,ale preto,ze nas vzdy predbehli a povedali,ze pridu 😉
takze ako som pisala,ked chces,chod...a tvar sa normalne,ved ty si im nic neurobila

nikolet_89
4. jún 2013

@leria ahoj v prvom rade si treba uvedomit podla mna ci si chcela vobec zastavat rolu krstnej mami...pretoze, ten malinky za nic nemoze. A ja osobne si myslim, ze by si sa mala skontaktovat s mamou maleho a povedat co sa ti stalo nie preto, aby si sa hrala na chudatko, ale preto aby videla, ze mas zaujem byt normalnou krstnou, len momentalne mas dost na nic obdobie, ale v jeho zivote chces figurovat. Doniest mu niaky darcek plysacika, alebo tak a povedat im, ze si tu pre nich...problemy v rodine by som neriesila, pretoze to si musia oni vyriesit a ty sa nestavaj do pozicie dohadzovacky...maj vztahy z oboma stranami take ake ich chces mat 🙂 a dufam, ze aj tebe sa podary donosit krasne dietatko

mirkamurko
4. jún 2013

@leria je to smutné,že v rodine sú takéto spory,ale ja byť na tvojom mieste tak tam idem v deň jeho narodenín bez ohlásenia doniesť krsniatku iba darček a uvidíš že budú úprimne radi,lenže zas ak budú mať oslavu a nepozvú ťa,tak to už by som nešla,vlastne som ti vôbec neporadila. 🙂

terezka1947
4. jún 2013

@leria uups,teraz som si este poriadne precitala o tvojom smutku a chapem,je ti tazko ist a vidiet a tvarit sa ☹
no,pokial su normalni obaja..pochopia to....to sa neda nechapat...ja som zazila nieco podobne,rozpisovat nejdem...bolo mi tazko ...ale nakoniec som isla....jasne,ze som si aj poplakala ☹ ...hm,ale vies,nakoniec na pocudovanie som to zvladla este dobre...a ver,ze aj tym druhym ludom je tazko dat najavo,ze citia s tebou...a zaroven sa mozno kazdy chce tvarit,ze je vsetko ok,aby zase tebe nic nepripominal....prip. tam chod mimo oslavy,ale jednoducho len tak predtym-potom na navstevu...drzim palce,aby sa aj tebe splnilo po com tuzis..ja som cakala dlho,nedufala a dockala sa nakoniec

lujza123
4. jún 2013

@leria myslim si ze nemozes brat zodpovednost za svoju sestru a jej spravanie...ale mas sancu ukazat ze ty si ina, mozno ukazat ze aj s otcovej rodiny je osoba ktora stoji za to...
Ja si myslim ze uprimnost vyriesi mnohe problemy..uprimne povedat co si myslis..aj o sestre, aj vysvetlit dovod preco tam nechodis tak casto..a to je smutok koli nenarodenym detickam. Urcite to pochopia

leria
autor
4. jún 2013

ste zlaté, aspoň trošku ste ma navigovali, ktorým smerom ísť...bude najlepšie ak tam pôjdem a predtým zavolám....ved presne idem kvoli malému a nie ostatným ...viem, že ani im nie je tá situácia veľmi príjemná ....o potrate im hovoriť však nechcem, načo....ved to má byť pekný deň...len fakt neviem ako to zvládnem, slzy mi tečú už teraz...no určite to zvládnem...lebo tie posledné stretávky vyšli stále po mojom potrate....no ked som zbadala toho malého, hned ma ten smútok prešiel a možno presne toto potrebujem 🙂

leria
autor
4. jún 2013

@lujza123 tak to hej my sme úplne rozdielne povahy, ved sme mali aj rozdielných otcov a dá sa povedať, že nie jednoduché detstvo...nevyrastali sme v úplných rodinách,mama nás sama 6-tich tvrdo vychovávala, nevedela nám prejaviť lásku a na sestre sa to asi najviac odrazilo...je veľmi tvrdá,veľakrát sa nešťastne vyjadrí...no vo svojom vnútri je to velmi dobrý a prajný človek, žial málokto ju takú pozná...má na sebe velmi tvrdý pancier, je s ňou ťažké komunikovať a ja som s ňou mala nejeden problém...lenže už som sa naučila ju brať takú aká je,má svoje roky, už sa nezmení...myslela som, že sa budú vedieť nad ňou trošku povzniesť, že zájdu ku nej s vnukom častejšie a nebudú si všímať pripomienky...aspoň toľko vdaky by si zaslúžila, len vidieť malého...ale fakt musím na to kašlať, lebo z toho ochoriem...

leria
autor
4. jún 2013

@xlucia tak darček, asi nebudem originálna...ale v pantha rei som videla úžasné knižky pre detičky od 1roka a asi peniažky, kým nerozpráva 😀 tak mamka ho poteší za mňa 🙂

leria
autor
4. jún 2013

teraz mi prišiel celý tento príspevok ako jeden nezmysel....zvyknem byť väčšinou v pozícií tej čo sa snaží poradiť..no dobre mi padli vaše názory, pretože už som mala asi tendenciu priveľmi nafukovať a trápiť sa nad niečím čo nezmením a ani nemám právo sa miešať...nad rodinnými problémami je však niekdy ťažké použiť zdravý rozum...takže aspoň túto časť musím s ľahkosťou vypustiť...

anavila
4. jún 2013

@leria ahoj, my zijeme s kmotrovcami v pretvarke uz dobrych 10 rokov a velmi ma to trapilo, teraz uz nie...boli sme kedysi naj kamarati ale bolo par konfliktov, vdaka ktorym komunikujeme teraz na tzv. zdvorilostnej urovni. Ona mala dieta este skoro, este za skolskych cias, kym ja som studovala..chodila som dost casto k nim, a nielen na narodky, len tak. Ona NIKDY neprisla len tak...pride len ked maju deti sviatok aj to často neskoro, aj po mesiaci. Ja sa uz nad tym nepozastavujem, aj keby si neviem co urobila, stale budes za zlu, podla mna. Niektori ludia nestoja o pozornost druhych, ziju si svoj svet a so SVOJIMI, ostatni su im ukradnuti. Ja by som na tvojom mieste zavolala, zablahozelala, v den narodenin, a povedala ze mas pre maleho nieco, či a kedy možeš prist. Nezavisle od svojej sestry, a od konfliktu co je medzi nimi. po rokoch ta to uz nebude zožierať a zvyknes si...ako ja.

pollyanna
4. jún 2013

No ja ked idem za krstniatkami tak s amaximalne nahlasim, aby boli doma, na nejake pozyvanie si nepotrpime..a co sa tyka konfliktu v rodine...ja by som sa snazila dobre vychadzat aj so sestrou a aj s rodicmi krstniatka..to ze im das ultimatum bude viest akurat k tomu, ze sa nebudete bavit traja...pomoc si ponukla, ak ju budu chciet vyuzit vedia o nej, ak nie, nijakym sposobom ich k tomu neprinutis.

leria
autor
4. jún 2013

@pollyanna ale ja by som asi žiadne ultimátum nedávala, to bola len taká zbrklá myšlienka...pretože už som mala neuveritelnú zlosť po jednom sestrinom telefonáte...už som jej párkrat naznačila nech mi dá s tým pokoj, no ja ju zakaždým vypočujem, ľutujem a mám nervy na seba, že sa trápim ked potrebujem mať hlavne teraz pokoj...so synovcom by som sa určite rozhnevať nechcela, to bude asi celé tak, že kvôli nej sa asi nevyhľadávame aby sa ešte naše vzťahy viac nenarušili...alebo už neviem,fakt cvokhaus ☹

tova
5. jún 2013

@mirkamurko ked tam pojde a budu mat oslavu strapnia sa len oni samy ze ju nepozvali.

stanislavao
5. jún 2013

uplne zbytocne sa starate do veci, do ktorych vas nic. to, ze ste krstna neznamena, ze sa mate do nich miesat. a ked vas nevolaju, tak tam nechodte.

libka1
5. jún 2013

@leria zavolala by som im, dohodla sa na navsteve a sla by som, to dieta za nic nemoze, navyse sama pises ze ti vzdy dobre padlo ked si s nim bola... ja mam tiez svokru ktoru by som najradsej nevidala, ale s ostatnou rodinou si rozumiem velmi dobre, takze sa s nimi stretavam, dokonca sa aj premozem a idem k nej ked tam mam krsniatko... inac by ma k nej nedostal nikto, chodi len manzel s detmi... nenechala by som si pokazit svoj vztah s nimi kvoli tomu ze ona si s nimi nerozumie 🙄 je to ich problem a nie tvoj, ani by som im nedohovarala... mne uz svokra tolko zla narobila, ze keby mi niekto dohovaral nech som s nou zadobre len si so mnou pokazi vztah, lebo uz nedokazem triezvo v tomto pripade rozmyslat, bolo toho privela 😠

leria
autor
5. jún 2013

tak včera som tam volala a dohodla som sa, že zajdem na krátku návštevu...ja mám pocit, že oni by sa ani neozvali...a že to bude stále na mne aby som sa ozývala....možno ich aj trochu chápem, možno si myslia, že som ovplyvnená sestrou a zaujatá voči nim a tak to rozhodnutie nechávajú na mne....sestra mi volala ešte cez víkend a sťažovala sa, že k nej nechodia a že ked chce tam ona ísť tak majú stále nejaký program a potom mi polhodinu revala do mobilu....a ja pokaždom takomto telefonáte mám pocit akoby zhodila ona zo seba ťažký balvan, ktorý si vláčim potom na vlastnom chrbte ale ja ho nemám kam zložiť...lebo ja sa skutočne nechcem miešať,ani z pozície krstnej...len mi už ide na nervy to dusno okolo, ked ona si asi myslí, že tam idem a ju ohovárame a kujeme niečo proti nej...celé to je o tom že mi je jej ľúto, ale ja neviem a nechcem s tým nič robiť...včera večer mi zase volala, že či sa mi ozvali, či tam idem...som jej povedala, že som ja volala...sa jej asi nepáčilo, že zase ja som urobila ten prvý krok...no ale som jej pekne vysvetlila, že ja tam idem za malým, že sa s ním pohrám a idem domov...že nech si vzťahy riešia sami, že ja so svojimi problémami ju tiež nezaťažujem...a že budme radi, že sme zdraví a nie sme v záplavovej oblasti a ukončila som hovor.....ked sa trošku pozbieram,budem sa snažiť o malého viac zaujímať aj keby to malo byť len na mne, to nie je podstatné...ja si s ním chcem vybudovať pekný vzťah....a oni nech si robia čo chcú, z toho začarovaného kruhu si môžu pomôcť len sami...a ak mám byť pre niektorú stranu zlá, tak budem aj ked sa na hlavu postavím....

cecil36
5. jún 2013

@leria treba obom stranam povedat, ze sa distancujes od ich problemov, nie si na ziadnej strane a nech ta do vlastnych sporov nezatahuju, ze nie si ani na jednej strane, lebo sa ta to netyka. A viac nebudes debatovat na tuto temu ani s rodicmi krstniatka ani so sestrou. Vysvetli im, ze ich mas vsetkych rada a ze postavit sa preto na jednu alebo druhu stranu je pre teba nepredstavitelne. A viac sa tym nezaoberaj a nestresuj sa tym. Nie je v tvojich moznostiach a silach vyriesit to, takze sa tym nenic 😉

leria
autor
5. jún 2013

@tova ale ja nikoho strapňovať nechcem, neviem či robia oslavy, možno cez víkend to je ich vec....ja nikam bez pozvania alebo dohody sa len tak nevtrepem...dohodla som sa, že zájdem pred víkendom a pre mňa je to tak aj lepšie, ked tam nebude tolko ľudí 🙂

katarinnak
5. jún 2013

@leria Spravne ste sa rozhodli. Je dobre ist za malym a ukazat ze mate zaujem ako krstna. A podla mna je nepekne od nich ze babku nepozvali, aj ked nemaju dobre vztahy. Moja svokra sa moc stara do maleho vychovy a tak, vadi mi to, niekedy mam toho fakt dost a myslim si svoje, ale neviem si predstavit zeby som ju od maleho odstavila. Ved ona ho ma tak strasne rada, by to neprezila. Aj ked ja som vo vyvrtke, ale da sa to prezit raz za cas. Ved to nieje kazdy den. Prajem Vam vela sil.

leria
autor
5. jún 2013

@katarinnak dakujem...ved to mi vadí, že sa nevedia trošku povzniesť nad svoje roztržky a stráviť v slušnosti pár chvíl, už len kvôli malému...no ja sa môžem len bezmocne prizerať...je to celé choré, šťastné to rodiny kde majú pekné vzťahy ...aj ked to je asi velmi ojedinelé...pretože všade sú nejaké spory a pre také somariny...a pritom to je to najdôležitejšie, radosť z blízkych, tolerancia ,vzájomná pomoc a pochopenie...ale to je asi utopia ☹